Mój ojciec Pablo Escobar

Tłumaczenie: Magdalena Olejnik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Pablo Escobar. Mi Padre
LubimyCzytać

Aż do teraz sądziliśmy, że na temat Pablo Escobara, narkotykowego króla wszech czasów, powiedziano już wszystko. Jednak dotychczas wszelkie opowieści pochodziły z zewnątrz, nigdy z prywatnej przestrzeni jego domu. Ponad dwadzieścia lat po zakończeniu polowania na króla kokainy Juan Pablo Escobar przenosi się w przeszłość, by ukazać pełny portret swojego ojca – człowieka zdolnego do...

Ponad dwadzieścia lat po zakończeniu polowania na króla kokainy Juan Pablo Escobar przenosi się w przeszłość, by ukazać pełny portret swojego ojca – człowieka zdolnego do niewyobrażalnego okrucieństwa, ale i do nieskończonej miłości względem swoich bliskich.
Nie jest to opowieść o dziecku chcącym odkupić grzechy ojca, lecz szokujące spojrzenie na konsekwencje przemocy i ogromną potrzebę pokoju i przebaczenia.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Karol | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Muszę przyznać że miałem trochę problemów z tym by porządnie wciągnąć się w tą historię. Zupełnie się tego jednak nie spodziewałem bo wszystkie poprzednie przekazy o życiu i śmierci Escobara pochłaniałem prawie że jednym tchem.

Wydaje mi się że dużym problemem tej książki jest brak chronologii. Na samym początku autor opowiada nam o tym co działo się po śmierci Pabla między jego najbliższą rodziną a resztą jego krewnych, o tym jak starali się ujść z życiem i pogodzić się z kartelami które były wrogie Escobarowi, o bitwie o majątek etc. etc. I o ile ja - człowiek który posiada już jakąś wiedzę o życiu i śmierci Pabla - byłem w stanie się zorientować o co chodzi, dlaczego różne relacje wyglądają tak a nie inaczej, o tyle wydaje mi się że ktoś nie znający dobrze tej historii może poczuć się zagubiony. Autor co prawda stara się wyjaśnić każdą sytuację i jej podłoże w kilku słowach, aczkolwiek wypada to trochę dziwnie.

Nie mam się za to do czego przyczepić jeśli chodzi o drugą...

Ilona | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Książka pochłonęła mnie bez reszty! Niewyobrażalne jest to, że na człowieka, takiego jak Pablo Escobar, mordującego tysiące ludzi w latach 80 i 90 można spojrzeć z innej perspektywy, że można mu współczuć i ubolewać nad losem, który sam sobie zgotował. Okazuje się, że też był człowiekiem, potrafił bezgranicznie kochać i dbać o swoją rodzinę. Droga, którą wybrał sprowadziła nieszczęście dla wielu ludzi z jego kręgu, ale również dla całej społeczności Kolumbii. Ogrom terroru, jaki sprowadził do Kolumbii Pablo Escobar jest wręcz niemożliwy!
Tekst Juana Pabla Escobara momentami jest bardzo intymnymi zapiskami z "podróży" jaką wraz z rodziną musiał przebyć, aby zasmakować odrobinę normalności i spokoju w życiu.
Biografia napisana jest prostym językiem, autor wielokrotnie cytuje głównego bohatera tej powieści, a także innych osób z ich środowiska, co pozwala na większe zaangażowanie się w historię.
Zapiski osoby, która właściwie znajdowała się najbliżej swojego ojca to najlepsza...

rydel171 | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Niewątpliwie jest to niewiarygodna historia, przedstawiona przez syna jednego z największych narkotykowych baronów na świecie. Jednak w tym wypadku słowo "niewiarygodna" nie tyczy się poczynań kolumbijskiego bossa, który terroryzował swój kraj oraz przyczynił się do cierpienia wielu niewinnych osób. Również nie zachwycam się tym, jakim majątkiem dysponował w okresie swojej "świetności", choć z całą pewnością były to niebotyczne sumy, zwykle nieosiągalne dla przeciętnych ludzi. Jednak niewiarygodne w tym wszystkim jest to, że rodzina Escobar, zmagająca się z piętnem bycia na świeczniku przez władze państwowe, wrogie kartele oraz opinię publiczną w jakiś sposób przetrwała i jest zdolna do podzielenia się swoimi traumatycznymi doświadczeniami. W mojej opinii książka zmusza do głębokiej refleksji na temat życia oraz wartości jakimi należy się kierować. Daje również cenną lekcję w jaki sposób nie kierować swoim życiem, aby nie trafić na dno. Ponadto książka jest przekazem dla ludzi...

Monika_K | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Świetnie napisana! Po prostu nie można się od niej oderwać! A przynajmniej tak było ze mną.

Czytając miałam w głowie ciągle przewijające się te same pytania "Jak to możliwe?, Dlaczego?, Cooo?... Książka szokuje od samego początku do końca. Ukazuje prawdziwą naturę Pablo Escobara. Jak żyło się z nim oraz po jego śmierci. Książka zaczyna się od wydarzeń po śmierci Pabla a następnie cofa się do początku jego życia. Książka pełna prawdziwych wydarzeń o których przynajmniej ja nie miałam pojęcia bo byłam za młoda, albo mnie jeszcze nie było na świecie. Książka nie ma na celu wybielenia Pablo Escobara, pokazuje jakim człowiekiem był, jak bezgranicznie kochał swoją rodzinę ale jednocześnie po trupach dążył do celu.

Gorąco polecam tym, którzy znają historię narkotykowego Bossa oraz tym, którzy tylko kojarzą nazwisko. Sami oceńcie na ile ta książka wywrze na was wrażenie. Ja zdążyłam już zarazić kilku znajomych lekturą tej książki!
;)

Mecha_Kulturacja | 2017-04-24

Pablo Escobar - narkotykowy baron zwany królem kokainy swojego czasu był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Swój ogromy majątek zgromadził dzięki przemytowi narkotyków do USA. W ostatnim czasie jego nazwisko stało się bardziej rozpoznawalne dzięki serialowi Narcos, ukazującemu jego życie i działalność przestępczą, choć od kilku dekad rozpalał wyobraźnię wielu. Obecnie zaś na rynku wydawniczym, nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka Juana Pablo Escobara - Mój Ojciec Pablo Escobar, która ukazuje życie narkotykowego barona oczami jego syna.

Można sądzić, że o życiu Pablo Escobara powiedziane zostało już wszystko. Być może tak jest, ale opowieść Juana Escobara ma to do siebie, że nie do końca skupia się na wydarzeniach zewnętrznych. W głównej mierze są to opowieści pochodzące z wewnątrz, z prywatnej przestrzeni narkotykowego króla, widziane oczami jego syna. Co ciekawe, historia ta ma jeszcze jeden wymiar, a mianowicie pokazuje równolegle losy rodziny Pablo...

Yoss | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Mało która postać w historii dorobiła się tak wielu przedstawień swojego życiorysu, do tego z różnych punktów widzenia. Pablo Escobar jest jedną z tych osób. Szczególnie intrygujące jest to, że ostatnie lata to swoista „moda na Escobara”, zapoczątkowana świetnym serialem „Narcos”. Pokazano w nim kulisy dochodzenia prowadzonego przeciw niemu oraz obławy, nie ukrywając przy okazji prezentowania wielu postaw tego bez wątpienia jednego z najbardziej brutalnych przestępców.

Najbardziej interesujący opinię publiczną jest fakt, że potrafił on być z jednej strony bezwzględnym potężnym baronem narkotykowym, z drugiej natomiast kochającym ojcem, mężem, namiętnym kochankiem. Jego życiorys to gotowy przepis na skazany na sukces scenariusz filmowy.

Nie dziwi więc fakt pojawiania się tak wielu publikacji na temat Pablo Escobara. Do najciekawszych należy zaliczyć te, których autorami są osoby z jego najbliższego otoczenia. W tym gronie książka syna zasługuje na szczególną uwagę. Mało która...

niemampomysłunanick | 2017-04-25

Książka mocno...wciągająca. Mam tylko jedno zasadnicze pytanie, ilu takich "Escobarów" mamy w Polsce czy UE.

Marceli | 2017-05-30
Przeczytana: 15 maja 2017

gorąco polecam!świetnie się czyta,wiele ciekawych i interesujących faktów przedstawionych z innej strony,jak dla mnie jedna z najlepszych książek o P,Escobarze,świetna na prezent

melkor | 2017-07-20
mati199111 | 2017-07-03