Zmartwychwstanie

Cykl: Wojna Pajęczej Królowej (tom 6) | Seria: Forgotten Realms
Wydawnictwo: ISA
Resurrection
Forgotten Realms

Danifae Yauntyrr, była branka domu Melarn, zaszła już za daleko, żeby móc się wycofać. Po latach niewoli odzyskała wolność, ale chce się jeszcze zemścić. Choć jej moc i ambicje wzrosły, musi zabić Halisstrę Melarn. Ale jak, skoro wraz z Quenthel i Pharaunem znalazła się w sercu nowego władztwa Lolth, piekielnego świata pełnego demonicznych pająków pożerających się nawzajem i gotowych pożreć każdego, kto okaże się na tyle głupi, żeby stanąć im na drodze nawet wybrankę Lolth. Halisstra przybyła do Pajęczych Otchłani z zupełnie inną misją. W dłoniach dzierży Księżycowe Ostrze, miecz, który pozwoli jej zabić samą Pajęczą Królową pod warunkiem, że odnajdzie ją, zanim Lolth ukończy swe tajemnicze zmartwychwstanie.

Rolaka | 2019-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Było nudno...
Nie wiem, ale mam wrażenie, że temu cyklowi starczyłoby te 5, może nawet 4 tomu. Nudziłam się, bo bohaterowie szli, byli niezwyciężeni, sporo przedłużeń i tak koniec końców chciałam tę książkę, jak i serię, po prostu zmordować i skończyć. Nic więcej. Zawiodłam się na wielu wątkach. Zawiodłam się na tym, że niektóre wątki mogły zostać ukazane, a zostały całkowicie pominięte na rzecz Drow - czyli tam i z powrotem, a więc wędrówki głównej paczki.
No i zakończenie...
Hmm, nie było złe. Wiele osób narzekało na ostateczne losy wielu postaci, ale uważam, że praktycznie każda postać dostała ciekawe zakończenie. Akurat lubię jak kogoś zabijają na końcu, więc tu nie mam żadnych problemów. Tak samo cieszę się z losu Halisstry. Oj, cieszę się... Tak więc seria zakończona. Polecam? Raczej nie. Zaczęło się naprawdę genialne, ale jakoś tak skończyło... średnio. Zbyt wiele przedłużeń, wiele wątków pominięto, z bohaterów zrobili nieśmiertelne cizie, bo inaczej tego nie nazwę, a tempo...

Koniec.

Już. W końcu. Nareszcie.

Oto, jakie pierwsze miałam odczucia, zamykając książkę ostatecznie. Stało się. Wreszcie, Lolth się odrodziła, jej dziwna "wojna" się skończyła. Pomijając niepotrzebne powielanie wątków we wcześniejszych tomach, spokojnie można było zrobić z tego krótszą, bardziej smakowitą wersję. Bo trochę mi się dłużyła podróż z drowami. Była jak pajęczyna. lepka, drażniąca... i nie wiadomo, czy na końcu nie czai się jakiś pająk. Brrrr.

Ogólnie rzez biorąc, to autor, Paul S. Kemp - gna na złamanie karku, śpieszy się, biegnie, pędzi, frunie... wykańcza watek za wątkiem, zostawiając czytelnikowi paskudny niedosyt. Wrażenie, że coś się zapomniało, zostawiło... tworzy kruche i delikatne sojusze, które tak po prawdzie nie wnoszą niczego. Manipuluje uczuciami czytelnika, jak i manipuluje postaciami. Stawia absurdalne sytuacje i absurdalnie je omija. Jakby ten tom pisano w pośpiechu. Mocno ucierpiał na tym Gromph, wciąż mój ulubieniec. Poszukiwania filakterium...

Nemrondir | 2019-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Troszkę mnie rozczarowało zakończenie. Spodziewałem się czegoś innego, ale cóż, taki to świat Podmroku, bezwględny i mocno zakręcony. Gratulacje autorom, którzy dali radę to unieść :). Gorąco Polecam całą serię!!
Pozostaje jednak niedosyt :(

Artur | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 marca 2014

Koniec. Wreszcie, dopiero czy już? Trudne do oceny. Moim zdaniem ostatni tom, w porównaniu do wcześniejszych nieco rozczarowuje, być może dlatego, że przewraca wszystko co było nam już znane na drugą stronę. Po prostu chaos, a w jego centrum oczywiście Lolth. Nie ma już drużyny. Każdy jest sam, a wszystkie możliwe więzi zniknęły. Teraz liczy się jedynie chłodna kalkulacja oraz nietrwałe i delikatne, niczym pajęcza sieć, sojusze.

Możliwe, że czuję rozczarowanie, gdyż fabuła nie ułożyła się po mojej myśli. Być może postawiłem na nie te postacie, "obstawiłem nie tego konia w wyścigu"... Jakby nie było ostatni tom podobał mi się najmniej. Wydawał mi się nieco przydługi, z niektórymi wątkami dodanymi na siłę i nic nie wnoszącymi, z błędami (nad którymi teraz trudno już mi było przymknąć oko) językowymi i czasem rażącą stylistyką (być może problem tłumaczenia).

Powtórzę myśl za poprzednią opinią - chaos w książce, jeśli był zamierzonym efektem, to naprawdę udanym. Jeśli zaś chodzi o...

amra_LemurianScrolls | 2015-04-24
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Na początku kilku pierwszych rozdziałów Paul Kemp szybko kończy większość wątków z poprzednich książek. Historie Nimora, smoków cienia, szarych krasnoludów, Kaanyra Vhoka, bitwy o Menzoberranzan są wręcz ścięte, pokazując że autor chciał się ich pozbyć. Cała książka to dwie na przemian opowiadane historie. Pierwsza to historia Grompha Baenre i jego poszukiwanie filakterium. Wątek jest wciągający i trzyma w napięciu, można przeczytać te rozdziały w których się znajduje i pominąć resztę książki. Drugia historia to podróż członków drużyny przez zaświaty do siedziby Lloth. Trzeci raz, w trzeciej książce, przez trzeciego pisarza opowiadana jest ta sama przygoda. Autorzy przepisują jeden od drugiego tą sama historię, z każdym następnym razem robiąc ja dłuższą.
"Zmartwychwstanie" to ostatni i najgorszy tom serii, mimo dość oryginalnej i ciekawej historii Grompha, zakończenia pozostałych wątków są nieudane, a niektóre są bzdurne (losy Hallistry, Danifae i Quenthel).

Seria 'Wojna pajęczej...

DunwichHorror | 2013-07-29
Przeczytana: 2010 rok

Każda książka z tej serii jest moją ulubioną a ostatnia część, gdzie wszystko się kończy, jest naprawdę wspaniała. Nieco zaskoczyło mnie tylko samo zakończenie, ale na plus :))

achaja | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Trzyma w napięciu do końca. Obowiązkowa pozycja dla fanów fantasy. Niebanalna fabuła, bezwzględne postaci. Bardzo brutalna, bez zbędnej wazeliny. Dobrze napisana, logiczna.

Dariusz | 2012-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ostatnia część nieco rozczarowuje, ale ostatecznie pokazuje zakończenie otwarte. Pharaun, mój ulubiony bohater, ginie. Chętnie napisałbym jego wskrzeszenie w jakimś opowiadaniu, ponieważ był on złączony z piekielnym statkiem piątej części i statek mógłby go przywrócić do życia.

Michał | 2011-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Doskonałe odzwierciedlenie charakterów Drowów.

Dellas | 2019-05-09
Przeczytana: 2006 rok

- przeczytana drugi raz (2016)