Half & Half

2016-12-14
2016-12-14
2013-08-16
Sara Schoeneberg
manga shounen ecchi romans dramat siły nadprzyrodzone

Eeeeeee.... Co się stało?...
Co to za zakończenie?....
Jakby.. e..
A tak. Spoko manga. Fajna fabuła (w sumie to pół na pół). Etchi. Erotyka. Wzruszyłam się podczas odwiedzin w domu tego chłopaka. Ładna kreska. Dziwne postaci i... "świat"(?)... poprostu jakby fabuła, ale nie w całości. Ogólnie: nie poleciłabym, ale nie żałuję przeczytania jej. Tak więc: rób ta co chce ta, może komuś "normalnemu" się bardziej spodoba.

Eeeeeee.... Co się stało?...
Co to za zakończenie?....
Jakby.. e..

1920

Taki trochę banał, przewidywalne. Wiedziałam, że tak się skończy. Także dla mnie nic ciekawego. Ale jest Ecchi - czyli nagość, więc rating 18+.

W ramach nadrabiania mangowych zaległości sięgnęłam po nieco starszy tytuł wydany w serii Jednotomówki Waneko, a mianowicie po ,,Half & half”. Jak sprawdza się historia dwójki młodych ludzi zmuszonych wybrać, które z nich zginie? Zapraszam do lektury!

W życiu można mieć pecha, jednak Shin’ichi powinien w tej kategorii otrzymać specjalne wyróżnienie. Bo powiedzcie jakie jest prawdopodobieństwo, że będziecie akurat przechodzić w miejscu, w którym ktoś popełni samobójczy skok z budynku? I w dodatku spadnie prosto na Was, zabijając na miejscu? Taka jest, zdawałoby się krótka, historia o samobójczyni Yuuki i pechowym Shin’ichim. Bóg daje jednak im szansę – jedno z nich przeżyje, mają wspólnie o tym zdecydować w przeciągu tygodnia. Do tej pory są ze sobą złączeni – nie mogą oddalać się od siebie, a co więcej odczuwają dokładnie to samo co druga osoba.

Trzeba przyznać, że autor miał wyjątkowo oryginalny pomysł na fabułę swojej mangi. Bo choć wydawać by się mogło, że skoro to dziewczyna popełniła samobójstwo, a chłopak był tylko niefortunną ofiarą splotu wydarzeń, sprawa będzie prosta. Otóż nic bardziej mylnego. Autor bez dłuższych wstępów wrzuca czytelnika i swoich bohaterów w wir wydarzeń, z jednej strony zmuszając ich by w miarę możliwości normalnie kontynuowali swoje dotychczasowe życie, z drugiej jednak związał ich ze sobą i zawiesił nad ich głowami widmo śmierci. A zegar nieubłaganie tyka.

Wydawałoby się więc, że ,,Half & half” będzie dość poważnym tytułem, a historia nie będzie należała do lekkich. I tutaj czeka nas pierwsze zaskoczenie. Manga dość szybko porzuca poważny tom, a mimo wiszącej nad bohaterami śmierci opowieść zmienia się w pełną gagów i fanserwisu historię miłosną. A jako, że mamy do czynienia z mangą z gatunku ecchi co rusz mamy okazję oglądać sporo nagiego ciała Yuuki.

Czy jest to minus? Jak dla mnie nie byłby on wadą gdyby nie fakt iż historia zbyt szybko leci do przodu. Autor zdecydowanie nie powinien był zamykać tej historii w jednotomowej mandze, bowiem wydarzenia następują po sobie w tak nienaturalnym tempie, że po prostu trudno traktować je poważnie. Jednego dnia bohaterowie rzucają się sobie do gardeł, by kolejnego stwierdzić, że są sobie pisani, a trzeciego przejść już do miłości na całe życie? Nawet jak przyjmiemy założenie, że odczuwali nawzajem swoje uczucia – ja po prostu tego nie kupuję.

Warto też dodać, że fabuła jest bardzo przewidywalna, więc nie martwcie się, nic z tego co tu napisałam nie można uznać za spoiler. Podczas lektury nie tylko łatwo przewidzieć co będzie dalej, ale także ma się wrażenie, że niektóre elementy zostały wepchnięte w fabułę nieco na siłę. Za to muszę przyznać, że fajnym dodatkiem były strony pokazujące pierwowzór historii. Jest to bowiem drugie, poprawione przez autora wydanie ,,Half & half”, a zmiany nie polegają wyłącznie na nowych rysunkach. Jak przeczytacie, sami autor sporo pozmieniał również w samej historii i przyznam szczerze, że z chęcią przeczytałabym również pierwowzór dla porównania.

,,Half & half” wzbudziło we mnie dość mieszane uczucia, a szkoda – to mogłaby być naprawdę dobra historia, gdyby tylko dać jej się nieco rozwinąć i uderzyć w nieco poważniejsze tony. A tak otrzymujemy lekki romans o dwójce osób, z których jedno musi umrzeć, lecz oboje szybko o tym zapominają? Jakoś mi to ze sobą nie pasuje.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami:

ŻYCIE, ŚMIERĆ I MIŁOŚĆ

Nie ma nic na pół – szybko po tym się ubierasz
Jak kiedyś Yves Montand, jak Edith Piaf
Żadne z nas już się na to nie nabiera
Strachy na lachy

„Half & half” to kolejna jednotomówka od Waneko, która tak naprawdę stanowi zbiorcze wydanie dwóch oryginalnych tomików. Rozwiązanie to dobre, bo w ręce czytelników trafia solidna cegiełka w cenie niewiele wyższej od standardowego tomiku. A to cieszy w szczególności, gdy czytelnik otrzymuje dobrą lekturę, a taką właśnie jest manga Koujiego Seo. Sympatyczna i bardzo przyjemna w odbiorze opowieść miłosna z nutą fantastyki i sporą szczyptą erotyki, choć z nie do końca wykorzystanym potencjałem.

Zazwyczaj śmierć kończy wszystko, w tym wypadku wszystko od śmierci się zaczyna. Yuuki ma dość życia i postanawia popełnić samobójstwo. Wchodzi na wysoki budynek, skacze z niego i… Jak w „Amelii”, spada na przechodzącego poniżej Shin’ichiego. Oczywiście oboje giną, ale trafiwszy do czegoś w rodzaju czyśćca, ze względu na wyjątkowe okoliczności, otrzymują swoistą drugą szansę. Na tydzień wrócą do świata żywych, zmuszeni przebywać blisko siebie. Przez ten czas mają zdecydować które z nich po upływie tego czasu umrze, a które wróci do życia. Wybór wydaje się prosty, ale samobójstwo pozwoliło Yuuki spojrzeć na swój los z innej perspektywy i teraz wcale nie ma zamiaru opuszczać tego świata. Skazani na własne towarzystwo, dzieląc ze sobą wszystko – łącznie z odczuciami – zaczynają poznawać się coraz bliżej. A wraz z tym, zaczyna także między nimi iskrzyć. Tylko czy w ich sytuacji rodzące się uczucie ma w ogóle sens?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/02/half-half-kouji-seo.html

ŻYCIE, ŚMIERĆ I MIŁOŚĆ

Nie ma nic na pół – szybko po tym się ubierasz
Jak kiedyś Yves Montand, jak Edith Piaf
Żadne z nas już się na to nie nabiera
Strachy na lachy

Na półkach: , , , , , , , ,

Zaskoczyło mnie tylko, że jest jeszcze jedna wersja tej historii. Czytałam wpierw oneshota Half&Half i tam główni oraz przede wszystkim zakończenie bardziej mi się podobało. Nie wiedziałam, że jest jeszcze starsza wersja. :O
Do wydania nie mam zastrzeżeń. Fabułę znałam już wcześniej. W końcu to ja zaproponowałam na forum wydawnictwa ten tytuł. ;)

Przeczytałam tę pozycję z polecenia Enzetsego – uznał, że to będzie całkiem niezła pozycja dla mnie. Nie spotykana fabuła, sytuacje, które pozwalają na rozwój zdarzeń i zaskakujący koniec. Jednakże.... Jak niesamowicie Yuuki mnie wkurzała! Normalnie przez 3/4 opowiadania moje ciśnienie skakało jak oszalałe. Spotykamy się z dwójką młodych ludzi, Yuuki i Shin'ichim. Dziewczyna skacze z dachu i ląduje na młodzieńcu, w efekcie giną oboje. Dostają swoją siedmiodniową szansę na to, by zdecydować, które z nich umrze. Początkowo Yuuki jest obojętna, chłodna i nie przyjemna. Niestety, nie specjalnie zmieniłam o niej zdanie nawet po tym jak zaczęła się reflektować w stronę Nagakawy. Poznajemy prawdę o tym, czemu dziewczyna skoczyła (wcale to jedanak tak nie było, że chciała się zabić i jest bez serca) , a także odkrywamy numer jaki wywinęła dziewczyna Shin'ichina z jego (powiedzmy) najlepszym przyjacielem i wielce najlepsza przyjaciółka dziewczyny. Przy okazji też dowiadujemy się, że Sanada jest sierotą, a Nagakawa ma problemy z ojcem i Babcię, którą łapie zanik pamięci do tego stopnia, iż nie poznaje już ukochanego wnuka. Mimo to jej podejście nadal przyprawiało mnie o nerwicę. Z dnia na dzień jednakże młodzi zaczęli się do Ciebie zbliżać, pod wpływem uczuć, które odczuwali wspólnie, zresztą jak i całą resztę bodźców. Podobało mi się, że znaleźli wspólny język, polubili swoje towarzystwo i koniec końców obdarzyli się gorącym uczuciem. Przy końcu owej historii płakałam jak bóbr. Dochodzimy do punktu kulminacyjnego – dnia Sądu Ostatecznego. W pierwszym rzucie to Yuuki odpowiada Bogu, że ma być tą która umrze, jednakże głos, który oświadcza, że 'nie chce umierać' wcale nie należy do żadnego z nich =) Nagakawa informuje Yuuki, że zostawił dwa listy i oddaje swoje życie za dziewczynę. Oczywiście nie pozostajemy bez odpowiedzi dlaczego. Ostatnie strony pokazują nam, że Yuuki zostaje 'córką' ojca Nagakawy i co najważniejsze poznajemy jego wnuka, a zarazem syna młodej pary, która dzieliła ze sobą ciało i duszę.

Bardzo przyjemnie się czyta, historia dwójki ludzi którzy zostali połączeni więzią i mają przez 7dni podjąć decyzję które z nich umrze, a które przeżyje. Sklasyfikował bym jako odrobinę ecchi(erotyki) ale bardziej piękną historię o miłości i uczuciach.

Nic wielkiego, trochę dziwna, ale nie czytało mi się najgorzej. Fabuła wydaje się niedopracowana, a może bardziej "świat", w którym się ona dzieje.

Plusy przede wszystkim za zakończenie i humor. Minus za to, że w pewnym momencie wszystko nagle i za szybko eskaluje. Nie jestem też fanem stylu rysunków.

Dosyć oryginalny pomysł na mangę, bardzo mi się spodobała ta historia, lecz te pseudo-erotyczne sceny trochę psuły klimat.
Jednak gdyby tak przymknąć oko, to jest dobrze.

Jednak gdyby tak przymknąć oko, to jest dobrze.

• Manga
  • Mangi