Fotograf

Operation Cesar
Maria Zawadzka
literatura faktu
Ag2S

Nigdy jeszcze nie ujawniono tak porażających dowodów zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości. W Syrii pewnemu człowiekowi udało się takie dowody zdobyć. Jego pseudonim to Cezar. To fotograf, zatrudniony przez syryjską policję wojskową, który ryzykował własnym życiem, przez 2 lata gromadząc zdjęcia i dokumenty więźniów torturowanych i zabijanych przez reżim. Ostatecznie udało mu się zebrać 53 tysiące fotografii. Nigdy nie ujawnił mediom swojej tożsamości.
W styczniu 2015 roku w amerykańskim czasopiśmie „Foreign Affairs” prezydent Syrii Baszar el-Asad zadeklarował, że taka osoba po prostu nie istnieje: „Kto zrobił te zdjęcia? Kim jest ten człowiek? Nikt tego nie wie. Te rzekome dowody nie zostały zweryfikowane. To tylko bezpodstawne oskarżenia”.
A jednak Cezar istnieje. Autorka tej książki spędziła z nim dziesiątki godzin. Jego świadectwo jest pod każdym względem wyjątkowe. Relację Cezara potwierdza śledztwo ujawniające sposoby funkcjonowania syryjskiej machiny śmierci. Poznając te dramatyczne fakty, zanurzamy się w sferze tego, co niewypowiedziane.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2184/literatura-faktu.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2184/literatura-faktu.html

Suerte | 2018-02-12

Wstrząsająca książka przedstawiająca brutalność reżimu syryjskiego dyktatora Baszszara al-Asada. Opisy przemocy, tortur i nieludzkiego traktowania Syryjczyków są przerażające. Nasuwa się jedno skojarzenie - Holocaust XXl wieku. Polecam szczególnie osobom, którym wydaje się, że uchodźcy w rzeczywistości nie mają przed czym uciekać. Książka ukazuje prawdziwe piekło życia w Syrii. Zachęcam również do odnalezienia w internecie zdjęć autorstwa Cezara, które z pewnością z uwagi na swoją brutalność nie zostały umieszczone w książce.

Lolanta | 2017-06-25
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Cezar pochodzi z Syrii. Widział to wszystko na własne oczy. W pewnym momencie okrucieństwo, z jakim się spotykał było nie do wytrzymania. Wtedy patrzył już tylko przez obiektyw aparatu.

Demismo | 2016-11-28

"- Czy przekazał pan te fotografie z własnej woli? [...]
- Zrobiłem to dla Syryjczyków, dla mojego narodu. Po to, żeby zbrodniarze odpowiedzieli za swoje zbrodnie, żeby zostali osądzeni."

Garance Le Caisne, "Fotograf"

W styczniu 2015 roku w jednym z czasopism, prezydent Syrii Baszar el - Asad zadeklarował, że nie istnieje taka osoba jak "Cezar". Jednak Cezar istnieje... Garance Le Caisne spędziła z nim wiele godzin na rozmowach prowadzających do ujawnienia funkcjonowania syryjskiej machiny śmierci. Cezar to fotograf zatrudniony przez syryjską policję wojskową, który ryzykował własnym życiem oraz życiem swojej rodziny, gromadząc przez dwa lata zdjęcia i dokumenty więźniów torturowanych i zabijanych przez reżim. Udało mu się zgromadzić 53 tys. zdjęć, jednak nigdy nie odważył się ujawnić swojej prawdziwej tożsamości. Ciągle zagrożony ze strony Baszara el - Asada musiał wyjechać z Syrii, aby ratować swoje życie. Zdecydował się ujawnić zdjęcia, które poświadczają o zbrodniach o...

kasiakhe | 2017-04-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Wojna w Syrii trwa od lat i jest pewnego rodzaju tabu. Media są już zmęczone tematem, Europejczycy są wrogo nastawieni do uchodźców. Jednak ich dramat trwa, nieprzerwanie, nasila się wręcz.
Dobra książka podająca fakty o masakrze, której doświadcza ludność cywilna jest bardzo potrzebna, jednak w moim odczuciu ta książka nie spełniła swojej funkcji.
Powinna wstrząsnąć na tyle czytelnikiem, żeby nie mógł spać, ani jeść. Bo okropność tej wojny jest wielka. Nie powinna pozwolić wrócić beznamiętnie do życia, do wykonywania codziennych rutynowych czynności bez myślenia o Syrii. Ja oczekiwałam takiej książki.
Fotograf to opowieść o tajemniczym fotografie, który w akcie ogromnej odwagi postanowił udokumentować przestępstwa i ludobójstwo reżimu. Wyruszył ze swoim materiałem w świat, chciał stanąć przed amerykańskim prezydentem, który jednak nie zaszczycił go spotkaniem.
Człowiek ten zasłużył na wysłuchanie i zasłużył na to, by chociaż ta książka była przyczyną do międzynarodowej...

Books_and_Beauty | 2017-02-21
Przeczytana: 15 lutego 2017

Głównym bohaterem reportażu jest Cezar, tytułowy fotograf. Ten młody mężczyzna, ukrywa swoją prawdziwą tożsamość („Cezar” to jego pseudonim) w obawie przed zemstą ze strony reżimu Baszara al-Asada. W czasie wojny został zatrudniony przez syryjską policję do wykonywania zdjęć zmarłym więźniom. Bardzo szybko odkrywa, że zmarli to nie są zwykli więźniowie, lecz ofiary systemu, które przed śmiercią były brutalnie torturowane. Cezar nie może się z tym pogodzić, ale postanawia wykorzystać swoją pozycję do tego, aby świat dowiedział się, do czego dochodzi w Syrii. Przez 2 lata potajemnie zgrywał zdjęcia i wynosił je z miejsca pracy. W ten sposób zdołał zdobyć ponad 50 tysięcy fotografii – dowodów nieludzkiego traktowania więźniów politycznych w Syrii. Mężczyzna podejmował ogromne ryzyko – gdyby został złapany, jego los byłby od razu przesądzony. Miał jednak bliskich współpracowników, którzy...

Bartek | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018