Calamity

Okładka książki Calamity Brandon Sanderson
Okładka książki Calamity
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Mściciele (tom 3) fantasy, science fiction
Mściciele (tom 3)
Calamity
Zysk i S-ka
2017-04-24
2017-04-24
2016-02-01
Zbigniew A. Królicki
Mściciele Sanderson

Trochę jestem zawiedziona treścią książki. W pierwszym i drugim tomie poświęcono wiele uwagi na rozwój relacji między Davidem a profesorom. Bardzo polubiłam tą więź między nimi. Dlatego miałam duże oczekiwania względem trzeciego tomu. Jednak tak się nie stało. Profesor był silnym człowiekiem o ciekawym charakterze. Byłam ciekawa jak zostanie przedstawiony jego sposób myślenia, gdy będzie złoczyńcą. Muszę przyznać, że bardziej rozwinięto ten aspekt w drugim tomie między Davidem a Regalią, niźli to miało miejsce w ostatniej książce, patrząc na głównego bohatera i Jonathana.

Bardzo dobre zwieńczenie historii. Świetnie, że wróciły epickie porównania, których mi bardzo brakowało w drugiej części :D Humoru dokładał też Szkot Cody. Kilka cytatów nadaje się na ścianę :D
Tempo akcji podobne do tomu pierwszego. Jest trochę rozmów, okazują się nietypowe moce epików, a sam finał wciąga bardzo.

Proszę Państwa, kurtyna!
Trylogia zakończona, chociaż tak płodny pisarz jak Sanderson nie pozostawi tego na długo i z pewnością coś zostanie dopisane do cyklu - tylko po co?
Jak dla mnie świetnie - marzyłem, żeby już się skończyło, abym więcej nie musiał krzyczeć z frustracji za każdym razem kiedy David otwierał usta.
Cała historia słaba, zakończenie nijakie, postacie porażka, ale coś ten autor ma w swoim stylu, że chce się wiedzieć jak on to dalej poprowadzi.
Jestem zaskoczony, jak dobre oceny otrzymują jego powieści, gdzie dla mnie są one przeciętne.

Proszę Państwa, kurtyna!
Cała historia słaba, zakończenie nijakie, postacie...

Nie jestem fanem tego gatunku. Jednak ta trylogia wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Szybko się czyta a główny bohater nie zgłębia moralnych dylematów. Co jak dla mnie jest dużym plusem.

Świetne zakończenie znakomitej sagi.

Świetne zakończenie znakomitej sagi.

Kocham metafory Dawida. Niestety reszta mnie rozczarowała. Gdy stawką całej trylogii jest tajemnicza tajemnica i źli złole spodziewam się spektakularnego zakończenia (może coś na miarę końcówki pierwszej części),a tu dostałam bardzo dziwne i wytrącające z rytmu zawiązanie akcji, które trudno jest mi przyjąć jako wystarczające. Co więcej, mam wrażenie, jakby zostało stworzone z powodu utknięcia w martwym punkcie i braku lepszego pomysłu.

Drużyna na krawędzi zagłady ,czy uda się powstrzymać profesora czy rozwiązana zostanie zagadka calamity. Super zakonczenie historii i deiwid coraz lepiej umie w metafory

Ostatnia cześć Mścicieli podobała mi się w sumie najmniej. Pewnie dlatego, że 3 młodzieżówki pod rząd, to potrafi "zmęczyć" (znudzić),a zapewne też przez to, że w tym tomie jest najwięcej schematów typowo młodzieżowych i kalek z amerykańskich filmów o superbohaterach. Ogólnie jednak wciąż jest nieźle, przyjemnie, lekko i niezobowiązująco.

Audiobook

Audiobook

Trzyma poziom, ale spodziewałem się lepszego zakończenia, albo trochę marudzę. :)

• Brandon Sanderson