Postradzieckie państwa Azji Centralnej. Historia, polityka, gospodarka, społeczeństwo

Średnia ocen

                5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

W pięciu rozdziałach tej książki dwójka Autorów przedstawiła sytuację gospodarczą, polityczną i społeczną w pięciu środkowoazjatyckich krajach, które w 1991 uzyskały niepodległość od ZSRR: Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu i Tadżykistanu. Każde z tych państw opisane zostało na kilkudziesięciu stronach, co siłą rzeczy zakłada ujęcie raczej syntetyczne i skrótowe. W polskiej literaturze przedmiotu (w pełni zestawionej w bibliografii) napisano o tych krajach - wbrew pozorom - całkiem sporo. Na pewno jeszcze więcej w innych językach, przy czym Autorzy wykorzystali bardzo mało prac obcojęzycznych, a w ogóle nie sięgnęli do publikacji powstałych w samych opisywanych przez siebie krajach. Tyle się mówi o kondycji polskiej nauki i o jej zbyt niskiej "konkurencyjności". Cóż... wyobraźmy sobie taką sytuację: zagraniczny badacz chce przedstawić sytuację we współczesnej Polsce, ale nie wykorzystał żadnej polskiej publikacji. Czy moglibyśmy tak skonstruowaną monografię dobrze ocenić? A tymczasem polscy Autorzy o wielu krajach piszą właśnie w taki sposób. Jak takie publikacje mają świadczyć o poziomie naszej nauki?

Nie chcę więcej pisać na ten temat, ale bibliografia jest tak naprawdę dość wątła, przy czym i tak "rozpycha" ją potraktowanie jako odrębnych pozycji poszczególnych rozdziałów z prac zbiorowych o tytułowych państwach (przede wszystkim publikacje, których redaktorem jest Tadeusz Bodio). Na niskim poziomie stoją wykresy (zwykle poszczególne ułamki nie dają 100%) oraz mapy (grafika bardzo słabej jakości). Wiele opisów wygląda jak przepisanie za pomocą pełnych zdań danych z rocznika statystycznego. Mam wrażenie, że za mało tu analizy, a za dużo cytowania danych źródłowych. Tyle że - niestety - jest to zarzut, który można sformułować pod adresem większości prac, z którymi mam do czynienia. Ale żeby nie było aż tyle narzekania, to zaznaczę, że książka znacznie przybliża pewne zagadnienia związane z Azją Środkową oraz jej rolą w światowej rywalizacji mocarstw, dla których jest to przede wszystkim obszar bardzo bogaty w ropę i gaz ziemny.

Tomasz Babnis

W pięciu rozdziałach tej książki dwójka Autorów przedstawiła sytuację gospodarczą, polityczną i społeczną w pięciu środkowoazjatyckich krajach, które w 1991 uzyskały niepodległość od ZSRR: Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu i Tadżykistanu. Każde z tych państw opisane zostało na kilkudziesięciu stronach, co siłą rzeczy zakłada ujęcie raczej syntetyczne i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    3
  • Studia
    1
  • Turcja i Turcy wszelacy
    1
  • Iran i świat irański
    1
  • 2017
    1
  • Współczesność
    1
  • Azja Środkowa
    1
  • Islam i świat muzułmański
    1
  • Rosja i Europa Wschodnia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne