Złoto krzyżowców

Cykl: Jack Howard (tom 2) | Seria: Kremowa
Wydawnictwo: Albatros
Crusader gold
przygodowa

Na tropie największego z zaginionych skarbów cywilizacji... Od upadku Cesarstwa Rzymskiego i podboju Konstantynopola, po najazdy wikingów i ostatnie dni Trzeciej Rzeszy mieszanka faktów, fikcji i prawdziwej historii.

Krzysztof Baliński | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Przeczytałem książkę „Złoto krzyżowców” jest niej wszystko to czego można się spodziewać po gatunku jakim jest thriller oparty o pewne koncepcje historyczne, określane jako teoria spiskowa. A jak wiadomo każda teoria spiskowa to kombinacja faktów, mitów, legend manipulacji, interpretacji źródeł historycznych, bądź odkryć archeologicznych i pewnych świadomych lub nieświadomych odkształceń rzeczywistości. Dobra teoria spiskowa to taka, która jest spójna i logiczna. I dokładnie coś takiego Gibbins nam zafundował. Mamy tu historię Menory, sakralnego artefaktu pochodzącego ze świątyni Jerozolimskiej. O skarbie świątynnym napisana wiele tego typu powieści i stąd moje obawy, że Gibbins nic nowego, oryginalnego nie napiszę, a jednak pozytywnie jestem zaskoczony, bo ta koncepcja trzyma się kupy i rzeczywiście fakty według tej koncepcji mogły zaistnieć. Sam autor pisze o tym, że losy Menory są nieznane, a tego typu spekulacje są sumą pewnych prawdopodobieństw. I to jest zaskakujące, bo...

allison | 2011-07-23
Przeczytana: kwiecień 2010

Treść przekombinowana i zupełnie niewiarygodna pod względem historycznym. Momentami nie można jednak odmówić powieści wartkiej akcji - tylko dzięki temu ją skończyłam.

Pinku | 2015-02-21

Najbardziej interesujące są wątki związane z historią Haralda Hardrady oraz tajnego zakonu wikingów. Również postaci nazistów są ciekawie skonstruowane, natomiast główny bohater i jego towarzysze byli zbyt ugrzecznieni, dobro wręcz wyciekało im uszami, co uważam za spory minus. Książka ma w sobie zbyt wiele anglosaskiego ducha, jest zbyt współcześnie napisana.Opowieść o dzielnym badaczu, który musi pokonać zło.Zbyt typowe.

Małgorzata | 2013-10-26
Przeczytana: styczeń 2013

Z całą pewnością wciąga i czyta się błyskawicznie. Treść historyczna nie do przyjęcia, momentami wręcz zabawna,dla kogoś kto ma pojęcie o historii powszechnej to jest to totalnie poplątane i pomieszane. Gratuluję autorowi pomysłu na połączenie wątków od Wikingów po III Rzeszę.

Cezary | 2015-05-02
Na półkach: Sensacja, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2012 rok

W poszukiwaniu skarbów i to po całym świecie. Ciekawa, ale nie porywa

SzaniaLi | 2012-06-16
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Według mnie tę książkę można by podzielić na pół. Pierwsza połowa powinna mieć tytuł "Przygody nurka Jacka", a dopiero drugą połowę książki można by nazwać "Złoto Krzyżowców"... no, MOŻNA BY.
Pierwszy raz sięgnęłam po tego autora i chyba ostatni.

leszek | 2013-05-03
Przeczytana: 22 lutego 2013

Trochę jestem rozczarowany, końcówka jest dość rozwlekła. Napięcie nie spada, ale czytanie staje się nudne.

Kamila | 2010-08-23

mi osobiście książka bardzo się podobała

MariuszS | 2016-10-08
hyrlaw | 2016-10-01