Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii

Okładka książki Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii
Janine di Giovanni Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
The Morning They Came for Us: Dispatches from Syria
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2017-03-15
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-15
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380494626
Tłumacz:
Justyn Hunia
Tagi:
fanatyzm religijny głód literatura faktu dyktatura ojczyzna Państwo Islamskie ISIS przemoc reportaż strach Syria terror terroryzm wojna
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Granta 152: Still Life (07/2020) Ken Babstock, Ann Beattie, Viken Berberian, Emma Cline, Teju Cole, Joe Dunthorne, Jenny Erpenbeck, Mark Haddon, Will Harris, Colin Herd, Michael Hoffmann, Joanna Kavenna, Rachel Long, Diana Matar, David Means, China Miéville, Adam Nicolson, Jason Ockert, Sigrid Rausing, Sam Sax, Leanne Shapton, Wiktoria Wojciechowska, Janine di Giovanni
Ocena 7,0
Granta 152: St... Ken Babstock, Ann B...
Okładka książki Granta 145: Ghosts (11/2018) André Aciman, Monika Bułaj, Anne Carson, Wasilij Grossman, Ariana Harwicz, Sheila Heti, Sandra Newman, Maggie O'Farrell, Amos Oz, Janine di Giovanni
Ocena 5,0
Granta 145: Gh... André Aciman, Monik...
Okładka książki Granta 138: Journeys William Atkins, Tara Bergin, Emily Berry, Amit Chaudhuri, Rana Dasgupta, Carl De Keyzer, Geoff Dyer, David Flusfeder, Eliza Griswold, Xiaolu Guo, Mohsin Hamid, Lindsey Hilsum, Pico Iyer, Ian Jack, Justin Jin, Zeyar Lynn, Robert Macfarlane, Adam Marek, Andrew McConnell, Hoa Nguyen, Edna O'Brien, Sigrid Rausing, Xan Rice, Safiya Sinclair, Samanth Subramanian, Colin Thubron, Alexis Wright, A Yi, Janine di Giovanni
Ocena 6,0
Granta 138: Jo... William Atkins, Tar...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kilka dni w Piekle



858 80 10

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
286 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
743
733

Na półkach: ,

"...wszystko sprowadza się do fundamentalnej prawdy: kłócą się politycy, a walczą żołnierze. I że żołnierz zawsze jest czyimś dzieckiem. I że temu dziecku dzieje się krzywda. Że ktoś odbiera mu życie." (str 64)

Autorka zajęła się tematem wojny w Syrii. Przybliżyła początki konfliktu i jego rozlewanie się na cały kraj. Starała się pokazać jak partykularne interesy kilku bogatych, żądnych władzy i zachłannych ludzi wpłynęły na życie codzienne tych pozostałych. Tych zwyczajnych mieszkańców, którzy kochali swój kraj i chcieli zwyczajnie w nim żyć. Starała się pokazać rozpacz tych, którzy nie rozumieją o co tak naprawdę chodzi w tej wojnie, nierozumiejących dlaczego nikt im nie pomaga i dlaczego giną ich dzieci. Pokazała cierpienie kobiet, które są gwałcone i hańbione na pozostałe resztki życia. Wygłodzone, samotne i zalęknione dzieci, matki, pogubieni ojcowie. Pokazała cierpienie jednostki i całej zbiorowości.

Z książki wyłania się obraz zwykłych mieszkańców, którzy giną od różnego rodzaju bomb, nie mają żywności, ciepła, odzieży, wody, itd. Nie mają opieki medycznej, szkolnictwa, spotkań z rodziną, ba nie ma rodzin, bo w Syrii ginie się każdego dnia i traci się członków wspólnoty. Brakuje im spokojnego, zwyczajnego życia: ze szkołą, pracą, spotkaniami, kawą i herbatą, chlebem na śniadanie. Nie ma śniadania, nie ma domu, nie ma łóżka, a co jest: strach, ból, niemoc, hałas. Ktoś im zabrał pokój, zniszczył kraj, zadaje śmierć. To okrutna śmierć, bo zadana przez jednego człowieka drugiemu człowiekowi z tego samego kraju. W Syrii ta śmierć zbiera żniwo od 2011 roku!

Autorka rozmawiała z opozycjonistami lub ze swoimi "pomocnikami i opiekunami" w zalanej wojną i wyniszczonej Syrii. Chciała pokazać, codzienne trudy wojny, radzenie sobie z nią, rozpacz, trudne decyzje w najbardziej podstawowych aspektach życia (szukać jedzenia, czy czuwać nad dziećmi? dać jeść czy narazić się na nalot? być w resztkach domu czy umrzeć w drodze do jakiegoś celu?). Wiele jest dramatów, które budzą zwątpienie i współczucie, ale też niemoc i złość.
Autorka robiła też odniesienia, do wojny na Bałkanach, wplatała wspomnienia i wątki rodzinne.

Zabrakło mi jednak umiejętności oddania powyższego dramatu, zdarzały się rozmyte opisy, jakieś bezdroża opowieści albo drogi prowadzące donikąd. Spotkania z ludźmi, którzy nie wiele mieli do powiedzenia albo opowiadali o mniej istotnych zdarzeniach. Zabrakło mi też szerszego spojrzenia na konflikt, wielowątkowości tej wojny, poplątanych zależności.

Niemniej, niech powstają takie książki, abyśmy my syci i cieszący się pokojem nie zapomnieli o tych, którzy już a niektórzy jeszcze, nie znają spokojnego życia. Niech dają wyobrażenie o rozmiarze dramatu, tragedii ludzi, tych najzwyklejszych, którzy z tym niszczeniem ich kiedyś pięknego kraju nie mają nic wspólnego. Niech przypominają innym, że zniszczono bezpowrotnie ludzkie życie i dorobek kulturowy tysięcy lat. Niech krzyczą, że jednostki zdewastowały spuściznę pokoleń i życie tu i teraz.

Ostatnie strony książki poświęcone zostały ogólnemu spojrzeniu na konflikty zbrojne i to były dla mnie trafne spostrzeżenia. Opisy dotyczyły tego ludzkiego oblicza wojny, codziennych problemów, bólu, tragedii, bo wojna to nie sprawa wzniosła, to zdecydowanie upadek, ona nie buduje a rujnuje życie ludzkie i wszystko wokół niego. Wojna to nie laury, zwycięstwa i chwała to ponura codzienność, brak perspektyw i celu, smutek i niemoc.

"Wojna to monotonia." (str 108) To oczekiwanie na kolejny rozkaz, cel, strzał, papieros, oddane lub zabrane życie. "- To zabawa w kotka i myszkę" (str 108), choć nie wiadomo kto jest kim. Wojna to specyficzny odgłos: "Świst spadających bomb (...) na tyle wcześnie, by wiedzieć, że za chwilę się umrze, choć za późno by uciec". (str 129)
Wojna, i nie ma już nic, i nic nie jest takie jak dawniej, i nie ma już przyjaciół, rodziny. Nie można tak wielu rzeczy i nie wiadomo co dalej.
Wojna to brak nadziei i miłości.

"...wszystko sprowadza się do fundamentalnej prawdy: kłócą się politycy, a walczą żołnierze. I że żołnierz zawsze jest czyimś dzieckiem. I że temu dziecku dzieje się krzywda. Że ktoś odbiera mu życie." (str 64)

Autorka zajęła się tematem wojny w Syrii. Przybliżyła początki konfliktu i jego rozlewanie się na cały kraj. Starała się pokazać jak partykularne interesy kilku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    644
  • Przeczytane
    424
  • Posiadam
    112
  • Reportaż
    20
  • 2018
    13
  • Literatura faktu
    12
  • Reportaże
    10
  • Teraz czytam
    9
  • 2022
    8
  • Bliski Wschód
    7

Cytaty

Więcej
Janine di Giovanni Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii Zobacz więcej
Janine di Giovanni Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii Zobacz więcej
Janine di Giovanni Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także