Kartagińskie strategie wobec Sycylii

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Starożytna Sycylia pozostaje często na marginesie zainteresowań badaczy, zaś jej dzieje przed podbojem rzymskim kojarzą się na ogół z epizodami mocno związanymi z wydarzeniami w Grecji właściwej, takimi jak wojny perskie czy wojna peloponeska. Tymczasem w całym okresie od połowy VI do połowy III w. p.n.e. można obserwować ścieranie się na wyspie różnych kultur i stref wpływów pomiędzy Grekami , Fenicjanami i ludami autochtonicznymi. Poważna rolę w tych zmaganiach odgrywała Kartagina, która otoczyła opieką ośrodki fenickie na wyspie. Niniejsza praca jest próbą całościowego ujęcia polityki Kartagińczyków wobec Sycylii.

źródło opisu: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=14&p2=20&o=274

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=14&p2=20&o=274

Elevander | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Solidna monografia poświęcona polityce Kartagińczyków wobec Sycylii. Autor w oparciu o drobiazgową analizę istniejących przekazów źródłowych stawia tezę, że w rzeczywistości Kartagińczycy prowadzili na wyspie dość spójną politykę, której głównym filarem nie była chęć podboju miast greckich, a jedynie zapewnienie bezpieczeństwa fenickim miastom zachodniej Sycylii. Różne sposoby działania przypisuje zmieniającej się sytuacji politycznej, która wymuszała stosowanie różnych metod dla uzyskania cały czas tego samego celu. Warto zaznaczyć, że Dudziński w dużej mierze rehabilituje przekaz Diodora uchodzącego zdaniem dawniejszych badaczy za historyka niekompetentnego. Analiza Autora pokazuje, że Diodor jest cennym źródłem, tylko trzeba znaleźć właściwy sposób interpretacji jego dzieła. Dobra książka dla osób interesujących się historią Sycylii i Kartaginy.

Tomasz Babnis