Szczelina

Wydawnictwo: Świat Książki
The cleft

Najnowsza powieść laureatki literackiej Nagrody Nobla 2007. "Czy przypadkiem mężczyźni nie są młodszym typem naszego gatunku" a pyta pisarka, powracając do tematu, który nurtował ja od zawsze. W opowieści o pradawnej społeczności Szczelin kobiet, wśród których niespodziewanie rodzi się chłopiec, Doris Lessing snuje niezwykłą wizję początków dwustronnych relacji, tyleż kłopotliwych, co fascynujących. Pomysłowa i mądra bajka o istotach, które nie chciały żyć razem i nie mogły osobno, zmienia się nieoczekiwanie w całkiem współczesną, pełną refleksji rzecz o potrzebie miłości i sztuce kompromisu.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

źródło okładki: Świat Książki, 2008

Ania | 2016-05-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2016

Pierwsza rysa, niewielkie pęknięcie, które zachwiało moją miłością do twórczości Lessing. Aż mi się nie chce wierzyć, że to Lessing.
Inspiracją do powstania "Szczeliny" był naukowy artykuł traktujący kobiety jako pierwotny gatunek ludzki. "Mężczyźni pojawili się znacznie później jako coś w rodzaju owocu kosmicznej refleksji"
Nie wykrzesałam z siebie takiej ilości dystansu, która pozwoliła mi podejść na spokojnie do motywacji kierującej autorką, i zraziłam się już na wstępie. To wpłynęło na mój odbiór opowieści, kręciłam nosem, źle mi się czytało, miałam wrażenie, że ciągle czytam o tym samym. Zakończenie zamiast scalać treść, podkreślać myśl przewodnią i dawać poczucie, że jednak warto było czytać sprawiło mi ogromny zawód.
Co tu dużo mówić... Wybaczam, nie zapominam.

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Kontynuuję poznawanie twórczości Lessing, i tak po zrecenzowaniu „Mężczyzny i dwóch kobiet” /8 gwiazdek/ oraz „Piątego dziecka” /też 8/ przyszło mnie się zmierzyć z przedostatnią jej pozycją, wydaną, gdy miała 88 lat tj „Szczeliną”. Zawsze podziwiałem nowoczesność autorki urodzonej w 1919 roku, czyli należącej do pokolenia moich rodziców, jednakże tym razem ta „nowoczesność” bokiem jej wyszła.
NIE UDAŁO JEJ SIĘ WSZYSTKO, począwszy od podziału prehistorycznej społeczności na wulgarnie brzmiące „Szczeliny” i „Tryskaczy”. Nie wypaliła koncepcja komentatora umieszczonego w epoce Cesarstwa Rzymskiego czyli epoce patriarchalizmu i niewolnictwa. Zabijanie /czy wystawianie na śmierć/ potomków płci męskiej jest ściągnięte z mitu Amazonek, tylko, że one gwałciły sąsiadów, by zajść w ciążę. No i właśnie brak wyobrażenia o przydatności własnych łechtaczek czy penisów jest ...

Joanna | 2013-05-14
Przeczytana: 19 listopada 2011

Inspiracją do napisania powieści były refleksje pisarki na temat pochodzenia człowieka a
ściślej kobiety jako pierwotnego gatunku ludzkiego, dopiero później pojawili się mężczyźni.
„Szczelina” to legenda opowiadana przez rzymskiego senatora, który ujawnia ukryte zwoje dokumentów dot. pochodzenia pierwszych ludzi , spisanych na podstawie przekazów ustnych i zbieranych przez wieki . Kobiety, zwane w powieści – Szczelinami były morskimi stworzeniami, które wyszły z morza i zamieszkały na jednej z wysp . Ich rajskie życie uległo zmianie z chwilą urodzenia się gatunku o innej budowie anatomicznej – mężczyzn , zwanych w powieści Potworami, Tryskaczami . Powieść pisana z dużą dawką ironii i humoru jest jednocześnie wspaniałym psychologicznym studium rozwoju zachowań typowych dla kobiet i mężczyzn, aktualnych współcześnie.

Marzenia | 2013-11-19

Chyba nie dorosłam dotej książki. Zawsze jestem pewna dobrej literatury gdy biore do ręki Noblistę, a tutaj poległam ...odłozyłam

Buka | 2012-05-08
Przeczytana: 08 maja 2012

Niedorzeczna historia. Bardzo źle się to czyta. Co chwila człowiek zastanawia się, dlaczego właściwie jeszcze tej książki nie rzucił w kąt? Dla tych, co zaczynając czytać muszą skończyć, jest to istna droga przez mękę!
Może i śmiała, zupełnie inna hipoteza jak to mogłoby być "na samym dziejów początku", ale dla mnie to totalne bzdury :(.

Przeczytaj i sam oceń.

seniorerror | 2014-10-15

Zaczęłam się ostatnio niepokoić, bo Lessing jest bądź co bądź noblistką - z pewnością można ją uznać za pisarkę doświadczoną i sięgającą po ciekawe treści. Jednakże, "Szczelina" jest w mojej ocenie książką bardzo słabą. Z wielkim trudem przez nią brnęłam; przeszkadzały mi w niej liczne aspekty, które zdawały mi się bardzo naiwne (i to wcale nie ze względu na prymitywny charakter kultury, która była zbiorowym, głównym bohaterem). Co więcej, struktura książki zdawała mi się być źle dopracowana, niespójna - z licznymi powtórzeniami treści i chaotyczna w sposób, który mi się nie podobał. Jedynym aspektem, który oceniam bardzo dobrze jest ciekawy - moim zdaniem - pomysł powiązania pierwotnych społeczności kobiet ze środowiskiem wodnym i nadwodnym. Na pocieszenie powiem, że w tej chwili czytam "Piąte dziecko" tej samej autorki i treść póki co bardzo mnie wciąga i interesuje.

PolaLondynu | 2014-08-12

Językowo bardzo słaba, przez co ciężko się czyta. Brzmi całościowo, jak "streszczenie" bajki, co już w samym założeniu brzmi źle, a gdy się czyta, jest drogą przez mękę.

Agatka | 2013-03-05
Na półkach: Przeczytane, Nobliści
Przeczytana: 05 marca 2013

Dziwna, ale bardzo sympatyczna :)

Monika Krawczyk | 2013-02-10
Przeczytana: 08 lutego 2013

Podezłam do tej kiążki z lekką obawą....niby chciałam przeczytac bo Nobel, bo nigdy nic Doris Lesing nie czytałam, a tyle słyszałam.....chciało się. Jak popatrzyłam na pierwsze strony i zorientowałam sie, że to jakies czasy preeeeehistoryczne to trochę mnie zraziło, ale zaraz poleciałam zobaczyć jakie kiążka ma oceny u czytelników i okazało się, ze wcale nie powala innych na kolana, że sporo tam czytelnikom przeszkadza...nic to, powiedziałam sobie i zaczęłam czytać - z lekką obawą czy tam radę skończyć. Ale okazało się, ze czyta się Szczelinę lekko, jednym tchem można by powiedzieć. Fajna wersja dot. powtania człowieka i społeczności. Sporo odniesień do relacji damsko - męskich...i wcale czasy prehistorii nic nie tracą z aktualności....ja polecam - nie ma strachu.....

Katarzyna | 2013-09-06

książkę można określić w paru przymiotnikach: dziwna, neurotyczna, przerażająca.