Okładka książki Wojna Ashley. Nieznana historia wojskowej jednostki specjalnej złożonej z kobiet Gayle Tzemach Lemmon
Gayle Tzemach Lemmon Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
Ashley's War: The Untold Story of a Team of Women Soldiers on the Special Ops Battlefield
Prószyński i S-ka
2017-04-04
2017-04-04
Janusz Ochab
Janusz Ochab literatura faktu historia

Okładka książki Snajperzy. Droga bez powrotu Thomas Koloniar, Scott McEwen
Snajperzy. Dro... Thomas Koloniar, Sc...
Okładka książki Navy Seals Scott McEwen, Richard Miniter
Navy Seals Scott McEwen, Richa...
Okładka książki Krew snajperów. Opowieści żołnierza GROM-u Krzysztof Kotowski, Karol K. Soyka
Krew snajperów... Krzysztof Kotowski,...

Dużo historii inspirujących kobiet, które przecierały szlaki w oddziałach specjalnych. Bardzo motywująca.
Samej akcji jest trochę mało, zaczyna się dopiero w drugiej części a rozkręca w trzeciej. Jeśli tego szukacie, możecie się trochę zawieść.
Jak dla mnie, aspekt kobiet w wojsku i ich silnych charakterów jest zdecydowanie na prowadzeniu w ocenie tej książki i dodaje jej charakteru.

"Wojna Ashley" porusza bardzo ważną kwestię, a mianowicie obecności kobiet w armii, a w szczególności na wojnie. Jeśli odrze się tę książkę z amerykańskiego mitu, chełpienia własną misją, ideologii jedynego sprawiedliwego, a także hiperbolicznego postrzegania żołnierzy to otrzymamy całkiem niezłą lekcję gender. Nie jest to historia z cyklu "dlaczego kobiety nie powinny służyć w armii czy iść na wojnę", ale o tym dlaczego kobiety powinny mieć możliwość to wszystko robić.

Zaletą tej książki jest to, że na pewno szybko i lekko się czyta.

Wielokrotnie przewijają się hasła: patriotyzm, duma, szacunek, powołanie, poświęcenie, bohaterstwo, itp. w kontekście do (cyt.) "Armii Stanów Zjednoczonych, najlepszej armii na naszej planecie". Natomiast (cyt.) "Pracownicy cywilni, żołnierze NATO spędzali całe noce na imprezach, pili i bawili się do samego rana." Same bohaterki - żołnierki (jak ja nie lubię tego słowa; żołnierz to żołnierz niezależnie od płci) przedstawiane są jako (cyt.) "zespół marzeń (...) pewne siebie, uwielbiają swoją pracę, są twarde i umieją się malować".

Opowieść wydaje mi się zbyt wyidealizowana - dużo patosu i gloryfikacji, jednym słowem autorka wystawiła niezłą laurkę US Army. Chociaż z drugiej strony piękny hołd dla poległej porucznik Ashley White-Stumpf. Książka przegadana i bardzo ogólnikowa. A szkoda, bo tematyka ciekawa i poruszająca ważną kwestię udziału kobiet na wojnie. Spodziewałam się czegoś więcej, niestety zawiodłam się.

Do tego irytowało mnie używanie przez tłumacza słowa "śmigłowiec" przez prawie całą książkę. Niby w języku polskim to synonim "helikoptera", jednak śmigłowce kojarzą mi się bardziej z lotnictwem cywilnym, a nie z wojskiem (coś jak okręt i statek). Ot, takie osobiste upodobanie.

Zaletą tej książki jest to, że na pewno szybko i lekko się czyta.

Książka mogłaby być lepsza gdyby nie było tyle niepotrzebnego gadania ;)

Książka mogłaby być lepsza gdyby nie było tyle niepotrzebnego gadania ;)

Po prostu trzeba przeczytać, aby zrozumieć pewne rzeczy.

Po prostu trzeba przeczytać, aby zrozumieć pewne rzeczy.

Ta książka to przykład na to, jak z doskonałego tematu można zrobić kiepską literaturę.

• 2017
  • Afganistan