Królowe pająków

Okładka książki Królowe pająków Hanna Łącka
Okładka książki Królowe pająków
Hanna Łącka Wydawnictwo: Lucky literatura obyczajowa, romans
Lucky
2022-07-18
2022-07-18
literatura obyczajowa przyjaciółki Szkocja

Zagadkowy i ciekawy tytuł powieści jest synonimem, że można pokonać swoje lęki i wbrew pozorom, że życie nie ma nam już nic do zaoferowania – można rozpocząć wszystko od nowa.
Anna, Iza i Agata to trzy Polki, którym w jednej chwili świat zawalił się w fasadach. Ich utracone szczęście rodzinne, brak środków materialnych przemieniło się w ból i cierpienie. Jedyną szansą na polepszenie bytu okazał się wyjazd do Szkocji.
Wspaniała optymistyczna powieść o poszukaniu swojej życiowej drogi, zamykaniu za sobą traumatycznych uczuć i otwieraniu się i budowaniu nowych etapów życia.
To również niezwykła historia przyjaźni trzech ( i więcej) kobiet, na których pomoc i wsparcie mogą wzajemnie liczyć.

Przyznam, że tytuł, choć intrygujący naprawdę wywoływał na mych rękach gęsią skórkę. Jestem arachnofobem pierwszej ligi i każdy nawet najmniejszy pająk budzi we mnie ataki paniki, potrafiąc zmusić do panicznej ucieczki. Wybaczcie jednak ten wstęp, chciałam Wam tylko przybliżyć emocje, które mi towarzyszyły gdy sięgałam po tę historię.
Anna Iza i Agnieszka. Trzy kobiety w różnym wieku. Każda z nich boryka się z traumami i złymi wspomnieniami wyniesionymi z przeszłości. Przeszłości, w której panował wieczny lęk przed wybuchami agresji, toksyczne relacje, strata i żałoba. Pomimo upływu czasu kobiety wciąż zmagają się z cieniami dawnych wydarzeń. Depresja, odrzucenie, poczucie braku sensu w życiu i nieszczęśliwa miłość… Czy uda im się znaleźć sposób, by w końcu odciąć się od przeszłości i zacząć szukać swojego szczęścia? Jaki wpływ na ich decyzje ma niepozorny pająk? Czy można "zaprzyjaźnić" się ze swoimi fobiami?
Biorąc do ręki tę książkę, nie spodziewałam się, że ta historia tak bardzo we mnie uderzy i wywoła tyle skrajnych emocji, śmiałam się i wzruszałam na przemian. Współczułam i kibicowałam. Istny emocjonalny rollercoaster.
Trzy różne osoby, na różnym etapie życia, pogubionych i ale potrafiących sobie wzajemnie pomóc, wyciągnąć pomocną dłoń, okazać wsparcie. Codzienny żal, smutek i strach o to co przyniesie jutro. Idealnie oddane emocje i stan ducha poszczególnych dziewczyn, mieszkających na obczyźnie
Książka niesamowicie wzrusza, ale i zmusza do refleksji. Nakłania do spojrzenia na własną rodzinę i zastanowienia się, czy w niej na pewno wszystko jest w porządku

Książkę czyta się bardzo szybko, choć jej tempo jest nieśpieszne. Styl autorki bardzo przypadł mi do gustu. Jest lekki i przyjemny pomimo poruszenia trudnych tematów, czyta się bardzo przyjemnie.
Ciekawie wykreowani i różnorodni bohaterowie, roztaczają przed czytelnikiem całą gamę uczuć i zapewniają emocjonalną huśtawkę.
Naprzemienna narracja przyjaciółek sprawia, że niezwykle łatwo "wejść w ich buty" i zrozumieć ich codzienne obawy i lęki. Zrozumieć ich postępowanie i negatywne nastawienie do przeszłości, ale i nadzieję na lepszą przyszłość.
Otwarte zakończenie pozwala samemu sobie dopisać zakończenie, co daje nadzieję, że dziewczyny wyszły na "prostą", zapanowały nad swoim życiem i w końcu odnalazły szczęście.

Autorka porusza niezwykle trudne tematy takie jak depresja, strata i żałoba, przemoc fizyczna psychiczna i ekonomiczna. Zwraca uwagę, jak ważna jest zwykła ludzka rozmowa, ale i pomoc kogoś, kto spojrzy na problem z boku i pomoże wyjść z trwającego nawet kilka lat impasu. Potrzebna jest tylko chęć do zmiany siebie, choć w minimalnym stopniu.
Wbrew pozorom nie jest to trudna i bardzo smutna historia. To opowieść o marzeniach i pragnieniach, nadziei i wierze w lepsze jutro, oraz blaskach i cieniach codziennego życia.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Choć przedstawiona historia to fikcja, jednak takie kobiety są wśród nas. Polecam serdecznie! "Królowe pająków" to poruszająca, pełna ciepła opowieść o codziennym życiu i wszystkich jego blaskach i cieniach. To urywek z życia zwyczajnych kobiet, gdzie nastroje zmieniają się szybciej niż pogoda w górach. To wreszcie frapujący miszmasz emocji, refleksji i doświadczeń, który prowokuje do baczniejszego przyjrzenia się sobie i swoim bliskim.

Anna Iza i Agnieszka. Trzy kobiety w...

Czy jest na ziemi takie miejsce do którego można uciec przed problemami? Czy lęki jakie nosimy w sobie da się oswoić i żyć z nimi ?
Te pytania można by odnieść do trzech kobiet, Anny, Izy i Agaty, bohaterek powieści "Królowe pająków". Każda z nich wyjeżdża z Polski, z ogromnym bagażem doświadczeń. Każda z nich inna, a jednak coś je łączy. Los połączył ich drogi, z dala od kraju, od rodziny, od przyjaciół. W Szkocji, gdzie próbują pomimo przeszłości stanąć na nogi i zawalczyć o lepszą przyszłość, stają sie dla siebie wsparciem, nową rodziną. Razem jest im łatwiej walczyć z demonami przeszłości, stawić czoło teraźniejszości. Jedna z kobiet nawiązuje nawet dość zaskakującą znajomość z... pająkami.

Książkę przeczytałam w ciągu jednego dnia. Przyjemna lektura, pomimo trudnych doświadczeń bohaterek. Ciekawie wykreowane, zdobyły moją sympatię i odniosłam wrażenie jakbym znała te kobiety osobiście. Teraźniejszość płynnie przeplatana wątkami z przeszłości. Pozwala to poznać motywy wyjazdu każdej z nich za granicę, i co doprowadziło do tego momentu w życiu w jakim się znalazły. Myślę, że nie jedna czytelniczka
w historiach tych kobiet, w motywach ich działania, odnajdzie siebie, lub jakąś część swojej drogi.

Przyznawać się, kto lubi pająki? Z doświadczenia wiem, że boimy się tych włochatych potworów. Jak to jest z Wami? Czy też tak jak ja zrywacie się na nogi, gdy zauważycie podejrzany kształt na ścianie? Czy może tak jak bohaterki tej książki jesteście w stanie zwalczyć niechęć do pająków i im pomóc.

Historia trzech Polek z "Królowych pająków" Hanny Łąckiej porusza. Te trzy kobiety to trzy różne tragedie, które mogą przydarzyć się każdemu. Najbardziej dotknęła mnie tragedia Izy, ponieważ niestety nikt z nas nie jest w stanie przywrócić czyjegoś życia. Długi, zdradę czy nieszczęśliwą miłość zdecydowanie łatwiej przetrawić i ruszyć do przodu, choć i to nie jest wcale łatwe. Iza, Agata i Anna to kobiety z wielkim garbem życiowego doświadczenia, które w Szkocji, z dala od domu, próbują ułożyć życie. Główne bohaterki mają nadzieję, że tu będzie lepiej, ale niestety zacząć od zera nie jest łatwo, szczególnie, wtedy gdy prześladują nas demony przeszłości. Jak mówi autorka: "dostrzec czyjś garb może tylko ktoś obarczony podobną ułomnością" dlatego, choć każda z kobiet ma swój własny garb, to jedna dla drugiej staje się fizjoterapeutką, próbującą zniwelować uciążliwą narośl. Czy kobietom uda się uporać z bolesnymi problemami?

Podobało mi się, że akcja osadzona jest w Szwecji. Wspólna praca w hotelu oraz wątek z obrazami bardzo mnie zaciekawiły, a tajemniczy staruszek i dinozaur dodał szczyptę magii. Do tego dochodzą wszędobylskie pająki, które nawiązują dialog z jedną z bohaterek i dom pełen bab. Lekkie pióro autorki sprawia także, że mimo tego, że książka skupia się na dawnych traumach i bolesnej przeszłości to bardzo łatwo się ją czyta. Ciekawe czy będzie kolejna część, bo szczerze to liczyłam na inne zakończenie.

"Królowe pająków" to świetna propozycja na babie lato. Warto z książką w ręce zaczerpnąć ostatnich promieni słońca, obserwując, jak w powietrzu unoszą się drobne pajęczyny. Polecam.

Dziękuję Lucky Wydawnictwo za otrzymany egzemplarz.

Historia trzech Polek z "Królowych pająków" Hanny Łąckiej porusza. Te trzy...

“Królowe pająków” to powieść, która udowadnia czytelnikowi, że nic nie jest dane na zawsze. Szczęście bywa bardzo kruche, a zaufanie można łatwo stracić. Agata, Anna i Iza są dojrzałymi kobietami, które dzięki swojej przyjaźni i wsparciu powoli wychodzą na prostą. Udowodniają że nawet po najgorszych doświadczeniach przychodzi pora na odnalezienie szczęścia i rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Nie małą rolę odegrają tytułowe pająki, ale jaką, to już sami musicie to odkryć.

Autorka opowiada ich historię z perspektywy każdej bohaterki i dzięki temu możemy lepiej zrozumieć postępowanie kobiet. A zarazem pokazuje, że traumatyczne przeżycia każdy musi przeżyć po swojemu i w swoim czasie. Nic na siłę nie da się przyspieszyć. Mimo lekkiej formy powieści, która sprawia, że książkę czyta się szybko, to autorka poruszyła wiele aktualnych problemów z którymi boryka się wiele osób.

Trzy kobiety, które ślepy los połączył i teraz egzystują niczym nierozerwalny twór. Anna, Iza i Agata. Odnalazły się w małej szkockiej miejscowości. Potrzebują siebie nawzajem, aby w chwilach zwątpienia móc się wesprzeć. Dom, które stworzyły to tak naprawdę chwilowa przystań, miejsce w którym każda z nich powoli odradza się by na nowo mierzyć się ze swoimi demonami i losem.

Kochani, cóż to za książka. Przeżyłam taki ogrom emocji jakich się nie spodziewałam. Nie raz i nie dwa pękło mi serce na pół a myśli wirowały.

Zapierająca dech w piersiach historia trzech kobiet, które przyszły w życiu wiele. Hanna Łącka stworzyła przepiękną, autentyczną, błyskotliwą powieść. Pokazuje jak przeszłość brutalnie uderza w najmniej spodziewanym momencie. To historia która w przejmujący sposób zmusza do refleksji nad życiem i przewrotnym losem.

Królowe pająków to książka, która porusza wiele ważnych tematów takich jak depresja, ból po stracie dziecka, lęki które można oswoić, demony które wciąż wracają, niespełniona miłość.

Ogromnym atutem są felietony pełne życia, które znajdują się w powieści, a które ukazały się w "Elektronicznej Gazecie Polskiej" w Wielkiej Brytanii w latach 2011-2022.

Jesli się zastanawiacie dlaczego tytuł to królowe pająków po prostu sięgnijcie po tą emocjonującą książkę i sami się przekonajcie.
Moja ocena 10 /10
M.

Za możliwość przeczytania książki dziękujemy LUCKY Wydawnictwo

,, Oto trzy kobiety. Każda z nich mogłaby się stać bohaterką odrębnej opowieści. Jednak ślepy los połączył je, splótł warkocze ich żyć i teraz egzystują niczym nierozerwalny twór. Anna, Iza i Agata".

,, Przekleństwa stały się dla Anny codziennością, która weszła jej w krew niczym antidotum na ciężką chorobę ".

,, Stuk-stuk, pani córka... stuk-stuk-stuk, nie-ste-ty zmar-ła... stuk-stuk-stuk, mąż znaj-du-je się w śpią-czce... stuk-stuk, co mo-gę dla pa-ni zro-bić? "

,, To była zła miłość. Wiedziała o tym. Jednak co może zdziałać zdrowy rozsądek w zetknięciu z nagłym i tak silnym uczuciem? "

Postanowiłam, że dzisiaj inaczej będzie wyglądała moja recenzja. Jak już w pierwszym cytacie widzicie, macie ogólny zarys fabuły. Trzy następne są cytatami trzech kobiet, które nie uważają, że ich życie jest udane. Są po przejściach tak wielkich i bolesnych, jak tylko potrafi boleć rana po operacji. Niby z czasem zabliźnieje, ale pozostawia po sobie ślad do końca życia. Tutaj bohaterki poprzez narratora będą opowiadały o swoich przejściach. Te rozdziały są średniej długości i będziemy o nich czytać naprzemiennie. Jest tutaj duży druk, więc pochłoniecie ją bardzo szybko, tym bardziej, że książka jest naprawdę ciekawa. Porusza tutaj takie tematy jak oszustwo, długi, rozdzielność majątkowa, ból po stracie dziecka, monotonność w małżeństwie, zakazana miłość i cierpienie. Wiele z tych rzeczy może dotyczyć nas samych, są też takie, których nigdy bym nikomu nie życzyła. Napisana bardzo spokojnym stylem, choć smutek jest tutaj najdotkliwiej opisany. Mimo iż kończy się tak jak się kończy, to jednak czuć tutaj pewnego rodzaju nostalgię. Niesie też nadzieję, że to od nas zależy, czy zmienimy swoje życie, czy też będziemy woleli tkwić w klatce. Jak dla mnie idealna na jesienne wieczory, kiedy to ciepłe lato przemija niosąc przed sobą melancholijny miesiąc. Mnie bardzo uspokoiła i wyciszyła, bo zobaczyłam ile posiadam, a ile niektórym brakuje...

,, Stuk-stuk, pani córka... stuk-stuk-stuk, nie-ste-ty...

„Królowe pająków” Hanna Łącka wydawnictwo Lucky data premiery: 15.07.2022

Z racji mojej pracy zawodowej odwiedzają mnie co jakiś czas osoby na stałe przebywające za granicą. Często mam okazję posłuchać o przyczynie ich emigracji. Zwykle bywają to względu ekonomiczne, ale nie tylko one. Czasami ludzie potrzebują całkowitej zmiany i rozpoczęcia wszystkiego na nowo. Za zwyczaj jestem pełna podziwu, gdyż samej mi ciężko wyobrazić sobie wyjazd z kraju na stałe.
Ludzie, których zdarzyło mi się spotkać są podobni do bohaterek książki Hanny Łąckiej. Każdy z nich ma jakieś przejścia. U jednego będzie błaha i zakończona historia, a u innych będą to dramatyczne wydarzenia. Tak właśnie było w przypadku Izy, Agaty i Anny, które poznały się pracując w szkockim hotelu. Połączyło je też wspólne mieszkanie. Z Polski każda wyjeżdżała po ciężkich przeżyciach. Chciały zacząć na nowo. Zapomnieć. Przestać odczuwać ból. Okazuje się, że sam wyjazd, zmiana otoczenia może pomóc, ale nie zmieni zupełnie naszego myślenia, nie sprawi, że demony, które nas męczą nagle odejdą ,wraz ze zmianą kraju pobytu. Każda z tych kobiet przeżyła swój dramat. Aby codzienność stała się zwyczajnie znośna musi minąć sporo czasu, a także pracy nad sobą. W przypadku bohaterek „Królowych pająków” nie byłoby to możliwe, gdyby nie przyjaźń i wsparcie, na które mogły liczyć mieszkając razem.
To nie była lekka i przewidywalna historia przez którą się płynie. To książka, która porusza wiele ważnych tematów. Miłość, zdrada, małżeństwo i rutyna. Każdy z nas zna te terminy. Jak mocno zetkniemy się z każdym z nich zależy od wielu czynników. Autorka porusza też kwestię uzależnień: alkoholizmu, narkomanii a także uzależnienia od hazardu. Również seks nie pozostaje to tematem tabu. Historia kobiet jest bardzo emocjonalna. Kiedy ją czytałam nie brakło momentów, kiedy zaczynałam współodczuwać ból, który ściskał mnie za gardło. Ból okropny, niewyobrażalny do zmierzenia.
Historia niełatwa, która niejednokrotnie zmuszała do refleksji, kazała się zatrzymać, pomyśleć przeanalizować. Ale to również książka dająca nadzieje, że w życiu pomimo ciężkich przeżyć może być nam jeszcze dobrze, możemy odnaleźć na nowo swoją drogę.
Hanna Łącka bardzo realistycznie przedstawiła nam miejsce akcji książki. Opisy szkockich uliczek, górskich i morskich krajobrazów dodały książce konkretnego klimatu. W bardzo ciekawy sposób autorka pokazała nam specyfikę pracy emigrantów w szkockich hotelach.
Tytuł jest w tej książce bardzo symboliczny. Motyw pająków przewija się w niej wielokrotnie, jednak nie chcę zdradzać jaką rolę tu odegrają. Zdecydowanie zachęcam do przeczytania tej książki.

„Królowe pająków” Hanna Łącka wydawnictwo Lucky data premiery: 15.07.2022

"Przyszłość nie musi być zła, może przynieść wiele szczęśliwych chwil. Pod jednym warunkiem: nie należy poddawać się rozpaczy."

"Królowe pająków" to dla mnie historia, która pokazała, że ucieczka od problemów za wiele nie pomoże. Odnalazłam w niej nostalgię, szczerość, rodzinne tragedie, niepowodzenia, bolesną przeszłość... Tak wiele przykrych sytuacji, a tylko trzy kobiety - Anna, Iza i Agata. Każda z nich ma za sobą demony, od których nie sposób odciąć się nawet za granicą kraju. A to właśnie w Szwecji ich drogi się łączą poprzez pracę w hotelu i wspólne mieszkanie. Trzy zupełnie inne kobiety z różnym bagażem doświadczeń wspiera się na każdym kroku. Z czasem dołącza do nich Zuzanna za sprawą dinozaura, tak nie pomyliłam się, ale dlaczego akurat to stworzenie? Wszystko wyjaśni się na łamach powieści.
Dlaczego też Królowe pająków? Jest taki ciekawy cytat w treści, ale nie będę go ujawniać, bo zdradzę sekret, a ten musicie sami rozwiązać i pomyśleć czy też chciałybyście być królowymi pająków?
Ta powieść nie jest czarno biała, tu niemożliwe staje się możliwe i tylko otwarty umysł jest w stanie przyjąć treść bez żadnego stwierdzenia, że tak się nie da. Owszem, da się, trzeba mieć wiarę i nadzieję, chcieć zobaczyć więcej swoim wnętrzem i otworzyć się na to co inne. Jesteś gotowa /-y na nieznane? Chcesz się przekonać, że są lęki, które da się oswoić i żyć dalej?

Trzy kobiety wyjeżdżają do Szkocji za pracą, a tak naprawdę uciekają przed różnymi tragediami. Los je bowiem bardzo doświadczył gdy jeszcze mieszkały w Polsce. Niestety jak dla mnie autorka bardzo oszczędnie dawkuje informacje na ten temat, bardziej skupiając się na teraźniejszości
Na obczyźnie znajdują pracę w hotelu i nawet wspólne mieszkanie. W tym nowym świecie próbują egzystować w miarę normalnie.
Nie zawsze jednak ucieczka wystarczy żeby poradzić sobie z demonami. Czy bohaterkom się uda, zachęcam do zapoznania się z lekturą.

• _wysłuchany audiobook
  • Do zdobycia
  • Wysłuchane - szukany ebook

Dodaj cytat z książki Królowe pająków