Odwaga Matki

Tłumaczenie: Karolina Sikorska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Samo życie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Courage d’une mére
978-83-7554-198-4
matka, życie, śmierć
literatura faktu
Alicja

"Odwaga matki" to poruszająca historia umierającej na raka 36-letniej kobiety, matki czworga dzieci, która walcząc o ich dobro postanowiła podważyć francuskie prawo. Autorka na wieść o nieuleczalnej chorobie postanawia znaleźć rodzinę, która po jej śmierci otoczy dzieci opieką i stworzy dla nich nowy, pełen miłości dom. Z pomocą mediów wypowiada wojnę bezdusznemu prawu i machinie biurokracji....

Autorka na wieść o nieuleczalnej chorobie postanawia znaleźć rodzinę, która po jej śmierci otoczy dzieci opieką i stworzy dla nich nowy, pełen miłości dom. Z pomocą mediów wypowiada wojnę bezdusznemu prawu i machinie biurokracji. Udaje jej się dotrzeć nawet do prezydenta Sarkozy'ego.

Marie-Laure Picat zdążyła przed śmiercią nakłonić urzędników, by w jej sprawie zrobili wyjątek i dzieci mogły trafić do wybranej przez nią rodziny.

Wzruszająca historia kobiecej odwagi i siły macierzyńskiej miłości.

[Czarna Owca, 2010]

Rozpoczyna się listem od matki, kobiety umierającej, dającej wstępną instrukcję swoim dzieciom po co to wszystko zostało spisane. Opowieść w moim odczuciu stanowiąca rodzaj pamiętnika; zapiski sięgające wydarzeń z dzieciństwa bohaterki. I może nie jest tak przejmująca jak większość tego typu publikacji - może dlatego, że narratorka nie skupia się w niej wyłącznie na swojej chorobie - ale jak najbardziej godna polecenia. Tak, nie sama choroba jest tu ważna, bo daje tylko przyczynek do walki o przyszłość swoich dzieci, a wiodący temat to wyłamanie szczeliny w biurokratycznym podejściu państwa do opieki nad dziećmi. Prawo ustanawia o dobru dziecka... a ja się pytam jakim prawem urzędnik, sędzia czy ktokolwiek inny może mieć więcej do powiedzenia w kwestii naszych dzieci i decydować o życiu kogoś z kim wcześniej nie miał do czynienia?! Państwo ma obowiązek stanowić prawo chroniące dzieci jak i każdego dorosłego, ale ingerować powinno tylko w przypadki, gdzie dzieje się coś niedobrego,...

Anna | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Bardzo dobra pozycja książkowa. Podoba mi się ta książka i warto ją przeczytać. Prosty i zrozumiały język przekazu. Czyta się szybko i bardzo przyjemnie.Polecam

ewa | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

"Odwaga matki" to bardzo wzruszająca powieść. Autorka w swojej książce poruszyła bardzo trudny temat.
Wieku 36 lat umiera na raka. Czas jaki pozostaje jej od diagnozy do śmierci wykorzystuje w 100%. Odchodząc wie, iż zrobiła wszystko co w jej mocy, aby dzieci jak najmniej odczuły jej stratę. Pomimo przeciwności francuskiego prawa udaje jej się znaleźć rodzinę zastępczą, w której zamieszka cała czwórka dzieci, gdzie znajdą dom pełen ciepła i miłości.
Zapewnia im spokojną i bezpieczną przyszłość.
Bardzo poruszająca historia. Polecam!!

beataj | 2011-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2011

Piękna, wstrząsająca, smutna, choć momentami aż kipi radością, daje wiarę we własne możliwości, choć akurat w takiej sytuacji nie chciałabym ich sprawdzać :(. Obowiązkowa lektura dla każdej matki, nawet kosztem nieprzespanej nocy.

MarcinK | 2016-07-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2014

Interesująca opowieść o walce umierającej na raka matki czworga dzieci, która walcząc o ich dobro postanowiła podważyć francuskie prawo. Kobieta na wieść o nieuleczalnej chorobie postanawia znaleźć rodzinę, która po jej śmierci otoczy dzieci opieką i stworzy dla nich nowy, pełen miłości dom.

Kate | 2015-02-16

,,Odwaga Matki" Marie-Laure Picat to kolejna książka, którą szczerze polecam. Książka oparta jest na faktach autentycznych.
Marie-Laure Picat, matka czwórki dzieci, dowiaduje się że ma raka. Ostatnie stadium choroby. Leczy się, ale wszelkie próby pokonania raka zawodzą. Pomimo to autorka nie załamuje się, lecz stara się przygotować dzieci na swoją śmierć. Postanawia też znaleźć im najlepszą rodzinę zastępczą, bo biologiczny ojciec dzieci - Gilles - nigdy zbytnio się nimi nie interesował. Po pewnym czasie Marie, udaje się znaleźć odpowiednich ludzi. Jednak problemem stają przepisy, bo sąd wybranej rodzinie pozwolił na przyjęcie tylko trójki dzieci, a Marie nie chce aby zostały one rozdzielone. Rozpoczyna się walka mająca na celu nie dopuszczenie do rozdzielenia rodzeństwa. Marie z dziećmi i wybraną rodziną bierze udział w wywiadach, występują w programach telewizyjnych. Pozwala także na nagrywania ich życia prywatnego.
Sąd widząc heroiczną walkę umierającej matki, w końcu wyraża...

Muinice | 2014-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Diagnoza- rak. Jej czas powoli się kończy. A co z rodziną? Z dziećmi, które są dla niej wszystkim? Nie może zostawić ich samych sobie, by po jej śmierci zostały rozdzielone. Jej jedynym celem jest znalezienie im rodziny, która obdarzy ich miłością i zapewni przyszłość. Jest gotowa stawić czoło prawu, gdyż w jego świetle to nie rodzic ustala zasady. By dopiąć swego wykorzystuje w tym celu media.
„Odwaga matki” jest przykładem tego do czego można posunąć się z miłości do najbliższych. Odwagą nie było przeciwstawienie się prawu, czy medialna walka. Odwagą była inicjatywa nowego domu dla swoich dzieci. Znalezienie rodziny, która zapewni im to co najlepsze jest niezwykle trudne, bo masz świadomość tego, że twoja rola dobiega końca. Mimo wielkiego smutku, gdzieś tam jest iskierka nadziei, że to co robisz jest słuszne.

Pandemia | 2013-05-31
Przeczytana: 30 maja 2013

Książka jest interesująca, ale czegoś w niej brakuje. Opowiada o staraniach matki, aby po jej śmierci dzieci miały właściwą opiekę. Wzruszają momenty, takie jak diagnoza, czy wybieranie trumny.
Ocena nie jest wysoka, ponieważ czegoś mi brakowało. Może dlatego, że za mało było o chorobie, samej w sobie?

| 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 2012 rok

Książka jest naprawdę ciekawa, a postawa autorki godna podziwu. Jej siła, determinacja i upór. Nie jedna matka na jej miejscu po prostu załamałaby się.
Warto przeczytać, polecam.

aannaa | 2014-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Książka fajna, szybko się ją czyta. Niestety takie sytuacje zdarzają się za często.