Ekslibris

Wydawnictwo: Rebis

Londyn 1660 rok. Isaac Inchbold, astmatyczny londyński księgarz i antykwariusz otrzymuje niezwykłe zlecenie. Wyrusza na poszukiwania zaginionego podczas wojny Cromwellowskiej manuskryptu, Labiryntu świata. Jego podróż staje się początkiem odysei przez siedemnastowieczną Europę, od ogarniętej religijną wojną Pragi po zamglone zaułki Londynu. Szukając zaginionego dzieła, Inchbold staje się wbrew wł

deana | 2014-12-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Dotychczas wydawało mi się, że książki o książkach, a przede wszystkim książki historyczne to to co lubię najbardziej. Cóż.. kiedyś musi pojawić się jakiś wyjątek potwierdzający regułę.

,,Ekslibris" Rossa Kinga w zamierzeniu miał być chyba książką przygodowo-awanturniczą ale coś nie do końca wyszło. Fakt, mamy tajemniczą książkę, która zawiera sekrety cenne dla wielu osób, mamy pościgi, zabójstwa, błędne tropy, czarne charaktery depczące po pietach ale to wszystko jest ... jakieś takie średnie. Przede wszystkim dosyć kiepsko skonstruowany główny bohater, Isaac Inchbold to taki stary tetryk, na którego cała przygoda jakoś nie bardzo wpływa. Coś się koło dzieje, ale sam nie bardzo chce w tym uczestniczyć ale i też jakoś nie bardzo musi.

Po kilku momentach gdzie akcja zdecydowanie przyspiesza wpadamy w studnię nadmiernej retoryki. Autor chyba nie do końca mógł się zdecydować co pisze: przygodówkę czy pracę z zakresu historii książki. Na koniec nie wyszło z tego nic dobrego: bo...

Brian | 2015-04-09
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Po raz kolejny sprawdził się ten schemat. Idę do biblioteki kompletnie nie wiedząc co tym razem wypożyczyć, biorę książkę (właściwie sam nie wiem dlaczego akurat tą) którą wszyscy raczej krytykują niż chwalą i... jestem zadowolony z wyboru.

Nie jest to arcydzieło ale trochę dziwią mnie wszystkie negatywne opinie nt. tej powieści. Jest tutaj nieco skomplikowana fabuła, jest rozwiązywanie zagadek z przeszłości, pewna tajemnicza aura. Faktycznie, główny bohater mógłby być bardziej wyrazisty ale można to jakoś przeboleć bo akcja czasami mocno wciąga, mnie osobiście ta historia zaintrygowała od samego początku.

Perełką w tej powieści są dla mnie, jak zwykle w moim przypadku, wątki historyczne. Autor w ciekawy sposób porusza kwestie wojny trzydziestoletniej ale wspomina również o odkryciach geograficznych i napięciach na tle religijnym w XVII wiecznej Europie.

allison | 2011-04-19
Przeczytana: marzec 2011

Spodziewałam się czegoś więcej - czytało się nieźle, ale momentami akcja się jakoś ślimaczyła (a przy tym gatunku czytelnik powinien rwać się do odwracania kartek).
Pomysł bardzo ciekawy, gorzej z realizacją.

monasco | 2016-03-05
Przeczytana: 01 marca 2016

Pod względem stylu to bardzo nierówna książka. Pierwsze kilkadziesiąt stron to popisowa literatura przygodowa, pełna akcji, mnożących się zagadek i doskonałego prowadzenia postaci. Pisarstwo żywe, wtłaczające emocje w czytelnika.
Niestety, w drugiej i trzeciej części widać przede wszystkim wykształcenie historyczne autora: obszerne i nużące opisy historycznych zawijasów przytłoczyły fabułę, odebrały przyjemność z lektury. Przedarcie się przez meandry międzynarodowych konfliktów i intryg było dla mnie- w tym temacie zupełnego laika- nieprzyjemnym doświadczeniem, które jedynie bardziej zniechęciło mnie do historii samej w sobie.
Szkoda potencjału. Ross King sumiennie przygotował się do napisania tej książki, jego wiedza na temat dawnych metod tworzenia ksiąg, wszelkich smaczków i ciekawostek związanych z książkami imponuje, zabrakło jednak konsekwencji: książka przygodowa zamieniła się w dziwny podręcznik do historii, który bez cienia żalu odkłada się na półkę.

cykuta | 2010-10-23
Przeczytana: 26 września 2007

„Porywający thriller w duchu Imienia Róży” – tak reklamuje się najnowsza powieść Ross’a Kinga o enigmatycznie brzmiącym tytule „Ekslibris”. Postanowiłam zweryfikować tę opinię, bezzwłocznie sięgając po wymienioną pozycję.

Warto nadmienić, iż rzeczony ekslibris to anachroniczna wersja pieczątki – znak własnościowy umieszczany w wewnętrznej części książki. No właśnie; książki. Trudno zaprzeczyć, iż one stanowią główne ogniwo splątanej akcji powieści. Najważniejszym jej bohaterem jest Isaac Inchbold [cóż za sugestywne nazwisko!] cherlawy antykwariusz prowadzący spokojną egzystencję, w której prym wiodą rutyna i porządek. Ten stan rzeczy diametralnie przekształca dziwne zlecenia, powierzone antykwariuszowi przez nie mniej osobliwą kobietę. Choć z początku zadanie polegające na odszukaniu manuskryptu pod niejednoznacznym tytułem „Labirynt świata” wydaje się błahe, z czasem okazuje się, iż jest to sprawa znacznie poważniejsza, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Mnożą się jałowe tropy,...

sabuszka | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Nienawidzę tak rozgrzebywać książki, a potem zostawiać ją niedokończoną. Ale jest jeszcze tyle świetnych pozycji, które mam zamiar przeczytać, że szkoda mi czasu na takiego gniota. Książka ma 400 stron. Przebrnęłam ledwo, ale to naprawdę ledwo przez 60 i w tym czasie absolutnie nic się nie rozkręciło i nawet nie za bardzo wyjaśniło na czym będzie oparta główna intryga. Dowiedziałam się jedynie, że kulawy antykwariusz będzie hulał po świecie w poszukiwaniu czegoś - pewnie rękopisu - i pewnie zawędruje do Pragi. I tyle. A może to właśnie jest już całość historii? Nie wiem, ale odnoszę wrażenie, że autor bardzo nieudolnie starał się budować napięcie i trochę przedobrzył. Książki nie czyta się z zapartym tchem i ja np. osobiście chciałabym wiedzieć czego główny bohater do jasnej ciasnej będzie szukał, bo od 60 stron tylko krążą wokół tematu i nic... I niestety widać, że książkę pisał zakochany w swojej wiedzy literaturoznawca, bo nic tylko tą wiedzą się chwali i przez krótki czas...

monix299 | 2014-03-06
Przeczytana: 05 marca 2014

Biorąc tę książkę z półki w bibliotece byłam przekonana, że na bank nie będę mogła się od niej oderwać... Przeczytałam sto stron po czym... zasnęłam z nudów... :D Pierwsze wrażenie mnie jednak zmyliło...
Ktoś pod spodem napisał, że nie wie po co komu nazwy jakichś starych dzieł, których i tak nie jest się w stanie zapamiętać... Czytając ją liczyłam, że z czasem się to zmieni... Nic z tego. Co druga strona prawie zapchana jest tytułami z których ani jeden nie wpadł mi do głowy. Nie polecam, bo czytanie dla samego przeczytania wcale nie jest fascynujące... A fabuła tak wolno się rozwija, że odechciewa się czytać... Dlatego nie dobrnęłam do końca i wątpię żebym kiedykolwiek do niej wróciła.

Ilona | 2014-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2014

Książki przygodowe jednak nie należą do moich ulubionych..filmy na podstawie tej książki to może i bym obejrzała, ale książkę trochę ciężko mi się czytało.

Hobbit | 2011-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2011

po ok 50 stronach stwierdzam, że nie dla mnie..

Basia | 2012-01-09

Książka zaliczająca się do kategorii "leniwych" - z powoli rozwijającą się akcją i bardzo długimi opisami. I byłaby to naprawdę przyjemna, leniwa książka, gdyby nie te wciąż mnożące się tytuły książek, jak np. "Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo", czy " Pharmacopoeia Londinensis" których przecież nikt nie jest w stanie zapamiętać, bądź te liczne, nie mające żadnego zwiążku z fabułą odniesienia historyczne. Przez to często miałam wrażenie, że tak naprawdę czytam podręcznik historyczny, a nie powieść.