Sekretna herbaciarnia

Okładka książki Sekretna herbaciarnia
Vanessa Greene Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Leniwa Niedziela literatura piękna
literatura piękna
Leniwa Niedziela
The Seafront Tea Rooms
Świat Książki
2015-11-18
2015-11-18

Pani Vanessa zaprasza nas do przytulnej herbaciarni na pyszny podwieczorek i filiżankę aromatycznej herbaty. Szczegółowe opisy deserów, ciast i ciasteczek nieustannie sprawiały że miałam ochotę odwiedzić cukiernie. Polecam, najlepiej przy kubku gorącej ulubionej herbaty!

"Sekretna herbaciarnia" oferuje nam dokładnie to, co może oferować herbata. Ciepłą, przyjemną i rozgrzewającą opowieść o sile kobiecej przyjaźni. Idealna książka na spokojny, leniwy wieczór, oczywiście przy ciepłej herbacie! Cztery różne kobiety, cztery różne historie. Charlotte jest dziennikarką wysłaną w rejony Scarborough w Anglii. Ma tam ważne zadanie- bardzo liczy na ważny awans, a artykuł o angielskich herbaciarniach ma pomóc osiągnąć jej ten sukces, no i przy okazji może poukłada swoje rodzinne sprawy. Kathryn mieszka w wspomnianym miasteczku, jest samotną mamą kilkulatka i ledwo wiąże koniec z końcem. Nie jest złą matką, wręcz przeciwnie, ale małe miasteczko nie sprzyja znalezieniu pracy. Seraphine przyjechała do Anglii aby podszkolić francuski pewnej krnąbnej nastolatki, a przy okazji swój angielski. W głębi duszy ucieka przed przełomową decyzją. Wszystkie panie spotykają się w Nadmorskiej- herbaciarni należącej do Letty, kobiety może wiekowej, ale młodej duchem. Sama starsza kobieta boryka się z pewnymi problemami, o których na razie sama nie chce mówić. Spotkanie te staje się początkiem pięknej przyjaźni okraszonej wypiekami! Żadna z nich nie domyśla się jakie znaczenie w ich życiu nabierze ta mała kawiarenka.
Akcja w książce nigdzie się nie śpieszy, czas leci tu wolno, a i akcji nie dzieje się za dużo. Nie przeszkadza to jednak w niczym, a na pewno nie w zatopieniu się w klimat Scarborough. Główne bohaterki spotykają na swojej drodze różne zwroty akcji i problemy, ale żaden nie umknie przed filiżanką gorącego wspomnianego trunku ;)
Opowieść Vanessy Greene jest idealna dla tych, którzy próbują oderwać się od "cięższych" książek. Świetnie się przy niej bawiłam, a i ślinka napływa do ust na myśl o wypiekach Seraphine i Letty. Jednak nie ma co się martwić, ponieważ autorka zostawia nam na końcu kilka smakowitych przepisów, abyśmy my sami mogli wczuć się w klimat Nadmorskiej. Dodatkowo mamy szansę zwiedzić część Anglii, bo nasze bohaterki nie oszczędzają na podróżach.
Książka na pewno pozwoli zapomnieć wam o otoczającym was świecie, przypomni to co w życiu jest ważne- miłość, przyjaźń, wsparcie i przede wszystkim przepyszna herbata, oczywiście z magdalenkami!

Książka, którą przeczytałam poprzednio, była dość zabawna, ale pozostawiła mnie z pewnym niedosytem. Nie miałam ochoty sięgać po nic deprymującego, dlatego mój wybór padł na kupioną zaledwie 5 miesięcy temu za dyszkę "Sekretną herbaciarnię". Doskonale wiedziałam, czego się po tego typu pozycji mogę spodziewać - i dostałam właśnie to, czego potrzebowałam, a nawet więcej. Pojawił się tu bowiem wątek, który baaardzo sobie cenię w literaturze (i nie tylko). Nie zdradzę Wam, o co chodzi, bo byłby to spojler, ale rozgryzłam tajemnicę jednej z bohaterek od razu :)

Osobiście uwielbiam powieści, w których tle są jakieś słodkości (tylko spójrzcie na nazwę półki, na której ją umieściłam, i ile jeszcze tytułów tam mam). Mogło być ich nawet jeszcze więcej (szkoda, że wątek obyczajowy w pewnym momencie zdominował historię, ale można się było domyślić, że tak będzie). Fajnie, że na końcu umieszczono kilka przepisów, choć zabrakło mi tutaj receptury na tartę Tatin.

Wiadomo, wybitna literatura to nie jest, ale przeczytać można :) I tylko niektóre słowa wydawały mi się nieco niefortunnie przetłumaczone, ale może to tylko moje wrażenie.

A, no i bardzo podoba mi się okładka :D

Przez ostatnich kilka wieczorów mogłam delektować się ciepłą i smakowitą opowieścią obyczajową o trzech kobietach, których ścieżki połączyły się w nadmorskim miasteczku Scarborough w Anglii. "Sekretna herbaciarnia" Vanessy Greene sprawiła, że zatęskniłam za klimatyczną kafejką, która oferuje swoim klientom prawdziwe przysmaki. Taka właśnie jest Nadmorska, gdzie ludzie trafiają przypadkiem, ale kiedy już odkryją to miejsce, stają się jej częstymi gośćmi.

Kathryn mieszkuje w Scarborough od dzieciństwa. Po rozstaniu z mężem samotnie wychowuje kilkuletniego synka i trudno jej wiązać przysłowiowy "koniec z końcem". Stara się o dorywcze zajęcia aby utrzymać siebie i dziecko, bo o stałą pracę nie jest łatwo.
Charlie jest dziennikarką w londyńskim czasopiśmie. Przyjeżdża do miasteczka z zamiarem odwiedzin u siostry, ale przede wszystkim chce napisać kilka artykułów o okolicznych herbaciarniach i oferowanych przez nie smakołykach. Jest to dla niej szansa na zawodowy awans.
Seraphine przybywa do Anglii aby podszkolić we francuskim pewną dziewczynkę, a przy okazji także podszlifować swój angielski. Nawet się nie spodziewa, że pobyt w Scarborough odmieni jej życie.

Trzy kobiety, trzy historie i jedno magiczne miejsce, w którym czas płynie wolniej, problemy znajdują rozwiązania, a obłędny zapach wypiekanych ciast, babeczek, muffinek i magdalenek oraz aromat przepysznych herbat sprzyjają zacieśnianiu nowych przyjaźni.

"Sekretna herbaciarnia" to druga po "Klubie porcelanowej filiżanki" powieść pani Vanessy, którą miałam przyjemność przeczytać. I przyznaję, że lektura tej książki sprawiła mi mnóstwo frajdy. Scarborough zauroczyło mnie swoim klimatem oraz gościnnością i życzliwością mieszkańców, którzy pomimo własnych problemów nie odmówią pomocy nikomu w potrzebie. Urocza Letty - właścicielka Nadmorskiej odziedziczyła herbaciarnię po swoich rodzicach i dziadkach. Lokal działa w miasteczku już od ponad wieku. Niektóre sprawdzone receptury i przepisy wykorzystywane są do dziś. W przygotowywanie słodkości Letty wkłada całe swoje serce i być może dzięki temu wykonane przez nią smakołyki są takie wyjątkowe.

Dlaczego zatem Letty nie chce się pochwalić swoją herbaciarnią przed światem?...Czemu nie życzy sobie rozgłosu i nie zależy jej na reklamie?...

Autorka pisze niezwykle obrazowym i sugestywnym językiem, w prosty sposób, niezbyt śpiesznie opowiada kolejne zdarzenia, które ciekawią do ostatniej strony. Pani Vanessa nie szczędzi czytelnikom niespodzianek, które zdecydowanie uatrakcyjniają lekturę. Bohaterowie, z którymi bez trudu można się zaprzyjaźnić mają swoje problemy i słabości, dzięki czemu są autentyczni. Poświęciłabym może jeszcze trochę więcej miejsca podróżowaniu po okolicy i odwiedzaniu herbaciarni, bo właśnie ten aspekt wydaje mi się najbardziej intrygujący. Autorka sporo miejsca poświęciła stosunkom rodzinnym, ludzkim wyborom i życiowym dylematom, nad którymi czuwa kobieca przyjaźń głównych bohaterek. Mimo, że poznały się niedawno, niewiele razem przeżyły, to mogą liczyć na siebie w każdej sytuacji. Dzięki tej przyjaźni są w stanie dokonać zmian, o jakich nawet nie marzyły...

Jeśli szukacie pozytywniej i optymistyczniej historii, która potrafi niejednokrotnie Was zaskoczyć i wzbudzić różne emocje, to "Sekretna herbaciarnia" będzie dobrym wyborem. Jeżeli lubicie opowieści otulone zapachem smakowitych słodkości i aromatem nieprzeciętnych herbat, to powieść Vanessy Greene jest właśnie dla Was. A może macie ochotę na rodzinne tajemnice, skrzętnie ukrywane przez lata - one również czekają na Was w tej powieści. Polecam serdecznie.

Bardzo przyjemna powieść. Czekała u mnie na półce dość długo, ale w końcu udało mi się przeczytać i... nie żałuję! Początkowo miałam wrażenie, że będzie to książka dość schematyczna - ktoś wyjeżdża, by uciec przed problemami i w jakimś ustronnym miejscu odnajduje szczęście. Tymczasem... pozytywnie się rozczarowałam!
"Sekretna herbaciarnia" to powieść, która wcale nie jest banalna. Autorka porusza w niej kilka ważnych wątków i choć oczywiście wszystko kręci się wokół miłości to miłość ta może przybierać różne formy. Oto poznajemy trzy z pozoru obce sobie kobiety, które przypadkiem spotykają się w małej nadmorskiej miejscowości, w niewielkiej tradycyjnej herbaciarni. Choć wiele je dzieli zaczynają wspólnie realizować pewien projekt polegający na opisaniu własnie takich tradycyjnych angielskich herbaciarni. I to sprawia, że się zaprzyjaźniają. A przy okazji udaje im się rozwiązać swoje problemy, choć niektóre wydają się bardzo poważne. Do tego dochodzi jeszcze pewna tajemnica z przeszłości, która w końcu wychodzi na jaw i tak sugestywne opisy herbat i deserów, że aż chciałoby się wejść do opisywanej historii, by móc ich skosztować! Ta książka po prostu pachnie aromatyczną herbatą i ciastkiem z kremem! I choć nie jest to byc może wybitna literatura to polecam do poczytania dla relaksu. koniecznie z kubkiem dobrej herbaty ;)

"Sekretna herbaciarnia" to powieść, która wcale nie jest...

Pomysł z Herbaciarnią Nadmorską przypadł mi do gustu. Przytulna, ciepła. Podobnie jak jej właścicielka. Herbaciarnia stała się swoistą przystanią nie tylko dla czterech bohaterek, które odnalazły tam przestrzeń dla odnajdywania siebie, odkrywania siły przyjaźni i nie tylko. Chętnie przeniosłam się w przedwiosenne wieczory do tego urokliwego miejsca. Zaciekawiły mnie bohaterki oraz ich tajemnice. Doceniam też wagę podjętych przez Autorkę problemów.
Zaczynając lekturę pomyślałam, że jako wielbicielka herbaty odnajdę w niej podobne do siebie postaci i że będzie to jedna z tych pogodnych lektur. Rzeczywiście chwilami taka jest, ale ma też posmak goryczy. I to nie tylko ze względu na opisywane sytuacje, ale pewną powierzchowność w ujęciu trudnych tematów i nazbyt leniwy rozwój wydarzeń. I do końca nie wiem, podobnie jak w przypadku niektórych kompozycji herbacianych – nie w pełni mi odpowiada, ponieważ za dużo czy za mało w niej „tego czegoś”…

Lekko i z dużą ilością lukru. Wszystko dzieje się powoli, wręcz leniwie. Nawet trudne życiowe decyzje i dramaty odbywają się leniwie. Ot tak lekka "lekturka" na spokojny wieczór.

Do bólu przewidywalne i poprawne politycznie. Szału nie ma.

Do bólu przewidywalne i poprawne politycznie. Szału nie ma.

Leciutka ale bardzo przyjemnie napisana. Jeśli ktoś ma dołek i potrzebuje lektury ciepłej i optymistycznej to polecam!

ciepło,,optymistycznie.Niezłe czytadło wakacyjne ,polecam

ciepło,,optymistycznie.Niezłe czytadło wakacyjne ,polecam