Pożar

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Firefight
mściciele, newcago, stalowe serce,
Alia

Twierdzili, że to niemożliwe, by Mściciel zabił potężnego Epika, a przynajmniej nikomu się to dotąd nie udało. Jednak Stalowe Serce, niezwyciężony, nieśmiertelny, niepokonany, jest martwy. I zginął z ręki Dawida Charlestona. Wyeliminowanie Stalowego Serca miało uczynić życie prostszym i znośniejszym. Zamiast tego David uzmysłowił sobie, że ma coraz więcej pytań. Fundamentalnych. I nie ma...

Wyeliminowanie Stalowego Serca miało uczynić życie prostszym i znośniejszym. Zamiast tego David uzmysłowił sobie, że ma coraz więcej pytań. Fundamentalnych. I nie ma nikogo w Newcago, kto mógłby mu udzielić na nie odpowiedzi.

Babilar odrestaurowano, stara część Manhattanu ma duży potencjał pod rządami tajemniczego Epika o imieniu Regalia. David jest pewien, że w tym nowym Babilarze znajdzie odpowiedzi na dręczące go pytania. Także na temat Megan, czyli Pożaru, Epika o nadnaturalnych mocach, który przeszedł na stronę Mścicieli, by walczyć ze złem…

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2016

źródło okładki: zysk.com.pl

Druga część opowieści o Epikach, Mścicielach i świecie po pojawieniu się na niebie Calamity nie wyzwoliła we mnie tyle emocji co Stalowe Serce, ale też było ciekawie.

Kiedy Stalowe Serce został obalony przez Mścicieli, Newcago staje się celem ataków innych Epików, którzy chcą przejąć nad nim władzę. David i jego grupa starają się bronić przed nimi miasto, aż w końcu uświadamiają sobie, że najlepiej zwalczyć zło u jego źródła, a to doprowadza ich na dawny Manhattan, zwany teraz Babilarem i do Epika o imieniu Regalia. David w międzyczasie wciąż szuka odpowiedzi na pytania, które go dręczą, czy słabości Epików są czymś przypadkowym i czy Epicy mogą stać się bohaterami i zapanować nad swoimi niszczycielskimi mocami? David szczerze wierzy, że tak, a przykład Profesora i jego wspomnienia o Megan utwierdzają go w tym przekonaniu.

Autor w tej części przenosi nas w całkiem nowy świat, ze stalowego Newcago do prawie całkowicie ukrytego pod wodą Babilaru. Rzeczywistość ta nie pochłonęła...

Karol | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Wow. Czekałem na polskie wydanie "Pożaru" już od jakiegoś czasu i muszę przyznać ze Brandon Sanderson nie zawiódł moich oczekiwań. Podoba mi się pomysł z przeniesieniem akcji w zupełnie nowe miejsce i wprowadzeniu kilku nowych postaci do grupy. Co prawda trochę brakowało mi tych pozostawionych w Newcago, ale z drugiej strony w tej części działo się tyle, że nie jestem pewny czy znalazło by się dla nich miejsce.

Nowe miasto - Babilar, wprowadza do książki sporo świeżości. Zupełnie nowe miejsce, tak bardzo różne od stalowej wersji Chicago wzbudza nasze zainteresowanie. Wszystko wydaje się tak bardzo oderwane od rzeczywistości do której zdążyliśmy przywyknąć. I to chyba jest właśnie jednym z największych plusów tej serii(jak do tej pory) - autor potrafi bez trudu zmienić całe otoczenie, a i tak utrzymać intrygujący klimat z poprzedniej części.

Narzekałem trochę na głównego bohatera w pierwszym tomie "Mścicieli", i chyba znowu trochę na niego ponarzekam przy tej części. Cały czas...

Virginia | 2016-08-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

"Jesteś jak kartofelek! - krzyknąłem za nią. - Na polu minowym."

Po bardzo dobrej części pierwszej, przyszedł czas na kontynuację. Moje oczekiwania były ogromne, ale jak zwykle Brandon Sanderson nie zawodzi. Historia trzyma poziom już od pierwszej strony. Niepewność, napięcie, niepokój - to wszystko funduje nam genialne pióro autora.

Zdawać, by się mogło, że wyeliminowanie Stalowego Serca rozwiązało wszelkie problemy. Nic bardziej mylnego. David ma coraz więcej pytań, które zostają bez odpowiedzi. Wraz z grupą Mścicieli wyrusza do Babilaru. Rządzi nim potężny Epik Regalia. Być może dawny Manhattan i Epicy w nim przebywający będą odpowiedzią na pytania, które dręczą Davida Charlestona - Pogromcę Stalowego Serca.

Brandon Sanderson już od pierwszej strony, wrzuca swoich bohaterów w wir akcji i niespodziewanych sytuacji. Nic w tej książce nie jest przypadkowe, oczywiste, ani nudne. Nie ma niepotrzebnych przedłużeń, wszystko jest zgrabne i podane w najlepszy z możliwych sposobów....

Yevoni | 2016-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sci-fi, 2016
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Po Pożarze nie mogłam się niczego innego spodziewać jak kolejnej wyśmienitej książki. Brandon Sanderson jak zwykle mnie nie zawiódł i zafundował chwile wybitnej zabawy.

W książce mamy to co w pierwszej części. Babilar, niezwykłe miasto świecące w ciemności zatopione przez potężnego Epika ale i porośnięte roślinnością, zapewniającą ludziom pożywienie. Są potężni Epicy, Regalia, Usunięty, którzy napsują krwi bohaterom. Mamy również Mścicieli znanych z poprzedniej części ale i nowych członków grupy.

Jeśli chodzi o moje ulubione postaci to na szczególną uwagę zasługuje Epik Światło Poranka. Przyznam się, że jego postać jakoś szczególnie mnie urzekła.

W Pożarze akcja goni akcje a kiedy czytelnik już myśli, że wszystkie zagadki są rozwikłane, następuje niewiarygodny zwrot akcji i po raz kolejny szczęka opada!

Polecam! Świetna historia o zwykłych bohaterach i złych tych co są super.

Yave | 2017-03-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2017
Przeczytana: 12 marca 2017

To była jedna z tych książek, na które sporo się naczekałem i co do których miałem naprawdę potężne oczekiwania. Wszak pierwsza cześć tego cyklu była prawdopodobnie moim największym odkryciem zeszłego roku. Niestety jednak trochę mnie zawiodła, bo choć "Pożar" sam w sobie jest książką całkiem niezłą, to jako sequel nie może obyć się bez porównań i ostatecznie okazuje się, że - może i delikatnie - jest od "Stalowego Serca" książką w każdym aspekcie gorszą.

Po śmierci Stalowego Serca wszystko miało wrócić do normy, nic jednak nie idzie, tak jak to sobie David Charleston zaplanował. Zabicie swojego nemesis przyniosło tylko więcej pytań dotyczących powstania i sensu istnienia Epików. W poszukiwaniu odpowiedzi wyrusza więc do Babilaru, miasta rządzonego przez jednego z potężniejszych Epików. Tam, oprócz tego, co Mściciele potrafią najlepiej, stanie też do walki z własnymi słabościami i dawnymi znajomościami.

No dobra, to co nie wyszło moim zdaniem? Ano przede wszystkim, jak na powieść...

Orodin | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Przeczytałem i oceniłem już tak wiele książek tego autora, że dla niektórych może wydawać się dziwne, iż za każdym razem tak wysoko oceniam wszystkie powieści Sandersona. "Pożar" nie będzie wyjątkiem od tej reguły. Każda kontynuacja musi zmierzyć się z oczekiwaniami fanów i pomimo kilku słabszych momentów uważam, że książce udało się wyjść zwycięsko z tego pojedynku. Końcówka tak bardzo nakręciła mnie na kolejny tom, że zastanawiam się czy nie spróbować przeczytać w oryginale. Nawet jeśli David czasami bywał irytujący, to muszę mu przyznać, że razem z Megan tworzą naprawdę charyzmatyczny duet. Zdecydowanie przyćmili pozostałych bohaterów powieści, ponieważ nowa ekipa, nie wyróżniła się niczym szczególnym. Podobnie z epikami - Usunięty, nie wydawał się tak przerażający jak Władca ciemności z pierwszego tomu.
Mimo tych kilku słabszych elementów, książka świetnie kontynuuje zapoczątkowaną w Stalowym sercu opowieść, a czytelnik w końcu dowiaduje się trochę więcej o naturze epików i...

Magali | 2017-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 października 2017

Pożar to dobra kontynuacja Stalowego Serca. Jak pamiętamy z pierwszej części Stalowe Serce - potężny epik rządzący Newcago zostaje pokonany przez niepozornego Dawida Charlestona. Chłopakowi udało się dokonać zemsty za śmierć ojca, nie odczuwa on jednak satysfakcji, a wręcz nachodzą go wątpliwości, które stopniowo się pogłębiają. Po usunięciu głównego bosa pomyśleć by można. że Newcago będzie bezpieczne, nic bardziej mylnego. Miasto nawiedzają kolejni epicy, wysyłani przez Rogalie silnego epika rządzącego Babilarem będącym niegdysiejszym Manhattanem. Mściciele postanawiają udać się do Babilaru, aby zgładzić epika odpowiedzialnego za ataki na swoje miasto.

Co nowego w Pożarze? Przede wszystkim zmienia się miejsce akcji, które jest związane z panującym w nim epikiem. Tak ja w Newcago było skute stalą za sprawą Stalowego Serca tak Babilar został zatopiony w wyniku mocy Regali, która kontroluje żywioł wody. Miasto pomimo tego, że w większości zalane utrzymuje się przy życiu za sprawą...

Obywatel_Śliwka | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 lipca 2017

Godna kontynuacja "Stalowego serca".
Nadal szybka akcja, ponownie wypełniona nieprzewidywalnymi zwrotami, znowu prowadzi czytelnika do zaskakującego zakończenia książki.
Jak to u Sandersona, wszystko bardzo dobre. I to jest problematyczne, bo bardzo dobry schemat na powieść, jaki wymyślił sobie Sanderson, z czasem przestaje taki być, bo staje się zużyty. Czytelnik wyłapuje momenty, w których powinien być zaskoczony, ale już nie jest, bo się ich spodziewał. Ale to jeszcze nie jest ten moment i (jak ja to nazywam) "syndrom Harlana Cobena" jeszcze tu nie wystąpił. Meteriał jest naciągnięty, ale trzyma się dobrze i daleko mu do pękania.
Bohaterowie wciąż zabawni, zaskakujący, dobrze skonstruowani, naturalni. David znowu nie umie w metafory, Megan znowu piękna. Wszystko na swoim miejscu.

Rachel3 | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Pełna podziwu

Początek troszkę ciężki, ale się rozgrzewa, i to jak! Godna kontynuacja "Steelheart", nic dodać, nic ująć - więc odsyłam do mojej recenzji pierwszej części po więcej detali :) Naprawdę są podobne, choć inne miasto = inny klimat, no i oczywiście to zakończenie...

Czytane, oczywiście, po angielsku.

zielonooka | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

świetna - naprawdę świetna:) myślę że lepsza od pierwszej:) i tylko żal że na następną trzeba długo czekać. polecam wszystkim - nie tylko fanom mścicieli:)