Emigracja ambicji

Zysk i S-ka
2017-05-15
2017-05-15
emigracja ludzkie losy

Autorka opisuje, jak sobie radzili na emigracji Polacy, głównie w Anglli i Stanach.

I tak i nie. Ostatecznie jestem lekko zawiedziona. Nie liczyłam na jakieś fantastyczne odkrycia w temacie, a jednak. Po prostu wszystko przez to, iż liczyłam na większą różnorodność historii. Wyjeżdżamy za granicę z różnych powodów, a w tym wypadku uważam, że Autorka podeszła do sprawy sztampowo. Przez ostatnie dwadzieścia lat znajomi, ktoś z bliższej czy dalszej rodziny wyjechał z Polski i powody tego stanu mogłyby utworzyć kalejdoskop historii. Kuzynka chciała sprawdzić jak to jest gdzieś tam, bo tu czuła, że ma ograniczenia, na początek licencjat w Niemczech, praca tłumacza, potem kilkanaście lat w Szwajcarii, a na koniec Anglia - dziś znów tu z nami, z rodziną. Koleżanka przed laty wyjechała, bo leczenie jej choroby w Polsce graniczyło z cudem, w Niemczech wciągu dwóch lat doszła do zdrowia. Sąsiad zasadniczo krótko w Anglii, jedynie by poddać się rehabilitacji po wypadku, a potem zarobić na zwrot kosztów oraz swoje wesele. Ktoś inny chciał kontynuować studia, ale nie przy naszych ograniczeniach, gdzie młodego człowieka miażdży się na wydziale, by czasem nie przebił swego profesora, kolejna awansowała i została przeniesiona wraz z chłopakiem do jego kraju, syn sąsiadów na stałych kontraktach w Norwegii i dziś taki on nasz , jak i nie nasz - mówią rodzice.
Przytaczam tych kilka przykładów z mojego obszaru poznawczego, gdyż nie ograniczają się one do jednego, nie każdy wyjeżdża za pieniędzmi. Jest wielu, którzy pragną zmiany w życiu, szerokiego otwarcia się i chłonięcia innej kultury, przeżycia, ale może nie tyle przygody (chociaż czemu nie?),co doświadczeń innych narodów, tak troszkę uszczknąć tego i tamtego. Często młodzi mają ambicje i plany, których w Polsce nie zrealizują, nie daje im się na to szans. Zaś Edyta Hołdyńska relacjonuje losy bohaterów jako skrót, gdzie wyjechaliśmy, coś się zadziało, pokonaliśmy pewne przeciwności i dziś jest dobrze, bo udało się osiągnąć wyższy poziom materialny. Rozumiem, że takie ramy nakłada forma książki i może nawet dobrze, że skupia się na pozytywach, a z drugiej strony wygląda to tak, jakbym przyglądała się jednej stronie wydarzeń.
Za najlepszy rozdział uważam ten o spełnianiu swoich ambicji, o pokazaniu Polakom, że wszędzie tam, gdzie trafili ich rodacy da się osiągnąć więcej nie zaharowując się od świtu do nocy, nie mając sił na spełnianie marzeń.

Książka strasznie się ciągnie. Historie nieciekawe i bez wyrazu.

Książka strasznie się ciągnie. Historie nieciekawe i bez wyrazu.

Dużo człowiek potrafi znieść aby godnie żyć,
Pewnie każdy zna kogoś, kto jest na emigracji i mniej więcej wie, jak to może wyglądać, ale czy uświadamiamy sobie , jak to jest trudne dla tych ludzi?
Bardzo przykre, że nasz Kraj naraża nas na tak ciężkie życie z dala od "swoich". Że trzeba wybierać rodzina, swój kraj czy godny byt, bardzo przykre .
Polecam, M.

Dużo człowiek potrafi znieść aby godnie żyć,
Polecam, M.

Książka w porządku, nie jest specjalnie odkrywcza, bo jak sama autorka wspomniała, wszyscy znamy kogoś, kto mieszka/ł za granicą lub jesteśmy jedną z tych osób.

Myślę, że historie w książce są bardzo ciekawe, przeżywałam razem z bohaterami ich bolączki i zawody. Książka lekka, przyjemna w czytaniu, idealna na 2 wieczory.

Brakowało mi innych krajów emigracji, czegoś bardziej nieoczywistego, jakiejś historii sukcesu (nie liczę chłopaka który pojechał studiować na średni uniwersytet jakim jest Brunel).

Mam wrażenie, że autorka nie uwzględniła emigrantów, którzy nie opuszczają kraju przez pieniądze, a takich ludzi jest mnóstwo. Fenomen emigracji został potraktowany przez autorkę sztampowo, według dobrze znanych wzorców. Być może szukałam czegoś nowego, czegoś czego nie wiem...

Brakowało mi innych krajów emigracji, czegoś...

Wydawnictwo Zysk i S-ka jak zwykle gwarantem literatury na poziomie.
Dziwię się, że ta książka z maja 2017 ma tak niewielu czytelników. Zaliczyłam ją do literatury faktu, pomimo, że historie emigracyjne młodych ludzi są anonimowe, ale nie trzeba ich wymyślać, sama znam podobne historie. Autorka opisuje losy ambitnych ludzi, chcących w Polsce coś osiągnać (studia, praca pozwalająca na życie na przyzwoitym poziomie ) i praktycznie zmuszonych do emigracji z powodów finansowych. Zrealizowali oni swoje – choć mniej ambitne , jeżeli chodzi o pozycję społeczną plany – zagranicą i choć niektórzy twierdzą, że Polska jest na pierwszym miejscu i chcą do niej kiedyś wrócić, to moje ponad 30-letnie doświadczenie emigracyjne mówi mi, że nie wrócą. Bo dzieci, dla których kraj emigracji stanie się domem i zaoferuje lepsze możliwości niż Polska. Bo inna kultura życia na emigracji (mniej chamstwa, więcej uprzejmości),bo lepszy system zdrowotny i opieki socjalnej. Polska nie skusi ich do powrotu ani premiami ani programem 500+. To pokolenie i ich dzieci będzie dla Polski stracone i za 20-30 lat Polska odczuje skutki tej krótkowzroczności.
Autorka opisuje przykłady emigracji do Wielkiej Brytanii, USA i Islandii. Od siebie mogę dodać, że i obraz Polaka w Niemczech bardzo się zmienił na korzyść. To już nie są tani robotnicy sezonowi, którzy przyjeżdżają do zbioru truskawek, szparagów czy ogórków, choć tacy nadal tu są, albo opiekunki osób starszych. To jest średnia kadra techniczna, mechanicy albo ludzie z konkretnym zawodem rzemieślniczym, cenieni za dobrą pracę i solidność. Dobre firmy zatrudniają ich bezpośrednio, co daje gwarancję stałej umowy, i pomagają w pierwszych krokach na obczyźnie, szukając dla nich mieszkań, organizując kursy językowe, otwarcie konta w banku itd. I choć ci Polacy, których znam, chcą tylko przejściowo zarobić na kupno mieszkania, spłatę kredytu, spłatę długów i wrócić, to jeżeli po powrocie nie znajdą zatrudnienia w Polsce albo nie uda im się otworzyć własnej dobrze prosperującej firmy - znów wyjadą. Dobrze, jeżeli z całą rodziną, bo przez rozłąkę już wiele małżeństw się rozleciało.

Książkę polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie mają zamiaru wyjeżdżać – żeby zobaczyli, że życie na emigracji oprócz pozytywów ma też swoje strony ujemne.

Wydawnictwo Zysk i S-ka jak zwykle gwarantem literatury na poziomie.

"Emigracja ambicji" pokazuje przede wszystkim jak wiele człowiek jest w stanie poświęcić, by tylko nie musieć martwić się o swój byt. Przykro czytać, że nasz kraj nie jest w stanie zaoferować młodym ludziom tego czego oczekują. Naprawdę mało jest argumentów przemawiających za pozostaniem na polskiej ziemi. Biorąc pod uwagę liczbę emigrantów , wychodzi na to, że z każdym kolejnym rokiem coraz mniej...

Więcej na http://www.bookparadise.pl/2017/07/emigracja-ambicji-edyta-hodynska.html

• Do kupienia!
  • Z biedronki/auchan
  • Poznaje nowych pisarzy w 2019
  • Reportaże i literatura faktu
  • DO KUPIENIA

Dodaj cytat z książki Emigracja ambicji