Poszukiwana

Wydawnictwo: Replika
Ashley Bell
horror
Marczewek

Pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”. Jedna z najlepszych książek roku według portalu Bookpage. Lektura obowiązkowa dla miłośników mrocznych kryminałów psychologicznych, jak również dla wielbicieli współczesnej literatury z elementami grozy i niesamowitości. Dziewczyna, która powiedziała śmierci NIE Bibi Blair jest energiczną, wesołą i dzielną młodą kobietą... Tyle,...

Pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”.
Jedna z najlepszych książek roku według portalu Bookpage.

Dziewczyna, która powiedziała śmierci NIE

Bibi Blair jest energiczną, wesołą i dzielną młodą kobietą... Tyle, że właśnie dowiedziała się od lekarza, iż został jej rok życia.

Jej odpowiedź brzmi: „Zobaczymy”.
Nagłe ozdrowienie Bibi zadziwia cały świat medyczny. Dziewczynę pochłania jednak obsesja, że została oszczędzona po to, by ocalić także kogoś innego. Kogoś o nazwisku Ashley Bell...
Ale ocalić przed czym? Przed kim? I kim jest Ashley Bell?
Odnalezienie jej staje się dla Bibi obsesją. Wkracza na drogę pełną niebezpieczeństw, zarówno nadprzyrodzonych, jak i zupełnie namacalnych.

Błyskotliwie poprowadzona, porywająca opowieść o fascynującej bohaterce wplątanej w zawiłą, misternie utkaną historię naszpikowaną zwrotami akcji.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=now&id=647

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=now&id=647

Oficjalna recenzja
Marta książek: 1071

Dziewczyna, która wyobraziła sobie życie

Gdy byłam mała, spędzałam dużo czasu z psem moich rodziców. Był to rottweiler, a więc zwierz potężny jak niedźwiedź, ale też obdarzony temperamentem pluszowego misia. Rzecz jasna okazał się najlepszym przyjacielem, najsympatyczniejszym towarzyszem zabaw i bez wątpienia najmądrzejszym psem na świecie. Gdy mamy siedem lat, nie szukamy rozsądnych, logicznych odpowiedzi na pytania. Zamiast tego z radością dokonujemy generalizacji, przypisujemy wszystkiemu atrybuty, które dla dorosłych nie mają oparcia w rzeczywistości: nasz ukochany zwierzak rozumie każde nasze słowo, starszy człowiek, z którym rozmawiamy, zna każdą opowieść na świecie (i każda jest prawdziwa), a każdy ciemny kąt pokoju skrywa potwora.

Gdy poznajemy Bibi Blair, główną bohaterkę najnowszej powieści Deana Koontza, ma ona dziesięć lat i przywołuje do siebie ubłoconego golden retrivera, który pojawił się znikąd w strugach deszczu tuż obok jej domu. Nie jest to jednak początek historii ani też jej główna linia czasu – akcja zaraz przenosi się o dwanaście lat w przyszłość, gdy Bibi stoi u progu kariery pisarskiej, a jej życie wydaje się prowadzić drogą ku szczęściu i satysfakcji. Zamiast tego jednak bohaterka, zanim jeszcze czytelnik zdąży się zorientować, zderza się z okrutną rzeczywistością: zostaje u niej zdiagnozowana śmiertelna choroba. Lekarze dają Bibi nie więcej niż rok życia. Tymczasem następnego dnia okazuje się, że cokolwiek skazało bohaterkę na śmierć, teraz zmieniło zdanie. Bibi, zamiast kwestionować niewytłumaczalne prawami medycyny wyleczenie, uświadamia sobie, że nie nastąpiło to bez powodu: jej życie zostało ocalone, by ona sama mogła ocalić kogoś innego…

Zgodnie z tym, do czego niejedną swoją powieścią przyzwyczaił swoich czytelników Koontz, historia „Poszukiwanej” to energiczny taniec realistycznych detali z atmosferą niesamowitości i mistycyzmu, okraszony nieoczywistymi elementami horroru. Te pierwsze budują fasadę opowieści i dostarczają satysfakcji składania ich w wiarygodny obraz. To drugie rzuca na ową fasadę cień o kształcie i barwie, które z początku odbiorcę niepokoją, by z czasem zacząć intrygować, a wreszcie – wciągnąć bez reszty. Tempo akcji jest wystarczająco szybkie, by szczegóły te, choć tak różne, przenikały się, a wrażenie to potęgują niechronologiczne retrospekcje: wspomnienia małej Bibi z czasów, gdy zamiast pewności siebie miała do dyspozycji dziecięcą wiarę i wyobraźnię.

Pewnego rodzaju dwupłaszczyznowość opowiadanej historii sprawia, że mamy okazję poznać motywacje i cechy bohaterów, które inaczej pozostałyby ukryte, pozornie nieistotne. Dorosła Bibi Blair fascynuje swoją determinacją, napędzaną jeszcze dodatkowo optymizmem, dzięki któremu trudno bohaterki nie polubić. Z kolei mała Bibi Blair intryguje miksem niezwykłej, jak na wiek, dojrzałości, i kreatywności, która sprawia, że świat wokół niej nabiera ostrych barw, nasycenia detalami i, nade wszystko, emocjami. Nie raz, nie dwa czytelnik złapie się na wrażeniu, że czytając o wspomnieniach siedmio-ośmioletniej Bibi przypomni sobie zamglone, choć wciąż poruszające obrazy z własnego dzieciństwa – te, które wydają się odległe, zepchnięte na margines pamięci, a jednak w pewnym momencie musimy sami przed sobą przyznać, że wciąż i wciąż ukradkiem wpływają na nasze dorosłe życie.

Jednak nie samymi sentymentami thriller żyje. Jak przystało na powieść autorstwa weterana dreszczowców i horrorów, atmosfera tajemniczości i nieuchwytnego zagrożenia towarzyszy nam niemal nieustannie. Bez względu na to, po której płaszczyźnie czasu aktualnie żegluje akcja, trzyma ona w napięciu i zaskakuje. Koontz raz jeszcze wykorzystuje zabieg, który w pewnym uproszczeniu można nazwać „efektem motyla”: czytelnik może być pewien, że wydarzenie sprzed dwunastu lat, scena na pozór sprawiające wrażenie zwykłego detalu i zwolnienia akcji, w którymś momencie historii może wrócić, by okazać się kluczową. Zabieg ten sprawia, że trudno książkę odłożyć na bok, jeszcze trudniej zaś przestać zastanawiać się w trakcie lektury nad ukrytymi powiązaniami, błyskotliwie i zręcznie wplecionymi w tok narracji. Wszystko to razem zapewnia solidną rozrywkę, niepozbawioną zarówno dreszczu emocji, jak i momentu refleksji, gdy kaprysy losu i detale z przeszłości zderzą się w zupełnie niespodziewany sposób.

Marta Godzisz

Mollinka_90 | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Dean Koontz to jeden z pisarzy,którzy do tej pory mnie nie zawodzili. Poprzednie jego książki zachwycały osobliwym paranormalnym klimatem i wartką akcją, połączeniem thrillera, przygody i odrobiny nadprzyrodzonego horroru. Kiedy na rynku wydawniczym ukazała się "Poszukiwana", chciałam ją przeczytać, a w końcu udało mi się ją wygrać w konkursie lubimyczytac, co nie było łatwe. Oczekiwałam lektury, która mnie oczaruje, zwłaszcza, że większość opinii była pozytywna. Niektórzy porównywali powieść do najlepszych dzieł pisarza, anonsowali ją jako powrót do korzeni. Jednak wg mnie coś poszło mocno nie tak.

Już pierwsze 100 stron, które zazwyczaj są decydujące o tym, czy książka mi się spodoba, czy nie, nie zapowiadały się najlepiej. Akcja działa się wolno i brakowało tak charakterystycznych dla pisarza "mądrych", filozoficznie napisanych zdań, przekazujących w kunsztowny sposób prawdę na temat życia. Ale została utrzymana akcja i pojawiły się wątki nadprzyrodzone, więc pominęłam ten...

Izabela Pycio | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

"Ludzie ukrywają przed sobą prawdę o samych sobie. To samooszukiwanie się jest mechanizmem umożliwiającym radzenie sobie z życiem, a większość ludzi, w większym czy mniejszym stopniu, zaczyna oszukiwać siebie już w dzieciństwie."

Książka, która dowodzi niesamowitej pomysłowości autora, umiejętności tworzenia wielopłaszczyznowych powieści i wywoływania mnóstwa emocjonujących wrażeń. I właśnie siła wyobraźni staje się przewodnią myślą thrillera psychologicznego. Zdolność człowieka do wytwarzania impulsów intensywnie pobudzających imaginację, świadome naginanie rzeczywistości, dokonywanie lustrzanych odbić i zakrzywień w otaczającej przestrzeni, tak aby wywołane zmiany uczynić prawdopodobnym pejzażem bogatych odniesień do uczuć, miejsc i czasu. Niczym nieskrępowana fantazja, moc sugestii, pozytywnego nastawiania, a nawet zdolność do samouleczenia choroby nowotworowej. Ucieczka w świat książek, fantazji, ukierunkowanej kontroli podświadomości, jako antidotum na dramatyczne zdarzenia z...

Wkp | 2017-06-26
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

POSZUKIWANA ASHLEY BELL

Do Deana Koontza mam duży sentyment. To w końcu jego książki, razem z powieściami Mastertona i Kinga, stały się moimi pierwszymi lekturami dla dorosłych, kiedy jako nastolatek zwróciłem swoją uwagę na literackie horrory. Sentyment to jednak byłoby za mało, by po latach wciąż cenić czyjąś twórczość tylko za pierwsze wrażenie, jakie wywarła na niedoświadczonym młodziku. Na szczęście Koontz jest po prostu znakomitym autorem i chociaż w swoim życiu napisał już ponad 50 książek, „Poszukiwaną” udowadnia, że daleki jest od wypalenia się.

Bibi Blair jest młodą kobietą, które życie toczy się swoim rytmem. Nie brak jej energii, wesołości i przekonania, że wszystko będzie dobrze. Nie martwi się nawet zbytnio o swojego męża, który wykonuje niebezpieczny zawód. Jednak pewnego dnia całe jej życie wywraca się do góry nogami. Nagłe załamanie stanu zdrowia prowadzi do diagnozy niczym nie różniącej się od wyroku śmierci – Bibi pozostaje rok życia. Kobieta nie chce w to...

Mieczysław | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

I tym razem Koontz mnie nie rozczarował, ale... wymęczył. Książka jest dobra, to niesamowita historia w jego stylu, ale rozwleczona i niezbyt lekka w czytaniu. Zgubić się łatwo i niektórych rzeczy po prostu nie zrozumiałem. Chyba jednak wszyscy pisarze po latach twórczości piszą coraz bardziej skomplikowane powieści.

Gąska | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Zatrzymajcie się na moment i zastanówcie nad swoim życiem. Każdy z nas ma swoje plany, obowiązki, pasje. Mamy rodzinę, zwierzęta, dach nad głową. A gdyby tak w ciągu jednego dnia zdiagnozowano u nas glejaka mózgu i oznajmiono nam, że został nam rok życia? Taki szok został zafundowany Bibi Blair, a to nie koniec wrażeń, gdyż kolejnego dnia oznajmiono jej, że jest całkowicie zdrowa. Nie nastąpiła żadna pomyłka, kobieta cudem ozdrowiała. Okazuje się, że wraz z ocaleniem ma do spełnienia misję, musi ocalić Ashley Bell. Kim ona jest?

Bibi jest młodą, radosną, szczęśliwą, energiczną osobą. W jej głowie kłębi się mnóstwo historii, dlatego też została pisarką, twierdzi, że jeśli nie przeleje ich na papier, rozsadzi jej głowę. Zawsze chciała uchodzić za osobę dzielną, odważną. Los postawił przed nią niebezpieczne wyzwanie, podczas którego będzie mogła udowodnić czy naprawdę należy do walecznych osób. Z całego serca trzymałam kciuki za tę dzielną postać, aż do ostatniej strony. Jesteście...

wasilka | 2017-05-23

Dean Koontz jest jednym z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich, który ma w swoim dorobku niebagatelną liczbę sprzedanych książek. Ponad 450 milionów egzemplarzy robi wrażenie. Kilkadziesiąt powieści i opowiadań napisanych w ciągu niemal pięćdziesięciu lat może imponować. Wiele z nich trafiło na wszelkie możliwe listy bestsellerów, część została sfilmowana, inne zostały uhonorowane ważnymi nagrodami. Prawdopodobnie wśród wielbicieli literatury grozy, thrillerów i wszelkich niesamowitości powieści Deana Koontza zajmują poczesne miejsce. Czy do tego grona należy powieść "Poszukiwana"? Warto się przekonać.

Opowieść, którą Dean Koontz serwuje czytelnikom jest thrillerem, po części okraszonym elementami horroru, magii i pewnej nadprzyrodzoności. Chwilami niepokojąca, nieco paranoiczna, a nawet absurdalna i niedorzeczna, "Poszukiwana" jest pełna niespodzianek. Rozpoczynając lekturę lepiej być przygotowanym na wydarzenia rozgrywające się na granicy prawdopodobieństwa. Niektóre z nich...

Matylda Saresta | 2017-06-12

I powrót do przeszłości... Książki Koontza zawsze łykałam prawie bez zastrzeżeń. I tak jest w tym przypadku. Czyta się gładko, akcja wciąga i choć czasami splot wydarzeń wywołuje wew. pytanie: Seeeerio...? to i tak margines tolerancji nie jest naciągnięty na maxa:) Troszkę klimatem przypomina w niektórych momentach Kinga (ze wzg na podobieństwo pewnych tajemniczych i nieprzyjemnych bytów do pewnych tajemniczych i nieprzyjemnych Doktorków czy też Panóww w Żółtych Płaszczach).
POLECAM, klimat tajemnicy, grozy i tego czegoś zachowany!

BookReader | 2017-07-26

Dawno nie pisałem recenzji, ale ostatnimi czasy nie miałem co, ani kiedy czytać. Deana Koontza znałem jak dotąd z jednej tylko powieści, mianowicie "Mroczne popołudnie", która opowiadała całkiem ciekawą historię, choć czytało mi się ją dość topornie. Pewnie z uwagi na obecność elementów fantastyki, których szczerze powiedziawszy nie lubię.
W przypadku "Poszukiwanej" klimat jest identyczny, choć już nie czytało mi się tego tak ciężko. Mieszanka thrillera, kryminału, horroru i właśnie fantastyki. Historia jest ciekawa, bohaterowie intrygujący. Koontz nie gna z narracją, wszystko jest prowadzone delikatnym tempem i rozkręca się stopniowo. Jedyny minus to ta fantastyka, do której, kurcze, nie mogę się przemóc. Powieść, która zadowoli fanów twórczości Amerykanina, ale także tych, którzy szukają w książkach adrenaliny i dreszczyku emocji. Znajdą je tutaj. Warto odnotować, że autor nie potraktował po macoszemu wątku obyczajowego. Jest on również dobrze skonstruowany. Jak mówię, mam...

Marczewek | 2017-09-15
Przeczytana: 14 września 2017

W pierwszej chwili pomyślałem sobie że to żeńska wersja Odda Thomasa, ale okazuje się że historia jest dużo bardziej przebiegła.
Dość ciężka książka, ale niezaprzeczalnie jedna z lepszych książek Koontza w tym wieku.

Hanna | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Bibi Blair – to główna bohaterka powieści Poszukiwana. Energiczna, wesoła dwudziestodwuletnia pisarka, na swoim koncie pisarskiej kariery dysponuje jedną powieść, a jej opowiadania, są publikowane w renomowanych czasopismach. Zamieszkuję Kalifornię, posiada piękne mieszkanko, kochającego narzeczonego i wspaniałych rodziców. Czego chcieć więcej prawda? Lecz gdy pewnego dnia otrzymuje druzgocącą i miażdżąca wiadomość, jej życie zmienia się o 180 stopni. Okazuje się bowiem, iż Bibi został rok życia. Lekarze co do tego nie mają absolutnie żadnych wątpliwości. Tylko tyle czasu może pozostać pacjentce, u której zdiagnozowano glejakowatość mózgu. Rokowania oczywiście, są na bardzo niskim poziomie, ale główna bohaterka mówi: „Zobaczymy”. Bibi nie chce się poddać. Decyduje się walczyć, przecież jest młoda i całe życie przed nią... I co? Tak po prostu ma umrzeć? O nie!

I nagle zdarza się cud......

Patronaty tygodnia

Trzeci tom bestsellerowej serii „Czerwona Królowa”, powieść Marcina Mortki o Królewskiej Talii – pradawnym, tajemniczym artefakcie i „Drugie bicie serca”, opowieść o stawieniu czoła przyszłości – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!