Córka Mrocznego Elfa

Tłumaczenie: Piotr Kucharski
Cykl: Światło i Cienie (tom 1) | Seria: Forgotten Realms
Wydawnictwo: ISA
Daughter of the Drow

- Matka dziecka będzie opuszczać ten dom - powiedział Gromph Baenre do elfokształtnego golema. - Zajmij się tym i poinformuj jej rodzinę, że w drodze na Bazaar spotkał ją nieszczęśliwy wypadek. Kamienny sługa podniósł się, skłonił ponownie, a następnie zniknął w ścianie tak łatwo, jak upiór przenika przez mgłę. Chwilę później z pobliskiej komnaty doszedł krzyk elfiej kobiety - krzyk, który...

Kamienny sługa podniósł się, skłonił ponownie, a następnie zniknął w ścianie tak łatwo, jak upiór przenika przez mgłę. Chwilę później z pobliskiej komnaty doszedł krzyk elfiej kobiety - krzyk, który zaczął się strachem, a skończył mokrym bulgotem.
Gromph wychylił się do przodu i zdmuchnął świecę, ponieważ ciemność najlepiej odzwierciedla charakter drowa. Z pokoju zniknęło całe światło, a oczy czarodzieja zmieniły barwę z bursztynowej na jaskrawoczerwoną - jego wzrok przestroił się tak, że zauważał otaczające go ciepło. Skierował na dziecko zdecydowane spojrzenie.
- Jesteś Liriel Baenre, moja córka i szlachcianka pierwszego domu Menzoberranzan - oznajmił.
Arcymag obserwował reakcję dziecka. Z jej twarzy odpłynął karmazynowy odblask ciepła, a drobnymi bladymi dłońmi chwyciła krawędź biurka, by zachować równowagę. Było jasne, że mała drowka dokładnie wiedziała, co się przed chwilą zdarzyło. Wyraz jej twarzy nie zmienił się jednak, a gdy powtarzała swoje nowe imię, w jej głosie dźwięczała pewność.
Gromph kiwnął głową z zadowoleniem. Liriel zaakceptowała swoją sytuację, zresztą ciężko by jej było zrobić coś innego i przeżyć, lecz w jej oczach palił się jasno gniew i frustracja nieposkromionego ducha.
To rzeczywiście była jego córka.

"Jestem miłośnikiem Elaine Cunningham od kiedy przeczytałem Cień Elfa, a wynika to z jej lirycznego sposobu pisania oraz faktu, że jej postacie posiadają więcej niż dwa wymiary."
- R. A. Salvatore

źródło opisu: Wydawnictwo ISA, 2004

źródło okładki: http://isa.pl/

Lekka, łatwa i przyjemna lektura, obrazująca, że nie wszystkie drowy są takie, jakich się po nich spodziewamy. Wprawdzie miałam nieco skojarzeń z Pocahontas (o ironio), ale ogólnie, czytało się dobrze. Elaine Cunningham po raz kolejny udowadnia, że jej styl pisania, bardzo liryczny - robi wrażenie.

Agata Jagielska | 2013-07-16

Jedna z mych ulubionych książek do której wracam od czasu do czasu. Styl pisania Pani Elaine, bardzo liryczny - jest po prostu świtny. Nienagannie wykreowani bohaterowie. Prócz zmagań i przygód młodej drowki na powierzchni znaleźć tu można pewną dozę humoru. Wszystko to sprawia że całą trylogię czyta się jednym tchem i wcale nie chce się przestać, nawet na chwilę.

lukchmielus | 2011-04-06

Dzięki tej książce polubiłem drowy.

Phea | 2014-02-28

Drowy mordujące kucyka dla zabawy, bohaterka typu Mary Sue, podziemna smoczyca marząca o sukienkach i płatanie koleżankom z akademii dla kapłanek najokrutniejszego bóstwa Faerunu figielków typu "sprawię, że będziesz śmierdzieć oborą". Jak kogoś bawią takie kwiatki, to polecam.

Zara | 2015-08-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Książka miło mnie zaskoczyła i została nawet prawdziwie napisana.

Delikatne | 2015-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2015

Cóż, jeśli patrzeć pod względem fabularnym, rewelacji nie ma. Jest niemal identyczna jak w każdej książce z Forgotten Realms, ale to oczywiście nie przeszkadza, jeśli jesteś zagorzałym fanem tego uniwersum, to wręcz ulepsza odbiór. Wyróżniająca się wśród społeczeństwa elfka, "przeznaczenie" wiąże ją z wybrańcem rasy ludzkiej i razem wybierają się w epicką podróż. Magia, pradawne artefakty, smoki i różne inne przedziwne dziwadła. Dla fana heroicznej i epickiej fantasy lektura obowiązkowa. Co jest jednak zasługującym na pochwałę plusem tej książki to język. Też nie jest świetny, ale patrząc pod kątem uniwersum, jest się w czym rozsmakować. Otóż, każdą książkę z Forgotten Realms czyta się tak samo. Każda jest napisana identycznym językiem i możemy przeczytać tuzin książek różnych autorów z tego uniwersum, a różnicy nie dostrzeżemy. Może to być oczywiście wina tłumaczenia, ale nie potrafię tego akurat ocenić, gdyż nie miałem okazji zetknąć się z żadną książką z Zapomnianych Krain w...

noname | 2015-04-01
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 2004 rok

Pamiętam , że strasznie to męczyłem, mimo że byłem zagorzałym fanem Forgotten Realms wtedy. A o czym ta książka była ? - nie mam bladego pojęcia, nic mi z niej w pamięci nie zostało.

Jelonia Agnieszka | 2011-05-10

Zdecydowanie jedno z lepszych dzieł Elaine Cunningham