Zgłosuj na książki roku 2017

6 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
PRL
literatura faktu
Małgorzata

W książce m.in. Marek Hłasko, Władysław Kozakiewicz, Stanisław Mikołajczyk, Stefan Korboński, Józef Światło, bracia Ejsmont. Nie prosimy o azyl, chcemy tylko uzupełnić zapasy, płyniemy dookoła świata – tłumaczyli bracia Ejsmont zdumionym Duńczykom. Siedem lat później uciekną naprawdę, aby spełnić swoje marzenia o nieskrępowanej żegludze. W 1980 roku Władysław Kozakiewicz pokazał ogólnie znany...

W 1980 roku Władysław Kozakiewicz pokazał ogólnie znany gest radzieckiej publiczności i został narodowym bohaterem. Kilka lat później zdumieni rodacy zobaczyli go z czarnym orłem na piersi – w lekkoatletycznym trójmeczu Polska – Francja – RFN reprezentował Niemcy.
Kiedy Stefan Korboński oświadczył Stanisławowi Mikołajczykowi, że zamierza uciekać z kraju, lider opozycyjnego PSL przyjął to z kamienną twarzą. Później okazało się, że sam ucieknie dwa dni wcześniej. Wiedział, że ten, który wymknie się komunistom pierwszy, będzie miał większe szanse powodzenia…
Wysoki funkcjonariusz bezpieki, literacki talent stulecia, tancerka zespołu Mazowsze, para legendarnych żeglarzy, opozycyjni politycy, słynni sportowcy. Dzieliło ich wszystko, połączyła „zdrada socjalistycznej ojczyzny”.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8955

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/books/covers/8955.jpg

annamagdalena | 2017-07-20

To książka o tych, którzy uciekli. O tych, którzy wybrali wolność. Wolność słowa, tworzenia, spełniania marzeń, doboru znajomych, wolność życia. O tych, których ojczyzna się wyparła nazywając zdrajcami i wymazując na wiele dziesięcioleci z kart historii.

To książka o tych, którzy mieli odwagę podjąć decyzję. I zaryzykować. O ludziach, którzy postawili wszystko na jedną kartę.

Wielu z nich nie wróciło już nigdy do kraju. Wielu z nich spędziło lata umierając z tęsknoty za ojczyzną. Wielu z nich nie odnalazło się w nowej rzeczywistości. Inni przeciwnie, rozwinęli skrzydła.

Polecam. Bo to część naszej historii. Bardzo nieodległej. I wciąż żywej.

Lissa | 2017-04-07
Przeczytana: kwiecień 2017

Książka Jarosława Molendy: „Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL” zawiera dziewięć biografii, z których każda jest właściwie materiałem na książkę. Historie bohaterów różnią się od siebie niekiedy diametralnie, inne są także ich motywy i losy w tzw. wolnym świecie. Autor przegląda uważnie rozmaite źródła, aby oddać możliwie najrzetelniej cechy ich osobowości, zrozumieć, dlaczego właśnie oni i w jakich okolicznościach dokonali wyboru, a wreszcie – jak potoczyły się potem ich losy. Nie zawsze udaje mu się to rozwikłać i bywa, że pozostajemy z uczuciem niedosytu, ale nie jest to przecież żadną wadą. Przeciwnie, staje się zachętą do przemyśleń.

Jarosław Molenda próbuje we wstępie dociekać, jakie są mechanizmy łączące te wszystkie ucieczki. Dochodzi jednak do wniosku, że osoby te nie łączy zgoła nic, tak są różne.
Ważniejsze są warunki duchowe pracy artystów przebywających poza ich macierzystym krajem – konkluduje autor – ale i tu nie istnieją reguły...

MoznaPrzeczytac | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Książkę "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL" polecam tym wszystkim, którzy interesują się historią Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. To ciekawa pozycja, pokazująca nieco inny aspekt historii. Długo cenzurowanej historii. Autor przytacza sylwetki sportowców, artystów i polityków którzy zdecydowali się na odważny krok ucieczki z rządzonej przez komunistów Polski...

Pełna recenzja książki na stronie:

pani_e | 2017-09-24
Beata | 2017-06-22