Jerozolima. Miasto Boga

Wydawnictwo: Psychoskok
literatura faktu
Aneta

„Jerozolima. Miasto Boga" nie jest zwykłym przewodnikiem, który z łatwością spotkamy we wszystkich większych księgarniach. To książka łącząca ze sobą elementy reportażu, wywiadu, dokumentu. Opatrzona znakomitymi zdjęciami przenosi nas do stolicy Izraela, w którym świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Poznając „Jerozolimę. Miasto Boga" dowiemy się m.in. dlaczego Żydzi przestrzegają koszerności, dlaczego religijne Żydówki golą głowy, jakimi samochodami jeżdżą Izraelczycy, jak przyrządzić smaczną szakszukę, czym jest mezuza, po czym poznać żonatego Żyda, ile wydamy na żywności, jeśli przez jakiś czas zamieszkamy w Jerozolimie? Książka porusza także wiele kontrowersyjnych tematów jak: homoseksualizm czy prostytucja. „Jerozolima. Miasto Boga" obala również stereotypy i pokazuje, jak różne i nieprzewidywalne potrafi być życie w Izraelu.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Hipek | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: luty 2017

Jerozolima... to krótka opowieść o kulturze, religii i zasadach rządzących Izraelitami. Pozycja warta polecenia osobom pierwszy raz wybierającym się do Izraela, a w szczególności do Jerozolimy. Z perspektywy osoby znającej Jerozolimę dziękuję autorce za postawione akcenty na ważnych aspektach oraz trafność przedstawianych spostrzeżeń. Książeczka jest nieobszerna i napisana sprawnym językiem, co pozwala turyście przygotować się do spotkania z nieznanym podczas niespełna 4-godzinnego lotu.

Wioleta Sadowska | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

"Nigdy nie pomyślałabym, że bez żadnych magicznych wynalazków, wehikułów czasu, można przenieść się do ubiegłowiecznych sztetli, znanych nam ze starych fotografii w podręcznikach do nauki historii".

Każdy z nas wybierając się na wycieczkę samochodem zabiera ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, która zawiera podstawowe środki, jakie będą służyć w razie jakiegokolwiek przypadku. Po lekturze książki "Jerozolima. Miasto Boga" od razu przyszło mi na myśl porównanie tej publikacji do takiej właśnie apteczki. Wyjeżdżając do Jerozolimy trzeba bowiem mieć taki niezwykle ciekawy przewodnik, który pozwoli uniknąć nam wielu problemów.

Ewelina Rubinstein to dziennikarka i prawniczka urodzona w Zgorzelcu. Swoją przygodę z dziennikarstwem zaczynała współpracując m. in. ze studenckim miesięcznikiem "Obsesja", "Warszawskim a b c", czy "Akademickim Radiem Kampus". Obecnie związana jest z lokalnym dwutygodnikiem "Głos Wolsztyński". Autorka jest także członkiem Otwartej Rzeczpospolitej -...

Biblioteczka Rudej | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Przyznam szczerze, że po lekturze Niczyj.Prawdziwe oblicza bezdomności miałam ochotę na inne pozycje autorki i taka możliwość była mi dana dzięki uprzejmości wydawnictwa Psychoskok .
To nie tylko przewodnik po Jerozolimie, mieście trzech monoteistycznych religii, kojarzącego się ze Ścianą Płaczu i konfliktem Izraelsko-Palestyńskim, ale to też niesamowita gratka dka tych, którzy interesują się kulturą żydowską.Ja odbyłam rewelacyjną podróż po mieście, które od zawsze mnie fascynowało.
Więcej na blogu http://rudabiblioteczka.blogspot.de/2018/02/ewelina-rubinstein-jerozolima-miasto.html?m=1

Aneta | 2016-10-21

Dla wiernych trzech największych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu Jeruszalaim istniało „od zawsze”. W czasach prehistorycznych to właśnie tam Abraham, wystawiony na próbę przez Boga, chciał złożyć w ofierze swojego syna Izaaka. Przez trzy tysiąclecia historii tego miasta rządzili nim niezliczeni władcy różnych narodów: od Kananejczyków przez Egipcjan, Rzymian, Turków, Brytyjczyków po Izraelczyków. Nie wymieniłem wszystkich, bo zajęłoby to kilka wierszy. Z ważniejszych wydarzeń w historii Jerozolimy trzeba jeszcze wymienić to, że król Dawid tu zbudował stolicę swego państwa, tu powstała słynna Świątynia wzniesiona przez króla Salomona, na której dziedzińcu nauczał Jezus, stąd Mahomet miał pójść w ślady Jezusa – do nieba. Najstarsze ślady osadnictwa w tym świętym dla 3 religii mieście pochodzą z XIV wieku przed Chrystusem.
A skoro tyle tam się działo, to i zabytków zatrzęsienie.
Czy o tym właśnie jest książka „Jerozolima. Miasto Boga” pióra Eweliny...

Monika | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 listopada 2016

Jerozolima nieodmiennie kojarzona jest z kulturą żydowską, konfliktem Izraelsko-Palestyńskim i Ścianą Płaczu. Pozostaje miastem skamieniałym, miejscem pielgrzymek milionów ludzi z całego świata. Jednak jak wiele na temat współczesnych losów tego miasta? Jego kultury i mieszkańców? Publikacja Eweliny Rubinstein "Jerozolima. Miasto Boga" pokazuje, że naprawdę niewiele.
Autorka przedstawia miejscowość pełną sprzeczności. Z jednej strony żyjącą według boskich praw, z drugiej nowoczesną i niezwykle tolerancyjną. Jerozolima pustoszeje w czasie Paschy, która nieodmiennie pozostaje chwilą modlitwy, przeznaczoną Bogu, można dostrzec że miasto żyje w rytm wierzeń religijnych. Jednak tuż za rogiem wyłaniają się flagi organizacji LGBT, bo z niejakim zaskoczeniem można odkryć, że Jerozolima jest miejscem bardzo tolerancyjnym, w którym żyją homoseksualiści z całego świata.
Ewelina Rubinstein nie skupia się jedynie na historii Jerozolimy, ale przybliża też czytelnikom jej nowoczesną stronę....

Jula | 2016-10-21

Autorka zaprasza nas do czytania obszernym, serdecznym wprowadzeniem, dokładnie wyjaśniając w nim, dlaczego i po co powstała ta książka. Uwaga, za tytułową stroną znajduje się informacja, czyjej pamięci poświęcona jest publikacja oraz cytat, który nabiera znaczenia w trakcie lektury, a po jej zakończeniu skłania do głębszych przemyśleń. Niezwykle ważne jest także, że pozycja ta ukazuje Jerozolimę oczyma zwykłej turystki, więc jeżeli kiedykolwiek uda nam się zawitać do tego pięknego miasta, unikniemy kłopotów, korzystając z doświadczeń innej osoby.

Nie liczmy, że w spisie treści znajdziemy hasła typu: budowa terenu, zabytki, mapy, miejsca noclegowe itp. Autorka podzieliła całość na ciekawie zatytułowane rozdziały, m.in. „Najpierw Tel Awiw...”, „Adoni medaber iwrit?”, „Wehikuł czasu, czyli w dzielnicy Mea Shearim”, „Obozowe tatuaże – dziwaczna moda?”. Tytuł to zawsze wskazówka, o czym będzie mowa. Słowo „rozdział” może brzmieć dość poważnie i kojarzyć się z opasłymi naukowymi lub...

Kinga | 2018-03-05
Przeczytana: 04 marca 2018

To w sumie pierwsza książka o Izraelu, jaką udało mi się w całości przeczytać. Dzięki niej poszerzyłam swoją wiedzę o tym państwie i o jego mieszkańcach. Ostatnio coraz bardziej przyciąga mnie ta część świata, więc miło było dowiedzieć się czegoś nowego i zgromadzić informacje praktyczne, które mogą przydać mi się podczas ewentualnego wyjazdu.

PLUSY:
+ okładka przyciągająca wzrok ♥
+ interesujący przewodnik nie tylko po Jerozolimie, ale i po Izraelu w ogóle
+ bardzo szybko można przeczytać tę książkę, ponieważ rozdziały są krótkie a język mało wymagający (na pewno nie ma tu natłoku przytłaczających informacji jak w zwyczajnych przewodnikach)
+ opisy miast, kultury, tradycji, kuchni, polityki, życia codziennego, religii i orientacji seksualnej
+ kolorowe zdjęcia, które są uzupełnieniem tekstu
+ sporo zwrotów typowych dla judaizmu i ortodoksyjnych Żydów (szczerze mówiąc, nie znałam większości z nich)
+ mnóstwo ciekawostek zgrabnie wplecionych w tekst

Pozycja przeznaczona przede...

takisobiejac | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Ostatnio boję się otworzyć lodówkę, by nie zobaczyć tam... Jerozolimy. Co i rusz na tę zdecydowanie nie moją Jerozolimę wpadam. Najpierw tragiczna i absurdalnie bezsensowna informacja z Białego Domu - rasista i islamofob perukarz Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Uznawać to on sobie może swoje peruki, i nic więcej. Potem nachalne reklamy TV, w których żeński głos zachęca do zakupu wycieczki do Tel Awiwu i Jerozolimy. A teraz, dosłownie kilka dni temu, bliska mi osoba dostała na gwiazdkę od Mikołaja książkę Eweliny Rubinstein (o której nigdy w życiu nie słyszałem). Przeczytałem owo dziełko w dwa dni. Celowo napisałem "dziełko", bo inaczej "Jerozolimy, miasta Boga" nazwać nie można. O ile jeszcze tłumaczenie czytelnikowi niektórych żydowskich nakazów wiary jest sensowne i w miarę spójnie napisane (o ile skądś nie przepisane) to już samo opowiadanie o Jerozolimie to czysta syjonistyczna propaganda. W tej książeczce nawet strasznego siepacza i mordercę wielu Palestyńczyków,...

GroszeQ | 2018-03-02

Po tej książce oczekiwałem więcej(zwłaszcza po niezłych recenzjach TUTAJ), dużo więcej niestety jest przeciętna.Mam wrażenie ze była pisana jako praca domowa w gimnazjum
Zaczyna się tak sztampowo że aż trochę strach było czytać dalej, dalej już było lepiej ale bez efektu wow.
Książka, niby przewodnik, niby reportaż, niby...
Dobrze że nie kupiłem jej tylko przeczytałem ebooka, bo bym tylko stracił kasę

Wybebeszamy_książki | 2016-12-10

Czasami mam wrażenie, że żyjemy w świecie, który zapewnia nieograniczone możliwości podróży, ale jednocześnie narzuca z góry ustalone stereotypy.

My nie odkrywamy. Przyjeżdżamy, patrzymy, odhaczamy i wyjeżdżamy. Nie doznajemy. Poruszamy się ścieżkami, które wytyczył ktoś obcy. Pomysł, by całkowicie poświęcić się podróży, wydaje nam się czymś abstrakcyjnym.

To potrafią zrobić tylko nieliczni, ale nie jest też tak, że ta droga jest dla wszystkich. Niektórzy, jak ja, większą przyjemność wynoszą z czytania o świecie, o cudzej podróży, niż faktycznego zwiedzania.

MIASTO BOGA

"Jerozolima. Miasto Boga" to książka, której nie można zaklasyfikować.
Czytelnik znajdzie tu niewielką garść wszystkiego, co może być interesujące dla początkującego.

Od szczegółowych, ale jasnych wyjaśnień odnośnie tradycji, zachowań i codzienności, przez proste przepisy, do spraw, które dzisiaj i jutro okupują i okupywać będą myśli tamtejszej społeczności.

To książka, która stanowi preludium. Ma...