Alive

2017-10-27
2017-10-27
1999-10-01
Joanna Szmytkowska
manga dramat seinen horror psychologiczny supernatural

Okładka książki Inspektor Akane Tsunemori #1 Akira Amano, Hikaru Miyoshi, Gen Urobuchi
Inspektor Akan... Akira Amano, Hikaru...
Okładka książki O dziewczynie skaczącej przez czas Ranmaru Kotone, Yoshiyuki Sadamoto, Yasutaka Tsutsui
O dziewczynie ... Ranmaru Kotone, Yos...

WIELKOBUKOWE BEZSENNE BINGO wyzwanie 2020: WIEDŹMY I CZAROWNICE

Bez konkretnej fabuły, bez porywającej akcji, bez grama jakiejkolwiek grozy. Bohaterowie totalnie płascy, klimatu tyle co kot napłakał. Ostatecznie zupełnie nie wiem kto, po co i o co cho.
Na plus bardzo fajna kreska.
Na minus cała reszta.
Do zapomnienia.

WIELKOBUKOWE BEZSENNE BINGO wyzwanie 2020: WIEDŹMY I CZAROWNICE

Na plus bardzo fajna kreska.
Na minus cała reszta.
Do zapomnienia.

Świetny thriller na godzinkę przed spaniem.
Mało jest na naszym rynku mang z gatunku horror, które angażują swoją fabułą czytelnika. Tą pochłonąłem w 40 min. Nie jest przerażająca, ale napawa niepokojem.
Bardzo przyjemnie się ją czytało,
nawet za drugim razem.

Świetny thriller na godzinkę przed spaniem.
Bardzo przyjemnie się ją czytało,
nawet za drugim razem.

2012

Manga Alive wywołuje u mnie ambiwalentne uczucia i bardzo trudno mi się do niej ustosunkować. Mamy tutaj do czynienia z ciekawych pomysłem, mrocznym i bardzo specyficznym klimatem przesiąkniętym naturalistyczną przemocą, co jest znakiem rozpoznawczym dzieł Tsutomu. Z drugiej jednak strony manga uderza w nas z pozoru słabą intrygą, wieloma niedopowiedzeniami i fabułą, która wydaje się wyrwana z większego kontekstu. Nie wspominając już o bohaterach, którzy w niektórych scenach epatują swoją wyrazistością i psychicznymi cierpieniami, aby po chwili popaść w dość wyraźny marazm. Trudno również jednoznacznie z kategoryzować ten tytuł, mamy tutaj do czynienia z mieszanką horroru, thrillera, dramatu i powieści psychologicznej z domieszką zjawisk paranormalnych. Istny gatunkowy mix, który sprawia, że mangę bardzo trudno polecić jednej konkretnej grupie odbiorców. Każdy znajdzie tutaj kilka interesujących elementów i masę takich, które go odrzucą.

Cała struktura tytułu działa tutaj niczym czysta karta papieru, która może być zapisana własnoręcznie przez czytelnika. Nic tutaj nie jest oczywiste, a autor niczego odgórnie nie narzuca. Sprawia to, że każdy będzie do mangi podchodził inaczej i każdy będzie widział w niej coś innego. Nieskończona ilość permutacji ocen, zależna od indywidualnych upodobań danego człowieka. Każdy zadecyduje sam, kogo uzna tutaj za dobrego a kogo za złego. Czy przeprowadzanie eksperymentów na wielokrotnych mordercach wyda mu się etyczne? Czy wyrzuty sumienia Yashiro i wewnętrzne katusze jego duszy, pomieszane z obłędem, w jakiś sposób rozgrzeszają jego zbrodnie? Wiele pytań i równie wiele odpowiedzi. Pod tym względem tytuł prezentuje się naprawdę ciekawie i intrygująco. Oczywiści jednak pod warunkiem, że ktoś lubi w zaciszu własnego domu bawić się w Sigmunda Freuda i analizować umysły bohaterów, jak i samego autora w celu poszukiwania jasnego rozwiązania i wyrazistego sensu. Jeżeli jednak ktoś szuka mangi w calach czysto rozrywkowych, to raczej należy poszukać czegoś innego.

Na pewno otwarta struktura dzieła nie sprawdza się w przypadku fabuły. Od samego początku do końca, ma się tutaj wrażenie, że czyta się któryś ze środkowych rozdziałów jakiegoś większego dzieła. Niby całość jest domkniętą opowieścią (przynajmniej stara się być) a dialogi pozwalają poznać niektóre tajemnice historii, jednak pojawia się tutaj zbyt wiele pytań i niedopowiedzeń, na które nikt nigdy nie znajdzie odpowiedzi.

Zdecydowanie najlepszą częścią mangi są rysunki. Jeśli ktoś miał do czynienia z innymi dziełami autora, wie czego się spodziewać. Brudna i mroczna szata graficzna przesączona wyrazistym cieniowaniem i momentami mocną, nonszalancką niedbałą kreską. Niektóre kadry przypominają w pewnym stopniu twórczość Junji Itō (oczywiście ocena czysto subiektywna),co samo w sobie jest ogromną zaletą. Jeżeli nawet treść pozostawia pewien niedosyt, to rysunki rekompensują to z nawiązką.

Cała recenzja na stronie: PopKulturowy Kociołek

Dobra manga :)

Dobra manga :)

Na początek chcę przyznać się bez bicia, że ta manga mocno mną wstrząsnęła. Pomimo całej historii, miałam wrażenie, że to nie do końca fikcja literacka, że takie rzeczy mogły naprawdę się zdarzyć – oczywiście w granicach normalnego życia. Mam tu na myśli badania i eksperymenty na żyjących ludziach, nawet jeśli to skazańcy. To bardzo trudny temat, bo kimże jestem, by kogoś skazywać na śmierć bądź dawać mu szansę na odkupienie swoich win.

Całe opowiadania polega na dość specyficznym przypadku. Młody facet morduje oprawców, którzy zgwałcili jego ukochaną, po czym morduje samą dziewczynę. Jak można się domyślać trafia za kraty, a następnie do organizacji, która przeprowadza na nim eksperyment „drugiej szansy”. I tutaj chyba jest najtrudniejszy etap. Mamy demona, który żeruje na ludzkiej duszy (?),ludzkim ja, człowieczeństwie.

Brutalna, mocna, zmuszająca do przemyśleń. Taka właśnie była dla mnie ta manga. Po pierwsze jak już wspomniałam kwestia osądu czy ktoś zasługuje na śmierć czy też nie. I trudne położenie mężczyzny, który sam chciał pomścić ukochaną, która końcowo i tak ginie.

Na całość zapraszam na ---> https://rozchelstanaowca.pl/2018/11/alive-tsutomu-takahashi/

Taka tam bzdurka. Ni to thriller, ni to horror, ni to nic w sumie. Bohaterowie niewyraźni, intryga ledwo trzyma się kupy. Zapomnę o tym tytule pewnie za jakiś tydzień albo dwa. Nie warto, kiedy tyle lepszych tytułów na rynku.

A tak w ogóle, to znajdziecie mnie też na www.instagram.com/polishpopkulture :D

A tak w ogóle, to znajdziecie mnie też na www.instagram.com/polishpopkulture :D

Zastanawialiście się kiedyś, co czuje człowiek skazany na karę śmierci? Skazany na zapomnienie? Czy jest coś gorszego… Jest. Należy pamiętać, że zawsze może być gorzej. Yashiro Tenshuu zabił pięć osób, w tym swoją dziewczynę. Złapany i skazany oczekuje na wykonanie wyroku w więziennej celi. Wszystko się jednak zmienia, kiedy dwójka agentów oferuje mu „odwleczenie kary”, w zamian oczekując jedynie zrzeczenia się wszystkich praw. I odnośnie krótkiego wstępu do tej historii, to tyle musicie wiedzieć. Dalsze informacje, czyli kto, po co, i dlaczego, popsułyby wam wrażenia z lektury.

Szczerze przyznam, że zawsze z chęcią sięgam po tytuły w klimatach horroru, thrillera czy podobnej mrocznej tematyce, gdzie autor ma okazję zaprezentować ciemniejszą stronę charakteru człowieka. Dlatego skusiłam się na jednotomową mangę Alive, której blurb mocno mnie zainteresował. I po lekturze stwierdzam, że jest dobrze.

Komiks autorstwa Tsutomu Takahashiego, w Polsce wydany przez Waneko, przedstawia intrygującą historię, ze spokojnym początkiem i znacznie bardziej dynamiczną dalszą częścią fabuły. Już pierwszy rozdział jest mocno emocjonalny. Ukazuje zrozpaczonych więźniów, którzy nie tylko boją się widma śmierci, ale są wręcz przerażeni nadchodzącym końcem. Tsutomu Takahashi dość dobrze na stronach komiksu ukazał emocje bohaterów. Opowieść „przesączył” ich rozpaczą, strachem, bezradnością… nienawiścią. Jednak w tym wszystkim widać solidarność, jaka utworzyła się między nimi. Myśl, że nie są osamotnieni w niedoli, dodaje im otuchy i pozwala wytrzymać ostatnie dni/godziny przed śmiercią

W dalszych rozdziałach skupiamy się na sytuacji protagonisty oraz narastającym napięciu spowodowanym relacjami z dwójką kolejnych postaci, które poznał po wyjściu z więzienia. Warto zwrócić uwagę na osobowości bohaterów. Zarówno główny bohater, jak i późniejsze spotkane persony, mają dynamiczne charaktery – ciężko stwierdzić kto jest tym dobrym, a kto złym. I jest to duży plus opowieści.

Więcej na Nie znam się, to się wypowiem:

Ciekawa manga, trochę się bałam, że będzie zwykłym odwzorowaniem filmu "Piła", ale jednak nie, motyw czarownicy uratował fabułę.

Przyzwoity tytuł z ciekawym pomysłem i niezłą realizacją. Nie ma jednak żadnego efektu WOW, a przez ogromne onomatopeje czasami gubi się czytelność. Niemniej polecam zwłaszcza w takiej cenie.

Pomysł ciekawy, ale przez konieczność upchnięcia całości w 1 tomie, wszystkiego jest za mało. Świat za mało wykreowany, postacie nakreślone na kolanie, a główny wątek ściśnięty i praktycznie streszczony. Za to fajna kreska i ciekawe rysunki.

• Manga
  • Mangi