Jak pies z owieczką

Okładka książki Jak pies z owieczką Hanna Łącka
Okładka książki Jak pies z owieczką
Hanna Łącka Wydawnictwo: Skrzat literatura dziecięca
literatura dziecięca
Skrzat
2015-01-01
2015-01-01

Piękne ilustracje i zgrabna treść. Akuratna dla młodszych przedszkolaków. Dużo zdrobnień. Łatwa w odbiorze. Na końcu każdego rozdziału pytania, które mogą być początkiem rozmowy, albo sprawdzeniem na ile dziecko rozumie treść. Ilustracje bardzo czytelne, akuratne do nauki liczenia ;) Moja córka chętnie po nią sięga. Jednak woli, by opowiadać obrazki niż czytać. To rzadko się zdarza. Nie wiem, na ile jest to komplement dla ilustracji, a na ile przytyk do treści. W każdym razie jedna z nielicznych książeczek dłuższych (z rozdziałami) napisana tak prosto, więc jeśli mamy potrzebującego dużo treści 2-3 latka warto ją mieć w biblioteczce.

Zawsze uważałam, że dziewięćdziesiąt procent sukcesu książek dla dzieci to piękne ilustracje. „Jak pies z owieczką” Hanny Łąckiej dzięki pięknym ilustracjom Alicji Karczmarskiej – Strzebińskiej podbiła nasze serca. Mała słodziutka owieczka spogląda na nas z każdej strony. Na końcu książki znajdziemy papierowe kukiełki przedstawiające wszystkich bohaterów interesującej książki. Dzięki stylowi rysowania znanemu dzieciom z ilustracji do poszczególnych opowieści mają one spore powodzenie.
„Jak pies z owieczką” zabiera nas w świat małej owieczki, która przeżywa dylematy podobne do tych znanych przedszkolaków. Doświadcza nowych uczuć, uczy się samodzielności, bada granice swojego możliwego postępowania, odkrywa otoczenie, nawiązuje nowe znajomości, dowiaduje się, doświadcza pierwszej wizyty u „fryzjera” (po której wygląda przecudnie),odkrywa strach, podziwia latawce i muzykę, dostaje dzwoneczek, poznaje nocne zwierzęta, cieszy się śniegiem, bałwanem oraz odkrywa uroki bycia starszą siostrą. Ciekawska i dociekliwa owieczka ma cudownego przyjaciela: psa. On chroni ją przed niebezpieczeństwami, tłumaczy świat, dba o jej samopoczucie.
Jest to świetna publikacja doskonale spełniająca swoją rolę terapeutyczną. Poza proponowanymi pod każdą bajką pytaniami i wskazówkami do zabaw można wykorzystać załączone kukiełki. Dziecko może nimi bawić się odtwarzając scenki, dopasowywać do ilustracji w książce oraz do plastikowych figurek lub zdjęć zwierząt, przez co uczy się abstrakcyjnego określania nazw. „Jak pies z owieczką” to doskonała lektura dla przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Duże litery i niedługie opowieści zachęcą dzieci do samodzielnego czytania, a piękne ilustracje przyciągną ich uwagę.

Niezwykła książka o przyjaźni pomiędzy niesforną owieczką Halą i rezolutnym psem Farmkiem. Młodziutka Hala jak na ciekawską świata owieczkę, zmaga się z problemami bardzo dla siebie ważnymi i często z tego powodu wpada w tarapaty. Na szczęście zawsze ma przy sobie Farmka. Cierpliwie jej wszystko tłumaczy i wyciąga z kłopotów. Książka bez wątpienia spodoba się przedszkolakom.
Więcej na naszej stronie: http://www.dzieciaki-testuja.pl/2015/10/jak-pies-z-owieczka-o-niezwykej.html

"Jak pies z owieczką" to książeczka dla dzieci około trzeciego roku życia. Jej główną bohaterką jest mała owieczka, która dopiero poznaje świat. Przeżywając różne przygody dowiaduje się, że świetlista kula na niebie to wcale nie piłka, że śniegu się nie je, zresztą tak samo jak i błyszczących papierków, czym jest strzyżenie i do czego służy wełna oraz wiele innych rzeczy. Jej przewodnikiem po świecie jest sympatyczny piesek, opiekun stada. Farmek dba nie tylko o to, by owieczce nie stała się krzywda, ale również cierpliwie tłumaczy wszystko co ją interesuje. A owieczkę interesuje dosłownie wszystko.

W jednym z opowiadań Farmek tłumaczy Hali, dlaczego mama owieczki zajmuje się teraz głównie jej nowo narodzonym braciszkiem. Żeby łatwiej było zrozumieć owieczce tę sytuację, proponuje jej, żeby wyobraziła sobie, że właśnie się urodziła, leży na trawce, niczego nie umie, nawet mówić, a jest bardzo głodna. Dzięki takiemu eksperymentowi łatwiej jest sobie wyobrazić bezradność, bezbronność malutkiego dziecka i zrozumieć, że mama jest mu niezbędna do życia. Wspominam o tym, bo to może być również świetny sposób na dziecko, które opanuje zazdrość o młodsze rodzeństwo.

Książka "Jak pies z owieczką" zawiera 12 prostych i trafiających do dziecięcej wyobraźni opowiadań, zakończonych pytaniami oraz propozycjami prac plastycznych. Wśród pytań pojawiają się takie typowo dotyczące tekstu opowiadania oraz pytania kształtujące odpowiednie zachowanie np.:
- Jak się zachowasz, gdy nieznana osoba będzie chciała podarować ci coś słodkiego lub zaprosi cię na spacer?
- Jakiego słowa użyjesz podczas witania się z kimś, a jakiego podczas pożegnania?

Zdarzają się również pytania sprawdzające ogólną wiedzę i świadomość dziecka np.:
- Czy znasz swoje imię i nazwisko/wiesz gdzie mieszkasz? Dlaczego ta wiedza jest potrzebna?
- Co powinno się zrobić z papierkiem po cukierku lub batonie?
- Czym zajmuje się fryzjer?
- Czy wiesz jak nazywa się pora roku, podczas której pada śnieg?
Dzięki pytaniom zawartym w książce, nie tylko sprawdzimy czy dziecko uważnie słuchało i zrozumiało tekst, ale również będziemy mieli okazję do porozmawiania na tematy bardzo istotne, ze względu na bezpieczeństwo dziecka, czy też ukształtowanie w nim zachowań przyjmowanych przez społeczeństwo jako odpowiednie.

Wśród propozycji prac plastycznych pojawiają się takie, w których należy wykorzystać plastelinę, kredki, farby, watę, kolorowy papier, masę solną, makaron, guziki ... Książka na prawdę zawiera wiele różnorodnych pomysłów, do tego takich, by nawet dziecko trzyletnie mogło je wykonać samodzielnie (ewentualnie z niewielką pomocą rodziców). Na dokładkę, na samym końcu książki, dziecko znajdzie kukiełki do wycięcia. Wystarczy do nich dołączyć jakiś patyczek i można odgrywać scenki, czy to opierające się na opowiadaniach zawartych w książce "Jak pies z owieczką", czy też podpowiadanych przez wyobraźnię dziecka.

"Jak pies z owieczką" to pięknie wydana i bardzo wartościowa książka, która dzięki temu, że zawiera nie tylko opowiadania, ale również pytania, propozycje prac plastycznych oraz kukiełki, zajmie dziecko na bardzo długi czas. Rodziców, którzy zdecydują się na jej zakup, patrząc na radość jaką sprawili dziecku oraz znając wartość edukacyjno-wychowawczą książki, z pewnością ogarnie zadowolenie i poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Ilustracje książeczki możecie obejrzeć na moim blogu, zapraszam

Znacie powiedzenie "Jak pies z kotem"? Na pewno. Najczęściej stosuje się je, kiedy chce się określić relacje, które nieco odbiegają od idealnych. Chociaż zupełnie niesprawiedliwie, bo psy i koty potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi. Tytuł książeczki "Jak pies z owieczką" zdaje się nawiązywać właśnie do tego porzekadła, a jej treść odsłania wspaniałą więź, jaka nawiązała się pomiędzy zwierzakami mieszkającymi w tym samym gospodarstwie.

Owieczka Hala jest jeszcze malutka i bardzo naiwna, wszystko ją dziwi i ciekawi, sporo przeraża. Piesek Farmek, jak na prawdziwego przyjaciela przystało, pojawia się u boku owieczki, kiedy tylko pakuje się ona w tarapaty lub potrzebuje odpowiedzi na nasuwające się pytania. Jako starszy i bardziej doświadczony kolega tłumaczy małej owieczce zawiłości świata. Czym jest słońce? Czy pod postacią stracha na wróble kryje się przebiegły wilk? Kim jest śniegowy bałwan? Na te i inne pytania odpowiada owieczce mały piesek...

"Jak pies z owieczką" autorstwa Hanny Łąckiej to propozycja dla dzieci od trzeciego roku życia. Książeczka zawiera dwanaście sympatycznych opowiadań, w których ciekawska owieczka stara się poznać otaczający ją świat. W większości przypadków nasza bohaterka pakuje się w nieliche kłopoty, na szczęście zawsze może liczyć na pomoc ze strony pieska Farmka. Pies, jak na dobrego opiekuna gospodarstwa i najlepszego przyjaciela przystało, chętnie udziela odpowiedzi na pojawiające się pytania i przestrzega przed grożącym niebezpieczeństwem.

Historyjki są napisane prostym i przystępnym językiem, niosą morał lub przytaczają interesujące informacje o świecie. Uzupełniają je bajecznie kolorowe i przesympatyczne ilustracje ukazujące przygody naszych czworonożnych bohaterów. Całość sprawia bardzo ciepłe i miłe wrażenie, Milence książka od razu przypadła do gustu.

Jak pies z owieczką to jednak nie jest zwykła bajka dla dzieci, po którą można sięgnąć przy okazji wieczornego czytania. Ta pozycja poddaje również ciekawe pomysły, jak wykorzystać poszczególne opowiadania we wspólnej zabawie z dzieckiem. Każdej historyjce towarzyszą pytania, dzięki którym można nawiązać do treści, zachęcić malucha do podzielenia się wiedzą lub wyrażenia opinii, a także propozycja pracy plastycznej, którą dziecko może wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziców.

Myślicie, że to wszystko? Oczywiście, że nie! Na końcu książeczki znajdują się obrazki do wycięcia przedstawiające bohaterów tej książeczki. Z ich pomocą można wyczarować fajne mini-kukiełki i urządzić zabawę w teatrzyk, przedstawić przygody Hali i Farmka lub wymyślić swój własny scenariusz. Naturalnie można własnoręcznie wykonać więcej ozdóbek (u nas pojawiły się drzewka i domek) i rozbudować zabawę na wiele sposobów.

Książeczka Haliny Łąckiej z bajecznymi ilustracjami Alicji Kaczmarskiej - Strzebońskiej to niebywale kreatywna i wszechstronna publikacja. Do czytania, do zabawy, do prac plastycznych, do rozwijania wyobraźni dziecka. Do domu i do przedszkola! Nie będę ukrywać, że jestem nią zachwycona, podobnie jak i Milenka. Polecamy bardzo gorąco!

zy ktoś próbował kiedyś zliczyć pytania zadawane przed 3-4 latka w ciągu dnia? Jeśli tak to podziwiam, bo ja zwykle poddaję się po kilkunastu. Owieczka Hala ma kilka miesięcy, ale owce dojrzewają wcześniej, więc swoimi pytaniami zasypuje przyjaciela.
Mała owieczka, kiedy przestaje pić mleko mamy rusza na łąkę i poznaje świat. Kryje on wiele nieznanych jej faktów. Czym jest latawiec? Jak wygląda wilk? Co jest za łąką? Dlaczego pewnego dnia wszystkie owce stają się gołe? Co się dzieje w nocy? Czym jest muzyka? Dlaczego mama musi zająć się małym braciszkiem? I wiele innych, które pojawiają się w międzyczasie. Jej mentorem i wychowawcą jest pies Farmek. Z wyglądu bardziej przypomina jamnika niż psa pasterskiego, ale wykazując się obszerną wiedzą o świecie dowodzi, że jest psem pasterskim, który zna się na swoim fachu.

Pełna recenzja książki na stronie:

Owieczka Hala mieszka na farmie razem ze swoją mamą i innymi zwierzętami. Niewiele jeszcze wie o świecie ale, podobnie jak każde dziecko - jest ciekawska i dociekliwa. Próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Z pomocą przychodzi jej piesek Farmek, na którego zawsze można liczyć i który zawsze zjawia się w odpowiednim momencie.

"Jak pies z owieczką" to książka o perypetiach małej owieczki, która przeżywa dylematy podobne do tych, które przeżywają najmłodsi: poznawanie nowych uczuć, uczenie się samodzielności, odkrywanie otoczenia czy nawiązywanie pierwszych przyjaźni. Jest to świetna książeczka doskonale spełniająca swoją rolę - nie tylko pozwala na miłe spędzenie czasu, ale też uczy. Dlaczego?

Ponieważ każde z tych krótkich opowiadań zawsze kończy się propozycją pytań do wykorzystania w rozmowie z dzieckiem, a więc możemy sprawdzić, czy dziecko zrozumiało treść bajki i pomóc mu utrwalić zdobytą wiedzę.

Dodatkowo, po każdym opowiadaniu pojawiają się także propozycje prac plastycznych, takich jak przygotowanie ciasteczek, ramki na rodzinną fotografię czy pokolorowanie słoneczka. Taka forma zabawy rozwija w dziecku ciekawość i kreatywność oraz wspomaga jego rozwój manualny.

Ale to nie wszystko! Poza proponowanymi pod każdą bajką pytaniami i wskazówkami do zabaw - na końcu książki pojawiły się szablony kukiełek, które można wyciąć i wykorzystać do wspólnej zabawy. Jakiej? Dzięki nim z powodzeniem można odtworzyć niektóre scenki albo odgrywać własne.

"Jak pies z owieczką" to doskonały wybór na prezent dla przedszkolaków, ale nie tylko

Ciekawe opowiadania - zawierają w sobie element dydaktyczno-wychowawczy, duże litery - zachęcają do samodzielnego czytania, a piękne i wyraźne ilustracje - przyciągają uwagę. Zaś dołączone kukiełki - pozwalają na przedstawienie własnego teatrzyku. Jestem przekonana, że ta książeczka spodoba się maluchom, które dzięki niej nie tylko będą się wspaniale bawić, ale też uczyć. Polecam!

________________________________
RecenzjeAmi.blogspot.com

"Jak pies z owieczką" to książka o...

W literaturze dziecięcej bardzo często wykorzystywane są zwierzęce postacie, które dzięki cechom tradycyjnie im przypisywanym stanowią idealne zastępstwo dla ludzkich bohaterów. W podobny sposób autorka powieści młodzieżowych, Hanna Łącka wykorzystała postacie owieczki i pieska w swojej najnowszej książce przeznaczonej dla dzieci „Jak pies z owieczką”.

Tytułowa para bohaterów to mała, ciekawska owieczka Hala i jej starszy przyjaciel – mądry owczarek Farmek. Jagniątko przeżywa kolejne przygody, często wpadając w kłopoty, z których nieodmiennie wyciąga ją pies. Farmek tłumaczy niesfornej Hali to, czego są świadkami oraz w spokojny sposób wyjaśnia jej dlaczego muszą postępować tak, a nie inaczej. Owieczka uczy się i dorasta, kolejno oswajając swoje lęki i nabierając życiowej mądrości. W obu postaciach wyraźnie widać małe dziecko zaintrygowane wszystkim wokół oraz nauczyciela wprowadzające je w dorosłość.

Z każdej opowieści wyłania się albo morał, albo lekcja dotycząca otaczającego nas świata. Świetnym uzupełnieniem zebranych historii jest zamieszczony na ich końcu zbiór kilku pytań, luźno z nimi związanych oraz jedno zadanie plastyczne przeznaczone do wspólnej pracy z dzieckiem. Kolejnym dobrym dodatkiem są cztery ostatnie kartki, na których narysowane są kukiełki do wycięcia, pozwalające na odtwarzanie scen z opowiadań oraz odgrywanie wymyślonych epizodów z życia Hali i Farmka.

Wizualnie książeczka sprawia bardzo dobre wrażenie. Ilustracje są czytelne i utrzymane w ciepłej, pastelowej kolorystyce. Postacie wydają się sympatyczne i nie przesłodzone a ich emocje zostały oddane w czytelny i wyrazisty sposób. Zastosowana czcionka sporych rozmiarów sprawia, że po książkę z powodzeniem mogą sięgnąć dzieci poznające sztukę czytania.

Zdecydowanie jest to książeczka warta uwagi, idealnie sprawdzi się zarówno do wspólnego, jak i samodzielnego czytania, a dodatkowe zadania sprawią, że będzie nie tylko lekturą. Dzięki takiej książce dziecko poprzez wspólną zabawę z rodzicami w sposób bardzo subtelny może nauczyć się wielu rzeczy. W natłoku rozmaitych publikacji przeznaczonych dla młodych czytelników łatwo przegapić te naprawdę godne polecenia, dlatego gorąco zachęcam wszystkich do sięgnięcia po „Jak pies z owieczką”, gdyż ta mądra książka może zapewnić dziecku nie tylko dobrą zabawę ale i umiejętnie przekazaną wiedzę o życiu.

Tytułowa para...

"Jak pies z owieczką" Hanny Łąckiej to naprawdę pięknie wydana i mądra książeczka dla dzieci. Zobaczcie sami: http://magicznyswiatksiazki.pl/?p=21263

"Jak pies z owieczką" Hanny Łąckiej, to zbiór opowieści o ciekawskiej, strachliwej i małej owieczce Hali i jej przyjaźni ze starszym, doświadczonym pieskiem Farmkiem. Hala ma wiele przygód i z powodu swojej ciekawości często wpada w tarapaty. Na szczęście zawsze może liczyć na swojego przyjaciela i jego mądrość życiową.
Każda opowieść to mądre przesłanie dla najmłodszych czytelników, np. o tym, że nie należy jeść nieznanych rzeczy, nie wolno bez mamy wybierać się na spacery, a najlepszy przyjaciel potrafi pojawić się przy nas znienacka. Każda bajka zakończona jest przykładowymi pytaniami o usłyszanej historii i propozycjami prac plastycznych. "Jak pies z owieczką" to przepiękne wydanie z cudownymi ilustracjami Alicji Kaczmarskiej-Strzebońskiej. Twarda oprawa, kredowy papier i duża, wyraźna czcionka. Na końcu książeczki znajdziemy plansze do wycięcia, a na nich kukiełki, idealne do mini teatrzyku i innych prac z dziećmi. Książka idealna dla rodziców i nauczycieli przedszkolnych.

Każda opowieść to mądre przesłanie dla najmłodszych...

• 2015
  • Typ A: Literatura piękna
  • 2015 dla dzieci
  • Czytane z córką
  • Skrzat
  • Otrzymana do zrecenzowania 2015
  • Recenzentki

Dodaj cytat z książki Jak pies z owieczką