Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu

Patronat Logo
Okładka książki Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu
Joshua Hammer Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
The Bad-Ass Librarians of Timbuktu: And Their Race to Save the World’s Most Precious Manuscripts
Agora
2017-02-15
2017-02-15
Dariusz Żukowski
Al-Kaida fanatyzm religijny literatura faktu Mali odwaga przemoc reportaż Sahara terroryzm Timbuktu

Wiedza pochodzi z Timbuktu

Książka to historia ludzi, którzy przechytrzyli terrorystów z Al-Kaidy i uratowali tysiące skryptów pisanych na przełomie setek lat w dziedzinie historii i nauki.
Abdel Kader Haidara od czasu swoich młodzieńczych lat prowadzi działalność zabezpieczania dziedzictwa narodowego Afryki Środkowej, aby ostatecznie uchronić 377 tysięcy manuskryptów przed zniszczeniem i zbudować biblioteki dla badaczy i naukowców - spuścizny islamskiej od XV wieku, dorobek cywilizacji, która była otwarta i tolerancyjna, gdy w świecie Zachodu wolnomyśliciele wciąż byli paleni na stosach. Książka zawiera ciekawe opisy Afryki, ludzi zaangażowanych w podejmowanie się tego bardzo trudnego dzieła oraz sytuacje polityczne, które mają miejsce na przełomie działalności bohatera książki.
Z tej niezwykle ciekawej pozycji czytelnicy poznają działalność badaczy Afryki, działalność prowadzoną przez armie amerykańską i francuską, aby bogactwo literatury nie zostało zniszczone.
Niezwykle ciekawym jest opis rozwoju regionu, przygotowania koncertów i udział w nich światowych gwiazd muzyki. Bono - leader zespołu U2 przyjeżdża do Sankore, aby zagrać na koncercie wbrew wszelkim prawom utrzymania bezpieczeństwa. Bono improwizował z tuareskim zespołem i zaśpiewał kilka zdań po francusku, tańcząc z piosenkarzami i gitarzystami z Tinariwen. Muzyka jest silniejsza niż wojna - oświadczył przed wejściem na pokład samolotu. Jest to przekazem dla nas wszystkich by szanować kulturę mieszkańców Afryki i włączyć się w ich bogatą kulturę.
Książka dla ludzi o silnych nerwach, opowiada o dziedzictwie narodowym Mali. Autor opowiada też historie ludzi związanych z budowaniem świątyń i dziedzictwa kulturowego kraju, na bazie rzeczywistości, w której żyje - trudnej i niezrozumiałej dla zachodnich cywilizacji, niewiarygodnej, nierzeczywistej, wręcz niekiedy brutalnej.
Hammer w ciągu ostatnich 20 lat odwiedził Timbuktu 50 razy, co pozwoliło mu na opis jasnego, dogłębnego i prawdziwego stanu rzeczywistości tego regionu Afryki.
Joshua Hammer - amerykański dziennikarz i reporter. Kierował redakcjami Newsweeka m. in. w Nairobi, Ameryce Południowej, Los Angeles, Berlinie i Jerozolimie. Publikował artykuły w The New York Review of Books, The New Yorker, Smithsonin. W 2001 roku wraz z Garym Knightem został uprowadzony w Strefie Gazy.
Agata Kosmalska, Dookoła Świata

To nie jest książka łatwa do opisania. Autor w „Hardcorowych bibliotekarzach z Timbuktu” opisuje historię tworzenia a następnie ratowania księgozbiorów przed fanatykami Al-Kaidy, lecz kreśli też szerokie tło historyczne. Zarówno tej odległej przeszłości, jak i powstawania terroryzmu na Saharze.

I momentami ta część historyczna bierze górę nad akcją książki - która swoją drogą nadaje się na film sensacyjny! Bo kto by się spodziewał, że bibliotekarz z Sahary może zakasować Jamesa Bonda i Indianę Jonesa swymi prawdziwymi przygodami?!

„Angielski tytuł to The Bad-Ass Librarians of Timbuktu”. Polski przekład (choć w pierwszej chwili brzmi zaskakująco) doskonale oddaje ducha tej książki.

I momentami ta część historyczna bierze górę nad akcją książki - która swoją...

Sama historia na pewno bardzo ciekawa, ale już sposób jej opowiedzenia nie za bardzo mnie porwał. Spodziewałem się tempa akcji jak w sensacyjnym filmie, lub powieści przygodowej. Akcja najpierw pozyskiwania manuskryptów od ich właścicieli, a potem przewożenie ich pod okiem dżihadystów z bibliotek do bezpiecznych schowków, fajnie opisana i dobrze się to czyta, ale stanowi ona niewielki ułamek tej książki. Za to bardzo dużo jest opisu powstawania kolejnych grup fanatyków religijnych, aż do wyłonienia się z nich Al-Kaidy, mnóstwo faktów, miejscowości i nazwisk, których nie sposób wymówić a co dopiero zapamiętać. Te fragmenty czytało się już znacznie gorzej.

tą książkę poleciła mi koleżanka bibliotekarka i wypożyczyła mi ją ze swoich prywatnych zasobów :) Początkowo pogubiłam się w pierwszych rozdziałach i lekko ponudziłam nie rozumiejąc wszystkiego ale później było tylko lepiej.
Książka nie koniecznie w moim stylu , może sama historia manuskryptów bardzo mnie urzekła ale wątki dotyczące Al-Kaidy i okrucieństwa nie były dla mnie. Jednak dałam radę i moja ocena jest wysoka :). Wniosek nasuwa się jeden: Było warto!!!!
I jeszcze jedna ważna rzecz, nie sugerujcie się opisem książki na końcu, jest przekoloryzowany.

Konkretna dawka wiedzy na temat przeszłości i aktualnej sytuacji w afrykańskim mieście Timbuktu i okolicach, druzgocące historie na temat terrorystów i Al-Kaidy i spustoszeniu jakie sieją wśród ludności cywilnej, o bezczeszczeniu tego co najcenniejsze.

Ciekawa, nieco inna lektura.

Ciekawa, nieco inna lektura.

Thriller, reportaż o egzotycznym kraju, powieść podróżnicza w jednym. A przede wszystkim książka o miłości do książek, dla których ryzykuje się życie.

„Haidara Ukląkł na rozłożonym w holu dywanie, ostrożnie wyjął pierwszy z góry tom i go otworzył. Miał pięćset lat, był wielki, oprawiony w kozią skórę i zachowany w świetnym stanie”…

Reszta recenzji dostępna pod linkiem:

Reszta recenzji dostępna pod...

Abdel Kadel Haidara od dziecka obracał się w świecie pełnym starożytnych manuskryptów.
Dzięki rękopisom zgromadzonym przez ojca Mammę Haidarę mógł poszerzać swoją wiedzę.
Po śmierci ojca przejmuje opiekę nad gromadzonymi przez niego rękopisami, podejmuje również pracę w instytucie Ahmeda Baby. Przez 15 lat na zlecenie instytutu podróżuje po kraju i zbiera rękopisy, które mieszkańcy miast przechowują w tylko sobie wiadomych miejscach. Łącznie udaje mu się ocalić 377 tysięcy manuskryptów zawierających największe dzieła literatury średniowiecznej na świecie. Cenne manuskrypty trafiają do niewielkiego Timbuktu w którym powstają dwie główne biblioteki – pierwsza imienia Mammy Haidary do której Abdel Kadel przenosi cenne zbiory ojca oraz druga w Instytucie Ahmeda Baby. W tym czasie jednak w kraju narastają wojenne niepokoje. W pewnym momencie Islamiści zajmują Timbuktu i przejmują kontrolę nad miastem wprowadzając dyktaturę. Przez długi czas islamiści nie interesują się zgromadzonymi w bibliotekach zbiorami, gdy jednak ich władza powoli upada i muszą wycofać się z miasta, swoją złość kierują w stronę cennych rękopisów. Abdel Kadel Haidara od dłuższego czasu podejrzewa jednak taki obrót spraw i organizuje akcję wywozu cennych zbiorów z Timbuktu.
W akcji przewożenia rękopisów do kryjówek w Bamako pomaga mu siostrzeniec Mohammed Tour, który wielokrotnie ryzykuje własne życie, by ocalić manuskrypty.
Książka to połączenie reportażu i wywiadu, więc czytanie jej wymagało odpowiedniego skupienia, by w pełni zrozumieć treść. Jednak nie żałuję, bo dzięki lekturze dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy.

Czego innego się spodziewałam, a w sumie dostałam co innego.... Jednak nie wyszło tak źle, bo podczas lektury czułam się jakbym czytała jakąś pracę Kapuścińskiego, więc wyszło naprawdę nieźle. Książka łączy w sobie trochę reportażu, trochę sensacji, którą napisało życie. W każdym razie, jak na taki temat i wiele historycznych odniesień czytało się bardzo szybko i zdecydowanie jest to pozycja warta polecenia.

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona entuzjastycznymi recenzjami. I pewnie przeczytałabym z chęcią gdyby nie wyjątkowo suchy język pełen dat i nazw geograficznych. Gdyby jeszcze autor umieścił w książce chociaż jedną mapę, może lektura byłaby strawniejsza a wijący się na kształt bumerangu Niger bardziej realny. A tak natłok dat i wydarzeń, przemieszanych ze sobą (czasy teraźniejsze, XIII wiek a zaraz po tym XVIII) sprawił, że odłożyłam powieść na półkę. Bo też i przypomina bardziej skrupulatne opracowanie historyczne aniżeli powieść sensacyjną wciągającą wartką akcją już od pierwszej strony. Należy jednak przyznać, że dowiedziałam się wielu ciekawych informacji z historii Timbuktu, faktów z dziedziny piśmiennictwa, rozwoju nauki i handlu w tym regionie w czasach średniowiecza.

Jest to książka zarówno optymistyczna, jak i pesymistyczna. Bo, jak dużo dzieł kultury, mówi o tym, że zawsze znajdą się ludzie, którzy chcą niszczyć i którzy chcą ratować. Poza tym, nie znałam tamtych miejsc, ludzi, historii. Mogłam o nich usłyszeć i to duża wartość. No i porywająca, dobrze napisana historia

• Reportaż
  • Afryka