Miedziany Król

Tłumaczenie: Iwona Czapla
Wydawnictwo: Solaris
Mednyj korol'

kcja powieści toczy się w tym samym uniwersum co wcześniejsza powieść ukraińskiego duetu, "Waran". Jej bohaterem jest potomek wyklętej przez większość ludów zamieszkujących ów świat rasy heksów; trudno się zresztą dziwić niechęci do kanibali. Natura obdarza go niesamowitą pamięcią; wystarczy mu raz przeczytać książkę, by potrafił zacytować ją bez najmniejszego choćby błędu. Przypadek...

Przypadek sprawia, że poznaje pradawne zaklęcie – prośbę skierowaną do tytułowego Miedzianego Króla: w zamian za rzecz szczególnie dla proszącego ważną Król dać ma to, czego w danej chwili proszący szczególnie potrzebuje, przy czym to Król, a nie proszący, decydować ma, co stanie się przedmiotem zamiany. Chłopak korzysta z owej wiedzy w sposób bezwzględny. Dzięki niej z niewolnika wspina się na sam szczyt społecznej drabiny – dowodzona przez niego armia jest w stanie konkurować z największymi potęgami tego świata. Czy aby jednak na pewno dzięki temu osiąga sukces? Czy może osiągnąłby go i tak, bez pomocy mitycznego Króla?

Historia jego życia opisana została tak, że każda z owych wersji da się obronić. „Miedziany Król” to powieść fantasy, jednakże nietypowa. Czuć w niej odległe – bardzo odległe, bo jednak styl Diaczenków zdecydowanie przeważa – echa prozy Gene Wolfego (cykl Nowego Słońca).

weyra | 2012-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Do przeczytania tego tomiszcza Diaczenków, zachęciły mnie pochlebne opinie w sieci oraz znajomych więc siegałam po niego pełna zapału, optymizmu i ciekawości wspaniałych wrażeń podczas lektury. Miedziany Król zaskoczył mnie prostym językiem i ciekawym stylem. Mile zaskoczyła mnie u autorów trafność uwag dotyczących ludzkich charakterów, słabości i skłonności. Rewelacyjnie pokazane jest dążenie do władzy dla której człowiek jest w stanie poświęcić wszystko co dla niego najdroższe. Dzieki cudownemu zaklęciu nawet życie ukochanych osób nie jest świętością bo chciwosć nie zna granic. To tyle z pozytywów.
Mimo prostego języka ksiażka potwornie dłużyła się a to przez monstrualne opisy (wydaje mi się mało znaczących) sytuacji oraz miejsc. Może i ma to wpływ na utrzymanie klimatu ale w tym przypadku było to dość nurzące. Ale czasu do czytania miałam sporo więc lepsza nuda z książką niż bez.

Ela | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Kupiłam książkę zupełnie przypadkowo, i to przypadek sprawił, że przepadłam bez reszty i bezwarunkowo zakochałam się w świecie Dlaczenków. Na tyle, że na mojej półce pojawiła się kolejna książka ich nazwiska. Teraz do głowy przychodzą mi słowa: fantastyczna, urzekająca, wciągająca, przerażająca. Piszę "teraz", bo w połowie straciłam zapał, porzuciłam ją na kilka dni aby potem zaczytać się w niej ze zdwojoną siłą. Jeśłi któregokolwiek z Was również dopadło takie zwątpienie, uwierzcie mi, warto dotrzeć do końca! Dla tych którzy jeszcze nie przeczytali: jesli poszukujecie czegoś swieżego, wciągającego, z rozbuodwanymi postaciami to gorąco polecam.

Alapogo | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

Diaczenkowie po raz kolejny udowodnili, że ich warsztat pisarski jest doskonały, a ponadto potrafią tworzyć piękne, urzekające historie, w których ukrywają niczym perły prawdy życiowe.

Michał_Rozkrut | 2016-11-06
Kaji | 2016-11-02