Powrót na Paros

The Beachside Guest House
Świat Książki
2018-06-20
2018-06-20

Tą książkę w całości przeczytałam podczas codziennych podróży do pracy. Każdego dnia spędzam w pociągu godzinę, więc ,,Powrót na Paros” uprzyjemnił mi cały tydzień dojazdów do pracy.

Książka opowiada o przyjaźni trzech kobiet, które w młodości wyjechały wspolnie na wakacyjny wyjazd i zwiedziły malowniczą wyspę Paros. Każda z nich z rozrzewnieniem wspomina spędzone ram chwilę. Teraz są już dorosłymi kobietami. Bee zajmuje się nadchodzącym ślubem, Rosa karierą, a Iona… Żadna z przyjaciółek nie ma pojęcia, co słychać u dawnej koleżanki. Niestety, u żadnej z nich nie jest dobrze i wszystkie plany sypią się jak domek z kart. No właśnie… domek. Jeden pozostałe otwarty dla każdej z nich. To pensjonat mieszczący się w starym wiatraku, gdzie po wielu latach kobiety spotykają się ponownie. Walczą o siebie, swoje marzenia i odzyskują upragnioną wolność i radość życia. Nie jest to jednak tak, łatwe, jakby mogło się wydawać. Na drodze stanie im wiele przeszkód.

Książka dostarczyła mi wielu pozytywnych emocji. Czułam się, jakbym czytała czyiś pamiętnik, a nie książkę. Wrażenia i odczucia w niej opisane wydawale się bardzo osobiste, a wspaniale opisy wyspy i pensjonatu sprawiały, że jadąc do pracy miałam ochotę wrócić się i spakować walizki. Dzięki niej przynajmniej mogłam snuć plany o następnym urlopie, co dostarczyło mi też trochę motywacji do wstawania o 5 rano. Polecam, ciepła i klimatyczna książka! Fanom Grecji, podróży i pięknych miejsc na pewno się spodoba.

Bardzo fajna książka , idealna na wakacje o tym jak silna jest przyjaźń kobieca .

Zapowiadała się ciekawa przygoda na greckiej wyspie, a otrzymałam dramat i to nie w Atenach, tylko na Paros. Nie wiem gdzie się podział brytyjski humor, który widnieje na okładce, może wypadł za burtę łodzi i zginął w odmętach morza. Trzy przyjaciółki, różne motywacje, odmienne problemy, lecz łączy je wspomnienie lata na Paros i to sprawia, że dwie z nich postanawiają porzucić dotychczasowe życie aby naprawić pensjonat w którym kiedyś spędziły piękne chwilę. Początek dobry, zarys postaci również, ale później zabrakło głębi, jakiś głębszych emocji. Rozdziały są tak krótkie, że ciężko się jest wgryźć w historię tych kobiet. Na wakacje dobra lektura, bo jest lekka i urocza, chociaż momentami trochę dołującą. Oczekiwałam trochę więcej, a dostałam przeciętną historię.

Slaba, przewidywalna. Nic nowego, kobiety chcą zmienić swoje życie kupują pensjonat. Czytałam takie powieści juz kilka razy, zawsze to samo. Problemy rozwiązują się same i wszystko kończy sie dobrze. Nie polecam nawet jako lekką literaturę na wakacje.

Kupując tę książkę w ciemno i pierwsza styczność z tą autorką tej powieści, okazało się że to strzał w dziesiątkę.
Powieść rewelacyjna, dialogi super, fabuła genialnie opisana.
Czytało się tak że nie można było zostawić książkę na 5 minut trzeba było dalej czytać. Polecam tym którzy wybierają się na wakacje do Grecji i nie tylko :)

Powieść rewelacyjna, dialogi super, fabuła genialnie opisana.

Trzy przyjaciółki jeszcze jako nastolatki postanowiły wybrać się na wyspę Paros, zatrzymały się w urokliwym pensjonacie, który od razu wpadł im w oko. Piaszczyste zatoczki, szafirowe niebo beztroskie wakacje - czego chcieć więcej.. Po latach wiele się u nich zmieniło, Bee pochłonięta jest przygotowaniami do ślubu, Rosę zajmuje kariera, a Iona męczy się w toksycznym związku,nie mają więc zbyt wiele czasu dla siebie. Wszystko zmienia się w dniu kiedy to Rosa dowiaduje się, że pensjonat, w którym zatrzymały się na Paros wystawiony jest na sprzedaż. Postanawia go kupić i wraz z pomocą Bee przywrócić do dawnej świetności.

"Powrót na Paros" to kolejna książka w wakacyjnym klimacie, choć samych opisów wyspy jest raczej mało. Autorka skupia się głównie na życiu i relacjach bohaterek, książka podzielona jest na krótkie rozdziały w związku z czym czyta się szybko i przyjemnie. Każda z naszych bohaterek boryka się z innymi problemami, każda próbuje na nowo odnaleźć siebie, miło było śledzić ich losy choć muszę przyznać, że Iona okazała się tą, która denerwowała mnie swoim podejściem i uzależnieniem od faceta, który wmówił jej że bez niego jest nikim. Reasumując historia przyjemna, będzie dobra na pewno by usiąść i po prostu przy niej odpocząć :)

Do kupienia książki przyciągnęła mnie okładka i... mega promocja w jednej z księgarni. Na podstawie opisu spodziewałam się dawki angielskiego (specyficznego) humoru i klimatu pięknej, upalnej Grecji. To drugie jak najbardziej znajdziemy, to pierwsze... niekoniecznie. Może to wina tłumaczenia (czytałam w przekładzie polskim) przez które gubimy te językowe smaczki. Niemniej, ja nie spotkałam tutaj tego humoru. Sama historia bardzo przewidywalna, wręcz przeciętna. Jest to historia trzech przyjaciółek: Bee (Rebeki),Rosy i Iony. Co mi się podobało, to właśnie ta przyjaźń - prawdziwa i wolna od fałszu, tak w sumie rzadko spotykana w rzeczywistości. Za to ogromny plus i to właśnie jest najmocniejsza strona tej książki oraz w sumie główny powód po jaką zachęciłabym żeby po nią sięgnąć. Drugim i ostatnim plusem jest klimat Grecji, opisany może nie tak bujnie jak w innych powieściach, ale wystarczająco, żeby go wręcz namacalnie poczuć... i dzięki temu się naprawdę odprężyć. Ode mnie 6/10. Czy polecam? I tak, i nie. Jest to książka "na raz". Czyta się szybko i lekko, ale nie ma w niej głębszych emocji czy wzruszeń, chociaż przyznam, że historia Iony bardzo przypominała mi "Za zamkniętymi drzwiami" B.A. Paris za co plus i minus jednocześnie, ponieważ chciałam się naprawdę odprężyć, odstresować czytając coś lekkiego, a tu... takie rzeczy! Finalnie, nie żałuję, ale nie wiem, czy sięgnęłabym po nią ponownie, z pewnością nieprędko. Mimo wszystko chcąc czasem wziąć do rąk coś lekkiego, lekkostrawnego i niewymagającego, z pewnością będzie to kolejna książka Vanessy Greene.

Powieść przeciętna, ale szukałam czegoś lekkiego i pozytywnego, gdzie bohaterki nie będą mnie zbytnio irytować - i w końcu znalazłam!

Na półkach: , , , , , ,

Klimat Grecji piękny,piaszczysty piasek,opowieść o przyjaźni trzech przyjaciółek,piękna i mądra książka chwytająca za serce.

Vanessa Greene to nowa autorka w mojej biblioteczce.
Nie obiecywałam sobie wiele po tej typowej literaturze kobiecej.
Na początek dwa minusy:
1. Nie dostrzegłam w ogóle brytyjskiego humoru zapowiadanego na okładce.
2. Trochę mało greckich klimatów.

Poza tym to całkiem zgrabna opowieść. Trzy przyjaciółki u progu trzydziestki robią bilans swojego dotychczasowego życia: przegląd związków, karier zawodowych, osiągnięć, poziomu zadowolenia i spełnienia marzeń.
Nie wypada on korzystnie.
Nadarzająca się okazja w postaci inwestycji w podupadły pensjonat w wiatraku na greckiej wyspie Paros ma być szansą na nowy początek i zmianę stylu życia.
Pensjonat rodzi się w bólach, a jego odbudowanie i urządzenie jest szkołą życia i próbą dla przyjaźni.
W końcu jednak się udaje i nadchodzi czas na porządki we własnym życiu, uwolnienie się od przeszłości.

Lekka opowieść o kobiecej stronie przyjaźni i nie zawsze łatwych problemach.
Czasem prostota jest najlepsza.

Vanessa Greene to nowa autorka w mojej biblioteczce.
Nie obiecywałam sobie wiele po tej typowej literaturze kobiecej.
Na początek dwa minusy:
1. Nie dostrzegłam w ogóle brytyjskiego humoru zapowiadanego na okładce.
2. Trochę mało greckich klimatów.

• Książki 2018
  • Książki poruszające