Undisputed Truth
Mike Tyson, bestia, boks
Ciacho

Najlepsza, najbardziej męska autobiografia w historii sportu! Niewinny, oskarżony o gwałt i skazany na 3 lata więzienia. Tam czytał Hrabiego Monte Christo i przygotowywał się do zemsty. Był tak wściekły, że nie pamięta, w jaki sposób odgryzł Holyfieldowi kawałek ucha. Zarobił na ringu kilkaset milionów dolarów, a mimo to zbankrutował. Zdobył tysiące kobiet, wlewał w siebie alkohol w ilościach...

Najlepsza, najbardziej męska autobiografia w historii sportu!

Niewinny, oskarżony o gwałt i skazany na 3 lata więzienia. Tam czytał Hrabiego Monte Christo i przygotowywał się do zemsty. Był tak wściekły, że nie pamięta, w jaki sposób odgryzł Holyfieldowi kawałek ucha. Zarobił na ringu kilkaset milionów dolarów, a mimo to zbankrutował. Zdobył tysiące kobiet, wlewał w siebie alkohol w ilościach przemysłowych, a do walk stawał naćpany i otępiony lekami. Ale był. Ostatnim prawdziwym królem boksu. Nieźle jak na „czarnucha z przyczepy”.

Ta książka rzuca na kolana. Jest bezprzykładnie szczera, okrutna, skandaliczna, komiczna i inspirująca zarazem. Obłędna podróż z dna na sam szczyt. Z powrotem na dno. I w końcu ku względnemu spokojowi i rodzinnemu szczęściu – mimo tragicznej śmierci córeczki.

Nieprawdopodobna, a jednak prawdziwa. Doskonale opisana życiowa droga Bestii, która biła tak mocno, jak nienawidziła.

***

Mike Tyson jest legendą, i nie mam tu na myśli tylko jego sportowych osiągnięć. To przede wszystkim człowiek, który pokazuje, jak dzięki sile charakteru i niezłomnej woli można wejść na sam szczyt, jak podnosić się po upadkach i zwyciężać od nowa. Zawsze jest o co walczyć!
"Wiesław Włodarski, Prezes Zarządu FoodCare, producenta napoju energetycznego BLACK, sygnowanego przez Mike’a Tysona"

Mike’a Tysona podziwiam mniej za pasy mistrzowskie, a bardziej za wygraną walkę, którą nazywamy życiem. W tej najważniejszej walce miał wielu przyjaciół, gdy wygrywał rundy, ale kiedy przegrywał, był zupełnie sam.
"Andrzej Gołota"

Moja prawda opowiada o trwającej 48 lat gargantuicznej walce z samym sobą, poddawaniu się, powstawaniu, grzęźnięciu, wypełzaniu. Mike pisze o tym najczęściej tak, jak bił – mocno, zawzięcie – ze szczerością trzeźwego alkoholika. Ale bywa, że także z dystansem i bez mała tarantinowskim humorem.
"Radosław Leniarski, Gazeta Wyborcza"

Życie Mike’a Tysona to gotowy scenariusz na fascynujący film.
"Andrzej Kostyra, Super Express / Polsat Sport"

Ta książka nie jest apoteozą „króla Brownsville” z reputacją Robin Hooda, hojnie rozdającego pieniądze ludziom z marginesu i bohatersko witanego na Brooklynie salwą z broni. Spowiedź Mike’a Tysona jest gorzką konstatacją dla tych, którzy w demonicznym ringowym wizerunku Bestii nigdy nie dostrzegli dramatu człowieka samotnego, niekochanego, wybuchającego płaczem, skłonnego do depresji i dręczonego demonami. Oto lektura pełnego wzlotów i upadków życia jednego z najwybitniejszych pięściarzy w historii, który dopiero po roztrwonieniu liczonego w setkach milionów dolarów majątku uwolnił swoje bogactwo.
"Artur Gac, dziennikarz sportowy, współpracownik Magazynu Olimpijskiego, Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego"

Fragmentami książka jest tak dobra jak najlepsze filmy Tarantino. Czytanie Mojej prawdy jest jak wycieczka z Tomem Wolfem po najdziwniejszych zakątkach świata: ze slumsów Brooklynu, przez luksusy Las Vegas, po więzienną samotność. Specyficzny styl Tysona przejawia się na każdej stronie książki, i to nie tylko w charakterystycznym języku, plastycznych opisach kolejnych walk i filozoficznych rozmyślaniach, lecz także w jego kąśliwym humorze oraz zamiłowaniu do literackich i historycznych odniesień – od Dumasa do Tołstoja, od Lenina po Tennessee Williamsa. Potrzeba dużego wysiłku, aby zrozumieć długą i dziwną podróż, jaką było życie tego boksera.
"The New York Times"

źródło opisu: http://www.wsqn.pl

źródło okładki: http://www.wsqn.pl

Karol | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Autobiografia Tysona to coś więcej niż po prostu kolejna książka o sporcie. To historia o wzlotach, upadkach, zdradach, pomówieniach, uzależnieniu i masie złych decyzji.

Zawsze uważałem się za fana Iron Mike'a, ale nie miałem zbytniej wiedzy na temat jego życia poza ringiem. I nie mogłem trafić lepiej niż właśnie na "Moją Prawdę". To gorzka opowieść o życiu jednego z najlepszych pięściarzy w historii, w której główny zainteresowany opowiada nam historię swojego życia od czasów wczesnego dzieciństwa, po okres ciężkich treningów, największych sukcesów, aż do życia po zakończeniu kariery kiedy starał się już "tylko żyć".

Mike nie oszczędza nikogo, dosadnie opisuje swoją matkę, swoją pierwszą żonę, promotorów, niezliczonych fałszywych przyjaciół, ale głównie skupia się na sobie. Nie stara się tutaj pokazać swojej dobrej strony, z brutalną szczerością ukazuje nam swoje demony, walkę z uzależnieniem, własną głupotę która kosztowała go miliony, i wszechobecny żal który wylewa się z...

Marcin | 2015-05-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 12 maja 2015

Świetna ksiażka, najlepsza autobiografia jaką czytałem :) Tyson całkowicie sie w niej odsłania. Pokazuje co dzieje sie z chłopakiem który nie jest psychicznie gotowy na mega sławe i wielkie pieniadze. Pokazuje też jak bezgraniczne zufanie może okazać sie zgubne. Opowiada jak pycha i wielkie ego prowadzi do zguby. Życze mu w dalszym życiu jak najlepiej, oby nie miał już więcej potknięć.

emindflow | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

To bez wątpienia jedna z najlepszych książek biograficznych jakie czytałem.
Mike Tyson - legendarna "Bestia", najmłodszy w historii mistrz świata wszechwag w boksie zawodowym, król nokautu, jeden z ostatnich wielkich w tej dyscyplinie sportu - to tylko kilka wyświechtanych etykietek kojarzących się z tym nazwiskiem.
Tymczasem w tej niezwykle obszernej książce jego zawrotna kariera sportowa to tylko fragment zupełnie wyjątkowej historii życiowych wzlotów i upadków tego outsidera dorastającego w slumsach Brooklynu.
Mistrzostwo w boksie i związany z tym oszałamiający awans społeczny i finansowy stał się jednocześnie początkiem bolesnego upadku na samo dno. Uzależnienie od narkotyków, alkoholu i seksu, naiwność i brak doświadczenia życiowego oraz fatalni doradcy, to wszystko spowodowało utratę kilkuset milionowego majątku, pobyt w więzieniu za domniemany gwałt i totalne zagubienie w życiu. Niestety, w najważniejszym momencie zabrakło Tysonowi człowieka, który był dla niego...

Felzmann | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Wydaje mi się, że jest obrzydliwie szczera. Daję 10 gwiazdek, bo Tyson to jeden z moich bohaterów młodzieńczych lat. Właśnie dlatego, że rozwalał w ringu rywali, a nie się z nimi miział. Dlatego nie podobała mi się końcówka książki, którą można odbierać jako akt żalu za to, że był takim zabijaką. Człowieku, jesteś obdarzony przez naturę pewnymi charakterystycznymi dla ciebie cechami po to, by to demonstrować, bez względu na wszystko. A tymczasem Tyson kończy książkę w hollywoodzkim stylu, czyli melodramatycznie i chyba nieszczerze, by przypodobać się postępakom.

dasio72 | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

Wstrząsające wspomnienia człowieka, który osiągnął wszystko, tylko po to żeby to utracić i stoczyć się na dno.
Historia zagubionego, samotnego chłopaka, którego przez cały okres kariery otaczali kłamcy i złodzieje, opowieść o rozpaczliwym poszukiwaniu szczęścia i spokoju. Bezskutecznie, nie było w otoczeniu Tysona nikogo kto byłby w stanie potrząsnąć nim, wskazać kierunek, zawrócić z drogi prowadzącej do zatracenia. Dlaczego? Ponieważ wszyskim było na rękę, że Mistrz jest ciągle na haju i nie może i nie chce kontrolować swoich interesów. O tak, pasowało to hienom otaczającym Mikea, zacierali z radości łapska.

" Znienawidzony przez wielu, lubiany przez nielicznych, budzący szacunek u wszystkich " - to napis z kamizelki w jakiej przed jedną z walk Tysona wyszedł do ringu jego sekundant, idealne podsumowanie dla tej świetnej autobiografi.

Dominika Rygiel | 2016-03-30
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2016
Przeczytana: 30 marca 2016

"Jeśli nie masz w sobie ducha wojownika, nigdy nie będziesz dobrym bokserem - mówił Cus.- Nieważne, jak wielki i silny jesteś."

Nigdy, mimo iż moja rodzicielka z chęcią oglądała walki transmitowane w telewizji, nie pociągał mnie boks. Nie widziałam nic ciekawego w łojeniu się na oczach widzów. Rozcięte łuki brwiowe, pot spływający po umięśnionych ciałach i prawe sierpowe kierowane w kierunku rywali. Zupełnie nie rozumiem więc swego czytelniczego wyboru. Być może zadecydowała o nim moja wrodzona przekora albo po prostu czytelnicza intuicja, która po raz kolejny udowodniła mi, że mam rękę do biografii. Nie sięgam po nie często, a jak się już zdarzy, to zawsze jestem zachwycona. Tym razem nie jest inaczej.

Nazwiska Mike'a Tysona przedstawiać nikomu nie trzeba. Któż bowiem nie kojarzy tego czarnoskórego, tęgiego boksera z charakterystycznym tatuażem na twarzy? Znane nazwisko i twarz to jedno, a ścieżka kariery i życie prywatne to zupełnie co innego. Te ostatnie były mi zupełnie...

Adam Łęgowski | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Dla fanów boksu pozycja obowiązkowa, wiadomo dlaczego. Takich jak Tyson było niewielu, a może nawet wcale. Fenomen jeżeli chodzi o boks, zwłaszcza przy takich warunkach fizycznych (178cm!), totalny killer. Poza tym człowiek ulicy, bandyta, ćpun, alkoholik, seksoholik, skazywany za gwałt i wiele innych pierdół. Pewnie gdyby nie sport dawno nie byłoby go wśród żywych, albo siedziałby na dożywotnich wakacjach. Książka zręcznie opisuje kolejne etapy życia Tysona, kolejne walki, kolejne ekscesy pomiędzy nimi, a potem też okres po zakończeniu kariery. Jak już ktoś wspomniał jest trochę nierówna, mnie osobiście zmęczyła trochę pod koniec, dużo tam smęcenia i filozofowania, ale generalnie wszystko na duży plus. Jedno jest pewne, facet miał i ma wiele problemów na różnych płaszczyznach, był, jest i będzie zdrowo rąbnięty, ale był też jednym z najlepszych bokserów wszech czasów, totalnym zabijaką, a jeżeli to prawda co robił w międzyczasie, to tym bardziej godne uznania :)))).

Greg Blackbird | 2018-06-14

Politycznie niepoprawna. Bez poszanowania nikogo. Jako całość odbieram ją pozytywnie. Trudno mi się odnieść do niej w tradycyjny sposób jako do formy i historii, do stylu napisania lub samej treści bo wydaje się wydrukiem wywiadu z Mike'em - bardzo bardzo osobista, szczera i bezkompromisowa. Czy to wszystko naga prawda? Nie wiem czy to ważne. Bliżej Mike'a już się chyba nie da być niż trzymając tą książkę w ręku.

Ewelina | 2016-09-26
Przeczytana: 18 września 2016

Nigdy nie sądziłam, że przeczytam tą książkę, nigdy jakoś szczególnie nie ciekawiła mnie ta dyscyplina sportu, a moja wiedza ograniczał się tylko do znajomości kilku nazwisk...
A to proszę..... przez przypadek zaczęłam czytać i pomimo dużej objętości jakoś dotrwałam do końca i przeczytałam!

Podczas lektury były oczywiście ciężkie momentym i już chciałam przerwać czytanie ale jednak znów zaczynałam..

Ta biografia to nie tylko opowieść o boksie, o wyczerpujących treningach, o stoczonych walkach, o dojściu na sam szczyt sławy.

To przede wszystkim opowieść o człowieku, który miał więcej szczęścia niż rozumu w swoim życiu....

To opowieść o człowieku, który jako dziecko miał ciężko i który musiał wejść na sam szczyt żeby później dosięgnąć dna i zrozumieć prawdziwe cele w życiu....

To szczera spowiedź człowieka, który robił straszne rzeczy jako dziecko, młodzieniec i dorosły mężczyzna, i dorósł na tyle by o tym wszystkim opowiedzieć....

To opowieść o tym co dają pieniądze, wielkie...

figlarna24 | 2015-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 lutego 2015

Przy okazji proponowania wam biografii Michaela Jordana (Michael Jordan . Moje życie.) wspomniałam, że czytam już kolejną książkę z tego gatunku.

Tym razem miałam okazję zaznajomić się z publikacją bardzo obszerną, a dotyczącą króla ringu bokserskiego. To Mike Tyson, bo o nim mowa, w dzisiejszej recenzji.

Jak już wspomniałam, autobiografia Mike Tysona jest tak obszerna, że wieczory pełne fascynującej lektury są zapewnione.

Bokser, który stał się legendą, ikoną oraz wzorem do naśladowania jest frapującą postacią, pełną sprzeczności. Mimo swojego mistrzostwa Mike Tyson nie do końca jest postacią krystaliczną. Sam bokser niczym na spowiedzi, w konfesjonale opowiada swoją mroczną, tajemniczą, często brutalną historię.

Naprawdę, pierwszy raz spotkałam się z taką wielką dozą samokrytycyzmu u sportowca. Mike Tyson obnaża się doszczętnie. Przypuszczam, że nie było to dla niego takie łatwe, mimo bardzo dominującego, silnego charakteru. Mike Tyson ma dwa oblicza. Pierwsze z nich to...