Bóg, islam i ojczyzna

Wydawnictwo: Znak
6 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
religia
Cabro

Trudno znaleźć innego błogosławionego, którego życie naznaczone byłoby tak licznymi paradoksami. Dzieje Karola de Foucauld w swoich początkach przypominają biografie Lawrence’a z Arabii i Antoine’a de Saint-Exupéry, pełne niebezpiecznych podróży po Afryce Pόłnocnej i przygód wśród nieobliczalnych „ludzi pustyni”. Ale zarazem przywodzą na myśl inną historię, najpiękniejszą chyba, jaka wydarzyła się na świecie – życie samego Jezusa.

Karol de Foucauld po zrzuceniu oficerskiego munduru wstąpił do zakonu, który po kilku latach opuścił. Długo poszukiwał swojego miejsca, aż wreszcie już jako ksiądz osiedlił się wśród Berberów w sercu Sahary. Dzielił trudy pustynnego życia z muzułmańskimi koczownikami, świadcząc o Bogu ubogim i samotnym.

Dla Joanny Petry-Mroczkowskiej losy de Foucauld są pretekstem do nakreślenia szerszej panoramy naszych czasów: problemów misyjności, kolonializmu, dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza z muzułmanami. Dziś, w świecie często bolesnego zderzenia kultur, ten Boży nomada znów prowokuje pytania o granice miłości bliźniego.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/

Monika | 2018-04-07
Przeczytana: 14 marca 2018

Niby moje klimaty, a jednak nie moje.
Książka zupełnie mnie nie wciągnęła.

Marg | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

O Karolu de Foucauld nie wiedziałam prawie nic i bardzo podoba mi się, że autorka przedstawia go przede wszystkim jako człowieka, pokazując jego relacje z bliskimi - kuzynką czy ks. Huvelinem, a nawet jego radykalizm. Bardzo ciekawą częścią jest szeroko zarysowane tło społeczno-historyczne, przybliżające nie tylko sytuację w Europie, ale także w północnej Afryce, dzięki czemu można lepiej zrozumieć trudności, którym stawiał czoło Karol de Foucauld.

RedHead | 2018-01-17
Na półkach: 2017, Przeczytane