Świąteczna kafejka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
The Christmas Cafe
Anna Sauvignon
Ag2S

Bea nie wierzy w tak zwane drugie szanse. Jest 53-letnią wdową, która musi zmierzyć się z faktem, że już na zawsze pozostanie samotna. Nie mogąc sobie poradzić z nieukojonym żalem i ogromnym poczuciem lęku, ucieka w ciężką, tytaniczną pracę, poświęcając się bez reszty prowadzeniu własnej kawiarni. W krótkim czasie zyskuje ona miano miejsca, w którym można zjeść najlepsze w Sydney ciasto marchewkowe.

Pewnego dnia kobieta otrzymuje wiadomość mailową od poznanej na forum właścicielki kafejki z Edynburga. Nowa znajoma namawia Beę do przyjazdu do Szkocji na Boże Narodzenie. Bohaterka zgadza się i wraz z ukochaną wnuczką Florą wyruszają w podróż, która już na zawsze odmieni ich życie.

W magicznej scenerii romantycznego Edynburga, wśród urokliwych, pokrytych śnieżnym puchem zakątków, Bea odkryje sekrety przeszłości, o których od dawna próbowała zapomnieć…

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/swiateczna-kafejka/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/swiateczna-kafejka/

Wioleta Sadowska | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

"Życie jest pełne niebywałych zwrotów i niespodzianek (…)".

Muszę przyznać, że dość mocno zmylił mnie tytuł tej książki oraz okładka, które zasugerowały mi, że będzie to opowieść o klimatycznej, tytułowej "świątecznej kawiarence". Pewnie też z tego powodu czuję się nieco rozczarowana treścią, chociaż historia jaką otrzymałam niczym nie odstaje od ciepłych, obyczajowych powieści, jakie znam i lubię czytać.

Amanda Prowse przez dziesięć lat pracowała w korporacji, by po tym czasie stwierdzić, że nie chce już dłużej być konsultantką. Swoją pierwszą książkę wydała własnym sumptem, gdyż żaden wydawca nie chciał jej wziąć pod swoje skrzydła. Obecnie jest popularną pisarką, a jej książki porównywane są do twórczości Jojo Moyes.

Pięćdziesięciotrzyletnia Bea po śmierci męża próbuje sobie radzić, pomimo wszechogarniającej ją samotności. Jej czas wypełnia kafejka, którą zarządza oraz próba porozumienia się z własnym synem. Pewnego dnia bohaterka otrzymuje e-maila od właścicielki pewnej...

Stokrotka | 2016-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2016

„Świąteczna kafejka” Amandy Prowse to powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się w Australii i Szkocji. Główną bohaterką jest 53-letnia, niedawno owdowiała Bea, która nosi w sercu wspomnienie dawno utraconej miłości. Jej relacje z synem i synową są dosyć napięte, na szczęście ma wnuczkę, która ją uwielbia i dostarcza wszystkim wielu atrakcji swoim buntowniczym zachowaniem. Życie Bei nabiera rozpędu, gdy klika tygodni przed świętami Bożego Narodzenia otrzymuje e-mail od właściciela restauracji w Edynburgu.
Książkę mogę polecić tym, którzy szukają świątecznych klimatów i lubią opowieści z happy endem.

eduko7 | 2016-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Jak najbardziej trafiony wybór na świąteczną lekturę. Wzmacnia wiarę w ludzi, udowadnia, że warto wciąż aktualne jest powiedzenie "nigdy nie mów: nigdy!" i warto widzieć raczej pełną połówkę szklanki niż pustą, niezaleznie od wieku i okoliczności.

Monika | 2017-10-04
Przeczytana: 2018 rok

Urokliwa, pełna ciepła książka o romantycznej miłości, codziennych problemach i o tym, że życie niesie ze sobą wiele niespodzianek i nigdy nie wiadomo czym w danej chwili nas zaskoczy. Książka, którą czyta się z wielką przyjemnością i tylko żal, że tak szybko się kończy.

Polecam z całego serducha.

Monika

Muminka | 2018-02-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Lubię świąteczne klimaty, więc książka przypadła mi do gustu. Bea to 53-ltnia wdowa, która przed ubiegłorocznymi świętami straciła męża. Był od niej sporo starszy, ale wytrwali razem szczęśliwie 26 lat. Gdy go poznała, była samotną matką z siedmioletnim synem Wyattem, która porzuciła ojczystą Szkocję na rzecz słonecznej Australii. Jako 19 latka urodziła nieślubne dziecko, a rodzina się jej wyrzekła. Z kolei ukochany był żonaty, miał trzyletnie bliźniaki, więc nie chciała rozbijać jego rodziny. Peter był jej opoką, cudem, który ją uratował z opresji.
Niestety relacje z synem nie należą do najłatwiejszych. Gdy dorastał, wysłali go do szkoły z internatem, narosły mury milczenia wokół tożsamości biologicznego ojca, nigdy nie było dobrego czasu, by o tym porozmawiać.| Jak inne przeczulone na punkcie synów matki nie aprobowała jego związku z Sarah. Stosunki między kobietami są sztywne, oficjalne,dalekie od serdeczności. Jedynie wnuczka Flora dobrze się z babcią rozumie. Tęsknota za...

Wkp | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

MIŁOŚĆ NA ŚWIĘTA

W przedświąteczny i świąteczny czas każdy z nas lubi wczuć się ciepłą, uroczą atmosferę Bożego Narodzenia. Oglądamy „Kevina...”, który sam w domu walczy z przestępcami, oglądamy postacie znane z przebojowych kreskówek w zimowej scenerii i wiele, wiele więcej. Nie brakuje oczywiście także komedii romantycznych i melodramatów, bo czyż miłość nie pasuje do tego klimatu? Czyż nie nastraja optymistycznie i radośnie? Taka też jest najnowsza powieść Amandy Prowse, która przedstawia nam opowieść o sekretach skrytych głęboko w sercu kobiety w średnim wieku.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/19697-christmas-cafe.html

WielkiBuk | 2016-12-14
Przeczytana: grudzień 2016

Po „Świąteczną kafejkę” Amandy Prowse powinni sięgnąć czytelnicy spragnieni uroczych, pełnych nadziei współczesnych opowieści obyczajowych wypełnionych po brzegi bożonarodzeniową atmosferą, przedświątecznym ciepłem i tym wszystkim, co tworzy klimat prawdziwych Świąt, nie tylko komercyjną, pozorną wydmuszkę.

Iwona | 2016-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Urokliwa, pełna ciepła , miłości i dobra książka.
Atmosfera świąt dodaje jej ogromnego uroku.

Miłość, zrozumienie - zestawienie młodości (Flora) i dojrzałości (Bea); mądrość płynąca ze słów babci skierowanych do wnuczki.
No i cudowne zakończenie- polecam.
„Świąteczna kafejka” to świetna książka na prezent

Anna-mojeksiążki | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

"Świąteczna kafejka" ma magiczną okładkę, która sprawia, że ręce same się po nią wyciągają. Jednak wbrew okładce, nie jest to słodka i lekka świąteczna opowieść. To poruszająca historia, gdzie święta są tylko dodatkiem, elementem tła. Zaczyna się mocną sceną w szpitalu, gdzie umiera mąż Bei, Peter. Kobiecie jest bardzo ciężko,odchodzi jej najlepszy przyjaciel i zostaje sama, choć ma dorosłego syna. Ich stosunki nie układają się najlepiej, z synową nie ma wspólnego języka, tylko wnuczka Flora jest jej radością.
Bea ma pięćdziesiąt trzy lata i prowadzi własną restaurację w Sydney. Otworzyli ją razem z mężem, aby mogła gotować z sercem i karmić ludzi. Uwielbia swoją pracę i pracowników. Peter był jej najlepszym przyjacielem i kochała go bardzo, ale nie tak jak swoją pierwszą miłość, Johna, ojca jej syna. Była bardzo młoda, kiedy się poznali, a on miał rodzinę. Rozeszli się, ale efektem ich romansu było dziecko. Syn nigdy nie dowiedział się, kto jest jego ojcem. Wychowywała go razem z...

Caroline | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

NOWA SZANSA

Bea to samotna wdowa, która z pasją i sercem prowadzi kawiarnię w centrum Sydney. Nie wierzy w to, że jeszcze kiedykolwiek spotka na swojej drodze miłość. Pewnego dnia otrzymuje list od właścicielki pewnej kafejki w Edynburgu, z którą zaczyna regularnie korespondować. Pod wpływem chwili, 53- letnia kobieta decyduje się na wyjazd do stolicy Szkocji wraz z ukochaną wnuczką, który (jak się zapewne domyślacie) zmieni wiele w życiu całej rodziny.

Już sam opis pokazał mi czarno na białym, czego właściwie powinnam spodziewać się po tej książce. Prostoty, przewidywalności połączonej z urokiem i klimatu zbliżających się świąt. Jednak na samym początku przeżyłam drobne rozczarowanie językiem, który, z bólem serca przyznaję, nie wciąga czytelnika. Jest zwykły, normalny i raczej nieuzależniający (a szkoda).

Rzadko sięgam również po powieści, których główni bohaterowie to osoby starsze. Zdecydowanie polubiłam jednak Beę, która pomimo wieku i ciężkich doświadczeń w życiu zachowuje...