Nie jesteś sobą

Wydawnictwo: Marginesy
You’re Not You
Magdalena Śniecińska
Ag2S

Bec – jej życie to porażka. Ma romans z żonatym wykładowcą, studia ją nudzą, wikła się w kolejne głupie relacje. Kate – niegdyś biznesmenka otoczona gronem przyjaciół, świetna gospodyni w pięknym domu u boku przystojnego męża. Różni je wszystko: wiek, status majątkowy, wykształcenie. Oraz stan zdrowia. Kate cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba ją unieruchomiła i skazała na...

Różni je wszystko: wiek, status majątkowy, wykształcenie. Oraz stan zdrowia.

Kate cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba ją unieruchomiła i skazała na zależność od innych. Bec ma jej pomagać. Tylko przez wakacje.

Ale Bec wielu rzeczy jeszcze nie wie. Na przykład tego, że mąż Kate nie poradzi sobie z codziennością i zniknie. Ani tego, jak intymna w gruncie rzeczy relacja wpłynie na nią samą. Bec będzie musiała sobie odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań: jak bardzo można wejść w cudze życie i nie zgubić siebie? Jaki można mieć wpływ na los innych? Oraz najważniejsze: jak daleko można się posunąć, żeby sprawdzić siłę przyjaźni?

Nie jesteś sobą doczekało się ekranizacji, a główne role zagrały Hillary Swank i Emmy Rossum.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133056/nie-jestes-soba?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133056/nie-jestes-soba?idcat=0

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 757

Gdzie są granice przyjaźni?

Do przeczytania tej pozycji skłoniła mnie jej filmowa adaptacja ze świetną rolą Hilary Swank. Byłam zaciekawiona, czy powieść jest równie dobra i przejmująca. Nie zawiodłam się, choć przyznam, że film wzruszył mnie nieco mocniej. Michelle Wildgen w swojej debiutanckiej książce zawarła bardzo wiele – mądre przesłanie, ale również wiele emocji, które ujawniają się szczególnie pod koniec.

To opowieść o kompletnie dwóch różnych kobietach. Obie mimo różnej sytuacji życiowej znalazły niezwykle porozumienie, stały się dla siebie podporą i siłą. Bec jest na typowym rozstaju dróg – nic jej nie cieszy i na to wszystko ma romans z żonatym mężczyzną. Kate to przykład kobiety, która kiedyś miała świetną pracę, przyjaciół, idealny dom i przystojnego męża. Nagle pojawiła się choroba – stwardnienie zanikowe boczne i wszystko zmieniło się diametralnie.

Bec zatrudnia się u Kate do pomocy na wakacje. Choroba całkiem unieruchomiła kobietę, dlatego ta potrzebuje pomocy w niemal każdej codziennej czynności. Bec i Kate poznają się oraz zaprzyjaźniają. Bec musi pamiętać, że łatwo wejść do czyjegoś życia, jednak później trudno się z niego wycofać. Gdzie są granice przyjaźni? I czy Kate nie prosi o zbyt wiele?

Książka porusza ważny temat – jak pozostać sobą w czasie choroby? Czy powinniśmy chorą osobę traktować tak samo, jak innych, czy jednak relacje ulegają zmianie? Co powiedzieć takiej osobie? Jak ją pocieszyć? I czy pozwolić jej odejść, gdy będzie tego chciała? Bec podjęła się pracy u Kate z myślą, że dorobi sobie do studiów. Nie spodziewała się, że aż tak wkręci się w jej życie i zostanie stałą przyjaciółką, podporą i zarazem też profesjonalną opiekunką. To postać, która przeszła dużą przemianę. Zaczynała jako dziewczyna bez żadnego celu, snująca się po mieście i niemająca aspiracji. Kate nauczyła ją walczyć o samą siebie oraz odkryła nową Bec, z pasją, emocjami i niespotykaną dojrzałością.

Pod koniec miałam łzy w oczach – autorka przez całą powieść budowała napięcie, przywiązywała czytelnika do bohaterów, aby później wywołać całą gamę mocji. W „Nie jesteś sobą” jest wiele pokładów nostalgii, spokoju i wyciszenia. To smutna książka, nie potrafię jej inaczej opisać – mimo że bohaterki podchodzą z dystansem do choroby Kate, to wciąż jest to dosyć dramatyczna sytuacja dla każdej młodej kobiety. Autorka nie rzuca czytelnikowi w twarz wylewną emocjonalnością. Z drugiej strony brakowało mi podkręcenia akcji – doceniam subtelny sposób ukazania tej historii, ale myślę, że „Nie jesteś sobą” przydałoby się trochę więcej mocniejszych scen.

Nie wszystko jest jednak idealne. Wildgen prezentuje narrację pamiętnikarską, powieść ukazana jest z punktu widzenia Bec – przez to ucieka nam trochę sama Kate, mamy tylko jej wyobrażenie, czasem cień samej bohaterki. Chciałabym poznać jej odczucia związane z chorobą, myślę, że wówczas książka nabrałaby charakteru i byłaby intensywniejsza w odbiorze. W tej pozycji niestety przeważają opisy, często bardzo nużące. Jestem za wyrzuceniem kilku fragmentów, wprowadzeniem większej dynamiki – Bec opowiada szczegółowo dane wydarzenia, przez co sama fabuła za bardzo się ciągnie. I wówczas umyka emocjonalny odbiór książki, który powinien być bardziej wyrazisty przy takiej tematyce.

„Nie jesteś sobą” polecam wszystkim, którzy lubią smutne, wzruszające i skłaniające do refleksji historie. To powieść z morałem – podczas jej czytania uświadamiamy sobie, że należy korzystać z życia. Dzięki autorce poznałam szczegóły związane z chorobą, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne. To trudna, wciągająca książka, nawet mimo nieco nużącego stylu autorki i tak warto ją przeczytać.

Gabriela Rutana

Meggie | 2016-12-05

Choroba zmienia wszystko. Bez względu na wiek, życie zawodowe, plany i marzenia. W momencie diagnozy może okazać się, że tak naprawdę pewne rzeczy tracą na wartości, przestają mieć znaczenie. Grono przyjaciół znacznie się zawęża, a każdy dzień staje się walką. Kate to silna kobieta, dawniej osiągająca sukcesy zawodowe. Diagnoza była druzgocząca – stwardnienie zanikowe boczne. Szybko postępująca choroba uniemożliwia jej samodzielne funkcjonowanie. Kobieta wraz z mężem postanawiają zatrudnić kogoś do pomocy. Wybierają młodą, niedoświadczoną dziewczynę. Gdy Bec rozpoczyna pracę nie spodziewa się tego, jak bardzo odmieni ona jej życie.

Michelle Wildgen – nauczycielka i redaktorka naczelna pisma „Tin House”. „Nie jesteś sobą” stanowi jej debiut powieściowy, który został już zekranizowany, a w roli głównej obsadzono Hilary Swank.

Po przeczytaniu zapowiedzi, w pierwszej chwili nasunęło mi się skojarzenie z filmem, który oglądałam jakiś czas temu. Co prawda w nim główne role były...

miki24gr | 2016-08-31
Na półkach: Eboomoje:), Przeczytane, 2016
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Gorąco polecam tę niezwykle interesującą i rozdzierającą serce powieść, jakby niedostatecznie zauważoną... Historia dotyczy ostatniego etapu życia Kate-kobiety chorej na stwardnienie zanikowe boczne- chorobę, która powoduje stopniowy i postępujący paraliż wszystkich mięśni. Narratorką jest Beck, która podejmuje pracę w roli opiekunki chorej. Kobiety stopniowo łączy coraz głębsza specyficzna więź, a emocje towarzyszące ich rozkwitającej i krótkiej przyjaźni bardzo mnie wzruszyły...

Renax | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Ta debiutancka książka Michelle Wildgen ukazała się 24 sierpnia 2016 roku w wydawnictwie Marginesy. W 2014 roku powstał film na podstawie tej książki:
O autorce można powiedzieć , że jest nauczycielką, pisarką i redaktorką – między innymi opracowuje dziennik literacki Tin House. Napisała powieści - Bread and Butter i But Not For Long.
Na podstawie książki Nie jesteś sobą powstał film z Hilary Swank i Emmy Rossum.
Mieszka w Madison w Wisconsin. (źródło biogramu: http://www.marginesy.com.pl/autor/209)

Książka 'Nie jesteś sobą' myślałam, że jest prostą, wzruszającą opowieścią o studentce, która została opiekunką kobiety chorej na Stwardnienie Zanikowe Boczne. I rzeczywiście jest to historia opiekunki, ale wcale nie jest to prosta, wzruszająca historia. To książka gęsta od niepoukładanych emocji. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia Bec, owej studentki. Od początku widzimy świat jej oczami. Dziewczyna ma problemy z tożsamością, dopiero szuka swoje drogi w życiu, a praca u...

Książkowo_czyta | 2016-10-25
Przeczytana: 23 września 2016

Niniejsza książka jest debiutancką powieścią autorstwa Michelle Wildgen. Pisarka mieszka w Madison, jest nauczycielką i redaktorką - między innymi opracowuje dziennik literacki "Tin House".

Autorka opisała historię dwóch skrajnie różniących się od siebie pod każdym względem kobiet, których ścieżki przecinają się w wyniku tego, iż młodsza z nich szuka nowej pracy, druga natomiast – nieco starsza od Bec - potrzebuje opieki, gdyż od pewnego czasu choruje na stwardnienie zanikowe boczne (SLA/ALS), a schorzenie to jest postępujące.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej głównym bohaterkom.

Bec jest młodą studentką, która nie bardzo wie, co zrobić z własnym życiem, uwikłana jest w romans ze swoim żonatym wykładowcą. Kobieta jest dosyć roztrzepana, w wyniku, czego ciągle popada w mniejsze lub większe tarapaty i wciąż poszukuje swojego miejsca na ziemi.

Kate natomiast jest mającą właściwie wszystko 36-letnią dojrzałą i świadomą siebie kobietą. Posiada wspaniały dom, kochającego męża,...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

"Nie jesteś sobą" to niezwykle dojrzały debiut powieściowy Michelle Wildgen - nauczycielki, pisarki i redaktora naczelnego czasopisma "Tin House". Ta niebanalna historia doczekała się filmowej adaptacji i weszła na ekrany w 2014 roku. Ale wracając do powieści...

Kate od dwóch lat cierpi na stwardnienie zanikowe boczne - nieuleczalną chorobę, która z różnym natężeniem, ale systematycznie pozbawia chorego możliwości wykonywania podstawowych czynności. Prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich mięśni ciała, a w konsekwencji do śmierci. Niedowład kończyn, a potem także paraliż całego ciała powoduje, że chory potrzebuje stałej opieki i pomocy. W takiej właśnie sytuacji znalazła się bohaterka powieści. Jej życie już od jakiegoś czasu jest na stałe związane z wózkiem inwalidzkim, wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonuje mąż, ale taka sytuacja wymaga pewnych zmian. Dlatego w porozumieniu z Evanem Kate decyduje się zatrudnić pomoc - kobietę, która zaopiekowałaby się nią i...

betina360 | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Opis ksiazki ciekawszy niz sama ksiazka. Poczatek daje nadzieje ze bedzie ok. Pozniej jest juz tylko gorzej. Natomiast koncowka wieje nuda. Ogolnie ta ksiazka nie porwala mnie i jak dla mnie szkoda czasu.

Nanette | 2017-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2017

Książka dobra, choć nie rewelacyjna. Po filmie, który widziałam parę razy, po książce spodziewałam się pewnego uzupełnienia. Opisu emocji i przemyśleń, których nie sposób oddać na ekranie. Tymczasem jestem lekko zawiedziona. Książce ewidentnie czegoś zabrakło. Nie wiem, czy chodzi o emocje, opisy czy akcję, która dla mnie rozegrała się nazbyt szybko, ale nie tego się spodziewałam. A wiem, że można napisać dobre powieści o chorobie, przykładem jest Lisa Genowa. I chyba przy niej zostanę.

syl | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2017

Mam problem z oceną tej książki.
Nie jest ona zła i nie jest też rewelacyjna.

Spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego, dynamicznego, emocjonalnego, poruszającego. Owszem, były momenty przy których ciężko było mi się od niej oderwać, ale były też takie, które mnie nużyły i to właśnie one były w tej książce aż nazbyt rozwlekane. Niemniej czyta się ją szybko.
Naprawdę szkoda, że autorka nie wykorzystała bardziej możliwości tematu.

Zwyczajnie CZEGOŚ mi w tej książce zabrakło.

venicet5 | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

"Nie jesteś sobą"zakupiłam niemal natychmiast po premierze.Oczarowana książkami Lisy Genova oraz "Zanim się pojawiłeś" Moyes,liczyłam na coś podobnego.Książka nie jest zła,ale zdecydowanie "czegoś"jej brakuje.Jak dla mnie zbyt dużo opisów czynności,dialogów.Brak psychologicznej głębi,która powinna być przy poruszaniu takiej tematyki.Można przeczytać-choć niekoniecznie.

Demismo | 2016-09-26

"Może właśnie dlatego ludzie nawiązywali romanse? Żeby jeszcze raz poczuć ten dreszcz emocji związany z robieniem czegoś po raz pierwszy, tyle że już z pewną dozą doświadczenia w temacie."

Michelle Wildgen, "Nie jesteś sobą"

W 2014 roku na ekrany kin wkroczyła produkcja "Nie jesteś sobą" z Hilary Swank w roli głównej. Piękny i wzruszający film o miłości, przyjaźni i chorobie. Film o trudnych decyzjach i niepokojach. Ludzkim życiu usłanym nie tylko różami. Produkcja z Hilary Swank była jednak jedynie filmową adaptacją książki o tym samym tytule. Michelle Wildgen stworzyła nie tylko piękną powieść o sile przyjaźni, ale także pozycję uwrażliwiającą i pozwalającą spojrzeć na aspekt choroby pod innym kątem. Kiedy człowieka dopada nieuleczalna choroba ludzie wbrew sobie zaczynają się nad nim litować, zamartwiać się, być na każde jego zawołanie... w pewnym momencie staje się to jednak na tyle zawstydzające, że łatwiejsze staje się pomijanie chorej osoby. Jednak czy choroba oznacza...