Piramida

Wydawnictwo: Albatros
Pyramid
973-83-7359-941-3
przygodowa

Inteligentna powieść przygodowa osnuta wokół mitu zaginionej Atlantydy wysoko rozwiniętej cywilizacji, która istniała przed początkiem znanej historii. Jej dziełem miały być wszystkie imponujące konstrukcje i zabytki starożytności piramidy egipskie, budowle Inków, posągi na Wyspie Wielkanocnej, kompleks Angkor Wat w Kambodży. Dwudziestodziewięcioletnia Amerykanka Catherine Donovan, astronom,...

Dwudziestodziewięcioletnia Amerykanka Catherine Donovan, astronom, pracownik naukowy Uniwersytetu Oksfordzkiego, wyrusza do Peru, aby zbadać sprawę tajemniczego zgonu swego mentora, profesora Kenta, prowadzącego badania naukowe w okolicach Machu Picchu. Przed śmiercią profesor wysłał do Catherine przesyłkę zawierającą kilka bezcennych map oraz zaszyfrowaną wiadomość. W tym samym czasie inny współpracownik Kenta, James Rutherford, ceniony znawca światowej mitologii, otrzymuje od zmarłego uczonego list sugerujący, iż starożytni pozostawili po sobie groźne przesłanie przestrogę przed nadchodzącym kataklizmem, który zniszczy cywilizację ludzką. Catherine i James próbują wspólnie wyjaśnić tę niezwykłą zagadkę. Jej tropy zaprowadzą ich do Wielkiej Piramidy w Gizie. Poczynania pary młodych naukowców śledzi tajemnicza międzynarodowa organizacja dysponująca nieograniczonymi środkami i ekipą płatnych zabójców...

Shimik | 2016-02-20

Tajemnica, przygoda, tajemne organizacje, a do tego groźba wisząca nad ziemią, starożytna cywilizacja. Tego można się spodziewać. Wszystko jest ze sobą połączone wręcz idealnie połączone. Ciężko jest się oderwać od tej książki. Ciągle jest akcja, ale nie jest one męcząca jak to się czasami zdarza. Po prostu książka jest dobrze napisana i przyjemnie się ją czyta. Polecam fanom sensacji i wyimaginowanych zagadek przeszłości!

książek: 2035

Dawno już nie miałam tego niedobrego wrażenia, że straciłam cenny czas na taką pisaninę. Książka napisana jest słabym językiem, fabuła trzyma się kupy bardzo śmierdzącym i słabym klejem, wątki są przegadane i jakby skopiowane z innych tego typu pozycji. Porównywać gościa do Browna jest grzechem.
Po kolei:
1. ok, ok, jak zwykle w prologu ktoś ginie, naukowiec, który odkrył prawdę - wysyła list przed śmiercią do jakiejś (koniecznie pięknej i błyskotliwej) pani astronom (chyba można tak powiedzieć), a w chwili, gdy dowiaduje się o jego śmierci, otwiera ten list - to takie typowe; pominę nawet naciągany fakt tego drugiego gościa od mitologii świata - jedno spotkanie i już wyruszają na przygody? wspólnie? Nie, żebym coś do tego miała, w tym gatunku to już chyba kanon, ale... skoro śledzi ją jakaś mniej lub bardziej nieznana organizacja, czemu ta bystra i piękna Catherine nie ma się na baczności i nie podejrzewa tego kolesia??? To przynajmniej podkręciłoby akcję.
2. Korporacja, na czele...

Izabell | 2012-05-11

Książka opowiada o przygodach naukowców z Oksfordu doktor Catherine Donovan i profesora Jamesa Rutherforda, szukają oni starożytnej tajemnicy ukrytej w mitologii ludów świata, zmagają się z mroczną zagadką profesora Kenta, ich wspólnego znajomego i usiłują rozwikłać sprawę tragicznej śmierci Kenta i jego udziału w bardzo osobliwych badaniach.
Przemierzając Peru, Egipt ścigani przez morderców szukają odpowiedzi na pytanie dlaczego zginą ich wspólny znajomy profesor Kent i co miały z tym wspólnego badania jakie prowadził, dlaczego ludzkości zagraża taki los jaki spotkał starożytnych, szukają także sposobu, aby odwrócić zagładę świata.
W drugim wątku Catherine i James mierzą się z tajną Korporacją, która chce obalić ład panujący na świecie, która działa z myślą o wywołaniu globalnego zamętu i zniszczeń, dąży do przesunięcia równowagi władzy. Zwierzchnicy Korporacji postawili sobie za cel urzeczywistnienie straszliwych wizji zawartych w Apokalipsie, nie ustając w dążeniu do...

Audrey | 2013-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: październik 2012

"Piramida" ma plus i 2 minusy. Plus - wiele naprawdę intrygujących faktów i wątków historycznych przedstawionych w ciekawy sposób. Minusy - bardzo, bardzo prosty język i bardzo, bardzo naiwny wątek miłosny. Szkoda, że plus przegrał.

butterfly | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Koszmar, jakie to było słabe. Nie dorównuje żadnej dobrej powieści przygodowej. Omijać z daleka!

wirydiana | 2011-05-20
Przeczytana: 11 maja 2011

Kolejna książka z serii archeologiczno- przygodowej. Można nawet powiedzieć, że stanowi swego rodzaju klasykę w tej dziedzinie, gdyż główna część akcji dzieje się w samym sercu Egiptu, w Gizie. w cieniu majestatycznych piramid rozgrywa się walka o to aby nasz świat przetrwał nadchodzący kataklizm. Dawno zaginiona cywilizacja ukryła w różnych punktach ziemi dowody świadczące o tym, iż co kilkaset tysięcy lat nasz glob ulega zagładzie. To dlatego mity, które znamy z różnych kultur są tak do siebie podobne. Miały nam przenieść przez wieki bardzo konkretne przesłanie: ludzkość zginie jeśli nie powstrzyma nadciągającego kataklizmu. Jak zwykle w takich książkach jest grupka naukowców, którzy opowiedzieli się po właściwej stronie mocy i ze wszystkich sił walczą o ocalenie pobratymców. Nie brak i czarnych charakterów, które chcą nadchodzący kataklizm, a przede wszystkim pozostawioną przez Starożytnych mądrość wykorzystać do własnych, niecnych celów. Żyjemy więc jak wskazują wszyskie znaki...

Michał | 2016-04-11
Przeczytana: marzec 2016

Pomysł na książkę bardzo obiecujący. W akcje wpleciono sporo interesujących informacji (sprawdziłem, że są autentyczne), choć w przypadku niektórych są to teorie trochę naciągane i takie, w które nadmiernie próbuje się wpleść tajemnice. Trzy główne wątki, dobry, choć spokojny, początek. Książkę psuje ostatnie kilkadziesiąt stron. Autor wyraźnie nie miał pomysłu jak to zakończyć i zakończył książkę w sposób banalny i nadmiernie uproszczony.

benia86 | 2013-01-30
Przeczytana: styczeń 2013

ta książka to dobry zapychacz czasu... fabularnie obleci, chociaż książka jest przygodowa, to ja odczułam niedostatek zagadek, sensacyjnych odkryć i niebezpieczeństw... takie trochę lanie wody, ale... jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma

małgosia | 2013-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Nuda ...... i rozczarowanie

Anksunamun | 2016-07-02
Przeczytana: czerwiec 2014

Jestem świadoma wszystkich wad, jakie ta książka posiada, tj. ogromnie naiwna narracja, która stara się uchodzić za wielce tajemniczą i elokwentną, a przez to tylko dodaje sobie śmieszności. Niemniej opisane w powieści wielkie teorie spiskowe dziejów, zaplątane w przygodową fabułę, może właśnie przez tę infantylną formę, czyta się naprawdę lekko i szybko. Jeśli ktoś interesuje się spiskami i nie ma wielkich oczekiwań co do wysokiej jakości tekstu, powinien, tak jak ja, przelecieć ją w jeden dzień.