Zamach na heroinę

Wydawnictwo: Skrzat
5 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
youstyna

Obraz narkomanii w XXI w. Książka o nieograniczonym dostępie do prochów, realiach życia polskiego ćpuna, drogach leczenia z nałogu - okiem narkomana i jego matki. Na chłodno i z dystansem, na ile oczywiście to możliwe, bohaterowie analizują wzajemnie swoje relacje i przeżycia, próbując razem dokonać zamachu na heroinę.

źródło opisu: http://www.taniaksiazka.pl/zamach-na-heroine-hanna-lacka-p-821942.html

źródło okładki: http://www.taniaksiazka.pl/zamach-na-heroine-hanna-lacka-p-821942.html

vampireheart | 2017-11-11
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Kiedy w oczy rzuciła mi się książka "Zamach na heroinę" Hanny Łąckiej, wiedziałam już, że jako studentka psychologii nie mogę odpuścić sobie tej lektury. Wbrew pozorom, niewiele jest polskich tytułów traktujących o narkomanii, więc z chęcią zamówiłam ten. Wydawało mi się, że będzie dobrą pozycją, dla mnie drugą tego typu po przeczytanej kilka lat temu "My, dzieci z Dworca Zoo".

"Zapach na heroinę" miał być obrazem narkomanii we współczesnej Polsce - od momentu pierwszego sięgnięcia po środki odurzające, poprzez wpadanie w wir uzależnienia i wypadania z realiów życia, aż po możliwe drogi leczenia i wychodzenia z nałogu. Historia, oczywiście prawdziwa, miała być opowiedziana z dwóch perspektyw - uzależnionego syna i matki, walczącej o swoje dziecko.

Przede wszystkim otrzymaliśmy relację trzech osób - do wspomnianego grona dołączyła również babcia i jej pamiętnikowa forma opowieści,...

monweg | 2017-01-24

Obraz narkomanii w XXI wieku. Książka o nieograniczonym dostępie do prochów, realiach życia polskiego ćpuna, drogach leczenia z nałogu – okiem narkomana i jego matki. Na chłodno i z dystansem, na ile oczywiście to możliwe, bohaterowie analizują wzajemnie swoje relacje i przeżycia, próbując razem dokonać zamachu na heroinę.
Narkomania, ciągle aktualny temat w literaturze i filmie. Od napisania znanych większości czytelników książek Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek czy też My, dzieci z dworca ZOO Christiane Felscherinow, minęło ponad trzydzieści lat. A prawie nic od tego czasu się nie zmieniło. Nawet jeśli wydaje nam się, że problem nas bezpośrednio nie dotyczy, więc go nie ma, on jednak jest niestety nieprzedawniony.

Poznajcie Tomka i jego matkę Hanię. Tomek, jak można się tego spodziewać jest narkomanem, bierze od blisko trzech lat. Jest heroinistą. Jak większość narkomanów nie widzi problemu i twierdzi, że wszystko ma pod kontrolą. Nie uczy się, bo po co. Nie pracuje, bo kto...

Patrycja k | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Nie jest to arcydzieło literackie, ani ambitna pozycja. Początek książki to pamiętnik babci napisany bardzo prostym językiem. Obnaża bezsilność kobiety wobec wnuczka i jego nałogu. Dobrze, że dość krótko, bo nudno.. Dialog matki z synem w dalszej części daje ciekawsze odczucia czytelnicze. Ta rozmowa ukazuje błędy wychowawcze rodziców i ślepotę narkomana. Mnie osobiście książka się nie spodobała, ale przypomniała to o czym kiedyś już czytałam, jak bardzo heroina silnym jest narkotykiem.

Wilkksiazkowy | 2017-04-09
ryszawo | 2017-01-22