Poszukiwana

Replika
2017-05-23
2015-12-04
Jacek Spólny
groza horror literatura amerykańska obsesja poszukiwanie śmierć śmiertelna choroba tajemnica uzdrowienie zagrożenie
Inne

Dziewczyna, która wyobraziła sobie życie

Momentami było świetnie, momentami było beznadziejnie, reszta była taka średnia. Końcówka rozczulająca.

No nie, no po prostu nie... zawiodłem się, a przecież jestem hardkorowym fanem autora.

Początek książki wciągnął mnie bardzo. Młoda dziewczyna dowiaduje się, że ma glejaka. Lekarze dają jej rok życia. Rozpoczyna się walka z czasem. I to tyle, później zaczynają się nieprawdopodobne przygody głównej bohaterki, które okazują się ......( czym, nie napiszę by nie odebrać przyjemności czytania). Mnie książka nie przekonała, naciągana, przekombinowana.

"W świecie słów wyobraźnia jest jednym z sił natury"

Koontza czytuję od lat i do tej pory moje oceny jego książek oscylowały między "dobra" a "rewelacyjna". Niestety "Poszukiwana", mnie totalnie znudziła i cztery gwiazdki, to w mojej ocenie maksimum, na jakie mogę ją ocenić.

Owszem, jest tu ogromna pochwała wyobraźni i tego, co ona potrafi wyczarować. Jest antywojenne przywołanie holokaustu i symboliczne ostrzeżenie o tym, że wielogłowa hydra idei hitlerowskich znowu, niestety rośnie w siłę. Tu i ówdzie słychać głosy wątpliwości, czy w ogóle holokaust miał miejsce. To wszystko ważne i potrzeba jest wielka o tym przypominać.

Jednak to wszystko jest napisane jakoś tak mdło, to najwłaściwszy wyraz, jaki mi przychodzi do głowy na określenie tej książki. Nie czułam strachu, napięcia, a miejscami nawet zwykłego zaciekawienia, jak dalej potoczą się losy Bibi Blair. Nie rozumiem też, po co i w jakim celu były te wstawki z tajnej misji narzeczonego Bibi gdzieś w dalekim muzułmańskim kraju.

Mam nadzieję, że to jednostkowy "wypadek przy pracy", jednego z moich wiernie czytanych pisarzy.

P.S Swoją drogą muszę wypróbować scrabblemancję 😉

"W świecie słów wyobraźnia jest jednym z sił natury"

Nie czytałam nic tego autora wcześniej, ale przez tę książkę nie mam ochoty, żeby sięgnąć po więcej. Niestety, książka ciągnęła mi się jak flaki z olejem, jej tempo jest koszmarnie powolne mimo akcji. Same wstawki z przeszłości są okej, ale ile można czytać o tym samym? Tak samo rozdziały poświęcone jej narzeczonemu, które do tego zupełnie nic nie wnoszą. Jeszcze, gdyby jego wojskowe przygody coś wnosiły do historii Bibi, to jeszcze. Ale tak - spokojnie ta książka mogłaby być o 50 stron krótsza. A zakończenie, jej wyjście z choroby, powrót do domu - rozczarowuje mocno. A ostatni rozdział... Bez komentarza.

Całkiem w porządku książka. Jednak jakoś do mnie nie trafiła. Czytałam inne książki Koontza i ta niestety najmniej mi się podoba. Jest zupełnie inna niż te, jego autorstwa, które czytałam do tej pory. Nie wiem być może przemęczenie materiałem bądź kac książkowy. Jednak dotarłam do końca i nie do końca żałuję. Zakończenie i największy plottwist całej historii zrobiły na mnie wrażenie. Więc ta książka nie jest do końca zła.

Niestety nie porwała mnie. Po opisie z okładki spodziewałam się czegoś lepszego.

Niestety nie zauważyłam, że to horror. Nie lubię tego gatunku, dlatego być może tak niska ocena. Denerwowały mnie czarodziejskie sztuczki, cechy paranormalne głównej bohaterki. Miałam wrażenie, że gdy autor nie potrafi logicznie spiąć akcji, to stosuje te wybiegi. Połączenie holokaustu (Birkenau, Teresienstadt, Dachau) z poszukiwaniem Ashley zupełnie nietrafione. Nie wiem, czy wyobraźnia autora jest godna pochwały, czy należy docenić jego dość powierzchowną wiedzę historyczną z czasów 2 wojny światowej.

No cóż. Historia została opowiedziana. Poskładana sprawnie. Ma wszystko to, co książki Koontza posiadają. Nawet psa. Niemniej nie jest to porywający tekst. Historia często się cofa o wiele lat, obok postaci realnych współistnieją te z innego wymiaru, ale interakcja z nimi zachodzi jak w Matrixie. Dziecięce wspomnienia, książeczki , zapomniane zdarzenia i posiadane talenty zajmują sporo miejsca w tym tekście. Całe szczęście, że są podkolorowane surferskim slangiem i barwnymi, ekscentrycznymi bohaterami. Natomiast wplatanie traumy obozów koncentracyjnych do tego typu literatury budzi mój opór i sprzeciw. Złości mnie też patos wypowiedzi. Niby akcja toczy się normalnie i nagle bach! Złota myśl. Coś wzniosłego zaburzającego rytm. O sile miłości. Wartości życia. Wierze w dobro. Koontza czytam od lat i lubię, jednak niektóre z jego powieści nie tylko mnie nie zachwycają, ale wręcz irytują. Jak ta.

Napisana dobrym językiem, widać że autor ma warsztat, przez co przez książkę się płynie.

Główna bohaterka jest intrygującą postacią, którą polubiłam od początku. Niestety ale czasami jej osobowość mnie irytowała, dodatkowo przy niej inne postacie wydawały się nieco nijakie. Relacje między bohaterami jak dla mnie dziwne, nieszczere.

Fabularnie spodziewałam się czegoś innego, natomiast sama fabuła mnie zaskoczyła na plus. Początkowo nieco się ciągnęła, ale kiedy akcja nabrała tempa, to było już tylko co raz lepiej. Niestety ale dużo wątków pojawia się tak naprawdę znikąd, co powoduje że cała historia wydaje się nie mieć szans bycia autentyczną. Niby jest logiczna, a jednak nie mogę uwierzyć w zakończenie tej historii, którego się nie spodziewałam. Samo zakończenie uważam za nie udane, mam wrażenie, że zostało napisane na szybko z zamysłem że musi być.

Nie odradzam i nie polecam, sama nie żałuję, że przeczytałam, ale mocno się z nią męczyłam. Przeczytałam 30 str i miałam prawie 2 tygodnie przerwy, dzisiaj jak do niej wróciłam to na szczęście już skończyłam.

Fabularnie spodziewałam się czegoś...

• Dean Koontz
  • 2017