Sandomierskie Pomniki

Wydawnictwo: Stratus
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Fidel-F2

Książka zawiera opisy i zdjęcia 129 obiektów znajdujących się w Sandomierzu. Płyty fundacyjne, tablice pamiątkowe, krzyże przydrożne, kapliczki, figury świętych i błogosławionych, dęby pamięci, mogiły i pomniki świeckie to obiekty, które niosą ze sobą wiele ciekawych historii. Zgromadzone materiały prezentowane są chronologicznie według daty powstania, począwszy od obiektów najstarszych i...

Książka zawiera opisy i zdjęcia 129 obiektów znajdujących się w Sandomierzu.

Zgromadzone materiały prezentowane są chronologicznie według daty powstania, począwszy od obiektów najstarszych i dzięki temu przedstawiają one w pewnym zakresie historię naszego miasta. Publikację podzieliłem na dwie części. Pierwsza to opis pomników połączony z dokumentacją zdjęciową, a druga grupa to katalog fotografii. W sumie udało mi się zebrać 128 pomników: figura Chrystusa –1, figura Maryi – 16, figury świętych i błogosławionych 15, krzyże kamienne – 14, krzyże metalowe – 6, krzyże drewniane – 4, kapliczki- 17, mogiły – 6, płyty i tablice – 34, pomniki świeckie – 15. Opracowanie nie obejmuje pomników przyrody, krzyży misyjnych tak licznie występujących w otoczeniu sandomierskich kościołów oraz płyt i nagrobków w świątyniach. Wyjątek stanowi tablica poświęcona pamięci poległych w walce o wolność w latach 1939-1945 profesorów i uczniów Państwowego Gimnazjum i Liceum Męskiego im. Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu. Pierwotnie była ona wmurowana w budynku szkoły przy ul. Stefana Żeromskiego 8, a w czasach stalinowskich została przeniesiona do kruchty parafialnego kościoła pw. św. Józefa.

źródło opisu: http://stratusbooks.com.pl

źródło okładki: http://stratusbooks.com.pl

Fidel-F2 | 2017-03-04

Bardzo interesujące, bogato ilustrowane, kompendium pomników i drobnych zabytków sandomierskich. Eleganckie edytorsko. Jedyny zarzut jaki mam, to jednak zbyt skrótowe potraktowanie opisów. Osobiście wolałbym obszerniejsze. Tak czy siak, polecam.

Na półkach