Pociąg z Wenecji

C&T Crime & Thriller
2017-03-31
2017-03-31
Aleksandra Wolnicka

Calmar, żonaty trzydziestopięciolatek, wraca do domu zatłoczonym pociągiem. Czas mija mu na rozmowie z nieznajomym mężczyzną. Właściwie to nie jest rozmowa, a subtelne przesłuchanie, któremu poddaje go nieznajomy. Calmar sam jest zdziwiony, że tak szczerze opowiada o swoim życiu, zdziwiony jest też tym, że godzi się oddać nieznajomemu drobną przysługę – ma odebrać ze skrytki bagażowej aktówkę i oddać ją pod wskazanym adresem.
Już na dworcu zaczyna odczuwać pewien niepokój, ale myślenie to nie jest jego największy atut. O tym, że to był uzasadniony niepokój przekona się kiedy pod wskazanym adresem znajduje nieżywą kobietę.
Co oczywiste: ucieka z miejsca zdarzenia, co oczywiste: zagląda do aktówki, co oczywiste: zaczyna kombinować...
Od momentu kiedy zagląda do aktówki staje się milionerem. Ten moment jest dla niego swoistym katharsis. Uzmysławia sobie, że choć w jednej chwili stał się bogaczem, nie uda mu się zmienić swojego życia, bo od niepamiętnych czasów jest ubezwłasnowolniony psychicznie. Cały czas jest kontrolowany przez żonę, jest kontrolowany przez dzieci, nawet przez konsjerżkę i współpracowników. Oczywiście wszystko dla jego dobra... Wszyscy się o niego troszczą wskazując mu jak ma postępować, odbierając mu wolność. Nawet banalny prezent, który sobie sprawił, nie przynosi pełni zadowolenia. Zaraz pojawia się w jego głowie myśl, jak się z niego wytłumaczy.
Ciekawa powieść ze smutnym głównym bohaterem, fabuła poprowadzona w karkołomny sposób, a abstrakcyjne zakończenie jest tak zaskakujące, że trudno uwierzyć, że wyszło spod pióra Simenona.

Spotkanie z ciekawskim pasażerem w przedziale wydaje się początkowo niewinnie, ale prośba o przewiezienie aktówki na dworzec kolejowy w Lozannie stawia wszystko na głowie. Justin zgadza się na pozornie prostą prośbę, jednak nie wie, że wkrótce stanie w obliczu niebezpiecznych tajemnic i nieoczekiwanych wydarzeń.

Akcja rozwija się szybko, a czytelnik wciągnięty jest w atmosferę zagadki i niepewności. Razem z Justinem odkrywamy, że aktówka kryje w sobie tajemnice, które mogą wpłynąć na życie wielu ludzi. Książka zabiera nas w emocjonującą podróż przez różne miejsca, gdzie losy bohaterów splatają się w nieoczekiwany sposób.

W sumie, "Niebezpieczna prośba" była dla mnie rozczarowującą lekturą. Z powodu płaskich postaci, chaotycznej fabuły i braku wciągającego stylu, oceniam tę książkę na 2 na 10 gwiazdek. Osoby, które poszukują wciągającego i dobrze skonstruowanego kryminału, powinny rozważyć inne opcje lektury.

Akcja rozwija się szybko, a czytelnik wciągnięty jest w...

Justin Calmar wraca z wakacji pociągiem. W pewnym momencie przysiada się do niego tajemniczy mężczyzna i zaczyna rozmowę. Justin jest zdziwiony kiedy współpasażer prosi go o przysługę - ma dostarczyć pewną przesyłkę pod wskazany adres. Justin zgadza się, a mężczyzna wychodzi z przedziału i znika. Kiedy jednak Justin dociera na miejsce okazuje się, że kobieta której miał oddać walizkę odebraną na dworcu, została zamordowana. Ponad to walizka jest wypchana pieniędzmi. Justin wpada w panikę, bo wie że znalazł się w niezłych tarapatach. Nie idzie z tym na policję, ponieważ boi się, że nikt mu nie uwierzy. Wraca do domu i stara się normalnie funkcjonować, ale na nic to się zdaje, ponieważ ta sprawa mu bardzo ciąży. Staje się nerwowy i zaczyna być to dostrzegalne w jego otoczeniu. Nie ma zielonego pojęcia co zrobić, ale zawartość walizki kusi go - jest to szansa na poprawę życia. Justin staje przed bardzo trudnym wyborem - co jest ważniejsze: lepsze życie czy sumienie? Świetna książka sensacyjno-psychologiczna. Czytelnik cały czas towarzyszy bohaterowi w jego rozterkach i z napięciem czeka jakie decyzje podejmie. Czytając tę książkę sami zadajemy sobie pytanie co byśmy zrobili na miejscu Justina, gdybyśmy dostali mnóstwo pieniędzy z niewiadomego, prawdopodobnie nielegalnego źródła, za to nikt by się o tym nie dowiedział. Myślę, że książka pozostawia nam pole do interpretacji - w końcu znamy się na tyle na ile nas sprawdzono. Jeśli macie ochotę na przejażdżkę tajemniczymi pociągami zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2021/11/pociag-do-tajemnicy-czesc-ii.html

Mój pierwszy Simenon. I na pewno nie ostatni, bo czyta się go wyśmienicie. Bardzo dobre studium psychologiczne mężczyzny wplątanego w trudną moralnie kryminalną sytuację. Im dalej w nią brnie, im więcej kłamie, tym trudniej mu się wycofać. Bardzo skondensowana literacko, trzymająca w ciągłej niepewności historia.

• Do kupienia
  • Francuska