Poszukiwana

- Kategoria:
- horror
- Tytuł oryginału:
- Ashley Bell
- Wydawnictwo:
- Replika
- Data wydania:
- 2017-05-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-12-04
- Liczba stron:
- 448
- Czas czytania
- 7 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376746043
- Tłumacz:
- Jacek Spólny
- Tagi:
- groza horror literatura amerykańska obsesja poszukiwanie śmierć śmiertelna choroba tajemnica uzdrowienie zagrożenie
- Inne
Pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”.
Jedna z najlepszych książek roku według portalu Bookpage.
Lektura obowiązkowa dla miłośników mrocznych kryminałów psychologicznych, jak również dla wielbicieli współczesnej literatury z elementami grozy i niesamowitości.
Dziewczyna, która powiedziała śmierci NIE
Bibi Blair jest energiczną, wesołą i dzielną młodą kobietą... Tyle, że właśnie dowiedziała się od lekarza, iż został jej rok życia.
Jej odpowiedź brzmi: „Zobaczymy”.
Nagłe ozdrowienie Bibi zadziwia cały świat medyczny. Dziewczynę pochłania jednak obsesja, że została oszczędzona po to, by ocalić także kogoś innego. Kogoś o nazwisku Ashley Bell...
Ale ocalić przed czym? Przed kim? I kim jest Ashley Bell?
Odnalezienie jej staje się dla Bibi obsesją. Wkracza na drogę pełną niebezpieczeństw, zarówno nadprzyrodzonych, jak i zupełnie namacalnych.
Błyskotliwie poprowadzona, porywająca opowieść o fascynującej bohaterce wplątanej w zawiłą, misternie utkaną historię naszpikowaną zwrotami akcji.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Dziewczyna, która wyobraziła sobie życie
Gdy byłam mała, spędzałam dużo czasu z psem moich rodziców. Był to rottweiler, a więc zwierz potężny jak niedźwiedź, ale też obdarzony temperamentem pluszowego misia. Rzecz jasna okazał się najlepszym przyjacielem, najsympatyczniejszym towarzyszem zabaw i bez wątpienia najmądrzejszym psem na świecie. Gdy mamy siedem lat, nie szukamy rozsądnych, logicznych odpowiedzi na pytania. Zamiast tego z radością dokonujemy generalizacji, przypisujemy wszystkiemu atrybuty, które dla dorosłych nie mają oparcia w rzeczywistości: nasz ukochany zwierzak rozumie każde nasze słowo, starszy człowiek, z którym rozmawiamy, zna każdą opowieść na świecie (i każda jest prawdziwa), a każdy ciemny kąt pokoju skrywa potwora.
Gdy poznajemy Bibi Blair, główną bohaterkę najnowszej powieści Deana Koontza, ma ona dziesięć lat i przywołuje do siebie ubłoconego golden retrivera, który pojawił się znikąd w strugach deszczu tuż obok jej domu. Nie jest to jednak początek historii ani też jej główna linia czasu – akcja zaraz przenosi się o dwanaście lat w przyszłość, gdy Bibi stoi u progu kariery pisarskiej, a jej życie wydaje się prowadzić drogą ku szczęściu i satysfakcji. Zamiast tego jednak bohaterka, zanim jeszcze czytelnik zdąży się zorientować, zderza się z okrutną rzeczywistością: zostaje u niej zdiagnozowana śmiertelna choroba. Lekarze dają Bibi nie więcej niż rok życia. Tymczasem następnego dnia okazuje się, że cokolwiek skazało bohaterkę na śmierć, teraz zmieniło zdanie. Bibi, zamiast kwestionować niewytłumaczalne prawami medycyny wyleczenie, uświadamia sobie, że nie nastąpiło to bez powodu: jej życie zostało ocalone, by ona sama mogła ocalić kogoś innego…
Zgodnie z tym, do czego niejedną swoją powieścią przyzwyczaił swoich czytelników Koontz, historia „Poszukiwanej” to energiczny taniec realistycznych detali z atmosferą niesamowitości i mistycyzmu, okraszony nieoczywistymi elementami horroru. Te pierwsze budują fasadę opowieści i dostarczają satysfakcji składania ich w wiarygodny obraz. To drugie rzuca na ową fasadę cień o kształcie i barwie, które z początku odbiorcę niepokoją, by z czasem zacząć intrygować, a wreszcie – wciągnąć bez reszty. Tempo akcji jest wystarczająco szybkie, by szczegóły te, choć tak różne, przenikały się, a wrażenie to potęgują niechronologiczne retrospekcje: wspomnienia małej Bibi z czasów, gdy zamiast pewności siebie miała do dyspozycji dziecięcą wiarę i wyobraźnię.
Pewnego rodzaju dwupłaszczyznowość opowiadanej historii sprawia, że mamy okazję poznać motywacje i cechy bohaterów, które inaczej pozostałyby ukryte, pozornie nieistotne. Dorosła Bibi Blair fascynuje swoją determinacją, napędzaną jeszcze dodatkowo optymizmem, dzięki któremu trudno bohaterki nie polubić. Z kolei mała Bibi Blair intryguje miksem niezwykłej, jak na wiek, dojrzałości, i kreatywności, która sprawia, że świat wokół niej nabiera ostrych barw, nasycenia detalami i, nade wszystko, emocjami. Nie raz, nie dwa czytelnik złapie się na wrażeniu, że czytając o wspomnieniach siedmio-ośmioletniej Bibi przypomni sobie zamglone, choć wciąż poruszające obrazy z własnego dzieciństwa – te, które wydają się odległe, zepchnięte na margines pamięci, a jednak w pewnym momencie musimy sami przed sobą przyznać, że wciąż i wciąż ukradkiem wpływają na nasze dorosłe życie.
Jednak nie samymi sentymentami thriller żyje. Jak przystało na powieść autorstwa weterana dreszczowców i horrorów, atmosfera tajemniczości i nieuchwytnego zagrożenia towarzyszy nam niemal nieustannie. Bez względu na to, po której płaszczyźnie czasu aktualnie żegluje akcja, trzyma ona w napięciu i zaskakuje. Koontz raz jeszcze wykorzystuje zabieg, który w pewnym uproszczeniu można nazwać „efektem motyla”: czytelnik może być pewien, że wydarzenie sprzed dwunastu lat, scena na pozór sprawiające wrażenie zwykłego detalu i zwolnienia akcji, w którymś momencie historii może wrócić, by okazać się kluczową. Zabieg ten sprawia, że trudno książkę odłożyć na bok, jeszcze trudniej zaś przestać zastanawiać się w trakcie lektury nad ukrytymi powiązaniami, błyskotliwie i zręcznie wplecionymi w tok narracji. Wszystko to razem zapewnia solidną rozrywkę, niepozbawioną zarówno dreszczu emocji, jak i momentu refleksji, gdy kaprysy losu i detale z przeszłości zderzą się w zupełnie niespodziewany sposób.
Marta Godzisz
Popieram [ 14 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Niestety nie porwała mnie. Po opisie z okładki spodziewałam się czegoś lepszego.
Niestety nie porwała mnie. Po opisie z okładki spodziewałam się czegoś lepszego.
Pokaż mimo toNiestety nie zauważyłam, że to horror. Nie lubię tego gatunku, dlatego być może tak niska ocena. Denerwowały mnie czarodziejskie sztuczki, cechy paranormalne głównej bohaterki. Miałam wrażenie, że gdy autor nie potrafi logicznie spiąć akcji, to stosuje te wybiegi. Połączenie holokaustu (Birkenau, Teresienstadt, Dachau) z poszukiwaniem Ashley zupełnie nietrafione. Nie wiem, czy wyobraźnia autora jest godna pochwały, czy należy docenić jego dość powierzchowną wiedzę historyczną z czasów 2 wojny światowej.
Niestety nie zauważyłam, że to horror. Nie lubię tego gatunku, dlatego być może tak niska ocena. Denerwowały mnie czarodziejskie sztuczki, cechy paranormalne głównej bohaterki. Miałam wrażenie, że gdy autor nie potrafi logicznie spiąć akcji, to stosuje te wybiegi. Połączenie holokaustu (Birkenau, Teresienstadt, Dachau) z poszukiwaniem Ashley zupełnie nietrafione. Nie wiem,...
więcej Pokaż mimo toNo cóż. Historia została opowiedziana. Poskładana sprawnie. Ma wszystko to, co książki Koontza posiadają. Nawet psa. Niemniej nie jest to porywający tekst. Historia często się cofa o wiele lat, obok postaci realnych współistnieją te z innego wymiaru, ale interakcja z nimi zachodzi jak w Matrixie. Dziecięce wspomnienia, książeczki , zapomniane zdarzenia i posiadane talenty zajmują sporo miejsca w tym tekście. Całe szczęście, że są podkolorowane surferskim slangiem i barwnymi, ekscentrycznymi bohaterami. Natomiast wplatanie traumy obozów koncentracyjnych do tego typu literatury budzi mój opór i sprzeciw. Złości mnie też patos wypowiedzi. Niby akcja toczy się normalnie i nagle bach! Złota myśl. Coś wzniosłego zaburzającego rytm. O sile miłości. Wartości życia. Wierze w dobro. Koontza czytam od lat i lubię, jednak niektóre z jego powieści nie tylko mnie nie zachwycają, ale wręcz irytują. Jak ta.
No cóż. Historia została opowiedziana. Poskładana sprawnie. Ma wszystko to, co książki Koontza posiadają. Nawet psa. Niemniej nie jest to porywający tekst. Historia często się cofa o wiele lat, obok postaci realnych współistnieją te z innego wymiaru, ale interakcja z nimi zachodzi jak w Matrixie. Dziecięce wspomnienia, książeczki , zapomniane zdarzenia i posiadane talenty...
więcej Pokaż mimo toNapisana dobrym językiem, widać że autor ma warsztat, przez co przez książkę się płynie.
Główna bohaterka jest intrygującą postacią, którą polubiłam od początku. Niestety ale czasami jej osobowość mnie irytowała, dodatkowo przy niej inne postacie wydawały się nieco nijakie. Relacje między bohaterami jak dla mnie dziwne, nieszczere.
Fabularnie spodziewałam się czegoś innego, natomiast sama fabuła mnie zaskoczyła na plus. Początkowo nieco się ciągnęła, ale kiedy akcja nabrała tempa, to było już tylko co raz lepiej. Niestety ale dużo wątków pojawia się tak naprawdę znikąd, co powoduje że cała historia wydaje się nie mieć szans bycia autentyczną. Niby jest logiczna, a jednak nie mogę uwierzyć w zakończenie tej historii, którego się nie spodziewałam. Samo zakończenie uważam za nie udane, mam wrażenie, że zostało napisane na szybko z zamysłem że musi być.
Nie odradzam i nie polecam, sama nie żałuję, że przeczytałam, ale mocno się z nią męczyłam. Przeczytałam 30 str i miałam prawie 2 tygodnie przerwy, dzisiaj jak do niej wróciłam to na szczęście już skończyłam.
Napisana dobrym językiem, widać że autor ma warsztat, przez co przez książkę się płynie.
więcej Pokaż mimo toGłówna bohaterka jest intrygującą postacią, którą polubiłam od początku. Niestety ale czasami jej osobowość mnie irytowała, dodatkowo przy niej inne postacie wydawały się nieco nijakie. Relacje między bohaterami jak dla mnie dziwne, nieszczere.
Fabularnie spodziewałam się czegoś...
Najlepsza książka Koontza. Wciągnąłem się na maxa jakby to była książka samego Kinga. Idealnie poprowadzona fabuła bez lania wody i zbędnych upiększeń. Co prawda brakuje małej szczypty czegoś i zakończenie trochę rozczarowywuje, ale zakochałem się w wątku głównym. Idealne połączenie pomysłu z nietuzinkowymi bohaterami, którzy nie męczą a wręcz zapraszają do swojego świata. Każdy wątek jest na swoim miejscu i pasuje idealnie. Bałem się tej powieści po ostatnich zawodach czytelniczych u Koontza, a tutaj przeżyłem kawał dobrej historii. Aż żal mi było ją kończyć. Sam zaczynam się bać swojej własnej wyobraźni. I tego co w niej ukryte.
Pisarka Bibi Blair dowiaduje się, że ma nowotwór złośliwy. Jednakże dostaje cudownego uzdrowienia, ale nie ma nic za darmo. Ma uratować Ashley Bell z rąk potwora. Czy to wszystko ma coś wspólnego z demonami z przeszłości?
Najlepsza książka Koontza. Wciągnąłem się na maxa jakby to była książka samego Kinga. Idealnie poprowadzona fabuła bez lania wody i zbędnych upiększeń. Co prawda brakuje małej szczypty czegoś i zakończenie trochę rozczarowywuje, ale zakochałem się w wątku głównym. Idealne połączenie pomysłu z nietuzinkowymi bohaterami, którzy nie męczą a wręcz zapraszają do swojego świata....
więcej Pokaż mimo toBibi Blair właśnie dowiedziała się, że został jej rok życia.
Jej odpowiedz brzmi: „Zobaczymy”.
Nagłego ozdrowienia dziewczyny nie jest w stanie wytłumaczyć żaden lekarz. Ta jednak zaczyna sądzić, że została ocalona z jakiegoś powodu. Musi uratować Ashley Bell. Ale kim ona jest? Przed czym, albo przed kim trzeba ją ochronić?
Do przeczytania tej książki zachęcił mnie zdecydowanie opis i fakt, że leżała na dziale horrorów. O ile nie mogę oglądać takich filmów, tak lektury uwielbiam. Mój entuzjazm trochę przygasł kiedy przeczytałam recenzje, które nie były zbyt przychylne. Ale starałam się podejść obiektywnie i chyba mi się to udało.
Książka naprawdę mi się podobała. Momentami miałam mieszane uczucia, ale finalnie zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Fabuła jest wyjątkowo interesująca i nietuzinkowa, drugiej takiej nie znajdziecie. Wydarzenia są pełne magii i mistycyzmu, pojawiają się wątki parapsychologiczne. Raczej jestem dosyć sceptycznie nastawiona do tego typu wstawek, nie interesują mnie, a wręcz nudzą, ale tutaj zdecydowanie tak nie było. Ta książka ma w sobie to coś. Kupiła mnie. Na plus działają również krótkie rozdziały. Zdecydowanie wolę takie niż te niemiłosiernie się ciągnące.
Podsumowując- książka była dobra. To jednocześnie thriller, kryminał, horror i obyczajówka, znajdziemy w niej cechy każdego z tych gatunków. Nie jest to może lektura łatwa, lekka i przyjemna, ale zdecydowanie warta przeczytania.
Bibi Blair właśnie dowiedziała się, że został jej rok życia.
więcej Pokaż mimo toJej odpowiedz brzmi: „Zobaczymy”.
Nagłego ozdrowienia dziewczyny nie jest w stanie wytłumaczyć żaden lekarz. Ta jednak zaczyna sądzić, że została ocalona z jakiegoś powodu. Musi uratować Ashley Bell. Ale kim ona jest? Przed czym, albo przed kim trzeba ją ochronić?
Do przeczytania tej książki zachęcił mnie...
Książka dobra warta przeczytania
Książka dobra warta przeczytania
Pokaż mimo toTo średniej klasy thriller psychologiczny z wątkami parapsychologicznymi. Przez niektórych klasyfikowany jako horror.
Fabuła książki jest bardzo tajemnicza, pełna mistycyzmu, miejscami wręcz magiczna. Jednakże styl i język pisarza pozostawia wiele do życzenia. Książka jest trudna w odbiorze, dość "topornie" napisana, o bardzo krótkich rozdziałach i ciągle rwanych wątkach. Nie jest zbyt wciągająca, a jej narracja powoduje, że powieść jest nudna, męcząca i nużąca dla czytelnika. Dla mnie to kolejna "tabletka usypiająca". Po jej przeczytaniu, a męczyłam się z nią aż 14 wieczorów, czułam się bardzo zmęczona, a nie zrelaksowana i zadowolona. Widocznie proza Pana Koontza zupełnie mi nie odpowiada. Mam wrażenie, że autor starał się stworzyć arcydzieło, ale mu nie wyszło, a to przecież zwykła, przeciętna beletrystyka o dość podrzędnej fabule.
Książka była nominowana do plebiscytu Książka roku 2017 w kategorii horror (lubimy czytać.pl), ale ja bym na nią nie oddała swojego głosu. NIE POLECAM!
To średniej klasy thriller psychologiczny z wątkami parapsychologicznymi. Przez niektórych klasyfikowany jako horror.
więcej Pokaż mimo toFabuła książki jest bardzo tajemnicza, pełna mistycyzmu, miejscami wręcz magiczna. Jednakże styl i język pisarza pozostawia wiele do życzenia. Książka jest trudna w odbiorze, dość "topornie" napisana, o bardzo krótkich rozdziałach i ciągle rwanych wątkach....
Jakim cudem to jest bestsellerem ? Nie wiem i chyba nie chcę wiedzieć. To jest opowiadanie rodem z wattpada, którego w formie książkowej nie da się czytać. Wątki pojawiają się znikąd, relacji bohaterów prawie nie ma, protagonistka to manekin poziomu Belli Swan.
Jakim cudem to jest bestsellerem ? Nie wiem i chyba nie chcę wiedzieć. To jest opowiadanie rodem z wattpada, którego w formie książkowej nie da się czytać. Wątki pojawiają się znikąd, relacji bohaterów prawie nie ma, protagonistka to manekin poziomu Belli Swan.
Pokaż mimo toDwudziestodwuletnia Bibi Blair jak co dzień rano planuje swój dzień przy porannej kawie kiedy nieoczekiwanie doznaje postępującego paraliżu lewej części ciała. W szpitalu wyrok jest jednoznaczny – zaawansowana glejakowatość mózgu, pozostał jej maksymalnie rok życia.
Następnego ranka budzi się w szpitalnym pokoju i …… jest zdrowa.
Jaki związek z jej cudownym wyzdrowieniem mają wydarzenia których była świadkiem jako mała dziewczynka i kim jest Ashley Bell, która ma ocalić ?
„Poszukiwana” to thriller psychologiczny z elementami wydarzeń „nadprzyrodzonych”.
Bardzo ciekawie skonstruowała fabuła dziejąca się w dorosłym życiu Bibi oraz retrospekcje do wydarzeń z jej dzieciństwa wprowadzają czytelnika w mroczny świat i dają naprawdę niesamowitą dawkę przyjemności z każdej kolejnej strony tej opowieści.
Dwudziestodwuletnia Bibi Blair jak co dzień rano planuje swój dzień przy porannej kawie kiedy nieoczekiwanie doznaje postępującego paraliżu lewej części ciała. W szpitalu wyrok jest jednoznaczny – zaawansowana glejakowatość mózgu, pozostał jej maksymalnie rok życia.
więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNastępnego ranka budzi się w szpitalnym pokoju i …… jest zdrowa.
Jaki związek z jej cudownym wyzdrowieniem...