Odźwierny

Tłumaczenie: Witold Jabłoński
Cykl: Tułacze (tom 1)
Wydawnictwo: Solaris
Pirivratnik

"Odźwierny" jest debiutem powieściowym Mariny i Siergieja Diaczenków i zarazem pierwszym tomem cyklu "Tułacze", opowiadającego o ludziach błąkających się na pograniczu dwóch światów, realnego i nadprzyrodzonego. Wielki czarnoksiężnik traci wszystko: magiczną moc i miłość swego życia. Wystawiony zostaje na pokusy złowrogiej, diabolicznej potęgi, która pragnie przedostać się do ludzkiego...

Wielki czarnoksiężnik traci wszystko: magiczną moc i miłość swego życia. Wystawiony zostaje na pokusy złowrogiej, diabolicznej potęgi, która pragnie przedostać się do ludzkiego świata. Za cenę odzyskania czarodziejskich zdolności miałby się stać tytułowym Odźwiernym, który otworzy wrota wymiarów i sprowadzi na świat niewyobrażalne zło. Czy wybierze drogę zemsty na tych, którzy go odrzucili i potępili? A może znajdzie w sobie dość sił, by oprzeć się demonicznej pokusie?...

Powieść została szybko zauważona i wyróżniona nagrodą Euroconu dla najlepszych europejskich fantastów roku.

źródło opisu: [Solaris, 2009]

Ula | 2010-05-07

Przyznam, że zdarza mi się zainteresować książką ze względu na jej okładkę i – jeśli jest naprawdę intrygująca – kupić taką pozycję, zapoznawszy się tylko pobieżnie z tekstem na odwrocie. I choć czasem już po kilku stronach lektury żałuję wydanych pieniędzy, zdarza się też, że atrakcyjny front kryje w sobie prawdziwą perełkę – jak w przypadku Odźwiernego autorstwa Mariny i Siergieja Diaczenków. W pierwszej części tetralogii czytelnik zapoznaje się z mrocznym i dość nieprzyjemnym uniwersum, w którym nieformalną władzę pełnią czarnoksiężnicy. Nie jest to jednak typowy świat magii. To rzeczywistość, w której posiadanie magicznych zdolności czyni ze zwykłego śmiertelnika kogoś stojącego na równi z bogami.

Opowieść rozpoczyna się w chwili, gdy sługa wielkiego czarnoksiężnika Larta, Darmir, dostaje od niego osobliwe zadanie: ma wymówić kilka dziwnie brzmiących słów o odpowiedniej porze i w odpowiednim miejscu. Mężczyzna jest już jednak przyzwyczajony do takich kuriozów, ponieważ służy...

Aniela_Rose | 2015-09-22
Na półkach: Magowie, 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2015

Ach, ci aroganccy Magowie!
Opowieść jest o egoistycznym Magu, który po utracie swoich mocy, zyskał.. empatię!
Autorzy na przykładzie Maga ukazali jak człowiek może się zmienić, gdy straci wszystko na czym mu zależało, gdy straci władzę.
Jak zwykle państwo Diaczenko opisali psychikę bohaterów i wewnętrzną przemianę w skutek wydarzeń.
Psychologia w połączeniu z fantasy, to wszystko, czego szukam, by oderwać się od codzienności. :)
Nie przeczytałam jeszcze tony książek, by mieć większe porównanie, acz utwory tej Pary cenię bardzo wysoko.

Cairenn | 2015-10-15
Przeczytana: 07 października 2015

,,To był pierwszy poranek od trzech lat”.

Trzech bohaterów, Lart, Damir oraz Raul to całkowicie odmienni ludzie, którym życie w nieoczekiwany sposób splata ścieżki. Kiedy pojawiają się pogłoski o zbliżającej się Trzeciej Sile, każdy z nich zmuszony jest wyruszyć w drogę pod zupełnie inną postacią. Wielki mag staje się zwykłym furmanem, niezwracający niczyjej uwagi służący przemienia się w poważanego włodarza, a niedoceniony, młody czarodziej okazuje się być sprytnym szarlatanem. Jednak w świecie, któremu bliski jest zmierzch, nic nie jest takie, jakie się wydaje.

,,Kiedy rozkrzyczane mewy uniosły się nad brzegiem… Statek był jeszcze daleko, jasnoniebieski na ciemnoniebieskim morzu. Przybrzeżne wodorosty miękko się kołysały, plaskając kosmatymi łodygami, jakby w rozterce. Na burym kamieniu zdychała meduza. Wziąłem ją do ręki i wrzuciłem do wody. ,,Wracaj do domu””.

Uprzejme gospodynie, ciekawskie dzieci, rozzłoszczeni chłopi – na swojej drodze podróżnicy spotykają całe mnóstwo...

Pablo | 2015-12-19

"Odźwierny" to książka fantasy, w której nie znajdziecie elfów, krasnoludów, goblinów, trolli czy epickich bitew. To książka o magii, która jednak stanowi tło dla opowieści o ludziach i ludzkich charakterach. O zdradzie, miłości, upadku i odszukaniu samego siebie. Jeżeli macie dość kolejnych sztampowych historii fantasy, w których grupa bohaterów magią i mieczem wyrąbuje sobie drogę do uratowania świata, to książka dla was. Jak na debiut pisarski - czapki z głów. Szczerze polecam.

Batysia | 2014-02-21

Jak wiadomo - pierwszy tom decyduje o tym, czy sięgniemy po następne. "Odźwierny" wspaniale spełnił tę rolę, pozostawiając bynajmniej nie lekki niedosyt po lekturze.

Kapibara | 2011-01-06
Przeczytana: 31 grudnia 2010

Ciekawa książka, z dobrą narracją. Podoba mi się pomysł użycia zarówno narracji pierszo- jaki i trzecio- osobowej. Uważam jednak, że zakończenie jest trochę za bardzo prozaiczne. Mimo to mam zamiar zapolować na następną część.

żabka | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Książka podobała mi się, choć muszę przyznać, że nie wiem czy sięgnę po kolejne tomy... Jakoś tak wciągnęła i nie...

dEn | 2012-09-19
Przeczytana: lipiec 2012

Miejscami monotonna i przewidywalna jak i reszta cyklu a szkoda.

KamiKamka | 2015-04-08

fajne ale dupy nie urywa

Michał_Rozkrut | 2016-11-06