Dwie martwe Chinki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Dead yellow women
8320710553
dona

Oto Ameryka widziana oczami mistrza czarnego kryminałuAmeryka jazzu, prohibicji i korupcji Ameryka gangsterów i brutalnych policjantów.

źródło opisu: Iskry, 1987

WisemantheWise | 2016-08-30
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Czytając te krótką kryminalną historyjkę czułem się jak Vincent Vega lub Jules z Pulp Fiction Quentina Tarantino. Bo też właśnie tego typu opowiadania z niskobudżetowych czasopism stanowiły inspirację kultowego już filmu.
To tak zwana "historia, którą słyszeli już wszyscy", czyli tajemnicze morderstwo, "niewinna podejrzana", zmęczony życiem detektyw, szemrane typy spod ciemnej gwiazdy, zaułki, korytarze i uliczki itp itp.
I niby faktycznie wszyscy wiemy jak to się skończy, kto zabił a kto nie, ale czyta się taką historyjkę naprawdę przyjemnie. Dodatkowo humor głównego bohatera-narratora podszyty sarkazmem i ironią ubarwia następujące po sobie wydarzenia.

geokuba | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Continental Op wkracza do Chinatown. Zamordowano dwie chińskie służące w pewnym domu, który po opuszczeniu właścicielki służył komuś do jakichś dziwnych celów. Nasz detektyw ma rozwikłać co i jak.
Hammett wymyślił tu dosyć skomplikowaną intrygę i chyba tylko on do końca wiedział jakie przyczyny kryją się za pewnymi działaniami. Ale rekompensuje nam to świetnymi dialogami oraz ciekawymi refleksjami głównego bohatera. Np.:
Po ostrej rozróbie z Chińczykami:
„Gdy zabrakło mi nabojów, a w płucach powietrza, zostałem sam. Byłem bardzo zadowolony. Zrozumiałem, dlaczego mężczyźni odchodzą i żyją samotnie w jaskiniach.”
Albo:
„Doszedłem do Stockton Street, skręciłem w kierunku biura i idąc powoli znęcałem się nad swoim mózgiem”.
No i sztandar, kiedy prosi swojego szefa:
„Idę teraz z wizytą do Chinatown. Jeśli nie odezwę się przez parę dni, zechce pan poprosić zamiataczy ulic, żeby zwrócili uwagę na to, co sprzątają?”

JaWro | 2018-10-02
Przeczytana: 01 października 2018

Sprawnie napisana nowela kryminalna z chinczykami w USA. Momentami zabawna.

Skylla | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Cóż, to przykład literatury, która się już zestarzała. Od kryminałów oczekujemy dzisiaj więcej. Dla miłośników amerykańskiej "klasyki" sprzed blisko 100 lat

MissTittyKitty | 2018-05-01
Przeczytana: 01 maja 2018