Wybór

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Skandynawska Saga. Hannah (tom 1)
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Valget

U podnóża Czarnej Góry leży dwór Rudningen. Mieszka w nim piękna Hannah, córka właściciela posiadłości ziemskiej w Danii oraz jej mąż Engebret. Jest lato roku 1826. Podczas niezwykle gwałtownej burzy do drzwi Hannah puka szukający schronienia mężczyzna, niezwykle tajemniczy Duńczyk. Spotkanie z nim odmienia Hannah na zawsze. Teraz powszednie dni z nieobliczalnym, brutalnym mężem są jeszcze...

Jest lato roku 1826. Podczas niezwykle gwałtownej burzy do drzwi Hannah puka szukający schronienia mężczyzna, niezwykle tajemniczy Duńczyk. Spotkanie z nim odmienia Hannah na zawsze. Teraz powszednie dni z nieobliczalnym, brutalnym mężem są jeszcze trudniejsze do zniesienia.

W jakiś czas potem na rodzinę Hannah spada potworna tragedia. By wyrwać się z żałoby i poczucia beznadziei, kobieta wraca na pewien czas do domu swego dzieciństwa, gdzie niestety nie wszyscy cieszą się, że prawowita spadkobierczyni przybywa w odwiedziny.

Penelope | 2013-09-21
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Jest to pierwszy tom skandynawskiej sagi "Hannah" - "Wybór" autorstwa Laila'y Brenden. W skrócie akcja wygląda następująco: Hannah to żona Engebreta sadysty i tyrana znęcającego się nad rodziną - nią i dwójką ich dzieci bliźniakami - Ole'm i Knutem. Hannah jest z pochodzenia Dunką i pochodzi z zamożnego i bardzo szanowanego w Danii rodu.
Wiedzie żywot zwykłej, poczciwej gospodyni domowej, gdy do jej domu zapuka przystojny nieznajomy i sprawi, iż w jej sercu zapłonie nadzieja na lepsze jutro.
Przyznam się szczerze, iż sięgnęłam po tę pozycję, ponieważ kupiłam ją za 99 groszy :) Niestety jej treść była dla mnie nudna, miejscami niesmaczna i nie sięgnę po dalsze części, aczkolwiek pewnie wielu osobom może się spodobać, jako, że jest to taka prosta, lekka i nieskomplikowana książeczka.

dzosefinn | 2010-06-29

Pierwszy tom sagi przedstawia nam kobietę zamężną o imieniu Hannah. Wraz z mężem wychowują bliźniaki - Knuta oraz Ole'a. Akcja rozpoczyna się gdy dzieci mają 12 lat. Jej małżonek z pozoru dobry mąż, ojciec i gospodarz jednak miewa huśtawki nastrojów. Powodem tych zjawisk jest słabość do alkoholu. Nikt nie przypuszcza, że gdy zamkną się drzwi do ich gospodarstwa przemienia się w brutalnego sadystę. Znęca się nad żoną i dziećmi. Zastraszona i okaleczona Hannah pragnie zaznać szczęścia. Pewnego dnia do jej domu w Hemsedal pojawia się tajemniczy Duńczyk o imieniu Flemming. Na nowo ożywa w niej nadzieja na lepsze jutro i zaczyna wierzyć, że kiedyś poczuje smak szczęścia.

Pierwszy tom niezmiernie mnie poruszył losem tej kobiety - zaradnej, dobrej, poczciwej - ale za razem też samotnej. Kocha swoje dzieci nad życie i jak każda matka mogłaby za nie oddać własne życie. Nienawiść, jaka z czasem wybucha do męża - Engebreta - kończy się tragicznie. Ojciec by zemścić się na niej zastawia...

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2013-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Sięgnęłam z ciekawości, bo ktoś bardzo polecał, ale nie rzuciła mnie na kolana. Dekoracje XIX wieczne, ale mentalność bohaterów wydaje się raczej współczesna. Ot, takie "czytadełko dla kucharek" (nie obrażając kucharek). Dla zabicia czasu.
Nie wykluczam sięgnięcia po dalszy ciąg. Choćby z ciekawości czy zmienię zdanie czy nie :)

Czanulllkaaa | 2015-06-26
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Bardzo fajna saga. Strasznie mnie wciągnęła:)
polecam

Patryśka | 2012-08-31