Wyznanie

Wydawnictwo Pauza
2021-07-27
2021-07-27
Katarzyna Skórska
romans życie deklaracje miłość związki obietnice literatura włoska Italia kłamstwo manipulacja tajemnica

Straszliwie dłużyła się ta powieść, ale gdy dotarłam do końca, to obsesyjne ględzenie neurotycznego bohatera nabrało jakiegoś innego wymiar, z powodu włączenia innych pukntów widzenia. No, dotarłam do końca i nie całkiem kicha, ale główny bohater wkurzający. I jego nauczycielstwo i znaczenie napisanego eseju dla kariery jakos mało wiarygodne. Turnee po całym kraju, które zdarza się raczej pisarzom, a nie autorom tego typu działań - niech będzie.

Po prostu lubię takie książki, lubię znaleźć się w ciekawym towarzystwie, rozmawiać o "niby" codziennym życiu ale w jaki sposób! Dla mnie książka bardzo dobra.

Historia życia Pietra, niezłego egocentryka, zaczyna się ciekawie, ale potem akcja siada i mamy nudy na pudy; przerwałem lekturę w połowie, ostatnio żal mi tracić czas na słabe książki.

Wachałam się czy ocenić tę książkę na 6 czy 7 gwiazdek. Zakończenie mnie zawiodło i zdecydowałam się ocenić na 6. Cała książka jest o tajemnicy i wyznaniu. Budowane jest napięcie. Jednak zakończenie jest rozczarowujące, nijakie. Moja ciekawość nie została zaspokojona. Nawet nie domyślam się niczego. Autor nam na to nie pozwala. Co prawda książka jest ładnie napisana, dobrym językiem, oddaje niezłe relacje międzyludzkie i światek naukowy, ale jestem odrobinę rozczarowana.

Początek zapowiadał się nawet przyzwoicie. Później nuda i tylko tego wyznania byłam ciekawa, cóż to był za sekret? Koniec mnie jednak zaskoczył.

Intuicyjna proza, którą chłonie się wrażeniami.

Intuicyjna proza, którą chłonie się wrażeniami.

Wyznanie Domenico Starnone od @wydawnictwo_pauza to kolejna książka autora, jaką miałam przyjemność czytać. Tak, przyjemność bo w efekcie końcowym mogę napisać, że bardzo mi się podobała.

Zazwyczaj jak czytamy książki to ich odbiór zależy od wielu czynników min. również od momentu, w którym aktualnie się znajdujemy. Podchodziłam do tej książki dwa razy i wiem już na pewno, to był dobry pomysł, że dałam tej książce drugą szansę.

Autor, jak zazwyczaj to czyni w swoich powieściach, również i w Wyznaniu główną rolę nadaje mężczyźnie. To "on" jest tutaj tym najważniejszym jednak nie pełnym bohaterem. Przez większość tej historii daje dojść "jemu" do głosu i w pewien sposób, czytelnik musi tym wyznaniom uwierzyć. Na początku jego podejście do życia mnie irytowało. Poznajemy go na początku drogi zawodowej i tej "dorosłej" więc jego poczynania nie zawsze są przemyślane. W pewnym momencie ( to był moment kryzysu) odłożyłam ten tytuł bo nie mogłam znieść tego monologu. Denerwował mnie obraz tego człowieka, którego nie potrafiłam zrozumieć. Jednak, jak wspomniałam wcześniej, powróciłam do tej historii i przeczytałam ją w jeden wieczór.

Autor daje dojść do głosu również dwóm innym postaciom, kobietom.Jednak stosunek ich głosów w porównaniu do czasu poświęconego w tej powieści mężczyźnie, jest niewielki nad czym ubolewam. Czuję lekki niedosyt. Chciałabym aby ta historia jeszcze trochę trwała i się rozwinęła w kierunku kobiecym ale najwidoczniej zamysłem autora była analiza relacji mężczyzny. Nie, nie przeszkadza mi to ale miałam wrażenie, że kobiety w tej powieści, zostały potraktowane pobieżnie a ja jestem bardzo ciekawa jak historia by się dalej potoczyła gdyby miała kilka stron więcej. Bo to były kobiety z pazurem.

Wniosek mam jeden: Warto dawać książkom drugą szansę. I jeszcze coś. Mogę śmiało stwierdzić, że ten tytuł bardziej mi się podobał niż poprzedni w dorobku autora. Emocje, nieważne w jakiej postaci, są fundamentem dobrej historii.

Brak pewności siebie i i lęk przed zdemaskowaniem jest głównym tematem tej książki.

Szczerze mówiąc spodziewałam się o wiele więcej po tej książce. Czytało mi się ją bardzo dobrze, ale nic we mnie nie zostawiła. Myślę, że za jakiś czas sięgnę po nią jeszcze raz mimo że starałam się czytać ją uważnie i raczej niewiele zmieni się w jej odbiorze za jakiś czas.

Nieczęsto się zdarza, żeby opisywać mężczyznę przez jego żonę, jednak przy tym pisarzu od razu nasuwa się na myśl Elena Ferrante. I może to siła autosugestii, ale czytając "Wyznanie", czułam pomiędzy wierszami klimat z "Genialnej przyjaciółki" - dzikość i nieokrzesanie Neapolu, aspiracje głównego bohatera i błyskotliwa, kapryśna znajoma. Sama historia jednak nie zrobiła na mnie większego wrażenia, jeśli Starnone rzeczywiście jest mężem Ferrante, może się od niej jeszcze wiele nauczyć.