Tylko kochanka

Wydawnictwo: Rebis
giovanna

Tylko kochanka, zawsze inna. Historia kobiety, która nigdy się nie poddaje. Wszelkie przyjemności hiszpańskiej riwiery, a potem smętna rzeczywistość prowincjonalnego Gniewu. Beztroska i luksusy zapewniane przez kochanka, szwedzkiego milionera, a później ukrywanie się przed komornikiem. Życie Leny obfituje w nagłe zwroty, toczy się pomiędzy skrajnościami. Czy spotkanie z Jakubem, polskim prawnikiem, który zrobił karierę w Londynie, i jego trzpiotowatą córką po raz kolejny odmieni życie Leny i uratuje bohaterkę z sytuacji, zadawałoby się, bez wyjścia? Książka Hanny Cygler jest opowieścią o silnej, choć wrażliwej kobiecie, która zawsze, wbrew wszystkim i wszystkiemu, starała się iść przed świat własną drogą. Ale też historią pokomplikowanych losów polskich emigrantów, którzy w Anglii, Hiszpanii czy Niemczech szukali lepszego życia i miejsca na świecie, które mogliby uznać za własne. I oczywiście opowieścią o miłości. Niejednej.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-tylko-kochanka-ha...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-tylko-kochanka-ha...»

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5460

O mężczyźnie po przejściach i kobiecie z przeszłością

Hanna Cygler ma w swoim dorobku kilkanaście świetnych powieści obyczajowych. Jej najnowsza książka opowiada równie ciekawą historię osadzoną we współczesnym świecie.

Jej karty przedstawiają losy kobiety i mężczyzny, którym już czterdzieści lat minęło, a którzy sporą część swojego dorosłego życia spędzili na emigracji. Tam szukali lepszej przyszłości, ciekawszego życia, dostatku materialnego. Szarą polską rzeczywistość lat ich młodości zamienili na kolorowy świat Zachodu, w którym życie jest inne: prostsze, opływające w więcej dóbr doczesnych, bardziej nowoczesne i barwne. Tam szukali większych możliwości i szczęścia. Tam napełnili swój życiowy bagaż różnymi doświadczeniami. Tam przeżyli wzloty i upadki. Tam łaskotały ich motyle w brzuchu, tam kapały ich łzy.

Oboje spotkali się pozornie przypadkowo w niewielkim miasteczku leżącym przy ujściu Wierzycy do Wisły – w Gniewie. Lena prowadzi tam pensjonat, ale interes idzie gorzej niż marnie. Rękę na interesie trzyma komornik za długi. W owym pensjonacie zatrzymuje się jedyny gość – Jakub, który ma córkę i żonę oraz wieloletnią praktykę w kancelarii prawniczej. Co łączy prawnika z małą miejscowością i właścicielką prowincjonalnego hoteliku? Co sprowadza go do malutkiego miasteczka niedaleko Tczewa? Chce tam spędzić urlop czy może nadal działa jako trybik prawniczej maszyny?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że historia o kobiecie z przeszłością i mężczyźnie po przejściach będzie mało atrakcyjna i pospolita. Niech też nie zwiedzie Was mit, że na prowincji nic ciekawego się nie dzieje, a życie toczy się monotonnie. Nie jest też prawdą, że stara miłość nie rdzewieje. Wszystko to możecie sprawdzić w powieści, która jest bardzo tajemnicza i pełna sekretów. Jej główni bohaterowie są ulepieni z odmiennej gliny, a jednak szybko znajdują wspólny język.

Lena vel Magdalena to kobieta, która ma niezwykle oryginalny charakter i silne nerwy. Jest mocno uodporniona na przeciwności losu a życie nie raz dało jej mocnego pstryczka w nos. Mimo wielu przykrych przeżyć, mimo wielu kłopotów i zdrad nie zwątpiła w ludzi i dobro. Jakub zrobił karierę prawniczą w Londynie, ożenił się jednak to nie był szczęśliwy związek. Jego córka rzadko widywała tatę i ten stracony czas mężczyzna chciałby nadrobić. Nie jest to jednak proste, ale okoliczności sprzyjają pogłębieniu rodzinnych więzi. Historia obojga postaci w powieści mocno się splata a wzajemne relacje w ogromnym stopniu ich zaskakują.

Przeczytanie tej książki przypomina układanie mozaiki z puzzli, z których w miarę poznania kolejnych stron wyłania się interesujący obraz. W tytule poruszonych jest wiele tematów. Są obrazki z emigracyjnego życia, z prowincjonalnego miasteczka i świata dolce vita dostępnego tylko dla nielicznych wybranych. Polecam tę lekturę na leniwe letnie czy wiosenne popołudnie. „Tylko kochanka” to idealna książka na plażę, do parku, na działkę czy urlop. Przyjemnie się przy niej odpoczywa i relaksuje.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Gosia | 2018-01-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Tym razem polska obyczajówka.
Przeczytałam już kilka powieści Hanny Cygler, a tę uważam za jedną z ciekawszych. Przez pryzmat historii Leny autorka opisała spory kawałek losów Polaków, którzy w poszukiwaniu lepszego życia nieraz wiele lat spędzili na emigracji.
Inspiracją do napisania tej książki była prawdziwa historia.
"Tylko kochanka" to opowieść o kobiecie odważnej, spontanicznej i wrażliwej. Często podejmuje ona ryzykowane decyzje i nieraz przychodzi jej za to zapłacić. Jest też bardzo ufna, a jak się okaże, najlepsi przyjaciele czasami nie są tymi, za kogo się podają, gdy do głosu dochodzi małomiasteczkowa zawiść.
Zakosztowała w życiu luksusu jako kochanka bardzo bogatego człowieka, ale oszukana przez krajowych cwaniaczków i polskie sądy obecnie ścigana jest przez komornika.
Życie głównej bohaterki pełne jest zarówno emocji, jak i nagłych zmian.
Zachęcam do lektury, bo książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie.

Jak dla mnie to jedna z lepszych powieści pani Cygler, które dotychczas przeczytałam.
Może dlatego, że historia Leny jest inspirowana prawdziwą postacią, której zresztą książka jest dedykowana. Oczywiście autorka popuściła wodze swojej wyobraźni, dodała dużo innych wątków, przez co powieść czyta się z zainteresowaniem.
Lenę poznajemy w momencie, gdy boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi. Wszystko to co w życiu osiągnęła po trochu wali się w gruzy, a do jej drzwi puka bez przerwy komornik.
Jeszcze mieszka w swoim domu rodzinnym w którym obecnie prowadzi pensjonat ale brak gości powoduje, że postanawia wyjechać za granicę, tym bardziej, że po latach milczenia jej były kochanek znowu ją do siebie zaprasza.
I wtedy pojawia się w jej pensjonacie prawnik z Londynu Jakub, który ma do załatwienia tajną sprawę dla swojego szefa i przyjaciela.
Podczas nocnych rozmów przy winie, Lena opowiada mu swoim życiu. O tym jak w latach 80-dziesiątych prawie uciekła z Polski do Niemiec. Tam...

Monka | 2017-04-17
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

"Tylko kochanka" to już kolejna powieść Hanny Cygler, którą miała przyjemność przeczytać. Tym razem bardzo zaintrygował mnie sam tytuł. Okazuje się, że tak mówiła o sobie kobieta, której życie stało się inspiracją dla Hanny Cygler do napisania najnowszej książki. "Tylko kochanka" jest opowieścią o kobiecie wrażliwej, twardo stąpającej po ziemi i bardzo zdeterminowanej. Cały czas podejmuje ona odważne i ryzykowane decyzje oraz uparcie stara się iść przez życie własną drogą. Czasami przynosi to jej chwile uniesienia, ale równie często niestety momenty zwątpienia i upadku. W jej życiu pojawia się luksus hiszpańskiej riwiery, ale i ponura rzeczywistość prowincjonalnej miejscowości. Z jednej strony doświadcza beztroski, luksusu i poczucia bezpieczeństwa, z drugiej musi się ukrywać przed komornikiem. Życie Leny - głównej bohaterki - naprawdę pełne jest wielkich emocji i nagłych zwrotów akcji. Wszystko zmienia się, kiedy na swojej drodze spotyka Jakuba - polskiego prawnika, który spełnił...

Madi | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Z powieściami pani Cygler jest tak ,że albo są średnie ,albo bardzo dobre.
Tym razem trafiłam na tą bardzo dobrą.
Książkę czyta się błyskawicznie,postacie są bardzo realne,historia niby prosta,banalna,ale sposób w jaki ją opisała autorka po prostu wciąga -nie ma tu czasu na nudę.

Monika | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

"Tylko kochanka" to książka, od której nie mogłam się oderwać- czytałam do późna w nocy aż skończyłam.
Jest to lektura o dążeniu do celu, czasem drogą moralnie wątpliwą, ale też o dumie, pokorze i samotności. Jak zwykle, pani Hanna Cygler nie ocenia swoich bohaterów, pozostawia w tej kwestii miejsce dla czytelnika. Postacie, nawet te drugoplanowe są nakreślone wyraziście.
Bardzo dobra książka, skłaniająca do refleksji. Polecam.

Teresa | 2018-03-19

To już kolejna przeczytana książka Pani Hanny Cygler która bardzo mi się podobała i jest warta przeczytania.Jest to historia o kobiecie której życie było pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji ,rodzinnych tajemnic to także historia polskich emigrantów.Powieść nie jest nudna a raczej intryguje i momentami zaskakuje ,lekka i przyjemna.Terażniejszość przeplata się z przeszłością.To opowieść o miłości zdradzie kłamstwie ,zazdrości ,przyjażni i zemście Polecam.

byrcyn11 | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Wyjaśnienie tytułu znajdziemy na samym końcu książki - nie zaglądać !
Choć jest to "literatura kobieca", to akurat w tej historii mało mamy problemów sercowych głównej bohaterki, jeszcze mniej o jej dzieciach, czy wnukach i równie mało babskich spotkań - ku pokrzepieniu zawiedzionych serc.
Więc o czym jest ta książka ? - o odważnej, wyzwolonej kobiecie, która oględnie mówiąc, stawia czoło różnym przeciwnościom losu. A że jest to fikcja literacka, więc nie zdradzę wielkiej tajemnicy, że wszystko kończy się dobrze.
Jak ktoś szuka miłej, odprężającej lektury - to jest to.

Anna-mojeksiążki | 2017-04-02

Hanna Cygler tworzy historie z życia wzięte. Jej opowieści mogą dziać się wokół każdego z nas i tak jest w najnowszej powieści "Tylko kochanka".

Tylko kochanka... hmmm. Niektóre kobiety muszą być żonami i matkami, inne wzbraniają się przed tym, a jeszcze inne są kochankami z konieczności. Którą była Lena - sami musicie ocenić.

Lena Walter vel Magdalena Maj to kobieta, która wiele w życiu przeszła, a jednak zawsze miała serce na dłoni i starała się pomagać ludziom. Niestety, ludzka zawiść sprawiła, że stanęła na krawędzi bankructwa. Magdalena jako młoda dziewczyna niewłaściwie ulokowała swe uczucia, kiedy mieszkała w małym miasteczku, gdzie wieści rozchodzą się szybko. Musiała porzucić rodzinę, z która była bardzo mocno związana i uciekać z kraju. Pojechała do Hamburga, gdzie mieszkała jej daleka rodzina. Rękę wyciągnęła do niej kuzynka, która dała jej dach nad głową i załatwiła fikcyjnego męża, dzięki temu Magda zdobyła obywatelstwo i mogła legalnie pracować i żyć zagranicą....

Beata | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Historia można rzec pospolita. Treść jak najbardziej zgodna z tytułem. Ale jak jest napisana! Super się czyta, ponieważ stopniowo poznajemy losy Magdaleny, nie ma ani chwili na nudę.

Alex | 2017-04-16
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Urokliwa i luksusowa Marbella, piękne San Francisco, a po drodze Hamburg oraz wiele innych miejsc odległych od niewielkiego Gniewa. Lena przebyła długą drogę i niczego nie żałuje, no może ostatnie wydarzenia podkopują jej pewność siebie, lecz nie pokazuje tego nikomu. Do tej pory wydawało się, że jest w czepku urodzona, bo jak inaczej wytłumaczyć jej sukcesy? Zwiedziła kawał świata i to nie w klasie turystycznej, do tego jest piękna i jeszcze zgromadziła pokaźny majątek. Otoczenie jakoś mniej dostrzega cienie towarzyszące Lenie, chociaż to może wynik tego, że ona nigdy nie skarży się? Prze wciąż do przodu, nie przejmując się plotkami na swój temat i po prostu realizuje to co sobie zaplanowała. Willa Historia to jedna z ostatnich pamiątek ze "świetlanej" i to wcale nie tak odległej przeszłości, teraźniejszość jest mniej miła - długi i języki bliższych oraz dalszych znajomych dają się w znaki kobiecie. Jakub jest gościem w jej pensjonacie i szybko przekonuje się, że właścicielka jest...

Lubię nowe wyzwania - wywiad z Hanną Cygler

Pod koniec marca nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się nowa powieść gdańskiej pisarki Hanny Cygler, zatytułowana „Tylko kochanka”. W swojej powieści autorka przedstawia czytelnikom losy Leny - kobiety, która nigdy się nie poddaje, mimo tego, że los i ludzie ciągle rzucają jej kłody pod nogi. Z tej okazji zadaliśmy autorce kilka pytań. Zapraszamy do lektury wywiadu.

Patronaty tygodnia

Czego można spodziewać się w tym tygodniu? Bądźcie gotowi na niespodzianki. Najbliższe dni przyniosą wyczekiwaną premierę powieści Jo Nesbø z serii o Harrym Hole, kontynuację bestsellera „Miłość w czasach zagłady”, powrót pewnego misia i poruszające opowieści obyczajowe o przezwyciężaniu trudów i smutków. Polecamy!