Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL

Okładka książki Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL Jarosław Molenda
Okładka książki Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL
Jarosław Molenda Wydawnictwo: Bellona reportaż
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311144422
Tagi:
PRL
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
73
71

Na półkach:

Interesujące przybliżenie sylwetek, które zdecydowały podjąć się tak trudną, jak na tamte czasy decyzję. Historie te pokazują z jakimi trudnościami musiały się borykać osoby, które wybrały życie w innym państwie i odcięcie się od komunistycznej Polski. W państwie ludowym zostali skazani na pełną dyskwalifikację społeczną, a często ich niewinne rodziny również podzieliły ich los.

Interesujące przybliżenie sylwetek, które zdecydowały podjąć się tak trudną, jak na tamte czasy decyzję. Historie te pokazują z jakimi trudnościami musiały się borykać osoby, które wybrały życie w innym państwie i odcięcie się od komunistycznej Polski. W państwie ludowym zostali skazani na pełną dyskwalifikację społeczną, a często ich niewinne rodziny również podzieliły...

więcej Pokaż mimo to

avatar
935
438

Na półkach: ,

To książka o tych, którzy uciekli. O tych, którzy wybrali wolność. Wolność słowa, tworzenia, spełniania marzeń, doboru znajomych, wolność życia. O tych, których ojczyzna się wyparła nazywając zdrajcami i wymazując na wiele dziesięcioleci z kart historii.

To książka o tych, którzy mieli odwagę podjąć decyzję. I zaryzykować. O ludziach, którzy postawili wszystko na jedną kartę.

Wielu z nich nie wróciło już nigdy do kraju. Wielu z nich spędziło lata umierając z tęsknoty za ojczyzną. Wielu z nich nie odnalazło się w nowej rzeczywistości. Inni przeciwnie, rozwinęli skrzydła.

Polecam. Bo to część naszej historii. Bardzo nieodległej. I wciąż żywej.

To książka o tych, którzy uciekli. O tych, którzy wybrali wolność. Wolność słowa, tworzenia, spełniania marzeń, doboru znajomych, wolność życia. O tych, których ojczyzna się wyparła nazywając zdrajcami i wymazując na wiele dziesięcioleci z kart historii.

To książka o tych, którzy mieli odwagę podjąć decyzję. I zaryzykować. O ludziach, którzy postawili wszystko na jedną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach: ,

Książkę "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL" polecam tym wszystkim, którzy interesują się historią Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. To ciekawa pozycja, pokazująca nieco inny aspekt historii. Długo cenzurowanej historii. Autor przytacza sylwetki sportowców, artystów i polityków którzy zdecydowali się na odważny krok ucieczki z rządzonej przez komunistów Polski...

Pełna recenzja książki na stronie:
http://moznaprzeczytac.pl/zwiac-za-wszelka-cene-slynni-uciekinierzy-i-emigranci-z-prl-jaroslaw-molenda/

Książkę "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL" polecam tym wszystkim, którzy interesują się historią Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. To ciekawa pozycja, pokazująca nieco inny aspekt historii. Długo cenzurowanej historii. Autor przytacza sylwetki sportowców, artystów i polityków którzy zdecydowali się na odważny krok ucieczki z rządzonej przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
256
200

Na półkach:

Książka Jarosława Molendy: „Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL” zawiera dziewięć biografii, z których każda jest właściwie materiałem na książkę. Historie bohaterów różnią się od siebie niekiedy diametralnie, inne są także ich motywy i losy w tzw. wolnym świecie. Autor przegląda uważnie rozmaite źródła, aby oddać możliwie najrzetelniej cechy ich osobowości, zrozumieć, dlaczego właśnie oni i w jakich okolicznościach dokonali wyboru, a wreszcie – jak potoczyły się potem ich losy. Nie zawsze udaje mu się to rozwikłać i bywa, że pozostajemy z uczuciem niedosytu, ale nie jest to przecież żadną wadą. Przeciwnie, staje się zachętą do przemyśleń.

Jarosław Molenda próbuje we wstępie dociekać, jakie są mechanizmy łączące te wszystkie ucieczki. Dochodzi jednak do wniosku, że osoby te nie łączy zgoła nic, tak są różne.
Ważniejsze są warunki duchowe pracy artystów przebywających poza ich macierzystym krajem – konkluduje autor – ale i tu nie istnieją reguły obowiązujące wszystkich emigrantów. Jedni giną na wygnaniu, inni znajdują tam dobre warunki dla swojej pracy.
Potwierdzałby to casus Marka Hłaski, który na emigracji się nie odnalazł, w przeciwieństwie do Jerzego Panufnika, którego kariera rozkwitła, choć i on nie czuł się w nowych warunkach komfortowo.

Pierwszą uciekinierką, której pozostanie na Zachodzie odbiło się szerokim echem, była baletnica Mazowsza – Krystyna Bujnowska. Stało się to podczas pobytu zespołu w Paryżu i wcale nie było takie łatwe, zważywszy, że młodzi artyści mieli zawsze opiekunów ze służby bezpieczeństwa. Krążyły nawet na ten temat przeróżne żarty, jak choćby ten o skrzypku, który marzył o zagraniu na Stradivariusie i tłumaczył swemu „stróżowi”, że to przeżycie podobne do tego, gdyby pozwolono mu wystrzelić z rewolweru Dzierżyńskiego. Bujnowska szczęśliwie nie musiała nic tłumaczyć – po prostu nikt jej o to nie podejrzewał. Udzieliła też wywiadu dla Radia Wolna Europa, którego można dziś posłuchać bez zagłuszania i w którym wyraża radość z powodu nagłej sławy (jej fotografie ukazały się we francuskich gazetach) i w ogóle jest zachwycona.
Krystyna Bujnowska nie miała w Polsce żadnej rodziny, tym bardziej więc pragnęła połączyć się z mieszkającą w Stanach Zjednoczonych ciotką. Wyszła za mąż za Polaka i oboje podtrzymywali polskie tradycje, m.in. ucząc dzieci języka polskiego. Niestety, autorowi książki nie udało się dotrzeć do rodziny, nie wiadomo więc, jakie były dalsze losy pierwszej uciekinierki. Wiadomo natomiast, że dzięki niej zrobił się medialny szum wokół zespołu Mazowsze i widzowie gęsto wypełnili widownię. Jak się nietrudno domyślić, nikt tego nie rozumiał i nie docenił, przeciwnie – dziewczyna została napiętnowana przez członków zespołu, nie wspominając już o komunistycznych władzach. Ale i tak nie była ostatnią, która odważyła się na taki krok, bo był do krok w stronę wolności.

Najbardziej tajemniczym uciekinierem na Zachód był – i nadal takim pozostał – Józef Światło, pułkownik UB, którego opowieści o zbrodniach reżimu, mimo że sam brał udział w zbrodniczym systemie, wpłynęły znacząco na bieg historii. Audycje radiowe, w których podawał wiele skrywanych dotąd faktów, przyczyniły się bowiem do zmian szeregach partyjnej elity (uwolniono m.in. Władysława Gomułkę i innych aresztowanych),ale przede wszystkim – wypuszczono wreszcie polskich żołnierzy przetrzymywanych w ZSRR. Dlaczego Światło uciekł i zeznawał – nie wiadomo tego do dziś. Istnieją hipotezy, że był agentem Moskwy i został wysłany za Zachód po to, aby przyśpieszyć zmiany, które nastąpiły po śmierci Stalina. Nie wiadomo także, co działo się ze Światłą potem. Prawdopodobnie, podobnie jak Ryszard Kukliński, otrzymał nową tożsamość, zacierano wszelkie prowadzące do niego ślady i mylono tropy. Dopiero w 2008 roku IPN wystąpił do USA o odtajnienie dokumentów CIA, gdyż rozpoczęło się przeciwko Światle postępowanie. Jak się bowiem okazało, przyczynił się on do aresztowania ok. 150 członków AK, których potem torturowano, zabijano lub wysłano do łagrów. Jednak w odpowiedzi uzyskano tylko lakoniczną informację, że Józef Światło zmarł 2 września 1994 roku w Stanach Zjednoczonych. Kolejne pisma pozostały bez odpowiedzi. Pozostaje mieć nadzieję, że zarówno w tej, jak i innych sprawach odpowiedzi należy szukać w archiwach NKWD…

Książka Jarosława Molendy o uciekinierach z PRL jest rzetelną, choć nie pierwszą publikacją na ten temat. Znajdziemy w niej – oprócz wspomnianych – także biografie Piotra i Mieczysława Ejsmontów, Stefana Korbońskiego, Władysława Kozakiewicza, Stanisława Mikołajczyka, Andrzeja Panufnika i Tadeusza Teodorowicza. Pasjonujące historie, skłaniające do refleksji nad meandrami ludzkiego losu, nie tylko w czasach PRL-u. Może tylko tytuł publikacji niezbyt fortunny, bo zbyt pospolity i tabloidowy.

Książka Jarosława Molendy: „Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL” zawiera dziewięć biografii, z których każda jest właściwie materiałem na książkę. Historie bohaterów różnią się od siebie niekiedy diametralnie, inne są także ich motywy i losy w tzw. wolnym świecie. Autor przegląda uważnie rozmaite źródła, aby oddać możliwie najrzetelniej cechy ich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    12
  • Historia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Reportaż
    2
  • 2021
    1
  • Emigracja Polonia
    1
  • Może przeczytam w 2024
    1
  • Typ D: Literatura faktu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL


Podobne książki

Przeczytaj także