Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Cykl: Złotoskóry (tom 2) | Seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia
Wydawnictwo: Mag
Golden Fool

W drugim tomie swej jak dotąd najbardziej oszałamiającej trylogii, Robin Hobb, światowej sławy pisarka fantasy kontynuuje chwytającą za serce opowieść o Bastardzie Rycerskim Przezornym, jeszcze głębiej wciągając tego niechętnego przygodom człowieka w plątaninę wybawienia, ofiary i niewysłowionej zdrady. Książę Sumienny został uratowany z rąk Srokatych i życie na dworze wróciło do normy....

Książę Sumienny został uratowany z rąk Srokatych i życie na dworze wróciło do normy. Jednak bastard Rycerski Przezorny, zdruzgotany utratą swego wilczego partnera, Ślepuna, musi zamieszkać w Koziej Twierdzy jako czeladnik skrytobójcy. Udając osobistego strażnika pana Złocistego, Bastard staje się uszami i oczami ukrytymi w ścianach. Wkrótce będzie musiał pokierować królestwem, które z każdym dniem coraz bardziej zmierza ku wojnie domowej. Jednym z licznych problemów Bastarda jest utrzymanie w sekrecie tajemnicy księcia - tajemnicy, której ujawnienie mogłoby doprowadzić do obalenia tronu: Sumienny, podobnie jak Bastard, jest obdarzony budzącą strach "zwierzęcą magią". Jedyną pociechą dla Bastarda jest przyjaźń, lecz nawet ona zostaje nadwyrężona, gdy wychodzą na jaw tajemnice z przeszłości trefnisia. Dla Bastarda, pozbawionego wsparcia i rzuconego na głęboką wodę intryg, największym wyzwaniem może się okazać zwyczajne przetrwanie.

źródło opisu: [Wydawnictwo MAG, 2005]

8_oclock | 2014-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Pani Robin Hobb stworzyła świat, do którego należą różne cykle powieściowe, które można czytać niezależnie. Trylogia "Złotoskóry", którą teraz czytam, dzieje się w Królestwie Sześciu Księstw kilkanaście lat po trylogii "Skrytobójcy". Narratorem jest Bastard Rycerski. Na południowym zachodzie od Sześciu Księstw leży Miasto Wolnego Handlu, które było ośrodkiem akcji "Kupców i ich żywostatków". Jak się domyślam, kontynuacją będą tu "Kroniki Deszczowych Ostępów", jeszcze nie przetłumaczone na język polski.
Właśnie, tłumaczenie cyklów dziejących się w jednym świecie nakłada większą odpowiedzialność na tłumacza. Nie na miejscu są tu twórcze zapędy, jak w III tomie Żywostatków, którego w końcu nie byłam w stanie skończyć, ponieważ nowa (zmieniona) tłumaczka ponadawała wszystkim postaciom jakieś śmieszne nazwy. Pierwszy tom "Złotoskórego" przetłumaczył p.Z. Królicki, ale drugi, na moje nieszczęście, p. A. Sylwanowicz, ta sama, która tłumaczyła trzeci tom Żywostatków. Nie, nie jest już...

Łukasz | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Tak duży wachlarz możliwości pokazuje ta książka, że trudno się od niej oderwać choćby na chwile. Człowiek po odejściu od niej zastanawia się co sam by zrobił w danym momencie, jak pokierowałby historią. Nowe zagadki i intrygi spadają niczym lawina, a kolejne rozdziały mnożą kolejne opcje ich rozwiązań.

Rafał | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Ciągła przemiana wewnętrzna bohatera, a być może nowe przygody, nie wiem do końca co tak naprawdę pociąga mnie w tej książce, a nawet całej serii. Z każdym przeczytanym słowem czuje jeszcze większą chęć poznania dalszych losów dwójki przyjaciół, a także całego królestwa. Mnogość niedopowiedzeń i ciągłe napięcie przykuwa moją uwagę i doskonale buduje napięcie. Myślę, że druga trylogia Pani Hobb jest dużo lepsza, nie tyle pod względem fabuły ile pod względem stylu. Nie jestem zapewne odpowiednią osobą do takowej oceny, ale to internet każdy może się wypowiedzieć. Uważam że ta trylogia, pozwala na zapoznanie się z poszczególnymi książkami jako osobne opowieści, ale wywiera ogromną presje, aby czytać kolejne tomy.

Fantasy-Bestiarium | 2016-05-17

"Złocisty błazen" autorstwa Robin Hobb to drugi tom z cyklu Złotoskóry. Autorka stworzyła niezwykle bogaty świat, do którego zalicza się wiele książek. Akcja trylogii Złotoskóry rozgrywa się w Królestwie Sześciu Księstw kilkanaście lat po zakończeniu trylogii Skrytobójcy. Głównym bohaterem jest Bastard, wciągający czytelnika po raz kolejny w świat pełen intryg i knowań. Powieść wciąga od pierwszej do ostatniej strony, sprawiając, że ani przez moment nie możemy się nudzić.

Intrygi i spiski ogarniają całe królestwo, sprawiając, że nikomu już nie można ufać. Książę Sumienny zostaje uwolniony, a Bastard znów wkracza w wir dworskich knowań. Znów będzie musiał wziąć we własne ręce losy królestwa. Wojna domowa wisi w powietrzy, wrogowie czyhają na każdym kroku aby wbić nuż w plecy. Magiczny dar Bastarda może przydać się jak nigdy dotąd podczas gdy jego przyjaźń z Błaznem zostanie wystawiona na nie lada próbę. Bohaterowie będą musieli wykorzystać wszystkie swoje atuty aby przetrwać w...

Wre Dna | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie mogę być zbytnio rozczarowana tą pozycją, ale nie mogę też się nią cieszyć.
Ta część przygód Bastarda Rycerskiego Przezornego jest zwyczajnie... Normalna? Nudna? Brak jej poprzedniej lotności?
Wydaje mi się, że wszystko po trochu określa powód mojej frustracji tą książką. Przeczytałam mimo wszystko dość szybko, chociaż nie znalazłam tu niczego tak pociągającego jak w poprzednich historiach o Rycerskim. Jest tu jedna jedyna walka, brakowało mi zwierząt, które były istotną częścią magii rozumienia, a ta z kolei jest integralną częścią książki. Bastard się ustatkował, no prawie, ale jednak. Nie spodziewałam się tego. I wcale nie jestem zadowolona; jestem tak rozczarowana tą książką, jak zachwycona byłam poprzednimi.
W zamian za te braki mamy dostęp do ogromnej sieci spisków, intryg i manipulacji. Kłamstwa, obietnice i nowe możliwości wyboru spadają niczym grom z nieba na czytelnika. Przydawały książce dodatkowych walorów i zachęcały do dalszego czytania, myślę, że tylko to mnie...

Ithilnar | 2016-10-20

Więcej recenzji książek fantastycznych znajdziesz na www.geek-woman.blogspot.com oraz https://creatiofantastica.com/

Z pamiętnika królewskiego skrytobójcy

Bastard Rycerski poświęcił wiele by uratować Królestwo Sześciu Księstw. Przez wiele lat był opoką i przyjacielem króla Szczerego, pomagał mu w obronie kraju przed Zawyspiarzami, wreszcie – odnalazł go i pomógł w wypełnieniu ostatniej misji. Niestety, lata zasłużonego odpoczynku ma już za sobą, bo przeszłość i przeznaczenie po raz kolejny upomniały się o niego.

Złocisty Błazen to drugi tom trylogii Złotoskóry. Dalsze losy Białego Proroka (pana Złocistego) oraz jego katalizatora (Bastarda ukrywającego się pod przebraniem sługi, Toma Borsuczowłosego) są o wiele ciekawsze niż w części pierwszej. Kozia Twierdza tętni życiem i pęka w szwach od nadmiaru gości. Do królestwa przyjechało poselstwo Zawyspiarzy by dokonać zaręczyn księcia Sumiennego z narczeską Elliania, a gdyby tego było mało, do królowej Ketriken przybywa poselstwo z...

Merthezeer | 2017-05-17
Przeczytana: 11 maja 2017

Byłoby wszystko w najlepszym porządku, gdyby akcja się tak nie przeciągała. Mam wrażenie, że co kolejny tom, to więcej opisów, więcej przypomnień wcześniejszych sytuacji i niepotrzebnych wyjaśnień niektórych zachowań bohaterów, a mniej samej akcji. Niedobra tendencja.

oddajmojekredki | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Wojny, smoki i dworskie intrygi schodzą na drugi plan. Ale myślę, że książka na tym nie traci, a wręcz zyskuje. Tym razem jest to opowieść o ludzkich relacjach, nieustannym dojrzewaniu i dorosłości (a może zwyczajnie o dojrzewaniu do dorosłości?;)).

kudybcia | 2016-07-13
Przeczytana: maj 2016

mimo że Bastard nadal dziąła mi na nerwy nie mogę żyć bez tej opowieści

Kacha | 2012-03-21
Przeczytana: 21 marca 2012

I tak wszystko po kolei się wyjaśnia, wszystko logicznie się układa. Tak powinno być - i za to autorce dziękuję. Mimo, że nie zaskoczona, to na pewno nie rozczarowana. Cudowna kontynuacja - a przed nami jeszcze jedna, wielka przygoda.. ostatnia.