Ekslibris

Ross King Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
Rebis
2007-01-01
2007-01-01

Ciekawy pomysł,ciekawe czasy historyczne.Niestety autor wszystko spartaczył,co również nie zachęciło mnie do sięgnięcia do historii Anglii XVII w.Szkoda.

Pod względem stylu to bardzo nierówna książka. Pierwsze kilkadziesiąt stron to popisowa literatura przygodowa, pełna akcji, mnożących się zagadek i doskonałego prowadzenia postaci. Pisarstwo żywe, wtłaczające emocje w czytelnika.
Niestety, w drugiej i trzeciej części widać przede wszystkim wykształcenie historyczne autora: obszerne i nużące opisy historycznych zawijasów przytłoczyły fabułę, odebrały przyjemność z lektury. Przedarcie się przez meandry międzynarodowych konfliktów i intryg było dla mnie- w tym temacie zupełnego laika- nieprzyjemnym doświadczeniem, które jedynie bardziej zniechęciło mnie do historii samej w sobie.
Szkoda potencjału. Ross King sumiennie przygotował się do napisania tej książki, jego wiedza na temat dawnych metod tworzenia ksiąg, wszelkich smaczków i ciekawostek związanych z książkami imponuje, zabrakło jednak konsekwencji: książka przygodowa zamieniła się w dziwny podręcznik do historii, który bez cienia żalu odkłada się na półkę.

pomysł super: historia o zaginionej książce, ale realizacja już nie wyszła

pomysł super: historia o zaginionej książce, ale realizacja już nie wyszła

Książkę należy zaliczyć do średnich. Intryga nie powala ani też za bardzo nie zaskakuje, główny bohater może się wydać miałki. Jedyne co zasługuje na uwagę to bardzo dobre nakreślenie historycznego tła, co czyni przestawioną opowieść o wiele bardziej przekonywującą

Po raz kolejny sprawdził się ten schemat. Idę do biblioteki kompletnie nie wiedząc co tym razem wypożyczyć, biorę książkę (właściwie sam nie wiem dlaczego akurat tą) którą wszyscy raczej krytykują niż chwalą i... jestem zadowolony z wyboru.

Nie jest to arcydzieło ale trochę dziwią mnie wszystkie negatywne opinie nt. tej powieści. Jest tutaj nieco skomplikowana fabuła, jest rozwiązywanie zagadek z przeszłości, pewna tajemnicza aura. Faktycznie, główny bohater mógłby być bardziej wyrazisty ale można to jakoś przeboleć bo akcja czasami mocno wciąga, mnie osobiście ta historia zaintrygowała od samego początku.

Perełką w tej powieści są dla mnie, jak zwykle w moim przypadku, wątki historyczne. Autor w ciekawy sposób porusza kwestie wojny trzydziestoletniej ale wspomina również o odkryciach geograficznych i napięciach na tle religijnym w XVII wiecznej Europie.

Dotychczas wydawało mi się, że książki o książkach, a przede wszystkim książki historyczne to to co lubię najbardziej. Cóż.. kiedyś musi pojawić się jakiś wyjątek potwierdzający regułę.

,,Ekslibris" Rossa Kinga w zamierzeniu miał być chyba książką przygodowo-awanturniczą ale coś nie do końca wyszło. Fakt, mamy tajemniczą książkę, która zawiera sekrety cenne dla wielu osób, mamy pościgi, zabójstwa, błędne tropy, czarne charaktery depczące po pietach ale to wszystko jest ... jakieś takie średnie. Przede wszystkim dosyć kiepsko skonstruowany główny bohater, Isaac Inchbold to taki stary tetryk, na którego cała przygoda jakoś nie bardzo wpływa. Coś się koło dzieje, ale sam nie bardzo chce w tym uczestniczyć ale i też jakoś nie bardzo musi.

Po kilku momentach gdzie akcja zdecydowanie przyspiesza wpadamy w studnię nadmiernej retoryki. Autor chyba nie do końca mógł się zdecydować co pisze: przygodówkę czy pracę z zakresu historii książki. Na koniec nie wyszło z tego nic dobrego: bo dla jednych za mało, dla drugich za dużo. Chyba najbardziej zainteresowały mnie i podobały mi się rozdziały retrospektywne. Miały w sobie pewien urok. Gdyby tak poprowadzona była cała akcja mogłabym książkę ocenić zdecydowanie wyżej.

książka bardzo ciekawa. Akcja osadzona w ciekawych czasach myślę, że dla każdego fascynata historii, geografii będzie to mile spotkanie ;)

Książki przygodowe jednak nie należą do moich ulubionych..filmy na podstawie tej książki to może i bym obejrzała, ale książkę trochę ciężko mi się czytało.

Biorąc tę książkę z półki w bibliotece byłam przekonana, że na bank nie będę mogła się od niej oderwać... Przeczytałam sto stron po czym... zasnęłam z nudów... :D Pierwsze wrażenie mnie jednak zmyliło...
Ktoś pod spodem napisał, że nie wie po co komu nazwy jakichś starych dzieł, których i tak nie jest się w stanie zapamiętać... Czytając ją liczyłam, że z czasem się to zmieni... Nic z tego. Co druga strona prawie zapchana jest tytułami z których ani jeden nie wpadł mi do głowy. Nie polecam, bo czytanie dla samego przeczytania wcale nie jest fascynujące... A fabuła tak wolno się rozwija, że odechciewa się czytać... Dlatego nie dobrnęłam do końca i wątpię żebym kiedykolwiek do niej wróciła.

Nie przebrnęłam przez tą książkę ze względu na olbrzymią ilość opisów. Może kiedyś do niej wrócę

• Przygodowe
  • Książki o książkach