Polski poeta, eseista, dramaturg i filozof. Jest autorem ponad 50 książek – dramatów, esejów i zbiorów poezji. wśród nich znajdują się prace filozoficzne („Myśl romantyczna”, „ Absurd – ironia – czyn”,” Kierunki poszukiwań”),zbiory sztuk teatralnych i radiowych („Dramaty płockie”, „Sny o ojczyźnie”),wiersze („W cieniu”, „Głosy”, „Dojrzewanie”, „ Chłopiec, który odchodzi”, „Erotyk dla następcy”) i monografie: Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Józefa Piłsudskiego, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta. Jego szkice „The Romantic Teatre; its bounds and the overstepping of bounds” oraz „The unknown Witkacy” zostały nagrodzone na międzynarodowych konkursach. O wartości polskiej filozofii przypominały także takie eseje Urbankowskiego: ,,In response to the challenge of the age. (Brzozowski)”, „On the philosophy of Juliusz Słowacki”, „Dialectics of psychology and sociology in the social thought of Edward Abramowski”, „The world as a work of art: on the philosophy of Karol Libelt, 1807– 1875”. Autor Czerwonej mszy albo uśmiechu Stalina (wyd. drugie i trzecie jako Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina),w której przedstawia życiorysy twórców kultury w okresie powojennym.
Rosjanie potrafią być znakomitymi niewolnikami i nadzorcami niewolników - wiąż jednak nie potrafią nie być ani jednymi, ani drugimi, nie umi...
Rosjanie potrafią być znakomitymi niewolnikami i nadzorcami niewolników - wiąż jednak nie potrafią nie być ani jednymi, ani drugimi, nie umieją być normalnymi ludźmi".
Wątpliwe dzieło. Napisana powieściowym językiem propagandówka która nie stroni od wyrafinowanych manipulacji. Przeczytana niejako z obowiązku bo ktoś zapragnął czegoś o tzw marszałku który właściwie nawet marszałkiem nie był. Jako powieść - humoreska może być. Jako faktografia, a już tym bardziej biografia - zupełnie nie do pomyślenia. Brakuje w niej tylko górnolotnych peanów i wzniosłych epistoł wobec człowieka który nawet po śmierci spycha resztki naszej państwowości w otchłań zapomnienia i ramiona śmierci.
Gdy jest się urodzonym w latach 80', marzec 68' wydaje się, być odległym. Zamierzchły czas, o którym mówi się zdecydowanie mniej niż o strajkach z lat 70'. Autor książki, Bohdan Urbankowski sam przyznaje, że ich studencki zryw stanowił próbę generalną tego, co działo się w latach 70'.
...
Więcej na:
https://nakanapie.pl/recenzje/mity-a-mialy-byc-hagady-przedwiosnie-68-fakty-i-mity-owiane-mgla
#klubrecenzentank