Krew nie wysycha nigdy

Pięknie napisana książka, obok której nie da się przejść obojętnie. Po przeczytaniu skłania do refleksji, a to najbardziej lubię i cenię w literaturze. W sumie po każdym opowiadaniu robiłem sobie przerwę, bo każde, bez wyjątku zmuszało do przemyślenia jeszcze raz historii, którą się właśnie przeczytało.

Prostacki jezyk,tak mnie razi,ze mimo glebokiego zainteresowania tematem nisko oceniam.Przeczytalam wystarczajaco duzo ksiazek tego typu,by miec odwage zdyskwalifikowac,choc jestem swiadoma,jakim powszechnym zachwytem cieszy sie autor.

Dotąd nie było dane mi spotkać się z piórek Bohdana Urbanowskiego. Jednak, gdy wpisałam to, jak się okazało potem bardzo znane nazwisko spłonęłam ze wstydu. Autor to ceniony znawca literatury, pisarz, który zyskuje czytelników dzięki obrazo-twórczych form tworzenia i pokazywania historii.

"Krew nie wysycha nigdy" to zbiór ośmiu opowieści, w których pokazuje losy ludzi podczas pogromu rosyjskiego. Każdy z nich musiał zmagać się z piekłem, jakie zgotowali im rosyjscy oficerzy. Opisując życie w łagrze kawałek po kawału ryje na naszych sercach ogromną ranę i poczucie, że posiadamy ogromne szczęście rodząc się w czasach, gdzie nas to nie dotyka. Wszystkie historie jedna po drugiej są różnorodne, opisują historie wielu ludzi, którzy na własnej skórze doświadczyli ogromu nieszczęść w łagrach. Najstraszniejsze z wszystkich słów wydają się te o śmierci - brutalnej, niegodnej i cierpkiej.

Książka do granic wciąga, porusza, a przede wszystkich ciekawi i podaje wnikliwe informacje. Napisana przystępnym lecz często brutalnym językiem. Mimo, że nie jest w całej krasie prawdą historyczną to zawiera wiele prawdziwych informacji.

Powieść polecam osobą, które mają mocne nerwy i nie boją się sięgnąć po prawdę, która często zostaje bezczelnie ukryta, znieważona, zmieniona. Mimo, że to nie są moje klimaty to przeczytałam z wielką chęcią. Po zapoznaniu się z treścią byłam wstrząśnięta i ponad to zmieszana. Z wielką chęcią zasięgnę bo inne publikacje autora, bo widać w nich dogłębną analizę.

Bohdan Urbankowski to wyjątkowy pisarz, autor wielu poczytnych publikacji. Znany jest głównie za sprawą rewelacyjnych biografii Fiodora Dostojewskiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza i Karola Wojtyły. W dorobku ma również liczne zbiory poezji i dramatów oraz rozprawy z dziejów polskiej filozofii. Obecnie na naszym rynku wydawniczym pojawiła się kolejna jego publikacja - Krew nie wysycha nigdy.

Za sprawą wydawnictwa Zyski S-ka czytelnicy mogą zapoznać się ze zbiorem nietypowych, fascynujących i tragicznych opowieści, których punktem wyjścia zawsze jest czyjeś wspomnienie dotyczące wojny. Efekt tego jest dwojaki. Po pierwsze autor tworzy coś dla czytelnika. Jego opowieści są przepełnione emocjami, które wylewają się z każdej strony. Historie porażają i zmuszają do refleksji. Jest jeszcze jeden ważny element. Dzięki tej książce, autor utrwala od zapomnienia wiele wydarzeń z naszej historii, które prawdopodobnie nigdy nie trafiłyby do świadomości szerszego grona odbiorców.

Całość składa się z ośmiu historii, które poruszą i chwycą za gardło każdego czytelnika. Wydarzenia są jednak tylko pretekstem do ukazania szerszego aspektu całej historii. Związanych z nimi: tłem społecznym, losami poszczególnych ludzi i konsekwencjami wydarzeń oraz podejmowanych decyzji. Najważniejsze, że każda historia jest inna i skupia się wokół innych wydarzeń, ale ukazanie ich sprowadza się do wspólnego celu.

Poprzez tę lekturę czytelnik mierzy się z tragicznym, a zarazem wzruszającym obrazem życia ludzi w sowieckim łagrze nad Pieczorą, który autor nazywa "Szalonym Domem". Książka ukazuje także przerażającą wizję "wyzwalających" Śląsk czerwonoarmistów. Urbanowski nie unika również prawdy o niemieckich stodołach śmierci i zbrodni w Ludomiłówce. Te i pozostałe historie tworzą tragiczny obraz losów Polaków podczas II wojny światowej. Autor porusza także historie konkretnych osób. W Szalonym Domu nad Pieczorą ukazuje losy Lidii i Jeleny. W Cudzie Białej Madonny przedstawia życie księdza Frencla, a losy Brasillacha w Fotomontażu.

Krew nie wysycha nigdy to wstrząsający i dramatyczny zbiór opowieści, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Osiem fascynujących historii, z którymi każdy powinien się zapoznać. Autor wywołuje emocje i zmusza do refleksji, ale najważniejsze, że nie pozwala zapomnieć o ludziach, którzy przelali krew z ojczyznę. Polecam.

• Rosyjskie
  • Brak Legimi A
  • Zimna Wojna / Komunizm / ZSRR
  • Literatura piękna
  • W bibliotece

Dodaj cytat z książki Krew nie wysycha nigdy