Trzeci poziom

Die Dritte Ebene
978-83-7659-236-7
huragan, tornado, katastrofa
Dorota_1988

Huragany i tornada o niespotykanej sile pustoszą Stany Zjednoczone. Amerykańskie służby meteorologiczne nie są w stanie przygotować ludzi na spotkanie z żywiołem. Nie sprawdzają się żadne prognozy, plany ewakuacji sypią się jak domki z kart, w kraju narasta panika. W zniszczonych miastach giną setki tysięcy ludzi. Nad Zatoką Meksykańską pojawia się zorza polarna. Niezwykłe anomalie pogodowe występują też w innych punktach globu, wywołując równie tragiczne skutki. Przy schodzeniu do lądowania w Houston prom kosmiczny "Discovery" dotyka granicy jednego z frontów burzowych. Systemy statku zostają uszkodzone, ale pilotowi udaje się wylądować, choć dwóch członków załogi zapada w śpiączkę. Astronauci budzą się z objawami ciężkiego urazu - mają napady lęku i drgawek oraz wizje straszliwej katastrofy.

Profesor James Paul, kierownik programu kosmicznego NASA, tworzy zespół specjalistów do analizy anomalii pogodowych i terapii załogi promu. Jest wśród nich meteorolog Wayne Chang, dziennikarz i parapsycholog Brian Saint-Claire oraz badaczka snów Suzannah Shane.

Wayne wpada na trop przyczyny anomalii wskazującej na świadome działanie człowieka i zostaje zamordowany we własnym domu. Wcześniej w tajemniczym wypadku umiera profesor Paul. Suzannah i Brian lecą do wioski w Wenezueli, gdzie mieszka szamanka trafiona "promieniem światła". Właśnie wybudziła się ze śpiączki i opowiada niewiarygodne historie. Dzięki uzyskanym od kobiety informacjom Suzannah i Brian odnajdują w Nowym Meksyku tajny ośrodek badawczy - podejrzanie wyglądające miejsce naszpikowane wielkimi antenami. Jakie jest jego przeznaczenie?

Trwa wyścig z czasem, by ocalić świat od katastrofy...

Modliszeg | 2016-03-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2016

"Pokój nie istnieje, istnieje jedynie czas między wojnami..."

Gigantyczne tornada oraz huragany zabijają setki ludzi. Doświadczeni naukowcy nie są w stanie wyjaśnić przyczyny załamania klimatu. Zemsta natury czy świadome działania ludzi mają wpływ na panujący kataklizm?

Pierwszy raz spotkałam się z twórczością owego autora. Przekonała mnie spójność wydarzeń występujących w książce. Plusem jest interesujące wprowadzenie oraz niezwykle ciekawa tematyka. Autor połączył wątki kilku bohaterów, które stopniowo się kumulują. Występuje nawiązanie do kultury i obyczajów plemion (postać szamanki), ocieramy się o tematy hipnozy. Historia również ściśle powiązana jest z religią, polityką oraz patriotyzmem.
Tematyką przewodnią jest klimat, a właściwie jego nagła, negatywna zmiana. Ludzkość stawia czoło żywiołom (między innymi): cyklonom, gwałtownym burzom, sztormom, które pozbawiają życia setki, miliony ludzi oraz całego ich dobytku. Szamanka przepowiada bohaterom anarchię, zagładę...

halszka31 | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Polecam. Książka znakomicie wpisuje się w problematykę współczesnego świata i to zarówno w warstwie naukowej jak i społecznej. Uzupełnia wiedzę i zrozumienie zjawisk klimatycznych

Grace Holloway | 2015-07-03
Przeczytana: 2015 rok

Pomysł może niezbyt oryginalny, bo przecież powstał niejeden film o podobnej tematyce. Więc czy można spodziewać się czegoś wyjątkowego? Nie za bardzo.

W książce bohaterów mamy od groma. Na początku idzie się czasami pogubić, ale później już jest łatwiej. Jest i parapsycholog Brian Saint-Clair, badaczka snów Suzannah Shane, doktor meteorologii Wayne Chang czy szeryf Dwain Hamilton. A to początek wyliczanki. Przez to nie można było zżyć się z bohaterami i nie poznawaliśmy ich prawie w cale. Autor przeskakuje od jednej postaci do następnej, by dopiero pod sam koniec połączyć siły niektórych z nich.

Niemiecki pisarz, ale akacja umiejscowiona w... Stanach Zjednoczonych - szkoda, bo prawie wszystko się rozgrywa tam i chciałabym, żeby coś wreszcie takiego działo się na starym kontynencie. Czasami zastanawiałam się po co autor opisywał niektóre sytuacje i zdarzenia, gdyż mógł o nich tylko wspomnieć, a tak tylko rozciąga niepotrzebnie i niekiedy może zawiewać nudą. Mamy szamankę z...

Nemesea | 2013-12-14
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawa fabuła i wartka akcja. Książka ta nie jest ani odkrywcza w temacie ani jakoś szczególnie ubrana w formę. Ot, rozrywka na dobrym poziomie. Szkoda tylko, że zakończenie jest tak banalnie przewidywalne.

Tomek Tolak | 2010-10-17
Przeczytana: 16 października 2010

Niezłe, bo brdzo szybko się czyta. mogliby filma nakręcić na podstawie tej książki

dodawi | 2014-07-14
Przeczytana: 08 lipca 2014

Szkoda czasu. Wiele wątków, wszystkie bardzo szczegółowe i rozbudowane a prowadzą do niezaskakującego, wręcz rozczarowującego zakończenia.

kaśka | 2012-08-20

Przewidywalna, standardowa z mnóstwem naukowych szczegółów. Spokojnie mogłaby byc o połowę " chudsza".

wirydiana | 2011-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2011

Książka mocno reklamowana jako napisany z rozmachem europejski thriller katastroficzny, z Europą ma niewiele wspólnego. Właściwie, w treści książki, o ile dobrze pamiętam, nie ma nawet słowa o naszym kontynencie. Może pracownikom działu sprzedaży wydawnictwa Albatros wydawało się, że skoro autorem jest Niemiec, nie mógł on pisać o innej części globu. Pomyłka, Urlich Hefner umieścił akcję swojej powieści w Ameryce Północnej i nie tylko, ale wszystko daleko od Europy. No cóż, te zasady marketingu......
"Trzeci poziom" porusza bardzo aktualne tematy zanieczyszczeń środowiska naturalnego i problemów jakie z tego wyniknęły. Przyroda buntuje się przeciwko ludziom, którzy bezwzględnie ją wykorzystują nie dając nic w zamian. Gatunek homo sapiens już dawno zapomniał, że powinien współegzystować z naturą a nie tylko czerpać z jej zasobów. Doprowadzona do ostateczności postanawia pozbyć się ekspolatatorów wszelkimi dostępnymi środkami ( takie odnosi się wrażenie). Nagle zaczyna wariować...

KornFanHead | 2012-09-09
Przeczytana: 09 września 2012

Książkę kupiłem okazyjne za jedyne 9,99 w sieci sklepów Biedronka, zachęcony niską ceną, objętością i przede wszystkim opisem z ostatniej strony.

Czyta się lekko, przyjemnie i czuć, że autor zna się na rzeczy. Nie da się też uniknąć wrażenia, że stylistycznie autor upodabnia się do Dana Browna, co więcej, wspominając o nim ustami jednej z bohaterek w treści. Co świadomy czytelnik od razu zrozumie w czym rzecz.
Jednak to co wyróżnia Ulricha Hefnera od Browna to fakt, że w Trzecim Poziomie nie ma walki z czasem, dlatego nie czyta się tego na wyścigi. I to jest chyba największa zaleta tej książki. Można się rozkoszować treścią a zaznaczyć trzeba, że autor uraczył odbiorców rozbudowaną fabułą, wielowątkowością i świetnym klimatem.

Finał co prawda mógłby wyglądać trochę lepiej, nie zapominajmy jednak, że to debiut literacki Hefnera.

Książkę oceniam bardzo dobrze i polecam tym, którzy przeczytali całą twórczość Browna a poszukują czegoś w tym samym stylu.

amyamylie | 2013-06-06

Kiedy pierwszy raz spojrzałam na tą książkę miałam mieszane uczucia. Bałam się trudnego i nudnego języka. Książka jednak miło mnie zaskoczyła. Napisana jest lekko,więc przyjemnie się ją czytało. Ciekawa akcja, powoli rozwijający się wątek miłosny i ciekawe zakończenie sprawiły, że z przyjemnością ją przeczytałam i chętnie sięgnęłabym po jeszcze jedną pozycję tego autora.