Rzecz o ptakach

Wydawnictwo: Muza
The things with feathers
literatura faktu
Medzison

W dzisiejszych czasach cechy uznawane za tradycyjnie ludzkie, zdają się już takimi nie być. Czy stwierdzenie, że ptaki wykazują również zachowania analogiczne do ludzkich emocji, byłoby zbyt daleko idące? „Inteligencja, altruizm, samoświadomość, miłość... Jak pisze autor: Badając ptaki, ostatecznie dowiadujemy się czegoś o nas samych.

źródło opisu: https://muza.com.pl/literatura-faktu/2670-rzecz-o-...(?)

źródło okładki: https://muza.com.pl/2721-thickbox_default/rzecz-o-ptakach.jpg

Jarek Zawisza | 2018-04-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Jeżeli szukasz informacji stricte ornitologicznych, czy też wiedzy o systematyce gatunków, to wybierz raczej inną książkę. Nie jest to również "Wielki atlas ptaków" gdzie w krótkich notkach przeczytamy kiedy i gdzie pierzaści lotnicy gniazdują, ile raczą mieć jaj i kto, komu takowe jaja bezczelnie podrzuca.

Omawiane tu dzieło jest bowiem bardziej gawędą o ptakach, zbiorem obserwacji autora dzielącego się z nami swą przyrodniczą pasją.
Napisał je bardzo przystępnym językiem, nie nadużywając fachowej terminologii, dzięki czemu książka powinna być zrozumiała nawet dla laików.

Czy gołąb jest szkodnikiem?
Ba, czym w ogóle takowy szkodnik jest?
Czy szpak jest gatunkiem inwazyjnym?
Hmmm... a czy można rozpocząć inwazję z cudzej woli?
Pomyślmy chwilę, a może to nasi przodkowie zachowywali się nierozważnie wprowadzając w biotopy obce im gatunki?

W niektórych przeczytanych przeze mnie recenzjach pojawił się zarzut w stosunku do Strycker'a o zbytnią antropomorfizację ptasiego rodzaju....

Nelyt | 2017-05-28
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Autor ma w swoim dorobku - że się tak wyrażę - wiele przygód z ptakami. Przez całą książkę pisze o własnych obserwacjach, czy styczności z nimi, dlatego można śmiało stwierdzić, że jest znawcą w tej dziedzinie. Książka miała pokazać jak wiele wspólnych cech ma człowiek i ptaki. Nie chodzi o podobieństwa genetyczne, ponieważ należymy do zupełnie innych gatunków, a pod względem zachowania, czy nawet cech charakteru.

Książka składa się z 13 rozdziałów, z czego każdy z nich poświęcony jest innemu gatunkowi. Każdy ptak jest badany pod względem innego zachowania. I tak, np. opowiada o szpakach i ich stadach, które tworzą niezwykłe figury, o tym czy pingwiny się czegoś boją, czy o bajecznych gniazdach altanników.

Najlepsze momenty w książce to te, kiedy autor opisuje swoje obserwacje i badania oraz przedstawia liczne ciekawostki z życia ptaków. Ma wspaniały dar opowiadania, pisze tak, że aż samemu się chce udać do lasu, czy usiąść na dworze i z lornetką poobserwować ptaki. Kiedy zaczyna...

Renax | 2019-03-07
Przeczytana: 05 marca 2019

Ciekawie mi się ją czytało, o ptakach różnej maści i ich zwyczajach. Oczywiście najmilsze były pingwiny. Czytałam ją tuż po książce 'Duchowe życie zwierząt', więc i wrażenia są podobne. Z jednym wyjątkiem. Chodzi o doświadczenia na ptakach, których nie wykonywał autor, ale je cytuje. Trochę powiało grozą, np. gdy opowiada o naukowcu, który chcąc sprawdzić, czy sępy wyczuwają jedzenie węchem czy wzrokiem, oślepił sępa... Albo doświadczenia na mózgach ptaków. Trochę ciarki mi przeszły po plecach, gry to czytałam.
W każdym razie wiele z tych ptaków znam z otoczenia, np. szpaki lub gołębie. Ciekawie było poczytać o zadziwiającej sile natury. Pomysł na porównanie z ludźmi ciekawy dla książki, choć chyba mało merytoryczny.

Finkla | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

Oryginalny tytuł wydaje mi się lepszy niż polski, bo jest zabawnie dwuznaczny. Ale jak tu przetłumaczyć grę słów? Podtytuł "Ptaki powiedzą nam wiele o nas samych" uważam za nieco przesadzony. Ale o wybranych ptasich gatunkach można się z książki dowiedzieć sporo.

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, zebranych w trzech częściach: o ciele, umyśle i duchu. Każdy rozdział opowiada o nietypowej cesze jednego gatunku. Na przykład pierwszy mówi o zdolności nawigacyjnej gołębi, szósty o strachu pingwinów, trzynasty o samoświadomości srok...

Więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/09/rzecz-o-ptakach-przystepnie-i.html

Jako typowa krakuska - nienawidzę gołębi. To nie jest zbyt duże słowo, chociaż odkąd opancerzyłam balkon specjalną siatką, jest to nienawiść odrobinę mniejsza.
Autor rozpoczął książkę od rozdziału o gołębiach.
O tym, jak niesamowita i na dobrą sprawę niewytłumaczalna jest ich zdolność powracania do gniazda mimo ogromnych odległości - tzw. homing. O tak, wywieziesz bestię kilkadziesiąt kilometrów, a kiedy wrócisz do domu, jej gruchanie powita cię z zapaskudzonego balkonu. Cóż, dlatego właśnie nie polubię gołębi - szczwane to i wredne, nie bez powodu zwane latającym szczurem. Sama mogłabym o nich książkę napisać.
Ale wszelkie pozostałe ptactwo wielbię. Dlatego szokiem było dla mnie przeczytać, jak bez żadnych emocji pisze autor o przyjacielu, który strzela do szpaków. Obawiam się jednak, że sama chętnie strzelałabym do gołębi, mając taką możliwość, a w Stanach podobną plagą jest szpak. Co stanowi z kolei przyczynek do rozważań o wielkości populacji i jej niepojętej...

Miłka Kołakowska | 2017-07-14
Przeczytana: 06 lipca 2017

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Mówi się, że sowa huczy, choć jej nikt nie uczy. Wrodzona sowia umiejętność potwierdza gatunkową przynależność, ale podobnym powiedzeniem można obdarować inne ptaki, eksponując ich naturalne zdolności. Wyobraźcie sobie chociażby sznur szybujących po niebie ptaków. Idealnie zgrane, tworzące nieskażony obrazek piękna. Czy jednak zastanawialiście się, dlaczego tak gęsto rozmieszczone, niemal przytulone do siebie stworzenia wiedzą, jak koordynować lotem, aby nie zderzyć się z własnym sąsiadem? Odpowiedzi na to i inne pytania szuka Noah Strycker w publikacji Rzecz o ptakach, która okazuje się nie tylko wartościowym zbiorem ptasich ciekawostek, ale także zaskakującym przeglądem ludzkiego charakteru…

Można odgórnie pomyśleć, iż propozycja pana Stryckera jest kolejnym ilustrowanym atlasem, z barwnymi zdjęciami ptasiego upierzenia i krótkimi notkami o elementarnych cechach poszczególnych gatunków. Otóż nie, Rzecz o ptakach to splot...

żabot | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

To samo wydawnictwo, bardzo podobny tytuł i szata edytorska i równie podobna tematyka. Chęć porównywania pcha się sama. W „Rzeczy o sowach” autorka często więcej pisze o sobie niż o samych sowach a informacje o ptakach wydają się być gównie wypełniaczem, dość suchą wiedzą encyklopedyczną. W „Rzeczy o ptakach” Stryckera mamy za to solidną dawkę wiedzy szczegółowej, jak i ogólnej. Świetnie podaną, bez nudziarstwa i autorskiego narcyzmu. Nie trzeba sięgać do notek biograficznych, by się przekonać, że autor to ornitologiczny maniak, pasjonat potrafiący nie tylko obserwować, ale i „sprzedać” swoją wiedzę w bardzo atrakcyjny, przystępny sposób. Gdybym tylko na podstawie książki miał zadecydować, z kim pojechałbym na kilkumiesięczną wyprawę obserwacyjną, ze Stryckerem poszedłbym w teren w ciemno bez żadnych pytań, z panią Calvez nie koniecznie.
Kolejne rozdziały książki są poświęcone różnym gatunkom czy rodzajom ptasim, ale autor nie ogranicza się do suchego opisu wyglądu i...

Chain | 2018-03-18

Czy ptaki są w stanie odczuwać lęk, lub okazywać sobie nawzajem uczucia? W jaki sposób nawigują gołębie? Czy ptaki potrafią kierować się węchem oraz czy posiadają zmysł estetyczny?

"Rzecz o ptakach" przybliży odpowiedzi na te i inne pytania:) To wspaniałą książka, z mnóstwem ciekawostek, zaskakującymi wynikami badań i fantastycznym poczuciem humoru. Aż chce się do niej wracać:)

EratoCzyta | 2017-05-03
Przeczytana: kwiecień 2017

Wielu z Was na pewno zauważyło, że ostatnio panuje moda na książki o tematyce przyrodniczej- zwierzęta, rośliny, życie wodne, życie lądowe, życie w powietrzu, drzewa itp. itd.
Po lekturze „Rzeczy o ptakach”, moim pierwszym spotkaniu z tego rodzaju lekturą, stwierdzam, że to najlepsza moda jaka mogła "zapanować" w świecie wydawniczym.
Autor- Noah Strycker- to przyrodnik i podróżnik, który kocha to co robi. A skąd wysnułam takie wnioski? Otóż z jego książki.
Podczas lektury tej pozycji czuć, że autor jest pełen pasji i fascynuje go świat i życie ptaków, co poprzez tę książkę próbuje również przelać na odbiorcę i przekazuje swoją wiedzę oraz doświadczenie w taki sposób, by czytelnik również zatracił się w ptasim świecie.
Czy udało się mu to w moim przypadku? Zdecydowanie tak.
Nie dość, że całkowicie zmienił moje myślenie i spostrzeganie ptaków to uświadomił mi jak bardzo fascynujące są te zwierzęta.

„Ta książka traktuje o świecie ptaków, lecz odnosi się również do ludzkiego...

Z zainteresowaniem czytałam kolejne opowieści o ptakach, o których jednak mało wiem, a na pewno niektóre z nich postrzegałam stereotypowo. Dobrze jest czasem popatrzeć na ludzi, rzeczy, sprawy i ptaki z innego punktu i czasem cudzymi oczami. Ładnie to napisane, z pasją obserwatora i z zacięciem "zdobywcy trofeów", na szczecie tylko fotograficznych. Zwierzęta w ogóle są szalenie ciekawe i tak też z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem patrzyłam oczami Noaha Stryckera na tych, niby mi mniejszych braci.