Okładka książki Dziki seks. Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty z życia intymnego zwierząt Carin Bondar
Carin Bondar Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
The Nature of Sex. The Ins and Outs of Mating in the Animal Kingdom
Znak
2017-02-13
2017-02-13
Agnieszka Sobolewska

Bardzo dobra książka, z której można wynieść świetne i ciekawe informacje na temat życia intymnego zwierząt. Ciekawym było dowiedzieć się, że u hien odróżnienie płci sprawia kłopoty, ponieważ samice także posiadają ,,penisy" (i rodzą poprzez owe),że ślimak zapładnia poprzez wbicie ,,kolca" w czoło innego ślimaka. Że kaczor ma penisa w kształcie spirali a żółw w kształcie łopatki. Kto by się kiedykolwiek zastanawiał jakie przyrodzenie mają określone zwierzęta i w jaki sposób niektóre gatunki zapładniają się czy rodzą potomstwo?
Bardzo ciekawa pozycja dla ludzi otwartych na tego typu tematy.

“Dziki seks” autorstwa Carin Bondar to książka, w której autorka zabiera czytelnika w podróż do świata zwierząt, w celu pokazania różnorodności stosunków wszelakich.

Całość jest podzielona na trzy części zatytułowane: spotkanie, seks i następstwa. Te z kolei dzielą się na mniejsze rozdziały. W każdym z tych wątków autorka opisuje różne działania i zachowania zwierząt związane z rozmnażaniem, opierając to na przykładzie konkretnych gatunków.

W mojej opinii książka świetnie pokazuje, jak rozmaity jest świat zwierząt. Wygląda na to, że niezależnie od tego, jak pewne czynności wydają się być absurdalne, zawsze znajdzie się jeden gatunek, który będzie je wykonywał.

Jeśli chodzi o wady, to niewątpliwie należy do nich brak ilustracji. Ciężko jest wyobrazić sobie pewne rzeczy, kiedy nie wiesz, jak wygląda dane zwierzę. Dlatego zawsze miałam pod ręką telefon, żeby sprawdzić, o jaki gatunek chodzi.

Dodatkowo, z racji dużej ilości ilości informacji, czytanie “Dzikiego seksu” przez długi czas powodowało u mnie poczucie przesytu i zmęczenia. Moim zdaniem nie jest to pozycja na długi wieczór. Większą przyjemność sprawiało mi czytanie kilku rozdziałów dziennie.

Mimo to myślę, że osobom zainteresowanym tematem “Dziki seks” jak najbardziej przypadnie do gustu.

Świetna, napisana przystępnym językiem, z dużym humorem

Świetna, napisana przystępnym językiem, z dużym humorem

Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie trzymałam w ręku tak fachowej literatury na temat zwierzęcego życia intymnego. Biolog Carin Bondar przedstawia nam ten dziki seks w sposób przystępny, z lekką dozą humoru. Książka jest jednak nafaszerowana biologicznym słownictwem naukowym, które (przynajmniej mnie) sprawia trudność w wymówieniu, a co dopiero w zrozumieniu jego znaczenia. Na szczęście autorka ratuje nas słowniczkiem znajdującym się na końcu książki, z którego pomocy możemy skorzystać w trakcie lektury.

"Dziki seks" został podzielony na trzy części: Spotkanie (część opisująca zaloty/gody różnych gatunków zwierząt),Seks (przedstawiająca złożony proces zwierzęcej kopulacji) oraz Następstwa (część opisująca zwyczaje/praktyki rodzicielskie różnych gatunków). Taka struktura książki pozwala w kompleksowy sposób przedstawić, jak skomplikowana, trudna i niebezpieczna jest reprodukcja w królestwie zwierząt (sama autorka stwierdza nawet, że seks ludzki w porównaniu z tym zwierzęcym jest niesamowicie nudny). Carin Bondar pokazuje nam, jak wiele rożnych strategii i praktyk stosują zwierzęta w dążeniu do skutecznej reprodukcji i że często sam akt seksualny dla wielu gatunków nie jest niczym przyjemnym, a wręcz przeciwnie, może się okazać niebezpieczny, np. zjadanie partnera po odbyciu stosunku.

Książka z pewnością spodoba się tym, którzy interesują się fauną naszej planety. "Dziki seks" jest nafaszerowany pikantnymi, ale często przerażającymi ciekawostkami z intymnego życia zwierząt. Nie polecam jednak tej lektury do poduszki - znaczna część faktów na temat zwierzęcego seksu może Was zniesmaczyć!

Od dziecka fascynował mnie świat zwierząt. Uwielbiałam zbierać albumy z fauną Afryki czy Australii a w wakacje potrafiłam oglądać prawie codziennie programy na Animal Planet lub National Geographic Channel po kilka godzin. Dlatego, gdy dowiedziałam się, że ukazała się książka opisująca tak intrygujące i tajemnicze dla mnie zjawisko seksu zwierząt - musiałam ją przeczytać....

Raczej dla pasjonatów, dość szczegółowy opis wszystkich historii dla mnie nieco zbyt dokładny i przez to cięższy w odbiorze.

Zwierzęta i reszta świata
Ciekawa pozycja dla miłośników zwierząt. Historie przedstawione w zabawny, ale rzeczowy sposób. Poradnik, który niekiedy nawiązuje też do ludzkich zachowań. Autorka starała się przekazać treści książki w wyjątkowo przystępny sposób. Dodatkowym atutem może być tytuł, który zachęca do lektury.

Zwierzęta i reszta świata

Warta uwagi każdego czytelnika, który zainteresowany jest sprawami rozrodczymi zwierząt, i to nie tylko ssaków. Mnóstwo niesamowitych faktów dotyczących życia seksualnego zwierząt, czasami czuć przesyt ilości przetwarzanych informacji, jednak to nie przeszkodziło mi przejść z jednego rozdziału na drugi. Niestety nie ocenię książki pod względem wiarygodności faktów z czysto naukowego podejścia, jednak nie przeszkadza mi to ocenić ją bardzo wysoko. Chciałabym więcej takich książek :) trochę myląca jest okładka, tak bardzo czekałam na pikanterię z życia królików, a tu klapa ;) jednak polecam przeczytać !

Po pierwsze książka jest dość nieładnie wydana. Okładka jest bardzo delikatna i dość mocno zniszczyła się w trakcie lektury co raczej się nie zdarza. Papier jest niskiej jakości. Okładka i jej kolorystyka dość infantylna i niezbyt ciekawa.

Sam tekst jest bardzo mało naukowy. Jest to napchanie jak największej liczby ciekawostek na jak najmniejszej liczbie stron, kilka odniesień autorki do własnych poglądów, oraz wprowadzająca w błąd próba wyjaśnienia ewolucyjnego sensu obserwowanych zjawisk. To ostatnie jest gwoździem do trumny książki. Czytając tekst widać, że autorka przypisuje populacjom, stadom, a czasem konkretnym osobnikom WOLĘ, która wywołuje zmiany w procesie ewolucji. Brakuje też wyraźnego oddzielenia faktów od interpretacji.

Polecałbym tylko jako źródło ciekawostek i ostrzegałbym każdego, kto chciałby z tej książki uczyć się o doborze płciowym, ewolucji, lub moralności (bo i te zagadnienia dotyka autorka).

Chociaż autorka rzuca ciekawostkami i faktami z życia seksualnego zwierząt, książka nie jest pikantna, ani nawet gorąca. Taki temat, wzbudza ciekawość, autorka jednak nie postawiła na tanią i szybką sensację, tylko postanowiła gruntownie zapoznać czytelników z tajemnicami rozmnażania. Z jednej strony dobrze, bo można się z tej książki dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Najbardziej brakowało mi ilustracji, albo zwiększenia informacji o opisywanych zwierzętach, ponieważ ciężko wyobrazić sobie opisywane sytuacje, nie znając nawet wyglądu zwierzaka. Denerwowały mnie także prywatne opinie autorki i jej zaowalowane próby moralizowania. Możliwe, że tylko ja tak to odebrałam, ale odczucia te psuły mi lekturę. Chociaż książka jest popularnonaukowa, widoczne jest, że autorka chce być odbierana poważnie i aspiruje do bardziej naukowego przedstawienia swojej książki. Powtarzam: jest to książka popularnonaukowa, z naciskiem na pierwszy człon.
Nie jest denna, jak najbardziej do przeczytania, jeśli ktoś interesuje się zwierzętami, tym bardziej, ale nie jest to też lektura obowiązkowa, niezbędna do przeżycia. Nie żałuję, że jej nie kupiłam.

Treść tej książki jak najbardziej zgadza się z jej podtytułem, który obiecuje "Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty z życia intymnego zwierząt". Po lekturze czuję wręcz przesyt informacjami. Być może dlatego, że Autorka podaje bardzo wiele przykładów ze świata różnych gatunków, co wprowadza nieco chaosu, jednak z drugiej strony jest to podyktowane faktem, że przyglądamy się bardzo wielu mechanizmom. Przez większość czasu towarzyszyła mi refleksja, że ludzkie rozmnażanie jest totalnie nudne w porównaniu ze światem zwierząt. Natura jest niesamowita.

• Popularnonaukowe
  • Zwierzęta
  • Do kupienia
  • 2017

Carin Bondar Dziki seks. Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty z życia intymnego zwierząt Zobacz więcej