Hardkorowi bibliotekarze z Timbuktu

Wydawnictwo: Agora SA
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Bad-Ass Librarians of Timbuktu: And Their Race to Save the World’s Most Precious Manuscripts
reportaż, Timbuktu
literatura faktu
Iwona

W tej historii jest Bono z U2. Przylatuje do pustynnego Timbuktu prywatnym samolotem, wygłasza parę banałów o muzyce silniejszej niż wojna, a potem ulatnia się w towarzystwie obstawy. Cztery dni później do miasta wjeżdża Al-Kaida i zaczyna obcinać ludziom ręce. Jest tu również średniowieczny poradnik dla mężczyzn na temat spółkowania z żonami i zestaw koranicznych modlitw o długą erekcję oraz...

Jest tu również średniowieczny poradnik dla mężczyzn na temat spółkowania z żonami i zestaw koranicznych modlitw o długą erekcję oraz mocniejszy orgazm.

Przede wszystkim jednak jest 377 tysięcy bezcennych manuskryptów, które powstały w maleńkim Timbuktu na krańcach Sahary. Dorobek cywilizacji, która była otwarta i tolerancyjna, gdy w świecie Zachodu wolnomyśliciele wciąż trafiali na stosy.

„Hardkorowi bibliotekarze z Timbuktu” to prawdziwa historia ludzi, którzy przechytrzyli terrorystów z Al-Kaidy i uratowali ten skarb rozumu przed fanatykami. W 2012 roku grupa bibliotekarzy przeprowadziła karkołomną akcję w stylu Indiany Jonesa: wykradli i wywieźli setki tysięcy ksiąg z miasta opanowanego przez islamistów. Nawet oni sami nie wierzyli, że im się uda…

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/HARD/pr/-hardkorowi-bibl...(?)

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/okladki/65/59/6559.jpg

Komórka_z_Książkami | 2017-02-25

Zacznijmy od tego, że tytuł książki jest mylący. To nie jest pozycja o bibliotekarzach, lecz o Mali i sytuacji polityczno społecznej w tym afrykańskim kraju. Oczywiście zbiory ludności Timbuktu i akcja ratowania ich przed fundamentalistami stanowią istotną część historii, niemniej jednak Joshua Hammer napisał przede wszystkim reportaż o Mali.

Pomijając tytuł, to bardzo ciekawa książka, napisana w lekkim jak na reportaż stylu. Historia jest wciągająca i mogłaby posłużyć w przyszłości na scenariusz filmu. Nie dajcie się jednak zwieść. Akcja ratowania manuskryptów to nie operacja rodem z filmów akcji, co sugeruje tytuł książki. Tak czy inaczej polecam :)

Monika | 2017-02-19
muax3 | 2017-02-27
edyta_gora | 2017-02-27
Na półkach: Brak, Chcę przeczytać
Patronaty tygodnia

W tym tygodniu mamy urozmaicony wybór książek. Wśród nowości wydawniczych pod patronatem lubimyczytać.pl znajdziecie m.in. thriller psychologiczny (po części będący dramatem sądowym), kryminały ze złudzeniami i przemilczeniami w tle, literaturę faktu, dwie spokojne powieści składające się na jeden kameralny tom, powieść młodzieżową i książkę dla dzieci o bibliotekarzach. Sprawdźcie ich tytuły!