Krainy Wtajemniczeń

Tłumaczenie: Natalia Łajszczak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Forgotten Realms". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: ISA
Realms of the arcane
83-7418-113-3

Świecowa Wieża szczyci się jedną z najwspanialszych bibliotek w Krainach, w której badania mogą prowadzić tylko nieliczni wybrańcy. Ale co można powiedzieć o jej sekretnych zbiorach? Księgi i zwoje dawno zapomniane, ukryte przed wzrokiem ciekawskich szperaczy. Dzieła, które wtajemniczają nas w to, co nieznane.Nowe opowieści z przeszłości i teraźniejszości Torilu autorstwa ulubionych autorów Krain: Eda Greenwooda, Elaine Cunningham, Jeffa Grubba, Marka Anthony ego i innych.Odkryj zakamarki świecowej Wieży, poszukując starożytnej magii i wiecznych mitów Faerunu wKrainach Wtajemniczeń!Elfy nie potrafią się oprzeć urokowi wciągającej historii, nawet opowiedzianej przez człowieka-lwa. Nie ma jednak nic za darmo. Wemicki mistrz wiedzy Shonasso Kin Taree zostaje uwolniony, a jego legenda uderza w samo serce historii elfów...Wiglaf Evertongue, uczeń czarodzieja znany z rzucania w przeciwników marchewkami, znów zabiera się do pracy. Nowa broń z jego spożywczego arsenału daje Calimportowi największe w historii ciasto...Stary mag, Elmister, przybywa z pomocą młodej władczyni, której ziemie i zamek zostają zaatakowane przez władającego magią przeciwnika... i uczy ją, że złe korony niszczą złych władców...Tertius Różdżka, pechowy i nie zajmujący się magią kuzyn Markasa Różdżki zostaje wyrwany ze snu przez swojego stryja arcymaga, który przybywa niezapowiedziany. Kilka kufli potem Tertius, niziołek, doppleganger i dżin walczą o jeden z największych artefaktów starożytnego Netherilu...Te i inne opowieści, spisane przez takich czarodziejów jak Ed Greenwood, Elaine Cunningham, David Cook i Mark Anthony, poprowadzą Was przez Krainy wtajemniczeń!

"Krainy Wtajemniczeń" miały potencjał. Historia Wesa, młodego chłopaka sprzątającego bibliotekę nakłada ciekawą klamrę na całość opowiadań i przełamuje monotonię panującą w innych antologiach, gdzie bardzo często podaje się tylko autora i tytuł, pomijając wprowadzenie w klimat snutych opowieści. Niestety wspomniany przeze mnie potencjał nie został w pełni wykorzystany: mi osobiście do gustu przypadły tylko dwa opowiadania, reszta wydała się wtórna, blada, byle jaka. Cały odbiór zakłócały również liczne błędy, które szanowna korekta [pani Beata Skwarek - że ją wymienię z nazwiska] przeoczyła. I tak narodziło się pisanie "nie" z czasownikiem ["niewiedział" - toż to nawet przeglądarka, czy standardowy Word podkreśli!], rażąca interpunkcja, pisanie nazw bohaterów z małej litery ["kostka smalcu"] oraz kalki z języka angielskiego. I do tego "teczka", która na tej samej stronie w niewyjaśniony sposób stała się "taczką", by po kilku linijkach znów być "teczką"... Nie wspomnę o...

sav | 2010-06-14

Nijakie. Krótkie, zasadniczo niepowiązane ze sobą opowiadanka, które porównać można mniej więcej z informacjami wydobywanymi z książek w ponadczasowym Baldur's Gate. Jednym słowem smaczek dla oddanych fanów Forgotten Realms, na pewno gratka dla młodych graczy RPG, ale żadna strawa dla duszy szukającej ciekawego fantasy. Dodatkowo odnosiłam wrażenie, że temat jest w większości opowiadań ledwie zarysowany i zdecydowanie niedokończony.

tehhardway | 2016-04-23
Przeczytana: 08 kwietnia 2016