Każde martwe marzenie

Okładka książki Antologia polskiego cyberpunka Paweł Majka, Łukasz Orbitowski, Tobiasz Piątkowski, Robert J. Szmidt, Robert M. Wegner
Antologia pols... Paweł Majka, Łukasz...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #12 Kacper Adamski, Redakcja Magazynu Biały Kruk, Artur Grzelak, Piotr Kurek, Karol Ligecki, Wiktor Orłowski, Olaf Pajączkowski, Artur Szyndler, Mateusz Tokarski, Marlena Urbaniak, Robert M. Wegner
Magazyn Biały ... Kacper Adamski, Red...

Granica świetności przekroczona

1956 14 299

1913 ocen

Przeczytałem i jestem zachwycony. Dawno nie zetknąłem się z tak bogatą i wciągającą serią fantasy!!!

Nie ma co dużo mówić - jest świetna. Tak samo jak poprzednie. Długo mi zeszło, ale zarówno książka "sporych rozmiarów", i czas nie z gumy. Mały minusik - znów pojawiły się opisy panteonu, które generalnie nigdy mi nie wchodziły. Na szczęście autor ujął to w taką formę, która mnie nie zmęczyła. Ot, prześlizgnąłem się przez nie głądko. Seria pozostawia bardzo fajne wspomnienie, chciałoby się więcej.

Po trochę gorszej poprzedniej części, autor wrócił na doskonałe tory. I gdyby nie ta mitologia (choć nie powiem, ładnie na końcu wyjaśniona),to byłaby pełna dycha. Jednak czyste opisy walk, relacji, "zwykłych" bohaterów do mnie bardziej przemawiają niż jakieś dziwne walki w mroku i jeszcze dziwniejsze niepełne lub przepełne stwory. Doskonałe fragmenty z Szóstkami, ich ironią, sarkazmem, koleżeństwem, odwagą, przeplatane doskonałymi fragmentami opisów walk niewolników z Daną (tak napisane, że kibicuje się obu stronom i ma się nadzieję, że obie wygrają) z domieszką Laskolnyka (to już czyni tę potrawę wręcz wybitną:) i bardzo dobrymi przygodami Altsina, który w tej części nawet nie denerwuje. Fragmenty z Keylą jak dla mnie zdecydowanie gorsze. Czyta się tę książkę jednym tchem, mimo że to ponad 700 stron lektury. Z niecierpliwością czekam na tom 6.

Jak w poprzednich moich opiniach o tej serii do których odsyłam bo po co się powtarzać. Czyta się wyśmienicie, jednak jak człowiek naczyta się tych wszystkich skomplikowanych zasadach wiary w bóstwach i ludach które z nimi walczą albo wierzą to ,mogłoby to się jakoś skończyć aby czytelnik miał chociaż wrażenie że coś się rozwiązało i dobiegło do w mirę sensownego końca. Niemniej jednak polecam tą pozycję bo przygody super.

„Każde martwe marzenie” to kolejny tom cyklu Opowieści z Meekhańskiego pogranicza Roberta Wegnera i podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich, nie jest to już zbiór opowiadań podzielony na poszczególne pogranicza, a ciąg naprzemiennej narracji prowadzonej poprzez poszczególne postaci.

Osobiście uważam, że Roberta Wegnera za najlepszego współczesnego polskiego pisarza fantasy i jak dla mnie jego cykl mógłby spokojnie konkurować z dziełami Sandersona czy Jordana, a w budowaniu świata i jego różnorodności ustępuje chyba jedynie Tolkienowi, gdyż stworzone przez niego kultury, chociaż na pierwszy rzut oka opierają się na tych, które są nam znane, zostały poparte tak licznymi niuansami i detalami, iż nie sposób z czasem uznawać ich za integralne całości przynależne do wykreowanej rzeczywistości, a nie jedynie echa odległych nam cywilizacji (ogromny problem z tym miałam w przypadku Achai).

Z czystym sumieniem polecam powieści Roberta Wegnera każdemu, kto nie stroni od fantastyki. Są to być może i powieści wymagające, których nie da się czytać w komunikacji miejskiej, gdyż szybko można zgubić wątek, a niektórych mogą nudzić elementy batalistyczne, jednak naprawdę warto poświęcić im odrobinę czasu.

Robert w Wegner nie zaskakuje lecz dowozi dobra książka jak poprzednie lecz za nadto się rozpisuje. W jednym momencie przy końcu minus moim zdaniem jest tzw. All might hero jakim była Koło gdzie mnie strasznie rozczarowało z powodu że znowu wykorzystuje wątek jak przy Key'lli z 4 tomu poza tym seria godna polecenia, polskiego fantasy.

Myślałam, że tych wątków nie da się subtelnie spiąć. Bardzo się myliłam. Rewelacyjny poziom cały czas.

Piąty tom cyklu Opowieści z meekhańskiego pogranicza liczący ok. 700 stron moim zdaniem jest świetny. Akcja dziejąca się w różnych częściach świata przyspiesza. Główni bohaterowie ( Górska straż, Altsin nie będący już tylko Altsinem :),czaardan Laskolnyka, Deana d'Kllean ) nie zawodzą. Po raz pierwszy mamy tu też fragmenty z samym cesarzem i jego zaufanymi ludźmi w stolicy imperium. Końcówka tomu pokazuje nam zalążki interesujących wydarzeń, których możemy się spodziewać w przyszłości. I tu właśnie mały minus, jest to cykl w trakcie tworzenia i musimy czekać aż autor napisze kolejny tom, a potem znowu po jakimś czasie kolejny... a tak chciałoby się od razu zanurzyć w świat meekhanu. Podsumowując świetne fantasy polskiego autora !

Cykl Wegnera ma rozbudowane i bardzo złożone uniwersum, z historią zarówno świata ludzi jak i istot powiedzmy boskich. Stworzenie takiego czegoś, żeby trzymało się kupy, budzi u mnie szczery szacunek. Łatwo bowiem nawrzucać do książki pourywanych wątków i pytań, na które sam autor nie raczył wymyślić odpowiedzi. Postacie są w tej powieści żywe i podlegają ewolucji postaw i poglądów. Polityka i batalistyka są przekonujące. Są oczywiście pewne przeoczenia wynikające z mechanicznego przeniesienia pewnych historycznych tytułów na inny grunt bez uzasadnienia. Na przykład tytuł hrabiego, który pierwotnie należał się dziedzicznemu namiestnikowi hrabstwa. Są to jednak drobiazgi. Cykl jest całościowo pomyślany i wciągający. Polecam.

No nareszcie! Opłacało się przeczekać ponad połowę tomi, aby w końcu wyjaśnić na czym polega ten wielki koniec świata. Końcówka książki genialna. Początek nudny i nieudany. Niemniej, czekam aż pan Autor wyda kolejny tom.