Inwigilacja

Dobro publiczne najwyższą wartością?

Tym razem Chyłka i Zordon podejmują się obrony zaginionego przed laty syna. Rozwijaą się wątki prywatne, ciąża Chyłki, nie wiadomo kto jest ojcem dziecka.

🔐 Miłośników twórczości pana Remigiusza Mroza uprasza się o nieczytanie poniższej opinii, gdyż jej autorka nie chciała zranić niczyich uczuć.

Jest to książka autora piszącego na akord i jest to książka pisana właśnie na akord. Kupiłam ją podczas wakacyjnego urlopu w pakiecie z jakimś miesięcznikiem. Miesięcznik przeczytałam w całości.
Z "Inwigilacją" miałam problem.
Dzisiaj postanowiłam "posłać" ją w świat i na pożegnanie dać moje referencje.
Akcja powieści nie rozwija się zgodnie z zasadą związku przyczynowo- skutkowego. Ona dzieje się serialowo. Wiązka zdarzeń, cięcie, kolejna wiązka zdarzeń, cięcie itd. Nikt niczego nie planuje, mamy wysyp akcji podrzucanych czytelnikowi, aby go zatrzymać przy bohaterach.
Niedoróbki fabularne autor maskuje temperamentem Chyłki i jej ironiczno - sarkastycznymi wypowiedziami. Oprócz tego wprowadzony zostaje sprawdzony schemat relacji damsko - męskich i zwroty akcji typu: ciąża głównej bohaterki (nie wiadomo z kim, gdyż jest aż trzech potencjalnych tatusiów),kradzież i kasacja jej nowego BMW.
Bohaterów jest tylu ilu potrzeba i ani jednego więcej. Brak tła, brak postaci epizodycznych, śladów zwyczajnej codzienności również brak. Wątek prawniczy naiwny i nieprawdopodobnie uproszczony. Dialogi miałkie, głupkowate i naiwne, podkręcane powiedzonkami typu: "jesteś miękka faja (litości!).
Wszystko dziwnie się zaplata i rozplata, a fabuła trzeszczy jak w brazylijskiej telenoweli.
No i jeszcze ta polszczyzna, cud - miód, że aż musiałam uwiecznić:"immanentna część pracy", "ruszyli kruchtą", "srebrna toyota w sedanie", "konwalidacja świadka" oraz nieco bardziej gwarowe:"gzicie się", "gżenie".
Są też nowe odkrycia naukowe. Okazuje się, że w herbacie jest kofeina a nie teina. Tadam!
Żegnaj Chyłka, żegnajcie Zordon, Oruński, Paderborn, Tatarek (ach te nazwiska!) już się nie spotkamy.
Przeczytane- zapomniane. Baj!

A na koniec coś, za co chcę autora szczerze pochwalić, gdyż tego się po nim nie spodziewałam.
Ten cytat jest naprawdę bardzo dobry:
***
"Kiedy życie rzuca ci kłody pod nogi, zacznij budować z nich schody. Zajdziesz wysoko."
***
Za cytat dołożyłam dwie gwiazdki.

Z "Inwigilacją" miałam...

Co chwile reklama samochodu, naiwne prowadzenie postaci min akcja na granicy ze strażą graniczną, propagowanie korporacyjnej bezdusznej kobiety. Przemycane płytkie wartości, bez moralnych dokonań bohaterów. Książka na poziomie telewizyjnych paradokumentów. Szkoda czasu.

Po prostu świetna! 😀

Po prostu świetna! 😀

Boska!

Boska!

Czytam serię po kolei i zupełnie nieświadomie "Inwigilację" zabrałam na urlop do jednego z krajów , którego wiara jest poruszana w tej części .Czytając w tak sprzyjających okolicznościach,czując klimat,absolutna 10 dla autora .

Dalsza część na bardzo wysokim poziomie, choć nie będę się już odnosił do poprzedniego wpisu, przy czwartej części ;-)

Po latach państwo Lipczyńscy dostają informację, że znaleziono ich syna, zaginionego przed laty na wakacjach w Egipcie. Młody mężczyzna twierdzi jednak, że ich nie zna, co więcej jest oskarżany o bycie islamskim terrorystą i planowanie zamachu. Nic dziwnego, że sprawa trafia właśnie do Joanny Chyłki, która ma już doświadczenie w pracy z mniejszościami narodowymi.

W życiu Chyłki nie ma miejsca na spokój - okazuje się, że jest w ciąży, ale nie wie kto jest ojcem (a kandydatów jest 3). Co gorsza, ktoś kradnie i oddaje do kasacji jej ukochane BMW, następnie atakuje ją w domu, sabotażuje jej sprawę… A najgorsze, że ma wątpliwości czy jej klient nie jest naprawdę wplątany w atak terrorystyczny. No i jak daleko posunie się władza, by chronić swoich obywateli? Prawnicy z kancelarii Żelazny & McVay mają przed sobą jedynie niewielki element układanki, która za nic nie chce się ułożyć.

Akcja biegnie bardzo szybko od samego początku, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie, a misternie uknuta intryga jest zaskakująca i niemożliwa do przewidzenia. Procesowe potyczki stanowią dużą część książki i są bardzo emocjonujące. Joanna Chyłka jest specyficzną postacią, niejednokrotnie jej poglądy i ironiczne teksty wywołują u mnie śmiech, w tej części smaczkiem jest także stale rozwijająca się relacja z Oryńskim, której kontynuacji będę wyczekiwała w kolejnej części.

W życiu...

Piąta odsłona serii z Joanną Chyłką w roli głównej. Wciągająca fabuła od pierwszej do ostatniej strony. Prawnicza intryga z wątkiem polityczno-społecznym. Historia zakończona niebanalnie, finał książki mobilizuje do poznania przyszłych losów barwnej postaci mecenas Chyłki.

Na półkach: , , , , , , ,

Niezmiennie mistrzostwo od pierwszej części. I nie da się zrobić dłuższej przerwy między nimi.

• 2017
  • Remigiusz Mróz